Biiiuenlaiid. Provinciale staten van Zee/and. Landbouw. dat Salisbury had besloten Cyprus te ont ruimen, ten einde de samenwerking der mogendheden te bevorderen. De omstan digheid, dat niet werd gemeld, wie Enge land op Cyprus zou opvolgen, maakte het bericht al verdacht. Want dat men het eiland noch aan zichzelf, noch aan Turkije kan overlaten, dat staat bij iedereen vast. Maar Salisbury heeft niet lang gewacht met het geven van een besliste tegenspraak Als het waar Is wat uit Londen wordt gemeld, dan doet de nieuwe lord mayor niet onder voor Gladstone. In den optocht van het nieuwe hoofd der City zal een wagen voorkomen, waarop de sultan van Turkije wordt voorgesteld, met een sabel vol bloed in de eene en een afgesneden hoofd in de andere hand. De wagen draagt voor opschriftSultan at work de sultan aan het werk. Als dat in Engeland kan worden toe gelaten, dan schijnt ons de grens tusschen vrijheid en bandeloosheid overschreden. Italiaansche bladen deelden dezerdagen mee, dat de strijd met Menelik reeds was hervat, althans op het punt stond opnieuw uit te breken. Deze berichten worden tegenge sproken. Gelukkig, dat men zich niet tot deze tegenspraak behoeft te bepalen, en kan mededeelen, dat er eindelijk bericht van majoor. Nerazzini, den inleider der vredes onderhandelingen zjjn. Nerazzini was den 7en der vorige maand door Menelik ontvangen, en dat op zeer hartelijke wijze. De majoor had grond om te hopen, dat de onderhandelingen nog in October zouden eindigen en in December alles zou zijn geregeld. Ook hij bevestigde, dat de gevangenen, wier aantal 1310 be draagt, over het algemeen goed worden behandeld, De St. Ct. bevat een kon. besluit van den 21sten October 1896 betrekkelijk de lichting der nationale militie van bet jaar 1897. Die lichting bedraagt 11,000 man, waar van 600 voor den dienst ter zee bestemd worden. Het aandeel der provincie Zeeland, waar 2030 personen werden ingeschreven, bedraagt 492 manschappen. Gedurende do maanden November, December 1896 en Januari eu Februari 1897 zullen oefeningen in dan wapen handel plaats hebben te Middelburg, Zierikzee, Goes, Ter Neuzen, Kruiningen en IJzendyke, waartoe militaire instruc teurs worden verstrekt uit Middelburg en Vlissingen. ZittiDg van Vrijdag 6 November 1896. Voorzitter do commissaris der Koningin. Tegenwoordig 39 leden en de griffier. Afwezig de heeren Fokker, Van der Have en Van der Beke Callenf9ls. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna geschiedt mededeeling dat door de aideeüngen benoemd zijn tot voor zitters en ondervoorzittersvan de eerste afdeeling de heeren Dronkers en De Jonge van de tweede afdeeling de heeren Pompe van Meerdervoort eu Kakebeeke en van de derde afdeeling de heeren HeLjse en Hennequin. Daarca wordt op verzoek van den heer Van Waesbergho Janssens, aan de orde gesteld het rapport van Gedepu teerde Staten betreffende het voorstel van eenige leden der Staten tot aanschaffing van eene nieuwe boot ten behoeve van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde benevens de drie daarom trent nader ingekomen adressen. Na eene langdurige discussie wordt het voorstel der zeveu leden in stemming gebracht en verworpen met 23 tegen 16 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Snijders, Van Teijlingeu, M Bolle, Moei- dvjk, Kloppers, Hammacher, Erasmus, Her.nequin, Hombach, Van Houte, J. A. Bolle, De Smidl, Van WoekWen, Van der Lek de Clercq, De Bats en Kakebeeke. Alsnu is aan de orde het aan Gede puteerde Staten gerenvoyeerde voorstel tot afwijzing van een verzoek van het waterschap De buitenpolaers van Nisse om splitsing van dat waterschap. Dit wordt zonder beraadslaging ot hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens wordt op dezelfde wijze aangenomen het nader voorstel van Ge deputeerde Staten tot bepaling van den af stand der afpaling eener eendenkooi in de gemeente Ellemeet. Daarna komt ter tafel het voorstel van Ged, Staten naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der afd. Axel der Ned. Vereen, tot bescherming van dieren, betreffende bet gebruik van hon den als tiekdieren, met een ontwerp- reglement Te dezer zake wordt voorlezing godaan van een adres van houders van trek honden in Vlissingen en Middelburg, waarbij deze op niet aanneming van het reglement aandringen. De beer Hombach geett in overweging om. in verband met de in het alge Gelijk bij eiken hevigen staatsschok en bij elke verandering van regeeringsform smart of vreugde het deel der toeschouwers is, zoo was het ook hier. Wat de aanhangers van Oranje tranen deed storten, deed