Landbouw. Buitenland. Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. biljet ontvangt. Dit stembiljet, aan de achterzijde voorzien van het voorgeschre ven stempel, bevat de namen der op de vorengenoemde wijze geproclameerde candidaten, en voor elke naam een zwart vakje met een wit puntje er in. De kiezer begeeft zich daarop naar de afge zonderde lessenaar, waar hij het witte puntje voor één der namen, die de man zijner keuze is, zwart moet maken. Hierna reikt hij tiet biljet met de achter zijde naar den Voorzitter gekeerd dezen over en werpt het alsdan in de bus. tn bet geval dat er slechts één can didaat is opgegeven, dan verklaart meer genoemde Voorzitter dien persoon als gekozen. En wanneer op den bepaalden tijd geen enkele candidaat is aaugegeven, dan wordt andermaal daartoe een dag bepaald. Die zijn verkiezingskaart ver liest, of er geen ontvangt of zich met de invulling van het stembiljet vergist, kan een ander bekomen. De werklieden worden bij de wet in de gelegenheid gesteld om hun kiesbe voegdheid uit te oefenen. Daartoe moet de patroon hen verlof verleenen. We meenen hiermede de voornaamste bepalingen der nieuwe kieswet te hebben omschreven en de toekomstige kiezers eeuigszins te hebben ingelicht hoe zy hunne nieuwo bevoegdheid zullen uit te voeren hebben. Met hat. oog op de in grijpende wijzigingen, zal nu voor velen de nieuwe kiesmanier nog wel eens moeilijkheden opleveren doch zij zullen wellicht ook weer gauw overwonnen worden. Verzwijging: bij mond- en klauwzeer. Men schrijft aan de N. R. Ct. Bij een veehouder te Rijswijk heeft zich een geval van mond en klauwzeer voorgedaan. De oorzaak der besmetting wordt toegeschreven aan vee, uit Overijsel over Noord-Holland in Zuid Holland in gevoerd. Daar vermoeden bestond dat de veehouder de ziekte eenigen tijd zou hebben verzwegen, heelt het bij de ambtenaren van het veeartsenijkundig staatstoezicht een punt van overweging uitgemaakt, procesverbaal op te maken en art. 27 van de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 131) toe te passen. Daar de meeste vee houders niet met de strekking van dit art. bekend zijn is het niet overbodig daaraan eenige publiciteit te geven, opdat zij kunnen weten, aan welke groote financiëele gevaren zij zich blootstellen bij het ont duiken der wettelijke bepalingen. Toen het stelsel van atmaking bij het mond- en klauwzeer nog niet werd toe gepast, liepen de veehouders gevaar, bjj bet niet onmiddellijk doen van aangitte en het niet afzonderen van ziek vee, bij verboden vervoer van ziek en verdacht vee enz. zich boeten tot een maximum van 500 gulden te zien opleggen met verbeurdvei klaring alleen van dat vee waarmede de overtreding had plaats gehad. Blijkt evenwel by onteigening en alge meene atmaking van ziek en verdacht vee, dat een dezer overtredingen is ge pleegd, zoo wordt bovenbedoeld art. toe gepast, dat aldus luidt »De aanspraak op vergoeding wegens de onteigeningen krachtens de artt. 24 en 25 vervalt, wanneer de bij art. 13 voorgeschreven aangifte of de bij art. 14 voorgeschreven afzondering is verzuimd, of wanneer de eigenaar binnen den ver boden termijn vee heelt gebracht of doen brengen op stallen, hoeven of weiden, waar eene besmettelijke ziekte beett ge- heerscht, of op eenige andere wijze zijn vee opzettelijk in verdachten toestand ieeft gebracht of doen brengen." In de artt. 24 en 25 wordt afmaking van ziek zee behandeld. Wordt du» de geheele veestapel van een veehouder ten gevolge van het voor ;omen van