No. 1072. Zaterdag 28 November 1896. I2e Jaai'g'. LWlliJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen F. DIELEM Ai\, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Voor honderd jaren, Een drentsch verhaal. Landbouw. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Belgische officier Dhanis, die wegens heldhaftige daden in het Congo gebied door Leopold II baron is gemaakt en voor enkele maanden opnieuw naar den Congostaat ver trokken is, moet volgens de Chroniquelevens gevaarlijk ziek wezen. Gelijk men weet zou hij de expeditie aan den Bovennijl aanvoeren. De hertog en de hertogin van OrleaDS zullen te Brussel de ontvangst missen, welke hun anders zou ten deel vallen. Nu de Fransche adel en de andere royalisten naar Brussel stroomen om den »koning van Frankrjjk" en de koningin hun hulde te brengen achten koning Leo pold en zijn regeerir.g het beter de vor stelijke bezoekers hun eigen weg te laten gaan, en zelfs le hunner eer geen hoffeesten te geven. De voorname hotels te Brussel hebben al geen plaats meer om de bezoekers te herbergen. De Fransche kamer heeft in 4 zittingen de algemeene beraadslagingen over de staats begrooting en de hoofdstukken binnen- landsche en buitenl. zaken afgehandeld. Maandag is met het hoofdstuk onderwjjs aangevangen. „Onze nieuwsgierigheid is niet voldaan, maar onze vaderlandsliefde wel," aldus oordeelt een der Parijsche bladen over de inlichtingen van de regeering in zake het verbond met Rusland. De werkstaking in de gasfabriek te Bordeaux is na eenige concessies van de zjjde der directie geëindigd. De verloving van prins Christiaan van Denemarken en prinses Pauline van Wurtemberg, is thans officieel. De moeder 36 Maar terwijl de paterjotten „hoezee" en vrat niet meer schreeuwden, zongen de oranjelui Kees, waar ben je geweest Te Hatlem en Elburg. Wat heb je daar verloren Staart en oogen, Een stok En een blauwen rok. »0 jé. je hadt dit boeltje moeten zien „Zóó ben ik op 't Hoogeveen geweest," zeide Tabing, »toen vader Hooft uit Amster dam er kwam geloof maai, dat het toen daar ook druk was. Mij dunkt ik zie dien ouden man nog voor mij. Hij had een biesler groote bruike op en was 0111 slags wel tachtig jaren. Wat had hij een moeite om door 't volk te komen, 'k Was soms bang, dat het hem te slim zou gaan. Elk wilde hem zien, en de oranjelui zouden hem giaag te lijve gewild hebben, hadden ze niet bang geweest, dat 't land pauw zou omkeeren en de partij van Hooft weêr de baas zou worden, 't Was een gejoel en gedrang dat je hooren en zien van den prins was een der twee erfge namen van onzen prins Frederik, terwijl le bruid, als eenig kind van den schat- ijken koning van Wurtemberg, als de rijkste erfgename der oude wereld werd beschouwd. Armoede behoeft in het jonge huishouden dus niet te heerschen. De prinses, die langen tijd aan ons hot logeeide, is in ons land allerminst een on bekende. Van de 10 miljoen, welke in Duilschland worden aangevraagd voor verbetering van jaarwedden komen 8 miljoen aan d, officieren. De Bremer havenwerkers willen het voor beeld van de Hamburgers volgen en ook het werk staken. De SpaaDsche regeering, welke zich indertijd machteloos noemde, toen in ver band met de Carolinen-quaestie het volk de wapenborden der Duitsche consulaten verbrandde, heeft thanB in krasse woorden bi] do Amerikaansche regeering haar be klag ingediend over de bHeediging der Spaansche vlag, welke met de vlaggen van andere volken bij een versiering dienst, deed. De Spaansche regeering, welke onlangs bepaalde, dat het noodig was voor een lie paalden datum op Cuba een overwinning te behalen, heeft thans aan de belasting ambtenaren bericht dat het creiiet van het land het noodig maakt, dat de mid delen de volgende maand een stijging ver toonen. Alles gnat in Spanje op com mando, naar het schijnt. De positie, door de Phiüppijnsche op standelingen bij Paz San Jean ingenomen, is door de Spanjaarden met de bajonet ge nomen. Verder meldt de officleele telegraaf dat 40 man een aanval vaii 4000 opstande lingen schitterend hebben afgeslagen. verging, en zoodia was de oude man niet in Scholte van Rossums huis, of daar dreunde 't langs de straat Vader Hooft stond op de brug Met zijn smeerkan op den rug, En hjj riep al overluid Schoenensmeren om een duit. „Ja, booze volk," besloot Tabing, »geloof maar, dat ik er ook wat van gezien heb, en ik zeg oe, 't is tieurig dat men zoo verblind kan wezen." „Daar is veel waarheid in, maar dus sprak eene welbekende stem iti het achterste gedeelte der keuken, waar de deur tusschen dat vertrek en de schuur was »Herink, Berend Jan, bist doe daor nog zoo laote," riep vrouw Tabing, aan die stem haren zoon herkennende, >kom, dat 's goed „Ja, daar was ik nog eens," antwoordde de meester, „en ik heb hier reeds eer.igen tyd gestaan en naar uw gesprek luisterd." 