No. 1074. Zaterdag 5 December 1806. 12' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Landbouw Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bkioië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden jranco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Onder grooten toevloed van belangstel lenden heeft de Belgische senaat Dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling van de voorstellen tot het tegengaan van de speelholen, Over en weer werden de bekende argu menten voor of tegen het toelaten van officieel erkende speelbanken aangevoerd. Vooral de heer Le Jeune is in een groote redevoering opgekomen tegen de bezwaren van hen die enkel toegelaten speelbanken beter vonden dan de tallooze clandestine inrichtingen. Het bevel tot invrijheidstelling van Ja meson is geteekend, maar de patient was te ziek om de gevangenis te verlaten. De Engelsche regeering heeft op een officieus verzcek om inlichtingen geant woord, dat de Niger expeditie in geen geval Fransche aanspraken of Fiansche be langen zal te kort doen. Een ,Engelsch blad verneemt uit Parijs dat niet minder dan 17 daat verschijnende groote of kleine bladen geregold door de Porte worden ondersteund, en daarom' een zoo weiwillenden toon in de Oostersche kwestie aannemen. In the Fortnightly Review wordt mede gedeeld, dat in 1891 tijdens hel bezoek van keizer Wilhelm aan Engeland op Hat field House (het buitengoed van lord Salisbury) een verdrag is gesloten, dat Engeland onder zekere omstandigheden verplicht het drievoudig verbond te onder steunen. In het Fransche plaatsje Pnisieux had een botsing tusscheu Fransche en Belgische werklieden plaats, waarbij een gedood en vele gekwetst werden. Eindelijk was men den kleinen dooden akker genaderd, de trein bield stil, en onder het gestadig klokgebrom werd de kist in de groeve der verteering nederge- laten en met aarde overdekt. Toen zweeg het gelui der klok en de tuenigle trad het kerkgebouw binnen, waai de leeraar reeds in ambtsgewaad den kan sel had beklommen om de lijkpreek te houden. Het was een kort, maar krachtig woord Hoewel minder aandoenlijk dan dat, hetwelk hij een paar dager, vroeger van die zelfde plaats had gesproken, toen Alfiug zijn kindje aan den schoot der aarde had moeten afstaan, was het toch treffend genoeg om het hart te schokken eD te roeren. Had hij toen tot grondslag zijner rede genomen 's Heilands gezegde L rat de kinderkens tot Mjj komen, thans vond bij aanleiding te spieken over de bijbel plaats: De ruensch gaat naar zjjn eeuwig huis Het plechtig ameu rolde van des leeraars lippen en allen verlieten daarop den kleinen smakeloozen tempel, aan welks lage deur het bekken geplaatst was, om De werkstakers te Hamburg zullen uit Londen en Bremershaven worden onder steund. De toestand is overigens niet ver «nderd. Het getal stakers bedraagt on geveer 15.000. In den Duitschen rijksdag heeft de regee ring de gevraagde credieten voor de ma rine matig genoemd, daar men niet eens 10°/o van de waarde dor vloot vroeg, een cijfer dat basis voor de jaarlijksche ver nieuwingen behoort te zijn. De Pruisische staat blijkt rijk te zijn en elk jaar rijker t8 worden. In 1867 kon men de rente der staatsschuld betalen uit de opbrengst van spoorwegen, mijnen, domeinen enz., en hield dan nog 10 miljoen thaler ovei, dat was iets meer dan 1j2 thaler per hoofd der bevolking. Sedert echter zijn de inkomsten uit eigendommen van den staat tot 503 mil joen mark gestegen, terwijl de schuld per jaar 250 miljoen mark eischt, zoodat men per jaar 253 miljoeu overhoudt, dat is 7.96 M. per hoofd der bevolking of 5 maal zooveel als in 1867. De bevolking toch bedroeg op 31 Dec. 11. 