Ao. 1070. Zaterdag 21 November 1896. I2e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELF1IAN, AXEL. De nieuwe Kieswet. FEUIL LET0N. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. wiisciii: COUIiANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Nederland gaat op staatkundig gebied eene nieuwe periode tegemoet. De kies wet, die aan het kiezerskorps eene groote uitbreiding zal geven, zal ongetwijfeld een niet belangrijke stoot daaraan geven. Zonder daarop vooruit te willen loopen, willen we die wet in hare voornaamste punten nader onder de oogen zien, over tuigd als we zijn, onzen lezers, en vooral ben die tot de stembus zullen kunnen toe gelaten worden, daarmede geen ondienst te doen. Om kiezer te zijn moet men allereerst zijn Nederl nder en 25 jaren oud. welke leeftijd vóór den 15en Mei moet zijn bereikt. Bovendien moet men zijn aangeslagen in de grond-, vermogens bedrijts- of personeelebelasting en wel in de grond belasting voor minstens 1 gulden. Een dezer belasting moet vóór of op den 1 Maart zijn voldaan. Ook is men kiezer alhoewel niet in eene der rijksbelasting, als men Op 31 Janoari sedert 6 maanden van het vorige jaar, als huurder een huis be woont, waarvan de huur. per week be rekend, ƒ0.80 bedraagt in alle gemeenten van het kiesdistrict Oostburg, met uit zondering van de kom der gemeenten Axel, Terneuzen, waar de minimum huur prijs 1 s'w9eus bedraagt. Zonder het kiesrecht te verliezen, mag men eenmaal verhuizen binnen dien tijd in dezelfde gemeente, mits de nieuwe woning aan de gestelde eischon der huur voldoet. Dezelfde bepaling is ook van kracht voor het bewonen van een vaartuig van een inhoud van minstens 24 M3. 34 ,,'k Bin zond van harten mien moder was umtslag nog zes jaar older, do ze 't ofle maar 't is raar, zoo stief as 'k bin, en de haorlemmer eulie wil maar niks warken, 'k bin al mit 't zeuvende flessien doonde De grijsaard zonk eene wijle op het harde hoofdkussen neder hij was doo delijk vermoeid en sluimerde hoogst on rustig doch op eens zich weder oprich tende zeide hij »'t Wordt ja al duister, laat Peete de ruskepit anstikken." Het was intusschen nog helder dag, doch de oogen van den stervenden grijsaard waren aireede gebroken. Zoodra Alfing dit merkte, veranderde hij van toon. »'k Geloof, dat oom er best weer van opkomen kan," sprak bij, »eveuwel men kan 't niet weten, en daarom als oom nog wat te bestellen had »Jao, jao, doe hest geliek, jonk," ant woordde Kranghand, zich met moeite over eind houdende en niet dan met zichtbare krachtsinspanning aldus voortgaande »'k Heb geen maok daou, doe krichste Wanneer men op 31 Januari sedert 13 maanden bij éênzelfdec persoon, in stelling of onderneming in dienst is en minstens 275 's jaars verdient, in de voornoemde gemeenten. Voor de kom dei- gemeenten Axel eu Terneuzen bedraagt, deze verdienste respectievelijk ƒ300 en f 325. Voor dienstbaren die vrije woning, kost en Inwoning ot vrije kost alleen genieten, kan dat alles als inkomen gerekend worden. Als dienstbaren woiden gelijk gesteld, inwonende zoons die in het be drijf hunner ouders werkzaam zijn. In dien door ziekte het loon gedurende hoogstens twee maanden niet kan worden uitbetaald, dan wordt het toch uitbetaald beschouwd. De berekening van die emolumenten, geschiedt ais volgtvrije woning ot in woning 25. voor do kotn Axel 37,50 en voor de kom Ter Neuzen 50voor vrlje kost 150, voor de kom Axel 162,50 en voor de kom T6r Neuzen f 175; voor vrije kost en inwoning 175, voor de kom