'k Heb den hond straks wel hooren b!eekeu (blaffen/," sprak vader Tabing „maar schik bij, mijn jonge, en zeg ons dien (uwe) meening over 't geen ste van ons heart beste." »Gaarne, vader." »Nou zei te wat heuren, Rieks," fluis terde vrouw Tabing 1" „Ik ben reeds begonnen met te zeggen" zeide de meester, »dat er veel waarheid jn uwe beschouwingen was, maar ik meen Als het. waar is wat de F Z. uit Kon- stantinopel verneemt, dan geeft de sultan al heel wat van zijn eigen souvereiniteit prijs. De rapporten van de gouverneurs dei- provinciën over de maatregelen tot in voering der hervormingen, moeten, voor zij naar Konstantinopel worden opgezonden worden geviseerd door de ter hoofdplaats der provincie aanwezige consuls. De sultan plaatst zijn eigen gou verneurs dus onder controle van vreemde lingen. De mogendheden hebben aan de Porte kenuis gegeven, dat hun vertegenwoordigers voor de regeling der zaken op Creta niet langer zullen wachten ot de Turksche gevolgmachtigden aangewezen en gereed zijn Zij vertrekken heden, en zullen zoo spoedig mogelijk den arbeid aanvangen Behalve de reeds genoemde onder werpen zullen er in de vergadering van het Ned. Landbouweomite nog een tweetal belangrijke rapporten ter tafel worden gebracht rakende den veeartsenjjkundigen dienst. Het eerste betreft de beantwoording der vraag »wat er gedaan diende te worden tot bestrijding der tuberculose onder het vee Deze vraag had zich op den voor grond gedrongen door de maatregelen in Belgie vastgesteld, waarbij al het daar ingevoerde vee ingeënt en bij aanwezigheid van tuberculose teruggezonden zou woi den naar het land van herkomst. Door den heer D. A. de Jong Jzn, veearts le Leiden, was op verzoek van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een onderzoek ingesteld naar het vermoe tevens, dat ge wel wat heel eenzijdig in uwe oordeelvellingen waart. Dat een huis ot rijk, waarin twisting heerscht, zich zeiven verdeelt en ongelukkig maakt, dat i> no toor zeker en weet een schooljongen u wel te vertellen, maar 't is eene andere vraag, of zulk eene twistinge in de ge volgen niet nuttig kan zijn »Je hebt gelieb, meister," viel Rieks in „dn Heere Jezus, onze gezegende Middelaar en borge zeiik ben niet gekomen om vrede te brengen op aaide, maar het zwaard." „Ik heb dat woelen en drijven, dat twisten en vechten," hernam de meester, »altijd vergeleken bij een onweder, dat langzaam opkomt en eindelijk losbarstende in zijne uitbarsting verwoesting en dikwijls den dood veroorzaakt, doch ophoudende een stroom van zegeningen achterlaat, waarvoor wij Hem met genoeg kunnen danken, die dat onweder verwekte en er ons een oogenblik voor sidderen deed." »'t Is een vernimstige (vernuftige)jonge," mompelde vrouw Tabing met moederlijke zelfvoldoening, »Vader sprak daar wel van de vermaning vreest God enz., maar in dn gevolgtrekking ben ik dat met vader uog niet zoo geheel eens." »JoDge, Berend Jan," hernam Tabing met opgeheven wjjsvinger, »God te vreezen „Laat mij uitspreken, vader. God te vreezen betaamt niet slechts alle menschon delijk voorkomen van tuberculose onder het rundvee in Nederland. Hierbjj was gebleken dat deze ziekte in belangrijke mate ook in ons land voorkomt, terwijl door maatregelen, elders genomen of voor gesteld, met name in Belgie. Frankrijk en Denemarken, doelmatige bestrijding alles zins mogelijk was. Inspuiting met tuber- culine op groote schaal, ten einde het zieke en gezonde vee te onderkennen en van elkander te kunnen scheiden, was daarbij de eerste stap die gedaan diende te worden. Zoowel het verkrijgbaar stellen dezer stof als het toedienen door middel van inspuitingen zou echter niet anders dan onder toezicht van deskundigen moeten geschieden, omdat eene op wetenschap gegronde toepassing van het middel een allereerst vereischte is. Op de onderkenning der ziekte zou nood wendig afzondering van het zieke vee en ontsmetting der stallen dienefl te volgen, onder sommige omstandigheden afmaking met althans gedeeltelijke vergoeding. Het bestuur van het Ned. Landbouw eomite komt naar aanleiding van deze en meerdere in het rapport van den heer De Jong voorkomende overwegingen tot de slot om, als volgt: De regeering bevordere het intiatief der landbouwers ter bestrijding der tuber culose a. door van rijkswege tuberculine beschik baar te stellen en kostelooze inenting toe te staan door van wege de regeering aan te wijzen deskundigen, onder voorwaarde dat de geheele koppel, dus ook het jonge vee, worde ingeënt. b. door verplichte afzondering van het zieke (reageerende) vee, dat gemerkt wordt met een te bepalen merkteeken en met maar is hun plicht, dat 's notoorde Hemel beware mij, dat ik daar een >zikke pitje" op zou willen afdingen, maar 't is alleen de gevolgtiekking uit het tweede gedeelte van den bijbeltekst, waar ik aan merking op heb, en gij zult ze mij allen moeten toestemmen als ik u herinner aan vorsten als Achab, Nero, Philips den tweeden en zoo vele anderen." ,,'t Is waar," viel Rieks in, »raaor oos prins kiek, dat 's toch een man waoran oos volk »Gij wilt zeggen dat het huis van Oranje ons bovenal dierbaar moet zijn, omdat een van zijne leden ons vaderland zijne bur gerlijke en godsdienstige vrijheid heeft ge schonken." »Juustement, meister ik kun 't straks neet zoo gauw veur de ooren kriegen,*) waarum Hilbert, dat bom gansch neet mooi stun, mi over de hekel haolt het," hernam de snijder. Niet voor de ooren kunnen krijgen, wil zeggen iets niet zoo spoedig kunnen uitspreken. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1