Kerknieuws. Rechtszaken. Nieuws. Pat voorbeeld mocht men elders wel volgeD. M. Ct. AVEL, den 1 December 1896. Met het oog op de groote drukte, welke de verzending van postpakketten bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest aan het personeel der posterijen veroor zaakt, kan het zgn nut hebben, hier eer.ige wenkeD te geven omtrent wijze van inpakking en adresseering der pak ketten, zulks zoowel in het belang van het publiek als no dat der postbeambten. Men zorge voor èen stevige verpakking, het best in flink papier en met sterk touw omwopden, het gebruik van lak bij bet dichtmaken der pakjes of de aan hechting der adressen verdient ten zeerste afkeuring, daar lak licht breekt en dan loslaat. De adressen schrijve men liefst op het pakket zelf, dan kan het er zeker piet afraken en verloren gaan. Daar de adreskaarten van 3-7 December dror de postbeambten aan de pakketten moeten gehecht worden verdient het gebruik van touw aanbeveling, omdat de kaarten daar gemakkelijk tusschen gestoken kunnen worden. Opvolging dezer wenken achten wij van groot belang voor ieder die op. een goede ontvangst van zijn verzonden pakjes prijs stelt. Zaterdagavond arresteerde de politie in den Oanisvlietpolder onder Westdorpe een tweetal personen van Wachtebeke, die zich gewapend met oen geweer in een hoop riet hadden verscholen, blijkbaar met bet doel eenig wild machtig te worden. De heeren werden eerst naar Ter Neuzen en later naar Middelburg overgebracht. Zaterdagochtend is te Othene een treurig ongeluk gebeurd. Een vrouw Ebr. Stouthamer, echtgenoote van Abr. Hamelink, begaf zich naar den molen om meel te halen, daarbij blijkbaar niet lettende op de draaiende wieken. Het gevolg daarvan was, dat zij door een der wieken tegen het hoofd getroffen werd, waardoor dit lichaamsdeel zoozeer werd beléedigd, dat de dood spoedig volgde. Ned. Herv. Gemeente. Woensdagavond 6V2 ure Catechisatie voor lidmaten en bijbellezing. ArrondissementsRechtbank te Middelburg. Zitting van 1 December 1896. C. L. v. W., 22 j., klompenmaker wonende te Hulst, thans gedetineerd te Middelburg is wegens diefstal en bedrei ging met eenig misdrijf tegen het leven veroord. tot zes maanden gevang, met in mindering brenging der doorgebrachte hecht. Ter' openbare terechtzitting van boven genoemde rechtbank van Dinsdag den 8 December 1896 zal worden behandeld de zaak tegen L. d. F., oud 34 jaren, land bouwer, geboren en wonuide te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg Ier zakedat hij op 27 September 1896 des avonds ten omstreeks 6i/2 uur, te Axel met het oogmerk om zich weder rechtelijk te bevoordeeleo, den veearts Leonard Boogaert heeft bewogen hem één gulden te verstrekken, waartoe hij ge noemden Boogaert heeft overgehaald dooi de onware beweringen dat bij zijn vader Pieter de Feijter te Ter Neuzen een ziek paard was, dat hij opdracht van zijn vader had om Boogaert te verzoeken om den daarop volgenden Woensdag daar eens naar te komen kijken, dat hij, be klaagde, per rijwiel van Ter -Neuzen naar Axel was komen rijden, het rijwiel onder was gebroken en hij daarom met den trein naar Ter Neuzen teiug moest, daarvoor geen g6ló hij zich had en dat bij dien gulden aan Boogaert, wanneer deze Woensdag bij zijn vader kwam, zou teruggeven, terwijl hij beklaagde niet per trein naar T6r Neuzen is terug gekeerd en tot op heden dien guldeh niet aan Boogaert heeft teruggegeven. In deze zaak zijn van wege het open baar Ministerie twee getuigeD gedagvaard. Aan den beklaagde is Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat de Middel burg, ambtshalve als verdediger toege voegd. - Ter openbare terechtzitting van Vrijdag den 11 December 1896, des voor middags te half 12 uur, zal voor boven genoemde rechtbank behandeld worden de zaak tegen B. A. M. oud 43 jaren, winkelier en horlogemaker, geboren en wonende te Hulst, ter zake dat hij op 1 September 1896, des avonds ten omstreeks ure, te Hulst bij het station voor de herberg van Amadeus van Geijt, uit een rijtuig een éenloops- met hagelkorrels geladen jachtgeweer heeft genomen en hoewel hij wist, dat dit geweer gemakkeling afging, het roe keloos met de loep in de richting van Petrus Gustavus van Kemseke voor zich houdende, aao den trekker daarvan heeft getrokken, waardóór het schot afging, althans daarmede eene beweging heeft gemaakt, waardoor het schot afging en genoemde Van Kemseke het volle schot schuld van, maar 'k heb toch medelijden met hem0, je hadt hem eens moeten zien, wat is hij verouderd. Morgen wordt Fenna henne bracht (heenbrengen, be graven.) O. wat za) hem dat hard vallen men zegt, dat 't hem soms doorloopt, en zi daar, 't zou mij niets verwonderen. Peete was erg overstuur, en hoe kon 't anders, zij heeft nergens een onderkomen als Willem haar aan den dijk jaagt. »Dat zal Willem nooit doen,viel vader Tabing in. »'t Is te hopen.