OraDjes vijanden juichen. Het volk, wispelturig als het bij zulke gelegenheden altjjd is, volgde zijne leiders, die het, zonder bloedstorting evenwel, tot de brooddronkenste buitensporigheden wist op te winden. Vrjjheidsboomen werden er allerwege opgericht, en de hartstochte lijk opgewondene ingezetenen dansten dagen aan elkander er om heen. Vroeger afgezette regenten verdrongen nu dezulken, die hen verdreven hadden. Honderden van uitgewekenen keerden na eene langere of kortere ballingschap tot hunne haardsteden terug. Afgezette leer aars beklommen op nieuw de hun 1787 ontzegde kansels en mengden de politiek in hunne leerredenen. De liede en, op straat gezongen verhieven het naderend heil der volken en de in de kerken opgezondene gebeden loofden en dankten God voor den gezegenden omkeer van zaken. „Vrijheid, gelijkheid en broederschap1 was het ï'eteiein vau 't maatschappelijk gezang. Ook Drenthe deelde in dit alles. Ook Drenthe had zijne Ver vooruil ziende man nen zijne enthusiasten, zijne politie droomers, zijne volksvergaderingen, zjjne meen verslag der afdeelingen opgemerkte omtrent het reglement, de zaak tot een volgend jaar aan t9 houden en Ged. Staten uit te noodigan in dien tusschen- lijd het reglemnnt te willen hei zien. Na langdurige discussie wordt met 27 tegen 11 stemmen besloten niet tot re glementeering over te gaan. Hierna wordt de vergadering gedurende een uur geschorst. Daarna komt in behandeling het voor stel van het Gedeputeerd college tot in williging van het verzoek der afd. Zee land van het Ned. Paardenstamboek, om verplichte hengstenkeuring. Na zeer langdurige discussie wordt met 19 tegen 18 stemmen besloten tot in voering van verplichte hengstenkeuring, zonder verbod van gebruik van afgekeurde dieren, doch met publiekmaking der ge breken. Thans is aan de orde het voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van het verzoek van W- Moelker c. s. om subsidie voor een wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk v. v, Op voorstel van den heer De Casem broot wordt de behandeling van deze zaak aangehouden tot eene volgende vergadering. Aan de orde is het voorstel van Ged. Staten tot het intrekken van bet in de zomervergadering genomen en tot het nemen van een nieuw besluit betreffende de heffing van opcenten op de grond eii personeela belasting ten behoove der provincie. Dit wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna is de vergadering door den voorzitter in naam der Koningin gesloten. M. Ct. volksfees'en, zijne vrijheidsboomen. Onder de drentsche vrijheids-mannen was Kranghand geen der laatsten, die van zich hooren deed. De tjjding van Oranjes vertrek en de daarop gevolgde omwente ling schenen het jongelingsbloed in zjjne aderen te doen herleven. Na vergeefs getracht te hebben om in Zweelo een vrijheidsboom te planten be gat hij zich naar 't naburig Westerbork, wetende dat hjj er daar een zou vinden. 't Was in den vroegen morgen van een kouden Februari-dag, Jat hij er aankwam en dadelijk vond Vïat hij er zocht. Op eene ruime plek stond de vrijheids boom, een kloeke den, opgericht; blauwe linten goliden tusschen het groen der takken, terwijl Oud-Hollands vlag uit den top c apperde. Mannen en vrouwen, vrjjen en dienstbaren, grijsaards en kinderen dansten, onder het zingen van echt patri otsche liedjes, met onvermoeiden ijver er om heen. Hoe stram en stijf Kranghand ook mocht wezen, dat gezicht maakte zijne beenen lenig, en zich ijlings bij den krin^ aansluitende, danste hij schier tot bezwijkens toe mede. Dat was een genot en wellust, grooter dan hij immer had gesmaakt, die weldra ten toppunt klommen, toen een der voor naamste eigenerfden uit het kerspel een grijsaard met zilvergrijze haren en leu nende op een eikenhouten «tok, den dier baren boom naderde. Hij droeg eene In vele stallen in de Vlaamsche streken van Belgie heerscbt mond- en klauwzeer, vooral in den wijden kring die de gemeenten Buggenhout(Oost Vlaan deren), Malderen en Capelle op den Bosch (Brabant) omvat, en in de omatreken van Dendermonde. Deze mededeeling is door de Indépendance beige ontleend aan het rap port van de inspecteuis-veeartsen aan de regeering. Gegeven de omstandigheid dat uit Nederland vee in België wordt ingevoerd, moet dat mond- en klauwzeer uit Neder land afkomstig zijn. Tenminste volgens de Indépendancedie zonder blikken of blozen beweert: »Die ziekte is aan het inheemsche (Belgische) vee meegedeeld door het Hollandsche vee, dat naar het vogelkooi in zijne hand. Zoodra men hem in 't oog kreeg, ging er een herhaald hoezee op en men