mond- en klauwzeer onteigend en afgemaakt, en heeft deze veehouder en der bovenbedoelde wetsartikelen vertreden, zoo heeft by veroordeeling oor het gerecht de onteigening plaats zonder eenige vergoeding van regeerings- wege. Vele veehouders zijn van meening, dat zjj de aangifte zoo lang kunnen uitstellen als zij in staat zijn de ziekte te verbergen, en benutten dien tija meermalen om ver dacht vee naar de markt te brengen of dit op andere wijze van de hand te zetten. Deze meening is echter geheel onjuist. Niet alleen is de veehouder verplicht aan gifte te doen, maar hij moet dit ook onmiddellijk doen, wanneer zich bijeenig stuk vee verschijnselen van een besmet telyke ziekte openbaren. Bij elk ingesteld onderzoek door de veeartsenijkundige ambtenaren wordt dan ook in de eerste plaats nagegaan of een klein of een groot aantal dieren zijn aan getast en in welk tijdperk zich de ziekte bevindt, ten einde daaruit af te leiden ot de gedane aangifte al dan niet on middelijk is geschied, en of al of niet procesverbaal moet worden opgemaakt. Zeker is de veewet, ontstaan onder den indruk van de veepest epizoötie in 1866, buitengewoon gestreng te noemen. Maar zij is toch niet te streng, wanneer men nagaat, dat de roekeloosheid en achte loosheid van enkele veehouders oorzaak kan worden van onberekenbare schade voor alle veehouders, ja voor alle ingezetenen van ons land. In den laatsten tijd is evenwel opge merkt, dat de kennisgeving aan den bur gemeester reeds werd gedaan, wanneer ue veehouders nog twijfelden, zelfs de veeartsen, met bet onderzoek belast, geen bepaalde uitspraak konden doen, ot' slechts een of twee dieren door mond en klauwzeer waren aangetast. Wij willen hopen dat de veehouders op deze wijze zullen voortgaan hun medewerking te betoonen. Nuttig ware het indien vele bladen deze regelen zouden willen overnemen. In latere jaren hebben al eenige merk waardige ontmoetingen plaats gehad tus- schen den president der Fransche republiek en leden ran de vroegere vorstelijke familie en bet aantal dezer samenkomsten is Zon dag weer vermeerdeid. Toen kwam d6 hertog van Aumale, als voorzitter van de vereeniging tot hulpverschaffing aan ge kwetsten te land en ter zee, aan Faure vragen deze vereeniging onder zijn hooge bescherming te nemen. Een nieuw blijk dus dat ook Aumale tot de rallies behoort. De onbaatzuchtigheid van Engelaud was voor eenige weken schering en inslag in redevoeringen en artikelen van hen, die tol eiken prijs een gewapend optreden in Turkije wilden, en allerlei offers zou Engeland zich willen getroosten om van die onbaatzuchtigheid bljjk te geven. Het schijnt dat Frankrijk eerder dan Engeland geroepen zal zijn, het bewijs vaü zyn belangloosheid te geven. De vertrouweling van den Khedive, prins Mustapha Kamil, die aan het hootd staat van de nationale party, is door den Khe dive naar den Sultan gezonden tot over brenging van een eigenhandig schrijven. De sultan ontving den prins niet, en liet den brief langs anderen weg aan zijn adres komen. Maar toch zal Mustapha Kamil ruimschoots gelegenheid gehad heb ben met andere leiders der Turksche staat kunde overleg te plegen. En de sullan zelf zou niet ongeneigd zijn de Egyptische kwestie aan de orde te stellen, wel wetende dat dit de beste weg is, 5tn aan het Europeesch concert een einde en den onder- lmgen naijver weer wakker te maken, 't Zou zelfs een meesterlijke zet zijn. Maar wat zal Frankrijk doen, Zal het in het lokaas bijten of zal het den sultan toonen, dat de Egyptische