* antwoordde de meester „maar ik vrees, want Willem sprak amper een woord tegen haar, en als hij 't deed was 't zoo vinnig, dat 't mij toe griesde." In de anders zoo stille woning van Kranghand had sedert den dag van zijn overlijden eene onophoudelijke drukte ge erscht. Het was een gestadig gaan en kotnen, eene aaneenschakeling van ge ^evene en ontvangene bevelen, van plannen betamen uitvoeren. Het geheele huis houden stond letterlijk onder de heer schappij dei naaste buren. Geene enkele plechtigheid, die uien in een sterfhuis heeft in acht te nemen, was verzuimd maar alles met eene verwonderlijke nauw gezetheid uitgevoerd. Zoo was het lijk op den eersten dag ■h iorlijk afgelegd en daarna verluid en den daaraan volgenden namiddag in de kist gelegd. Zoo was de rogge reeds schoon gemaakt, naar d m molen gebracht, van daar terug gehaaid en aan den bakker in de rechterborst ontving en tengevolge van deze verwonding op 12 September daaraanvolgende is overleden. In deze zaak zullen van wege het Openbaai Ministerie 6 getuigen, waaronder als deskundigen, ter terechtzitting worden gehoord. gezonden ora er het groeve-brood van te bakken. Evenzoo was het begrafenisbier besteld en hadden de Daaste buren de verst verwijderde en de verder af wonende „nabeis* de dichtst bijwonende naastbestaanden en bekenden van den overledene ter groeve »gebeden." En zoo was de dag, voor Krangband» uitvaart bestemd, eindelijk aangebroken. Van heinde en ver kwamen de genoo digden opdagen, en er scheen in Wesup nauwelijks plaats genoeg om allen te kunnen herbergen. In stede dat er binnen het sterfhuis eene stilte heerschte eigen aardig aan het verblijf, waarin de dood zijne voetstappen achterliet, was daar eene drukte en bewegiug, een gewoel en ge praat, weinig passende aan het oogenblik waarin en de plaats, waar men zich be vond. Neen, het was geen klaaghuis, maar een huis dei beweging, dat weldra een huis der maaltijden zou wolden. En zij, die zich daar in grooten getale ver zamelden waren daar minder gekomen om den overledene de zoogenaamde laatste eer te bewijzen, dan wel om er hunnen buik te goed te doen. Is dit laatste met enkele uitzonderingen in den regel 't geval met hen, die niet tot het naaste bloed be booren, hier vond eene bijzondere uit zondering plaats, omdat bet de uitvaart betrof van een afgeleefden grijze, om wiens verscheiden wellicht geen enkele traaD gestort zou worden. Daarenboven was het de stellige begeerte van den over - Men schrijft uit Milaan aan het Dagblad Bij het bezoek der Koninginnen aan Milaan hebben do Italianen hun aard niet verloochend. Het heeft tpen zoo geducht geregend met bedelbrieven aan H.H. M.M. dat de burgemeester er aan te pas is moeten komen. Gestichten, studenten, alles schreef verzoeken om geld. Er waren ook zeer veel brieven bij van houders van piano-orgels, die een zuster of nicht in Holland hebben. De jonge Koningin zou haar daar wel gezien hebben, dat mooie meisje met dat mooie orgeltje. Anderen schreven, dat zij gaarne naar Holland zouden willen gaan en vroegen geld om een mooi orgeltje te koopen. En zoo moeten er allerlei verzoeken bij H.H. M.M. zijn ingekomen, althans zooals te Milaan verhaald wordt. - Een 19 jarig meisje, in den Haag wonende Rijswijksche straat, wier op- sporipg was verzocht nadat zij sedert 6 Nov. -jl. de ouderlijke woning bad ver laten zonder iets van zich te laten hooren, is door de politie aldaar aangehouden. In verband hiermede werd gearresteerd een 20 jarige kok, verdacht bet minderjatige meisje te hebben ontvoerd. -Uit Zwolle meldt de Z. Ct. Tengevolge van de ingevallen vor&t ondervindt de scheepvaart reeds veel be lemmering. Do meeste kanalen en bin nenvaarten zijn dicht. De stoornbooten van hier op Genemuiden en tusschenge legen plaatsen, zoomede die van den Zwolschen dag- en nachtdioust van hier op Amsterdam, varen nog geregeld. Er moet zich in zee echter veel ijs bevinden, zoodat er gegronde vrees bes'aat dat, blijft de vorst aanhouden, de dienst niet lang meer kan worden voortgezet. Men seint uit Vlissinger. Een met granen diep geladen ijzeren aak, in de kleine sluis bekneld geraakt, is met vallend water blijven hangen en zal vermoedelijk breken. De lading wordt in lichters gelost. Nader seint men De aak Prms van Nassau is met hoog water los geraakt, zonder belangrijke schade. ledene honderd malen door hem te kennen gegeven dal hp eene »groeve< (uitvaart) verlangde even als die van zijn grootvader