31.855.123 Volgens de jongste volkstelling waren daar van 20 miljoen hervormden, 10 mil joen katholieken en bjjna 380.000 Israëlieten. De voorzitter der Oostenrijksche begroo tingscommissie heeft zijn mond leelijk voerbjj gepraat. Hjj heeft een heerlijk tafereel opgehangen van Oostenrijks wel vaart, en een vergelijking gemaakt, welke voor Hongarije slecht uitvalt. Vermoede lijk was daarmede een lofrede op de Oosten- lijksche regeering en een klacht tegen het liberale Hongaarsche kabinet bedoeld. Maai de regeering zal daar weinig van gediend de voor de armen bestemde giften te ont vangen. De mannen brachten hun offer onder het afnemen der hoeden, de viouwen onder eene buiging van het hoofd. Minder geregeld dan men het steiihuis had verlaten keerde men derwaarts terug. Ook ds. Reiuhoff bevond zich daai. Wetende, dat Leflert er komen zoude, had hij gemeend aan de uiinoodiging om mede aan te zitten ofschoon enkel uit plicht pleging geschied gehoor te moeten geven, eensdeels om te verhinderen, dat Leffert door gebed en toespraak er gees stelijk onkiuid zaaide, auderdeel» om er zoo mogelijk eene betamelijke orde te heipen bewaren. Dat Leffert, en zij die hem toegedaan waren, den leeraar daar zeer noode zagen was even natuurlijs als dat de jongelieden die van eene soortgelijke groeve een waar feest maakten, Reinhoff daar ook gaarne gemist hadden, ten einde er meer vrij te zjjn. De aaniitting in het sterfhuis en in de naaste buurhuizen vond weldra plaats. De lange, voor den maaltijd geïmproviseerde tafels werden letterlijk met gerechten ais bedekt, bestaande de eerste opdisscbing in groote kommen met eeue krachtige bier soep gevuld de tweede in schotels met grauwe erwten, schier in boter dijjveude en rijkelijk van mostaard en peper voorzren en de derde in warme schinken en versche stoete. Nauwelijks was het eerste gerecht op zijn, wijl zij tegenover Hongarije zeer ver zwakt is, als zij straks op grond van Hon- garijes vooruitgang een verhooging der quofe vraagt. Ondanks de reusachtige meerderheid, over welke de Hongaarsche regeering be schikt, blijft de verhouding tot Oostenrijk de zwakke zijde van het kabinet. En dat wordt er niet beter op, nu men in het zwijgen van de troonrede over de buiten- landsche aangelegenheden een miskenning van Hongarije ziet. Men verwacht daarom dat er heel wat harde woorden zullen vallen. Der Italiaansche kaïner, welke Maandag haar zittingen hervatte, wacht een groote taak. De regeering heeft een aantal wets ontwerpen gereed, o.a. strekkende tot her ziening van het kiesrecht tot geheeie ver andering van de administratie enz. Verder zal de zaak der circulatiebanken aan de orde komen, in verband met de onregel matigheden in het beheer van de bank van Napel». De regeering zal er zoo noodig niet voor terugdeinzen aan de bank het recht te ontnemen billetten uit te geven. Het ontwerp tot toekenning van een jaaigeld van 1 millioen lire aan den Prins van Napels is reeds ingekomen. Toen de regeering het aankondigde, begonnen de socialisten lawaai te maken, maai de minister ging kalm voort met zijn mededeeling, waaruit bleek dat het jaargeld in mindering van de civiele Ijjst komt. In de N. R. Ct. leest men In de Kamer te Brussel Maenhouo er zien over dat het door mond en klauwzeer aangetaste Nederlandsche gedragen of Reinhoff werd door een der buren verzocht om het gebed uit te spreken. Toen de leeraar hieraan voldaan had, nam de maaltijd een aanvang. Het tweede gerecht volgde spoedig het eerste, en weldra ging men tot het dei de over, nadat de schinken aan den predikant