130 idioom CftlIQlEI, Een Woonhuis en Erf, Esn Woonhuis en Erf, Burgerlijke Stand. Handels berichten. Advertentie ii. Openbare Verkooping Openbare Verkonding Ken Woonhuis en Erf, Een Woonhuis en Erf, Utrecht. Geen zijner armen kan hij goed gebruiken Dezer d.igen ontving hij van de Exploitatiemaatschappij bericht, dat hij met 1 November uit haren dienst ontslagen wordt en tevens een bewijs, waarop hij 2200 mark kan beuren. Men schrijft uit Lienden »Minsen, minsen, komp's gauw kijken, den baos, die brandt", riep een vrouwtje, dat op den Marschdijk langs den Rijn stond. En werkelijk stond de woning in brand van den baas van don steen oven van de familie Verbrugb. De wo Ding en het achterhuis zijn voor het grootste deel een prooi der vlammen De inboedel, die meerendeels gered is, was geassureerd, huis en achterhuis niet. De oorzaak is onbekend. Binnen korten tijd is achtereenvolgens een begin van brand ontstaan in een hooiberg, later is die zelfde hooiberg geheel afgebrand, en nu het huis. Sommigen spreken van kwaad willigheid. De bekende vaster dr. Tanner is bij een brand te Cleveland in Ohio om gekomen. Hij werd in 1845 in Engeland geboren en begon in 1880 met zijn vastproeven, waarmee hij wilde bewijzen dat de rnensch vele dagen buiten eenig voedsel leven kan, op niets anders dan wat zuiver water. Hij bewees dat dr. Tanner het kon. In het openbaar, maar waarschijnlijk na voorafgaande oefeDing, begon hij met een proef die 48 dagen duurde. Later herhaalde hij die nog eens, maar toen Succi en Mcrlattie ham gingeD navolgen, achtte hij zijn stelling bewezen en men hoorde niets meer van hem tot 1891. toen hij Succi uitdaagde met hem te wedijveren. Succi bedankte. Nu is bij gestorven, niei van honger maar door een ongeluk, liet zou even wel kunnen zijn dat wij binnenkort weer jets van nein hoorden. Immers ook in 1881 liep het gerucht yao zijn dood, ten gevolge van sen val te Amsteidam, en een poos later kwam hij te voorschijn uit een krankzinnigen gesticht in Loui siana, waar me/i hem opgesloten had. Men meldt uit Amsterdam Een paar honderd timmerlieden waarbij zich spoedig veel nieuwsgierigen voegden hielden Maandagavond om en bij het groete confectiemagazijn van de firma Hollenkamp en Co. in de Vijzelstraat te Amsterdam eene demonstratie. De tim merlieden, onder wie werkloosheid weder schijnt in te treden, wilden protesteeren tegen de door den aannemer van het werk, den heer Boon, gepleegde overtre ding van net reglement, waarin voor de wintermaanden 10 uren daags werken wordt voorgeschreven herhaalde pogingen van de werklieden om den baas te spre ken teneinde hem het ongehoorde zijner handelingen onder het oog te brengen, bloven vruchteloos. Een brigadier, met eenige agenten, wist hel met zachten aandrang daarheen te leiden, dat het voor Maandagavond bij demonstreereu bleef doch de timmer lieden verzekerden d*t z\j teiug zouden komen om de wet te doen nakomen. De Bako Standard, een Engelsche stoomer, ingericht ftft het stoken van petroleum in ketels, heeft den overtocht gemaakt van Engeland naar Philadelphia alleen met gebruik van genoemd ver- hittingsmiddel. De proefneming is uit stekend geslaagd, maar het verbruik is grocter geweest dan men zich had voor gesteld. In plaats van een dagelijksch verbruik van 34 ton kolen, waren 20 ton