staakte den dans. Burgers en burgeressen,'' sprak de aangekomene, »de slavernij heeft opge houden, wij zijn weder vrij, God zij geloofd. Men had ons even als dezen vogel de vrij heid benomen maar gelijk ik dit arme beest de vrijheid zal teiug geven, zoo ook hebben wij onze vrjjheid terug ontvangen hoezee En toen hij daarop met van ouderdom en vreugde bevende hand het deurtje opende, vloog de arme kanarievogel ver wilderd uit zijne gevangenis, niet wetende hoe zijne vrijheid te moeten gebruiken eerst ler prooi aan de vervolgzucht der kinderen later misschien het slachtoffer van deze of gene kat, of van den eenen of anderen roofvogel. Een gejuich ging onder de vrgheids vrienden op, en de grijze eigenerfde, stok en vogelkooi van zich werpende, ging den verbroken kring herstellen en onder een daverend „hoezee en leve de vrijheid begon andermaal de dans. Slechts een die dit bedrijf van verre be spiedde, Reinhofi namelijk, deelde niet in dat gejuich en in dien dans, maar mom pelde in zich zeiven Zal het bataafsche volk dien armen vogel moeten gelijken Wee dai onzer Na den ganschen dag met slechts en kele tusschenpoozingeu om den geliefden vrijheidsboom gesprongen te hebben, keerde schijnt sedert eenigen tijd te gemakkelijk wordt toegelaten." Men verwacht nu dat het blad bewijzen zal aanhalen voor deze bewering, maar in plaats van dat te doen. treedt het ir, eon overbodige beschouwing van de eigenaardigheden vau deze ziekte en van het gevaar dat zij voor den roensch oplevert, en besluit Als men wil verhinderen dat de epidemie^ zich uitbreidt, moet men zoo spoedig mogelijk de grenzen sluiten voor het Hollandsche vee." Het spontaan optreden van de ziekte schijnt alleen in Holland mogelijk te zijn; België komt zoo iets niet voor. Ge lukkig dat de minister van landbouw z(jn besluiten niet laat afhangen van losse beweringen van een Brusselsche krant. De toekomst van Nederland ligt, zegt Ericus in het N. v. d. D., niet in bet vervaardigen van kanonnen, niet in graanbouw, doch in veeteelt en zuivel bereiding, in tuinbouw en de verschillende industriën, welke daarmede in verband staan, den handel welke daarbjj betrekking heeft. Eerst en boven alles veeteelt, zuivelbereiding en tuinbouw met vruchten cultuur, overal, zooals Prof. d'Aulnis de Bourouill wil, in tuinbouwstreken mmaak- fabrieken, waarbij wij er trotsch op mogen zijn, dat in ons land een methode is uit gevonden, welke thans in de geheele wereld de aandacht trekt en proefonder vindeltjk uitstekend is bevonden. Geen landbouwdorp zonder zuivel fabriek, geen tuinbouwdorp zonder inmaak fabriek. Vooral ook in onze bloembollen-streken wissele men die cultuur op verstandige wijze af met tuinbouw den graanbouw wissele men af door klaver- en andere kunstweiden. Waar teelt van fijne zaden nog loont, behoude men die, echter ook aigewisseld met kiaverbouw en teelt van andere vlinderbloemige gewassen. Waar graan wil, groeit ook klaver; waar geen graan wil, groeit nog klaver, is het niet de groote roode Rooseudaal- sche, dan tcch de Zweedsche bastaard klaver, als men ze maar goed bemest. Wijs mij waar geen klaver wil, en ik leer het u. Door verstandige vruchtwisseling en lationeele bemesting beschermen wij ons zeiven tegen gevoelige verliezen, door mislukten oogst ver mrzaakt. Reeds Alva noemde ons land, ons volk „van boter." Als volk van kaas en boter zullen wij zeker moer prestoeren, dan als >ijzeien volk." Niemand zou gaarne in elko stad een groote ijzerfabriek zien, en ik Kranghand eerst in den spaden avond weder huiswaarts. Het was eer. koude, mistige avond, volkomen berekend om al het patriotsch vuur, dat in hem gloeide, te temperen en uit te dooven Doodelijk vermoeid sukkelde hij voort en bereikte onder buitengewone krachtsinspanningen zijn huis. Zonder een woord te kunnen spreken viel hij op een stoel neder. »Mien hemel, Wessel, wat scheelt o-j vroeg Peete. Maar Wessel had geene kracht om te kunnen antwoorden 't eenige wat hy kon was om onder een flauw gebrom zjjne hand op te lichten en naar den pot met »zeunemelk" te wijzen. Peete, dien wenk verstaande gaf hem uit dieu pot te drinken, en na zich met den beminden drank gelaaid te hebben, scheen hij een weinig te bekomen. »Ik muut hen 't bedde, Peete," sprak hij, en derwaarts strompelende was Peete hem met maagdelijke schuchterh id daarin behulpzaam en bracht hem te bed. »Wessel is bek-of," mompelde Peete maar morgen zei 'l wal beter wezen, ver trouw ik." Dat vertrouwen werd beschaamd, want de moigen kwam, maar niet de beterschap. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2