T No. 1071. Woensdag 25 November 1896. 12' Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. MELKMAN, AXEL. Rnitenland. FEUIL L E T 0 N. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Landbouw. jant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdag;»vond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B b l g i 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Er is sprake van de verloving van prins Albert van België en prinses Isabella van Orleans, dochter van den graaf van Parijs. Mocht dat huwelijk doorgaan, zoo zegt een der bladen, dan zullen wij andermaal door Albert en Isabella worden geregeerd Uit Berlijn wordt melding gemaakt van een Vrijdag door keizer Wilhelm gehouden toespraak tot de officieren. Hij beval hun aan bun wijn in de casino's (officier-socië teiten) te drinken, en onder elkander te blijven als zij dronken zijn. De officieren moeten angstvallig waken, dat zij hun eer niet bezoedelen zij moeten niet dronken in het publiek verschijnen, maar. indien zjj bij ongeluk in de noodzakelijkheid komen zich te verdedigen, dan behoeven zij niet te aarzelen hun wapen te gebruiken. Het zal noodig zijn er op te letten, dat dergelijke toespraken op het paradeveld in den regel niet gehouden worden Jin tegen woordigheid van geoefende verslaggevers, zoodat men niet te veel op de woorden moet letten. De Porte had de vorige week aan de Fransche regeering verklaard, dat de bui tengewone rechtbank, welke was ingesteld tot behandeling van de gedingen tegen de Armeniërs, reeds was opgeheven. Thans blijkt dat de Porte gewoon weg een on waarheid heeft medegedeeld. Men heeft, alleen op grond dat in het huis van een Armenisch bisschop een re volver werd gevonden, het doodvonnis uit gesproken over een prelaat, die tijdens de woelingen niet eens aanwezig was. Maar dat was de laatste buitensporigheid, want de rechtbank is nu werkeljjk opgeheven, en de door haar gewezen vonnissen zullen 35 In eene menigte zakjes, gemaakt van dicht genaaide hemdsmouwen, in oude af- gedragene kousen lag het daar voor zijne verbaasde blikken. Die zakjes daar haastig uitnemende en op de deele nedervleiende, oveidacht hij gelijktijdig hoe ze 't best naar zijne eigene woning over te brengen. Hij bedacht zich niet lang, maar nam een bijenkoii pakte ze daarin en plaatste toen een en ander op een kruiwagen. De duivel der geldzucht had hem voor een oogenblik geheel in zijne macht hij dacht alleen aan geld, aai: veel geld. Dat hij zich in de nabijheid van een lijk bevond, scheen hij zich evenmin te herinneren, als dat onder zijn eigen dak het doode lichaam van zijn kindje rustte. Na den kruiwagen met blijkbaar genot nog een paar malen opgetild te hebben, als wilde hij door de zwaarte de waarde der vracht berekenen, ontstak hij de lamp en klauterde in de bedstede, waai binnen Kranghands lijk lag. Aanvankelijk kostte het bera nog al eenige moeite om den toegang tot den tweeden schal te vindendoch hem ge aan cassatie worden onderworpen. Hef doodvonnis, tegen een anderen Armenischen bisschop gewezen, is echter bekrachtigd. De Fransche gezant heeft, naar aanlei ding van eerstbedoelde veroordeeling, ge toond dat hij niet met zich laat spelen. Hij heeft de wettigheid ontkend van de veroordeelingen, uitgesproken na den 9en November, den dag waarop de rechtbank ontbonden heette. Ook in andere opzichten heeft hij reden tot beklag. De kolonel, die wegens den moood op pater Salvotor zou worden ver volgd, loopt nog altijd op vrije voeten. Het volgende verhaal laten wij voor rekening van het H. v. A. Men verneemt dagelijks meer nieuws over den spion der Engelsche politie, die te New-York aan 't hoofd stond der Iersche nationalisten. Jonis was niet alleen schatbewaarder der samenzweerders, maar