kwestie wel buiten hem om behandeld kan worden, en dat voor het oogenblik heel iets anders aan de orde is. Door zoo te doen zou Frankrijk zeker blijk geven van de onbaatzuchtigheid zijner bedoelingen. Bovendien zou deze pol'tiek zeker den steun van Rusland genieten. En de tevredenheid van Rusland zal aan de Seine vooral veel waard zijn, nu van toenadering tusschen Rusland en Duitsch- land blijkt. Sedert na 10 jaar geleden de omwente ling in Oost-Rumelie plaats had hebben de Engelsche bladen zoowat alle een cor respondent te Odessa, die op vrij regel matige wijze telegrammen zendt, met be richten over de versterking van leger en vloot in Zuid-Rusland. Ais al die berichten waarheid behelsden dan zou zeker het geheele Russische leger daar geconcentreerd zijn. En wat al die soldaten daar doen, daarover liet men zich nooit uil. Maar nu komt er toch be weging in een deel dier massa. De Times correspondent te Odessa bericht dat, een deel der troepen uit Zuid Rusland naar de grensdistiicten van den Kaukasus is gezonden, om de vluchtende Armeniërs te bewaken. Verder wordt uit Engelsche bron ge meld, dat de Zwarte Zeevloot op 32 schepen wordt gebracht. Rusland zou voornemens zijn de oorlogs vloot op groote schaal uit te breiden. In de eerstvolgende 12 jaren zou niet minder dan 800 millioen roebels worden verwerkt. De Russische vloot is, gelijk men weet in drie geheel gescheiden afdeelingen ver deeld, een iu de Oostzee, een in de Zwarte Zee en een in den Stillen Oceaan. Het plan bestaat nog een vierde afdeeling voor de Noordelijke IJszee te bestemmen. AXEL, den 20 November 1896. Het aandeel in de lichting voor de nationale militie voor 1897 is, blijkens prov. blad no. 93, door Ged. Staten o. m. voor de gemeenten in Zeeuwsch Vlaan deren vastgesteld als volgt Axel 10, Boschkapelle 4, Clinge 7, Graauw 7, Hengstdijk 2, Hoek 7, Hor. tenisse 10, Hulst 6, Koewacht 6, Ossenisse 3, Overslag 1, Philippine 2, Sas van Gent 3, St. Jansteen 6, Stoppeldijk 4, Ter Neuzen 15, Westdorpe 8, Zaamslag 9, Zuiddorpe 2. - De zitdag van den militieraad in Zeeland voor de gemeenten in het oostelijk deel (56 district) van ZeeuwschVlaanderen is bepaald voor de eerste zitting te Hulst, op 22 December. Arrondissements - Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 November 1896. F. A. d. M., 31 j., molenaar te Sint Jansteen is wegens mishandeling ver oordeeld tot 1 maand gev. Zitting van 19 November 1896. Tegenwoordig de hh. Oggel, Dregmans, Lamaitre, Weijns, Koster, Dieleman,Smies, Jansen van Roosendaal en Wolfort. Af wezig dhr. Van Hoeve. Voorzitter dhr. D. J. Oggel. Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten dd. 3 October 1896, houdende terugzending van een exemplaar der goedgekeurde rekening en verantwoording over het afgeloopen dienst jaar. b. Idem dd. 17 October 1896 houdende goedkeuring van een raadsbesluit betref fende onderhandscben V9rkoop vaD ge meentegrond. c. Missive van Ged. Staten dd. 19 October 1896 houdende teiugzending van het goedgekeurde kohier der schoolgelden over het 4e kwartaal 1896. d. Idem dd. 17 October 1.1. houdende terugzending van het goedgekeurde sup pletoir kohier van den hoofdelyken omslag dienstjaar 1896. e. Een ingekomen schrijven van A. van der Hooft, houdende zijne ontslag neming als lid van het Algemeen Bur gerlijk armbestunr, wegeus vergevorderden leeftijd. De Voorz. stelt voor dezen brief voor kennisgeving aan te nemen, en een schrij ven te richten aan A. van der Hooft, hem wel dankende, voor de vele