cMmmiitsaard Rechtszaken. Uemengd Nieuws. Handelsberichten. Advertentie ii. a ƒ3,50 per 100, bij Corn. Scheele te Axel. geloof niel, dat op de winsten te roemen zou zijn. Plaats echter gerust in elk dorp eon kleine zuivelfabriek, een inmaak fabriek (welke thans geen stoom noodig bebben), nl. daar, waar die niet bestaat, Door de «Landbouwvereeniging" te Zutfen is tot den minister van binnen- landsche zaken het verzoek gericht bij eventueel weder voorkomende gevallen van mond en klauwzeer niet tot afmaking van het niet aangetaste vee over te gaan, doch het aangetaste dadelijk af te zon deren op een door den minister aan te j wijzen plaats. De vereeniging wijst er in haar adres op, dat ten gevolge der afmaking van het melkveo talrijke landbouwers in hun noofdbestaan, het melk en boterverkoopen, worden benadeeld, velen in die mate, dat zij niet dan met moeite hun verlies kunnen te boven komen. AVIII,, den 10 November 1*96. Ter naturalisatie is aan de Tweede Kamer o. a. voorgedragen de heer C. A. A. F. Pohlmann, koopman te Hulst. Kattekwaad wordt overal uitgevoerd Maar het is niet hetzelfde op welke wijze zulks geschiedt. Zoo hebben een paar baldadige jongens te Koewacht een heining afgebroken en een ander wilde geen huis huur betalen. Kan men het dan iemand kwalijk nemer., als hij zijn reent zoekt, waar het te vinden is? Maar zooals te Koewacht de vorige woek is voorgevallen, dat men iemand uit zijn huis kwam zetten, die er niet meer in was, dat is al te koddig om niet in de krant te worden vermeld. Intusschen gebeuren er wel meer van die grapjes en het is soms wel de moeite waard, om ze wereldkundig te maken. Op de t6 Middelburg gehouden najaars vergadering der Maatsch. tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, werd de heer mr. P. C. J. Hennequin, periodiek aftredend als algemeen voor zitter, met algemeene stemmen (een briefje was blanco) herkozen. Onder dankzegging voor dit blijk van vertrouwen werd de betrekking van voor zilter andermaal door hem aanvaard. De WelEerw. heer P. de Haas, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hoek, heeft de toezegging van beroep naar Hall by Brummer., aangenomen. 't Is zoo ongeveer twee maanden geleden, zoo schrijft men van Hoek aan De Zdat in deze gemeente het eerste geval van vlekziekte voorkwam. Het be richt dienaangaande werd in De Zeeuw" niet opgenomen, daarom meldde ik niet meer, hoe 't afgeloopen is. Thans echter al wordt 't onderwerp wat oud, nog iets daarover. Het eerste geval in deze gemeente was waarschijnlijk ook het eerste in heei deze streek Voor zoover wij weten is het hier bij twee gevallen gebleven ter w(jl eldeis de ziekte meer uitbrak en wel boe oostelijkur, boe heviger. In het land van Axel bleef het bij enkele ge vallen, hier en daar, doch in de omstreken van Hulst werd een groot aantal aange tast waai door menig zwijntje te vroeg in de kuip kwam. Zooals overal, wordt het ook daar door de eigenaars stil ge houden. Een aardige grap haalde een vaiken uit in den Nieuwen polder alhier. Dit beestje leed blijkbaar niet aar. vlekziekte. Het wist Maandagavond de deur van het hok open te wroeten en wandelde van den hoeve de straatweg op om een bezoek te brengen aan eene hofstede in den Lovenpolder. Daar woonde manlief aan wien het beestje wel meer een be zoek had gebracht en voor wiens deur het in het nachtelijk uur postvatte. De knechten der hoistee, die het keutje 's morgensopmerkten maar het in de duister nis niet herkonden, meenden, dat hot beest den vcrigen avond vergeten was en lieten het binnen. Ook de meid, met de verzorging dei varkens belast merkte den vreemdeling niet op en eerst toen Woensdag de eigenaar kwam die zijn diW zocht en het ree,la veiloren waaude, werd de vluchteling herkend. En dan spreekt men nog altijd van domme varkens Arrondissement#Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 November 1896. L. V., 20 j., arbeider te Axel. is wegens diefstal vrijgesproken. Th. J. d. S., 14 jKoewachter te Zui.l- dorpe, is wegens strooporij veroord. tot 3 dagen gevang le. Th. J. d S., 14 jkoewachter, 2e C. d. S, 12 j., zonder beioep, en 3e C. N., 12 j., zonder beroep, allen te Zuiddorpe, zijn wgens diefstal veroord. de le tot 7 dagen gevang, de 2e en 3e ieder tot 3 dagen gevang. Wanneer zal men toch eens wjjs worden, en opnouden met alles wat in en uit het. buitenland is, mooier en beter le vinden dan in het eigen land Met eigen oorer. beo ik gehoord dat twee Nederlanders, in Belgie reizende en zeker meenende dat het geleerder stond, liever erbarmelijk slecht Fransch dan goed