lip werkte ook mee in de Irish Worldwaarin hij zulke hevige artikels tegen Engeland schreef, dat hij den anderen nationalisten schrik aan joeg. Zij kwamen bjjeen bij Jones en bezwoeren hem zijne groote vaderlands liefde eenigzins te matigen. Zij brachten hulde aan zijne gevoelens, maar legden hein voor oogen dat de voorzichtigheid hun ge bood kalm te blijven. De andere wilde niets hooren. Ierland moest vrij worden door dynamiet, geweld, donder en bliksem, kortomkost wat kost. Eindelijk gat hij hunne smeekingen ge hoor en beloofde zich te matigen. Hij gelukte daar echter niet in. Toen drie maanden geleden M. Chambeilain in de Ver. Staten aankwam, schreef Jones een geweldig artikel tegen den staarsman, onder den titelEen verrader ontmaskerd. vonden hebbende, bezweek het half ver molmde hout spoedig voor de door hem aan gewende kracht. Het waren slechts ruwe deeien, waaraan de vorm van een stijl gegeven was, en waarin men het geld, door middel van het oplichten eener plank in den bedsteezolder, naar beneden had laten glijden. Had de eerst gevonden schat zpne ver wachtingen ver overtroffen, meer nog ver baasde hem die welken hij thaus voor zijne oogen ontbloot zag. Ook deze schat was in afzonderlijke zakken besloten, die door den langen du des tpds reeds geheel of ten deele vergaan waren, zoodat Alfing het beschimmelde geld er los moest uithalen, 't geen hem niet alleen veel tijd, maar hoe verder hjj naar beneden kwam, hoe meer moeite kostte. Een Lweede bijenkorf was nauwelijks toereikend om de gevondene muntspeciën te bergen. Zoodra hp nu ook dezen schat op den kruiwagen geplaatst had, meende hij zijne vrach' in een hoek te schuiven, doch bp zag zich wegens hare zwaarte genoodzaakt om de helft er van op een anderen kruiwagen te laden. Nauwelijks had hij dit gedaan of er werd aan de deur geklopt. Haastig de bede kruiwagens ter zijde schuivende en na een oud dorschkleed er over geworpen te hebben, ging hp naar de deur, ten einde te vernemen wie hem dus onverwacht kwam storen. De nationalisten gaven de grootst tuo gelijke ruchtbaarheid aan dit artikel. Eene groote meeting werd belegd en daar werd het onder de toejuichingen eener geest driftige menigte voorgelezen. De vergade ring eindigde met eene stemming van chandvlekking voor M Chamberlain. M. Chamberlain die bij de familie zijner vrouw naar Amerika was gegaan om wat rust te genieten, vroeg aan de overheden van New York of het noodig was eenige maatregelen te nemen voor zijne veiligheid. En nu komt het uit dat de bewegiüg, waartegen M. Chamberlain de hulp van de New-Yorksche politie inriep, het werk was van de Engelsche politie In Matabelenland meent men weer reden te hebben voor ongerustheid. De kaffers zijn niet aan den arbeid gegaan en ter wijl dat reeds een kwaad teeken is, wordt gemeld, dat 200 Matabelen bp Buluwayo gekampeerd zijn. Het standbeeld van Rhodes, ter her innering aan de onderwerping der Matabelen, kan dus wel weer worden afbesteld. De Turksche regeering heeft een En- gelsch z-ndeling, die ondersteuning aan de noodlijdende Armeniërs kwam brengen, het land rloen uitzetten. De Congostaat heeft, volgens te Liver pool ontvangen berichten, te Lado 2000 goed uitgeruste manschappen en eenige Kruppkanonnen bijeen, terwijl te Stanley Falls 1500 man gereed zijn om op te rukken, Men verwacht dat de tocht naar het noorden tot het voorjaar zal worden uitgesteld. Van de Philippijnen komen ongunstige berichten de opstand heeft zich weer uit gebreid. De minister van buitenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Fransche regeering, op grond van het aantreffen van mond- en klauwzeer bij besluit van 19 Nov. 1896, den in- en doorvoer beeft verboden van runderen, geiten, schapen en varkens, afkomstig uit Nederland. 