was geweest, bestaande in een zoo groot mogelijk getal van genoo digden, in achtneming van de vroeger gebruikelijke, door den tijd verbasterde of door de placaten van het bevoegde be wind verbodene vormen, in een woord eene ouderwetsche groeve. Nadat de laatst aangekomenen in het sterfhuis zich van de noodige spijs en drank bp wijze van ontnuchtering hadden voorzien, en in een der uaberhuizen aan de dorpelingen volop bier was geschonken keerden acht der buren van het kerkhof terug. Zp hadden Kranghands laatste rustplaats gespreid. Met ongedekten hooide traden zp bet sterfhuis binnen en brachten door hunne verschijning voor het eerst eene betamelijke stilte onder de aldaar ver zameldeu. »'t Is tijd,* sprak pen hunner, »'t graf is gereed,* terwijl hij na eene korte pauze er op liet volgen „zijn er ook nog onder de viienden, die den overledene wenschen te zien." Op deze vraag rezen de meesten over eind, terwijl eeuigen naar de geopende kist gingen om het lijk nog eens en wel voor 't laatst te aanschouwen. Daarna werd de kist dicht gespijkerd, gedurende welke onder andere omstandigheden hart ve scheurde, bezigheid allen opstonden en zich gereed maakten om het lijk graf - Zaterdagmorgen had te Geertruiden berg het volgende ongeluk plaats. De heei' i S. stond op het perron te prat60, toen hij door een binnenkomenden trein werd" omvergeworpen, zocdat hij bekneld raakte tusschen eene treeplank en bet penon. Zwaar gewond werd hij bewusteloos uit zijne positie gebaald en do wachtkamer binnengedragen. - Zaterdagmorgen hield de politie op de Nassaukaude aan een 25jarigen Duitscher en even daarna in de politie wacht van bet bureau op die kade, eén 26jarigen landgenoot van hem, d.e daar - toevallig kwam om namens een loge menthouder eene Dachtlijst te bezorgen. Beiden wordeD verdacut in den atge- loopen nacht uit het logement van Schmidt op het Burgemeester HofTmanplein te hebben ontvreemd een aantal kleeding stukken. Zij hadden daartoe een ruit met zeep besmeerd en die daarna ingedrukt, om vervolgens door de ontstane opening in te klimmen. Zij beweren dat de kle dingstukken hun eigendom zijn en door den logementhouder wegens schuld zijn achtergehouden. De politie heeft het ont vreemde in beslag genomen in een loge ment aan het Burgemeester HofTmanplein 52, waar de twee Duitschers het laatst hun intrek hadden genomeu. N. R. Ct. Op den eersten dezer maand deelde de knecht van schipper L. van Graauw, toen hij 's ochtends kwam aan boord van boG schip, dat in de haven op de Paal lag, zijn moeste! mee, dat een kastje in de roef was opengebroken. Bij onderzoek 1 bleek dat daaruit vermist werden een bedrag van 19 en centen en een paar lepels. Van den dader w s geen spoor te ontdekken. Intusschen viel het op, dat de knecht eenigen tijd nadien zich met contante gelden een paar broeken aanschafte, iets wat voor hem, een zoon van een arbeider, nog al vreemd werd gevonden. Die buitengewone inslag wekte argwaan en toen hij bovendien ook in bet bezit der lepels werd gevonden, was het raadsel van den diefstal niet moeilijk meer op te lossen. Dezer dagen wist de politie onzen maat bovendien nog tot bekentenis te brengen, en zoo zal, naar alle gedachten, in dit geval de straf op bet misdrijf volgen. Zaterdagmorgen is een vaartuig (hengst) van Ierseke, dat met suikerbieten beladen was, op de lersekscbe baDk om- vergeslagen, doordat de opperlast te zwaar was. De suikerbieten zijn verloren en de mast is gebroken- maar de opvarenden zijn gered. waarts te geleideo. Het elders in de boerschappen gewone gebruik brengt mede, dat de doodsbaar op de deele gezet en van daar buiten de banserdeur gedragen, op den lijkwagen ge plaatst woidt, onderwjjl de mannen met ongedekten hoofde de baar tot buiten die deur volgen. Daar men deze gewoonte •venwel niet in Wesup huldigde en ook met had kunnen opvolgen vermits Krang hands woning gelijk den lezer bekend is slechts uit een vertrek bestond, zoo droeg men de kist tot buiten de hoofd deur, alwaar zij op den lijkwagen geplaatst en met bet sombere doodlaken bedekt werd. Nu stelde de trein zich langs den daar voor bestemden reeweg in beweging. Onmiddellijk achter het lijk volgden, paar aan paar, eerst Se naaste mannelijke bloed- en aanverwanten, naar graden van sibbe afdalende, daarop de goede bekenden die allen met den hoed at het huis ver lieten en buiten komende zich eerst weder gedekt hadden, en eindelgk de vrouwen, die in wagens gezeten waren Zoodra de stoet het dorp binnen kwam en ter plaatse, waar thans het armenhuis staat, genaderd was, begon de kerkklok haar somber geluid aan to heffeu. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2