en koster benevens aan die getrouwden, welke onder een balk zaten naar oud costuum waren voorgezet met het doel om ze voor te snijden, hetwelk met ontdekten hoofde moest verricht worden. Dat niemand zich aan het opgodischte onbetuigd liet, zal wel geen betoog ver- eischen voor .hen, die eenigzins met Drenthe bekend zijn. Met graagte werd aan eiken schotel de uoodige eer bewezen, en toen de maaltijd onder een gestadig gepraat en gestommel, nu en dan afgewisseld of over stemd dooi het geschrei van dezen of genen kleine, of het geloei van de in bet zelfde vertrek op den stal staande koeien, ge eindigd was, sprak de leeraar de dank zegging uit. Lang te voren reeds had zich eeneont- Zdt3oelti'{e menigte bedelaars, van uren vet te zamen gekomen, om het sterftmis ge legerd, niet om zich met de krüimkens, die daar binnen van de tafel zouden vallen te spijzigen maar om van het rijke over schot den uitgehoiigerden buik volop te doen genieten. Met moeite had de land schapssoldaat den haveloozen hoop zoo lang in toom gehouden, zoodat hij evenzeer als de onrustige troep naar het eiude des vee te gemakkelijk in Belgie kan binnen komen en vraagt onmiddellijke sluiting van de gren3. Minister De Bruyn klaagt over de per soonlijke aanvallen van zekere dagbladen hij heeft steeds zijn plicht vervuld Men neeft het gevaar overdreven. In vier provinciën van Belgie heeft men op negen beesten éen geval van mond- en klauw zeer geconstateerd. De minister hoopt dat het merken van het vee in Belgie verbbtering van den toestand zal aan brengen. De sluiting van de grens zou geen betere uitkomst hebben opgeleverd, want dan zou besmet vee tersluiks zijn ingevoerd. In November kwamen er op 5239 ingevoerde Nederlandsche beesten twee gevallen vaD de ziekte voor. De 85 besmette kringen in Belgie bevatten goedaardige gevallen. Men zou de eigenaars der afgemaakte beesten kunnen schade loos stellen, maar dat zou te ver voeren. De minister verklaart dat hy geen nieuwe maatregelen zal kunnen nemen dan indien er zich ernstige gevallen voordoen. Aan het eind van de interpellatie tracht Colaert aan te toonen dal de openstelling van de Belgische grens voor het Neder landsche vee de voorwaarde voor de aanneming (door Nederland) van de overeenkomst betreffende bet kanaal Ter Neuzen--Gent geweest is. Minister De Bruyn betwist dit. AXEL, den 4 December 1896. Maandagavond keerde de bierwagen van den heer Ch. Pauwels langs het kanaal van Ter Neuzen naar Sas van Geut terug, toen het paard op hol sloeg en de twee personen, de voerman en een schipper, die zich op den wagen bevonden, maaltijds verlangde. Dat oogeublik was daar, en de gasten, het sterfhuis verlatende, gingen naar ge woonte uit elkander, ten einde dezen of genen bloedverwant of vriend een bezoek te brengen of om hier en daar iets te bezichtigen of uit tjjdverdrijf eens rond te dreutelen. Voor nog de laatsten het sterfhuis ver laten hadden, drong een afgevaardigde der bedelaars naar binnen en verzocht van het overschot de gebruikelijke uitdeeling. Op Alfings bevel werd dauiaan ruimschoots voldaan. Het was een walgelijk schouwspel, die rijen van in lompen gehulde, half naakte, deels mismaakte, op krukken leunende bedelaars, daar buiten in het gras of op den weg te zien zitten of liggen, en onder een oorverdoovend geraas, zonder aan ver- mauiug of bedreiging zich te storen, hun aandeel van het rijke overschot te zien binnenslikken en, na verzadigd te zijn, naar^oeddunken mede te nemen wat zij konden grijpen of wegkapen. Gelukkig was die tweede maaltijd van zeer korten duur. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1