petroleum per dag noodig. Intusschen meenen Amerikaansche deskundigen, d t bet gebezigde systeem voor veel verbete ring vatbaar is. Ook de Fransche marine heeft een pioef genomen met petroleum en wel met het •oorlogschip »Surcouf." Op het dek was in een waterketel van een inhoud van 2000 L. de petroleum geliorgen. Met eene pomp werd deze vloeistof naar de stookplaats gevoerd, waar de steenkool met petroleum werd gedrenkt. Gedurende twee uren we; d met slechts 2 ketels gestoomd met deze gedrenkte Steenkolen daarbij kon eene vaart van 13,6 mijl worden behouden. Een gelijk tijdsverloop met gewone steenkool stoo- mende bedroeg de vaart slechts 9 mijl. Een aardige anecdote wordt dooi de Itaiiaansche bladen gemeld. Op het oogenblik dat Prinses Héléne zich naar de kerk St. Nicolaas te Bari begaf, regende het, dat het goot. Een boerin drong door het cordon politieagenten en bood aan do Prinses een bijna doorgebroken pararlui aan, die zij met een vriendelijk lachje aannam eo tot aan de kerk gebruikte Ongelukkiglijk genoeg werkte het voor bebld der boerin aanstekelijk en iedereen wilde aan de Prinses een paraplui geven, wat door de politie en de troepen slechts met groote moeite werd verhinderd Het had inderdaad weinig gescheeld, of de Koninklijke karos was in een parapluie- bazar veranderd, Een moderne Salomo. Voorden rechter French, te Londen, kwam een man die beklaagd werd rattenvergil te hebben verkocht zonder daartoe de wettige bevoegdheid te hebben bezeten. Het bleek, dat de man dit had gedaan ten pleiziere van een buurman, fabrikant van het vergit, terwijl deze van huis was, en dat hij van de opbrengst geen cent voordeel had genoten. De Pharmaceuti- sche veieeniging, die de zaak vervolgde, vroeg 'echter zijn veroordeeling. Waarom vervolgt gij den fabiikant niet? vroeg de rechter. De wet zegt, dat strafbaar is hl] die verkoopt was het antwoord van den aanklager. Dan is uw wet loelijk zeide de rechter weer. De aanklager vroeg de hoogste boete f60 Staat gij er op? vroeg mr French- Ja - antwoordde de aanklager. De rechter (scherp): »Dan veroordeel ik don beklaagde tot ƒ60 boete en de kosten, te voldoen met 1 shilling per maand. Dan heett hij ruim acht jaren tijd om te betalen." De aanklager vond, dat dit vonnis een slecht effect maakte, maar de rechter meende, dat een onbillijke wet nog veel slechter effect had. En het vonnis bleef onveranderd. Door den hertog van Norfolk, direc teur van de posterijen in Engeland, is aan alle ambtenaren van zijn departement een circulaire gezonden, waarin hij hen waarschuwt, dat degenen onder hen, van wie men bewijzen kan, dat zij op wed rennen of matches gewed hebben of dat zij hebben deelgenomen aan een of ander spel, onmiddellijk ontslagen zullen kunnen worden. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van verschillende nalatig heden die men heeft waargenomen in de administratie, doordat sommige amhtena ren geheel behoersebt werden door hun hartstocht voor het spel, terwijl bovendien vrij talrjjke diefstallen er hel gevolg van zijn geweest. Zij is reeds toegepast op vier ambtenaren, terwijl twee hoogere beambten uitgenoodigd zijn hun ontslag te nemen. Bij de repetitie van Romeo en Julia te Praag heeft de tenor Wessely ir. de duelscène den tweeden tenor Plak e9n degenstoot onder het rechteroog