en goede diensten der gemeente bewezen. Kennisgeving van het overlijden van dhr. P. van Dixhoorn, in leven raadslid der gemeente Axel. De Voorz. doet voorlezing geven van den brief van rouwbeklag, bereids aan de betrokken weduwe verzonden. II. Rekwesten tot afkoop van cijns. Het voorstel van B. en W. luidt om den afkoop toe te staan aan P. Verstraten J. Oppe, A. Eggebeen, Dr. B. Trouw, Chr. Dieleman, B. Koekkoek, M. van Drongelen, T. Dronkers en Kerk. Herv. Armbestuur. Wordt met algemeene stemmen hiertoe besloten. III. Uitgifte gemeentegrond in erf pacht. Voorstel van B. en W. is om groud in erfpacht te geven aan David Koster, Tbeoóoor van Rooyen, A E. C. van Dis- hoeck J. Scheele Mz. J. Freokenhorst en M. den Engelsman. Ook dit voorstel wordt m. a. s. aangenomen, met eeno opmerking van dhr. Jansen, die liever zag, dat adressanten ook de cijns af kochten. De Voorzitter zegt, dat men in dezen geen dwang uit kan oefenen. IV. Benoemen leden nieuwjaarscora- missie. Tot stemopnemers worden benoemd de hh. Dieleman en Smies. Dhr. Jansen zegt het niet te zullen aannemen, wanneer de benoeming ge schiedt zooals het vorige jaardan ging het var den oudste af. Hij oordeelt dat hier menschen genoeg in de nabijheid zijn, die niets te doen hebben. Hij noemt dhr. Weijns, die volgens zijne meening heele dagen anders niet te doen heeft. De VoorzAls dhr. Jansen het niet aannemen wil is het maar 't beste dat we er over stemmen. Dhr. Wolfert zegt het 2 jaren gepro beerd te hebben, opdat het navolgers vinden zou. De Voorzitter prijst het in dhr. Wolfert dat hij zoo'n goed voorbeeld gegeven heeft. Dhr. Jansen verklaart de benoe ming niet te zullen aannemen. Dhr. Weijns zegt dat dhr- Jansen het wel kan doen maar niet wil. Bij stemming (9 briefjes) verkregen de hh. Koster, Weijns en Jansen van Roosen daal ieder 3 stemmen. By nieuwe vrije stemming verkreeg dhr. Koster 2, Weijns 4 en Jansen van Roosendaal 3 stemmen. Bij herstemming tusschen de hh. Weijns en Jansen van Roosendaal werd dhr. Weyns gekozen met 6 van de 7 stemmen. Beide hh. moesten buiten stemming blijven. De Voorz. wenscht den benoemde ge luk met het in hem gestelde vertrouwen en hoopt dat hy de zaak trouw zal be hartigen. IV. Benoemen leden nieuwjaarscom missie. Met algemeene (9) stemmen werden 10 leden herbenoemd, met name A. W. van de Bilt, A. van VVijck, F. van Tatenhove A. Ramondt, J. K. Vink, J. A. van Hoeve, L. van Cadsand, F- Dieleman Jz, D. de Blaaij en F. van Driel. Het elfde lid C. de Putter weid benoemd met 7 van de 9 stemmen. Eene stem werd uitge bracht op W. Dieleman Pz en de andere stem op iemand die zelf van de bedoeling krijgt. De naam werd niet genoemd. V. Benoemen lid aigem. Burgerl. arm bestuur, Om de stemming eenigsziDS te verge makkelijken werden door den Voorzitter een 4tal personen voorgedragen P. Dei], Js. Dr6gmans, J. K. Vink en PI. Wolfert. Bij le stemming verkreeg P. Deij 2, Js Dregmans 3, J K. Vink 1, H. Wol fert 2 9n J. Vlaander 1 stem. Bij 2e vrije stemming verkreeg Js. Dregmans 3, H. Wolfert 2, P. Deij 2, J. K. Vink 1 en I. Vlaander 1 stem. Bij herstemming tusschen Js. Dreg mans, H. Wolfert en P. Deij verkreeg de le 4, de 2e 2 en de 3e ook 2 stemmen. Dhr. Dregmans onthield zich. Bij nieuwe vrije stemming over de 3 genoemde personen verkreeg Js. Dregmans 5, H, Wolfert 2 en P. Deij 1 stem, zoodat Js. Dregmans werd gekozen. Dhr. Dregmans ODthield zich weer. VI. Benoemen leden stembureau ver kiezing raadslid.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2