Hollandsch met elkander spraken, Ja, ik hoorde een Hollander eens worstelen in het Fransch, met een Belg die niets van zijn Fransch kon verstaan, en hem eindelijk vroegkun de geen vlaamsch klappen, meneer Zoo ver drijft de zucht om het vreemde mooier en beter le noemen 1 Ik las dezer dagen het volgend staaltje, dat ik gaarn hier oververtel, om de menschen te laten lachen en zulke kunsten van beter vinden" afteleeren. Een mijner vrienden zoo luidt h6t verhaal die veel gereisd had, beweerde altijd dat alles in den vreemde veel beter was dan bij ons. Daar was men veel beleefder, in alle opzichten beter op de hoogte, en voor veel minder geld kon men daar ginds veel beter en mooier krijgen. Geen wonder dat, toen er eenige jaren geleden van uit bet buitenland in een onzer steden een tentoonstelling van ver- wurmings en verlichtingsartikelen werd gehouden, mijn vriend er dadelijk heen ging om er een lamp te koopen, zoo mooi, en goed, en prachtig, als men er natuur lijk in ons land geen vinden kon. Luide werd de lamp geprezen voo. iedei die het voorrecht had haar te mogen be wonderen. Neen maar, zoó'nlamp! Hé, dat knappe huitenland Wat een stum perts zijn onze lampenfabriekanten daarbij Doch er kwam een heel klein gebrekje aan de lamp. Wat nu te beginnen Natuurlijk, kon niemand hier dat goed hersteilen 1 Maai ten slotte zou mijr, vriend toch het maar eens wagen en eens zien of een lampenfabriekunt in zijn huurt er soms raad op wist. Natuur lijk zou hij het zaakje r.iet aan dien man overlaten, want die mocht zijn lamp eens verkneeieuNeen, hij wil zich overtuigen of do man er achter zou kunnen komen, noe die lamp in elkander zit. Hij zou het oog houden op alles wat de man met zijn lamp deed en doen wilde. De Nederlandsche fabriekant werd dus hij mijn vriend, den gelukkige lampbezit ter, aan huis ontboden en kwam. En teen In een oogenblik had deze de lamp uit elkander genomen en stuk voor stuk onderzocht. Hoe was dat mogelijk, voor een Hol- landschen lampenmaker, om zoo knap knap te zijn Wel, 'twas heel eenvoudig. De lamp was gemaakt in de werkplaats van dien Hollandschen lampenmaker, en droeg op meer dan één plaats zijn fabrieksmei k. Zgt ge dan naar X gereisd om die lamp te koopen, mijnheer? Ik had u goedkooper kunnen helpen. Bij mij zijn ze vijf gullen goedkooper te krijgen dan op die tentoonstelling, en dan liadt ge de reiskosten nog in uw zak gehouden Of mijn vriend na dien tijd nog zooveel moois ziet in alles wat uit den vreemde is? Ik weet niet, maar ik viess. De menschen zijn op dit punt zoo erg zwaar leers. B. B. v. N. Een meisje die haar vrijer had afge wezen en Vrijdagavond met een ander uit was, ontmoette op den Goudschen Rijweg ie Rotterdam den verstooten minnaar. Deze, «enigszins opgewonden door drankgebruik en door minnenijd geprikkeld, sprak het tweetal aan en voegde het meisje eenige onaangename woorden toe Haar hegeleider trok voor haar partij on er ontstond eene vecht partij met het gevolg dat zij op den grond vieien, waar zij elkander slagen bleven toedienen. Hevig bloedende uit een wond aan het achterhoofd en met eeu verscheurde jas werd de nieuwe vrijer door omstanders uit zijne niet benijdens waardige positie bevrijd. Het meisje had inmiddels een goed heenkomen ge zocht. In de stoomververij en chemische wassctierij van den heer Aug. Klein aan de Van Bassenstraat in Den Haag had Zatei dagochtend een benzine-ontploffing plaats door de onvoorzichtigheid van eenige jongens van het personeel, die, niettegenstaande het verbod van den patroon, met benzine werkten buiten het daarvoor bestemde, geheel ingerichte lokaal. Zij verwarmden namelijk een bak met benzine boven eeo warmwaterketel in het machine-vertrek. Door de verwar raing ontwikkelde zich benzine gas, dat ontplofte toen het iü aanraking kwam met het vuur onder den stoomketel. Met een geweldigen knal sprongen alle ruiten der fabriek stuk en de jougen die de kom met benzine vasthield, kreeg brandwonden aan de armen. De brandweer was spoedig ter plaatse om het begin van brand te blusschen. Aan de in de fabriek aanwezige goederen werd geen schade berokkend. Door de politie te Haarlem is aan gehouden een persoon die, gekleed in de uniform van vaandrig, daar ter slede oplichting heeft gepleegd. Bij onderzoek bleek, dat de man soldaat was, sedert twee maanden in dienst en nu met verlof zich een uniform van vaandiig had aan geschaft. Bij een goudsmid heeft hij horloges op keur gehaald en deze heeft sedert niets meer van hem vernomen. Bij een horloge maker heeft hij hetzelfde trachten te doen, doch deze weigerde