't Was Leffert, dien Grietje had afge zonden om te vernemen, of het in Zweelo reeds verspreide gerucht van Kranghands overlijden werkelijk waar was. >Jp komt als geroepen," sprak Alfing, terwijl hij Leffert binnen liet. Zich tel' nauwernood deu tpd gunnende om naar Lnfferts boodschap te luisteren, en zonder naar de zpnen te vragen, openbaarde Alfing den binnen gekomene zijn verlangen en vond in hem een dienstvaardigen vriend, volkomen bereid om hem behulpzaam te zijn in het vervoeren zjjner schatten. Daar Alfing intusscfien begreep, dat het minder vo gzaam voor hem zijn zou, om zeiven met het vervoer van een gedeelte der gelden te belasten, en toch dat vervoer onder zijn opzicht wensehte te doen plaats hebben zond hp Leffert naar Zweelo terug ten einde den bovenknecht te halen. Daarop alles, wat slechts eenige waard had, haastig wegsluitende, en na de krui wagens met hcoi en wat daartoe verder dienstig was bedekt te hebben, opdat nie mand zou mogen gissen wat daaronder verborgen mocht zijn, wachtte hij met smachtend ongeduld naar de terugkomst van Leffert. Eindelijk kwam deze, van den bovenknecht vergezeld, opdagen, doch nu was Pe-te nog niet weer te huis. Dit maakte Alfings toorn op nieuw gaande. »Waar zou de oude heks wee zoo lang zitten," bromde hp, »ot zou eei: arm schaap van een kind 't weer moeten ontgelden AXEL, den 24 November 1896. Maandagmorgen werden alhier ge vankelijk binnengebracht en verder naar het huis van bewaring te Middelburg ge transporteerd twee brouwersknechts en een voerman uit Hulst, zpede J. W., J. V. en R. d'O., verdacht van diefstal van eene partij van 370 K.G. gerst uit de brouwerij van den heer A. Wauters aldaar. Ze hadden deze partij gerst verkocht en geleverd aan zekere v. G.teSt. Jansteen (Heikant), tegen een prijs van 6 per 100 K.G. Daar het zulke mooie gerst was en de koopsom voor die kwaliteit veel te laag was, kreeg v. G. argwaan en waarschuwde de marechaussée te Hulst. Deze nam de genoemde personen in hechtenis en stelde een onderzoek in, waarbij moet gebleken zijn dat de gerst uit bovengenoemde brouwerij afkomstig was. Naar we vernemen hebben twee van hen den diefstal reeds bekend. Tem. Ct. In de Zaterdag te Hoek gehouden raadsvergadering werden benoemdtot onderwijzers aan de openbare school de heeren C. J. Neeteson te Hoofdplaat en M. E. Prupssen te Sprangtot voorzitter En hierop weder aan zpn overleden wichtje denkende, barstte zjjne wilde droef heid op nieuw in al hare woede los. Spoedig daarop trad Peele met rood be kreten oogeu binnen. Met een bevend uitgesproken „goe'n avond zaam," viel zij vermoeid op een stoel neder. Kort en barsch warende woorden, waar mede Alfing de trouwe dienstbode zijns ooms de noodige bevelen gaf, terwijl hij jeen enkelen groet voor haar over had, toen hij door Leffert en den bovenknecht geholpen, met zijnen buit haar verliet. »Wat is zulk geld toch ballastig zwaar," sprak Leffert, wiens handen vreemd waren aan het verlichten van zwaren arbeid. Jij moet maar gelooven dat 't altemaal geld is, ach ja, waarom niet," viel Alfing hem barsch in de rede. Leffert, dien wenk begrijpende, zweeg, en was, na zijne vracht duizend malen verwenscht te hebben, uitei mate verheugd toen hij haar bij Alfing op de deele kon nederzetten. Alfing liep dien avond gedurig at en aan in de schuur, totdat zijn gezin eindelijk in diepe rust verzonken lag. Met bran dend ongeduld had hij dat oogenblik ver beid, nauwelijks was het daar, of geholpen door Grietje bracht hij zijne schatten in veiligheid. Als een loopend vuur had het bericht van Kranghands overigden zich door Zweelo verspreid en het sterven der kleine Fenna zoo goed als vergeten. Tot allerlei

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1