toege bracht, welk9 een diepe wonde veroor zaakte. Aan het nieuwe gymnasium aldaar heeft een ernstig engeluk plaats gehad. De werklieden wilden zich in een greep laten photografeeren en plaatsten zich daartoe op een steiger aan den voorgevel. Deze brak onder het gewicht dor 40 mannen t n allen vielen op den grond. Van d" 8 zwaar gekwetsten is reeds een persoon overleden Een heer in Massuchusetts (N. A.) heeft nagegaan gedurende 4b jaar in zijn staat, bij lieden van boven de 20 jaar dat de landbouw 't gezondste van alle vakken is. De gemiddelde levensduur van alle nagegane personen bedroeg öD/g, die van landbouwers, b omkweekers en veidarbeiders bedroeg 66,3 jaar Daaiop volgen onmiddellijk timmerlieden, met se laars en machinisten met 54,6 jaar. Zeltstandige betrekkingen, dokters, pias ters en professoren met 52 jaar. Boek houders, bedienden, enz. 49schilders, decorateurs en lood werkers 48,8 schoen- maters en andere binnenshuis werkenden, barbiers, goudsmeden enz. 45 jaar. Modis ten, winkeljuffrouwen, enz. 39 jaar. Vrouwelijke telefoonbeambten nog minder en 't minst. - Donderdag is te Londen een dienst meisje in een omnibus plotseling dood geoleven. Bij lijkschouwing bleek dat zij zich te nauw had ingeregen. Volgens zeggen barer familie was dit hare gewoonte geweest. Over dag droeg zij een corset dat haar elke beweging belemmerde, maar 's nachts sliep zij in een ijzeren toestel dat haar het middel samensnoerde. Bij opening van het lijk bleek dan ook de lever geheel verwrongen en in de horststreek waren zich ge; wellen aan het vormen. De coroner aan het gasthuis gaf het verdict aldus«Langzame zelf moord uit behaagzucht," Van 16 tot en met 31 Octobei. Axel. 18 Oct. Jacobus, z. van Pieter de Putter en Sara Balkenende. 20 Oct. Desiré, z. van Petrus Frankovijle en Chailotta Vonk. 28 Oct. Francis Cor nells, z. van Frederik van Tatenhove en Esthei Adnana Eekman. Overlijden. 18 Oct. Jacob Goossen, 53 j., echlg. van Pleuna de Bruijne. 24 Oct. Michiel de Krijger, 68 j wedr. van Anna Overdulve. Ter Neuzen. Geboorten. 17 Oct. Jacob Adriaan, z. vau Fran§ois van den Broeke en Elizabeth Smoor. - Hendrika Adriana. d. van Jacobus Hamelink en Florentina Maria vartf Driel. 21 Oct. Cornells, z. van Adriaan de Kraker en Cornelia Dees. Abraham, z. van Daniel Ollebek od Elisabeth van der Peijl. 22'Oct. Adriana Geertruida, d. van Mannus de Feijter en Laurina Oppeneer. 23 Oct. Alice Clemen tine, U. van Julius van den Beigbe en Eulalia Verhauwen. -- Janneke Maria, d. van Jacobus Alexander du Pon en Cornelia Janna Roda. 24 Oct. Lena Jacoba, d. van Johannes ten Hoeve eti Cornelia Maria de Feijter. 25 Oct. Janna Adriana, d. van Jan Gerardus de Reus en Maria Wilhelmina Riemens. Antnonie Pieter. z. van Hendrik Willem van Aalst en FraDQoise Reigel. 31 Oct. Jozias Pieter, z. van Pieter Paulusse en Suzanna Taeceke de Kraker. Pieteimella, d. van Cornelis van Gelderen en Cornelia den Exter. Huwelijks voltrekkingen. 29 Oct. Pieter Johannes Leenhouts, 31 j., jm. en Maria van Overbeeke, 27 j., jd. Overladen. 15 Oct. Jacomina Kroon, 7 m., d. van Pieter en Catlia: ina Schieman. Koewacht. Huwelijks aangiften. 23 Oct. Dominicus va-i Hecke, 43 j., jm. en Delphina Maria Picavet, 23 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 27 Oct. Gustaaf de Pau, 41 j., jm. en Josephina Malie Ongenae, 33 jwed. van Charles Louis Maes. Geboorten. 