Axel 200 en voor de kom Ter Neuzen 225. Met het bedoelde loon is tevens gelijk gesteld het van eone openbare instelling genoten pensioen tot een gelijk bedrag. iDkomen en pensioen kan ook samen gevoegd worden om tot het vereischte bedrag te geraken, Op 1 Februari, sedert 1 jaar f 100 nominaal op het Grootbook of 50 op de rijks postspaarbank heeft ingeschreven, waarover hij de vrije beschikking moei hebben. Heeft voldaan aan zekere wettelijke eiscben van bekwaamheid om tot eerig ambt, betrekking of b9roep te worden al mien goed." Dat was Willem een steen van 't hart want hij had altijd voor Peetes invloed gevreesd. „Ken Peete ons ook heuren, Willem ■►Neen, oom, zij is zoo op 't oogenblik naar buiten gegaan." „Nou dan, 'k denk 't wal neet, maar zoo 'k dan star ven mocht, dan moste 't geld zuken daor (in den hoek der bedstede wijzende) daor under in de bedstiel en under de roovloer bi d'assenkuelke, heur ste »Ja oom." En as 'k neet weer beteren mucht, denk er dan ook an, dat 'k van Loeks Margien nog vieftig gulden en slachte*) botter hebben muut, van Hinderk achter den esch nog anderhalve schepel garste en van Wolters Weije nog vief kipaijer, best verstaan „Ja, ja. »Mar, jonk, doe must mi één dink be loven, dat ste zunig zelte wezen." Dat beloof ik oom." 'k Wol ook neet graag zeen, dasste raien goed au de koop brochste, 't is arf goed O, 'k wol 't zoo noo missen, 'k scheid er zoo noo van Willem mompelde eenige woorden, doch zoo zacht, dat een gezonde moeite zou gehad hebben om ze op te vangen en te verstaan. Een slag boter is drie o. ponden. toegelaten. Niet voldoende is het afleggen van een examen voor particuliere personen cf vereenigingen. Alzoo heeft men belasting-, woning loon-, bezit- en examenkiezers. Van de kiesbevoegdheid zijn uitgesloten zij, die een rechterlijke straf ondergaan, wien dat recht als bijkomende straf is ontzegd, die in staat van faillissement verkeeren en die bedeeld zijn geworden, benevens de militairen in werkelijken dienst beneden den rang van sergeant. Vrijwilligers die buiten de kazerne wonen, en aan het bepaalde der rjjks directe belasting en huur voldaan hebben, zijn kiezer. Het spreekt van zelf dat men behoudens de hiervorengaande bepalingen, voor de benoeming van de Provinciale Staten inge zetene der provincie en voor de Gemeen teraden ingezetene der gemeente moet zjjn. Het hoogste bedrag als aanslag in d6 plaatselijke directe belasting voor do kies bevoegdheid voor den Gemeenteraad bedraagt ƒ2,50, en voor de kleine ge meenten aanmerkelijk miDder, voor elke gemeente afzonderlijk vastgesteld. Zoodra op de r\)ks directe belastingen opcenten voor de gemeente geheven worden is men kiezei ook voor den Ge meenteraad. Overigens wordt dit alleen toegekend aan hen, die in de plaatselijke directe belasting zijn aangeslagen voor het be paalde bedrag. Bezit- en examenkiezers komen dus hiervoor op zich zelf niet in aanmerking. Op de kiezerslijst komen in 't vervolg de meeste kiezers vap zelf door hunnen aanslag in de rijksbelasting. En dan nog ging de telkens langzamer en zwakker voort. »En dan nog?" Vroeg Alflng, toen zijn bom plotseling ophield. »'k Bin mui," antwoordde Kranghand hijgend, „'k muut efien uutroesten." Dit zeggende viel lig andermaal achter over doch nu met de doodskleur op 't „Drinken, drinken, zeunemelk," mom pelde hij. Alfing voldeed aan zijn verlangen, en toen de zi.ke gedronken had, was het alsof de levensvonk op eens wedei in volle kracht begon te gloren. »Héh, daar wor 'k beter