horloges mee te geven op keur. (H. C.) Donderdagnacht is een hofstede in den »Gelderschen Hoek" te Huissen totaal afgebrand. Behalve de inboedel is ook eemg kiein vee verbrand. Twee kinderen hebben zich nog gered door uit het raam van hun slaapvertreK te springen, daal de gewone uitgang dooi het vuur versperd was. Bijna zonder kleederen zijn de bewoners het biandende perceel ontkomen. Huis en inboedel waren verzekerd. Volgens een Amerikaansch blad zijn op het oogenblik in Amerika o ïgeveer vier millioen wielrijders, die jaarlijks tweehonderd millioen dollars voor rij wielen en toebehooren uitgeven. Wie lust heeft rekene het na. Donderdagavond maakte dr. Burnier, geneesheer aan het sanatorium in Leysig, (kanton Waadt) met een zijner collega's een wandeling, toen hij een patient tegen - kwam, een Rus, wien de doktei verande ring van lucht had voorgeschreven. De man hield den geneesheer staande, en vroeg hem bruusk: Wilt u die veran deiir.g van lucht bekostigen?" Toen de dokter, in zijn veibazing, niet terstond antwo-rdde, loste de Rus vijf revolvei- schoten op hem, waarna dr. Burnier dood neerviel. Den volgenden ochtend werd de moor denaar gearresteerd. Hij heet Paroetsjef, en is 27 jaar oud. De prijs van den grond in Londen grenst aan het tahelachtige. De Man chester, Sheffield en Lincolnshire-spoor- wegmaatschappij wenschle een strook grond van veertien acres (ongeveer vijf- m-een halve hectare) te koopen, waarvoor ■le eigenaar, lord Portman, vijf millioen gulden vroeg. De partijen konden het over den prijs niet eens worden en be noemden een scheidsrechter die de waarde bepaalde op 3.120.000 gulden. Te Washington is dezer dagen een proces gevoerd over een hoed. Het gold een historischen hoed, nl. het hoofddeksel dat Lincoln droeg op den avond toen hij in den schouwburg te Washington werd vermoord. Mevrouw Lincoln gaf den hoed als souvenir aan den predikant Gurley, die de grafrede hield. Na den dood van Gurley leende diens zoon den hoed aan het patent office, waar die een paar jaar bleef ten toon gesteld. Vervolgens ging de hoed naar het Smithsonian museum en van daar naar het speciale museum van de Lincoln reliquieën. De familie Gurley trachtte later den hoed weer in bezit te krijgen, en toen dat niet gelukte stelde zij een eiscb in tegen den custos van het museum, om hem te dwingen den hoed uit te leveren, maar de recht bank verklaarde haar niet ontvankelijk in den eisch. Door de Fejjenoordsche politie is ter beschikking der recherche gesteld een geboren Maastrichtenaar, die zich aan boord van het stoomschip «Werkendam" had verborgen, blijkbaar met het voor nemen kosteloos deovertochtnaar Amerika mede te maken althans hij had zich van het Doodige brood en kaas en een reisdeken voorzien. De man die verschil lende verwarde opgaven deed, bleek een bewoner vaD den Binnenweg te Rotterdam te zijn, die zich tegenover zijn kostvrouw over zijn voornemen had uitgelaten. Te Parijs heeft een jor.ge dame, mej. d'Erlincourt, een vereeniging gesticht ten behoeve van onbemiddelde soldaten, wier diensttijd is afgeloopen en die werk zoeken. Er wordt naar het gedrag dier personen tijdens hun dienst, nauwkeurig onderzoek gedaan od een register gehou den van betrekkingen waarvoor de ont slagen militairen geschikt zijn en van personen die bedienden of geëmployeerden zoeken. Met de ingetreden vorst zijn de rivieren in Frankrijk vrij snel gaan dalen zoodat net gevaar voor verdere over stroomingen geweken is. Bij het blusschen van een brand in Mentreal werden drie brandweermannen onder een instortende zoldering verplet terd en verscheidene anderen zeer ernstig of doodelijk gewond. Axel, 7 Nov. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe 8.a. 8.25 nieuwe tarwe 8.50 a 8.75 rogge 5.75, a 6 nieuwe rogge 6.— a ƒ6.25; jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 7. a 7.25jarige zomergérst a nieuwe zomergerst 6. - a 6.50 haver 5.75 a 6.25 paardenboonen 6.— a 6,25 groene erwten 7.75 a 8.- koolzaad ƒ0.— a ƒ0.-; kanariezaad -vlas (per 44 a - c) f 0.—. a Boter f 0.95. eieren f5, Hulst, 9 Nov. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 8,75, Rogge 5,90, Wintergerst 7,50, Zomergerst ƒ0, Haver 6 25, Erwten 7,60, Paardenboonen 6,50, Duiven- boonen 0,-, Witteboonen 11,- Bruinehoonen ƒ10,50, Boekweit/"-,— Lijnzaad 9,50, Aardappels ƒ0,- Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 0,90, Eieren per 26 stuks 1,50. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 29 stuks hoornvee 36 varkens verkocht 20 29

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3