25 Oct. Maria Christina, d. van Joannes van Damme en Paulina Swartelé. Zuiddorpe. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Axel, 31 Oct. Ter graanmarkt ven heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe a Lieuwe tarwe f 8.50 a 8.75 rogge -- a nieuwe rogge 5.75 a ƒ6.- jarige wintergerst -.a nieuwe wintergerst 7.— a 7.25 jarige zomergerst :i ƒ-,-, nieuwe zomergerst 6. - a 6.50 haver 6.— a 6.50 paarden'ooonen 6.— a 6,25 groene erwten 7.75 a 8. - koolzaad 0. a ƒ0-; kanariezaad vlas (per 44 a - c) 0.a Boter 0.90. eieren f 4, Hulst, 2 Nov. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe ƒ8,50, Rogge ƒ5,50, Wiutergersl ƒ7,60, Zomergerst ƒ0. .Haver/6,30, Erwten 7,60, Paardenboouen 6,30, Duiven- boonen ƒ0, Witteboonen 10,— Bruineboonen 8,-, Boekweit f Lijnzaad Aardappels ƒ0,- Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 0,90, Eierenper 26 stuks 1,40. Er waven ter weekmarkt te koop gesteld 48 stuks hoornvee 49 varkens verkocht 40 36 Gent, 30 Oct. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in tranken en per 100 kilo. Tarwe 19,- rogge 13,50, gerst 16,50 haver 18,50 tot 19 koolzaad 29, lijnzaad 20 tot 21, lijnzaadkoeken 14 tot 15, kool 'zaadkoeken 11 tot 12. Boter per kilo 2,40 fr. tot 2,50 fr. Eieren, de 26, 3,00 fr. tot 3,10 tr. Veemarkt van heden. Goede stalbeesten 1,10 tot 1.30, varkens levend gewogen 60 tot 70 c. De Notaris P. DREGMANS, te Axel, zal ten verzoeke van den heer P. J, de Vlieffher. grondeigenaar te Gentop Donderdag den 5 November 1896, des voormiddags ten 11 ure, verkoopen staande aan en omtrent de hofstede bewoond door Dominicus Ongena, te Koewacht. Te vergaderen in de herberg genaamd „De Reigerij" bewoond door Electherius Boone, gemeente Koewacht. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van de Erven van Pieter Raijmond en Suzaima de Putter, in leven echtelieden te Axel, en krachtens verleend Rechterlijk bevel, verkoopen: KOOP 1. zijnde de herberg Bellevue" met ver gunningsrecht te Axel, kadastraal bekend in sectie G nummer 898 gedeeltelijs, groot ongeveer 2 Aren 80 Centiaren, "in mondelinge buur lot 1 Mei 1897 voor 77,50 bij J. B. de Ridder. KOOP 2. in de Molenstraat te Axel, kadastraal bekend in sectie G nummer 1631 ge deeltelijk, groot ongeveer 30 Centiaren Onbewoond. KOOP 3. in de Molenstraat te Axel, naast koop 2, kadastraal bekend in sectie G nummer 1632. groot 27 Centiaren, en deel van sectie G nummer 1631, ongeveer groot 10 Centiaren, samen 37 Centiaren. In mondelinge huur bij Izaak Meeusen voor 70 cent per week. KOOP 4. aan de straat van den polder Beoostenbly benoorden nabij het spoorwegstation te Axel. in die gemeente, kadastraal bekend in sectie G nummer 1140, groot 3 Aren 65 Centiaren. In mondelinge huur bij Joost den Engelsman voor 8ü cent per week. De kooper komt iu het genot der huurpenningen bij de betaling der koopsom. Koop 2 te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Betaling der koopsom 6 weken. On kosten 8 dagen. Grondlasten met ingang van 1 Januari 1897 voor koopers. De verkooping wordt gehouden op Vrijdag 13 November 1896, des namiddags 2 ure, in het logement «Het Gulden Vlies» bewoond door Mej. de wed. Rolff te Axel.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3