van," sprak hij met vaster stem en niet afgebroken, als voor weinige oogeublikken. »Dat 's goed oom »Mi dunkt, jong," vervolgde de grijsaard, *k krab er weer op, 'k leut dat 'k e. nog wel tien jaor wezen kengeef mi mien breiden, en as Peete t licht dan op- steuken het, dan kenste wel weer hen gaan Alflng wist niet wat hg van don zoo schielijk veranderden toestand zijns ooms moest denken, en verliet voor een oogen blik het bed om, zoo het heette, naar het verlangde breiwerk te zoeken. Doch weder bij het bed komende vond hij den ouden man rustig ingesluimerd. Dat sluimeren evenwel duurde slechts eenige weinige minuten toen begonnen de gelaatstrekken van den grijsaard zich De overige 25 jarige en oudere manne lijke ingezetenen komon daar op door De opgaven voor de plaatsing op de kiezerslijst moeten van behoorlijk bewijs materiaal voorzien zijn, Die aangifte geschiedt bij den burgemeester. Iudien men in de gemeente blijft te wonen en aan de voorwaarden steeds voldoet, dan is die aangifte niet telken jare noodig. Zjj, die kiezer worden, krachtens hun loon moeten elk jaar voor den Sen Februari een aangiftbiljet invullen, wijl hunne maatschappelijke stelling aan afwisseling onderhevig is. Het kiezen volgens deze wet geschiedt enkel voor de Tweede Kamei, zooals hierboven reeds is opgemerkt. In deze wet zijn voor deze verkiezingen twee bij ons te lande nog niet ingevoerde stelsels opgenomen als het officieele can- didaten en het couloir stelsel. Bij eenige vacature moet door een daartoe aangewezen persoon aan den bur gemeester dor hoofdplaats van het kies district eene door minstens 40 kiezers geteekende verklaring overhandigd worden, waarbij deze of gene als candidaat genoemd is. Een zoodanig persoon wordt door dien Vooizitter als officieel candidaat geprocla meerd. Komt van de tegenpartij op dezelfde wjjze een verklaring in, dan kan de stemming doorgaan. Uiterlijk 3 dagen voor den daartoe bepaalden Stemdag ontvangt de kiezer een kaart van bet bestuur der gemeente waar hij woonachtig is, om te komen stemmen. Bij zijne komst op het stembureau geeft de kiezer aan den Voorzitter van het plaatselijk stembureau zijne kaart, waarop hij uit zijne handen eer, stem- sluipachtig te bewegen, de ademhaling werd kort en snel een zacht gereutel werd vernomen, het lichaam rekte zich krampachtig uit, een diepe zucht volgde en Wessel Kranghand was een ljjk. Zoodra Alfing zich overtuigd had, dat zijn oom werkelijk ophouden had televen gaf hij met korte norsche woorden daar van kennis aan Peete, die buiten de woning zat te schreien. „O, ik oude ongelukkige stumpert, waar moet ik nu heen jammerde Peete met eene uitdrukking in haar gelaat en stem, die bij ieder ander, dan bij Alflng, de diepste deernis zou verwekt hebben. „Dat raoogt gij zelve weten, verdoemde heks," antwooidde Alfing, haar met zijne onheilspellende blikken als doorborende. Daarna zich in het bezit stellende van de sleutels des overledenen, zond hij Peete met eenige boodschappen naar het dorp, ten einde den tijd te hebben om de door zijn oom aangeduide plaats ongestoord te kunnen doorzoeken. Uit vrees echter van bespied te zullen worden, sloot hg eerst de vensterluiken, grendelde daarna al de deuren en begon toen zijn onderzoek bij de aschkojk. Zonder moeite werkte hij den ïooden vloersteen los en stond zichtbaar getroffen toeD hjj, hem oplichtende, den vei borgen schat aan schouwde zoo veel geld had hjj niet durver, verwachten. (Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1