Landbouw. Rechtszaken. Kerknieuws. (jieinengd Nieuws. met speculatieve bedoelingen, het gerucht, dat Rhodes en Beit alle kosten van den opstand der Matabelen en de eventueels schadevergoeding aan de Transvaal uit eigen zak zullen betalen. De nieuwe gouverneur van Madagascar, generaal Gallieni, maakt korte wetten. De minister van binnenlandsche zaken Rainandriamantandry en prins Ratsimananja zijn wegens medeplichtigheid aan den op stand door den krijgsraad ter dood veroor deeld en gefusileerd. Men schrijft uit Zevenbergen Evenals verleden jaar hebben ook dit jaar zeer vele landbouwers vooral in de omstreken van Zevenbergscben Hoek hun beetwoi telen verkocht op suikergehalte basis 14 pet. Terwijl in 1895 bijna alle landbouwers hiermede uitstekende zaken maakten, aangezien hun bieten ver boven de 14 pet. suikergehalte inhielden, is dit jaar deze wijze van contracteeren voor velen minder voordeelig. Na de vele regens is het suikergehalte op de meeste velden teruggegaan, zoodat er landbouwers wor den aangetroffen die bieten leveren van slechts 13 pet. suikergehalte of even daarboven. Daar onder de 14 pet. voor eiken ééntiende percent 0,10 per 1000 bij woi telen van den gecontracteerden prijs wordt afgetrokken, is deze wijze van contracteeron thans voor velen eene groote teleurstelling. AXEL, dea 3 November 1896. Aangenomen het beroep naar de Gereformeerde kerk te Franeker, door Ds. A. Doorn, predikant bij de Gerefor meerde kerk A. alhier. Voor de levering van kleederen ten behoeve van de algemeene arme i weid iDgeschievon door J. E. Vink voor 97,97 en door J. C. Slijpen voor 78. In de maand October werden door het Rijkstelephoonkantoor alhier behan deld 234 telegrammen, waarvan werden ontvangen 114 en verzonden 120. De ontvangst bedroeg 44,28. Zaterdag werd alhier ten overstaan van den notaiis P. Dregmans, te Axel en ten verzoexe van de erven van den heer Levs. de Feijter Pz. en den heer Levs. de Feijter Jacs., te Axel, in het openbaar verkocht. 5 hectaren 09 aren 80 centiaren of 11 gemeten 132 roeden bouw-, weiland 6D dijk, gelegen in de gemeente Axel. Kooper hiervan weid de heer Pieter van Fraaijenhovo Pz., te Axel, voor de reden was vernam de vreemde reiziger wederkeerig met wien bij reisde en tevens wat het doel van Willems tocht was. „Maar, rnjjn vriend," sprak de vreem deling, »zoudt gij dan waarlijk in goeden ernst nog Runnen gelooven aan hekserij en aan de voorgewende wetenschap van die zoogenaamde duivelbanners." „Dat dacht wij al »Foei, zulk een geloof is in strijd met nlke verlichte godsdienstige denkwijze het behoort tot de heidensche superstitiën en is den christen ten eenenmale onwaardig »'tMag wel," hernam Willem, en dat »'t mag wel," waarvan de vreemdeling al heel spoedig de eigenaardige beteekenis begreep, deed he;n weldra van dat ondei werp atstappen. lntusschen hadden onze reizigers weinig acht op den hun met bijzonder bekenden weg gegeven en waren maar op goed ge luk doorgereden. Geene levende ziel was hun in de laatste wen ontmoet, zoodat zij zich recht geluk kig in elkanders byzjjn gevoelden doch juist terwijl zij daarover spraken, trof hen op eeumaal dat eigenaardig gedruisch, 't welk het naderen eener bewoonde plaats aanduidt. »Ha, hoort gij T riep de vreemdeling vrolijk, »dat geluid belooft iets goeds; wij zullen zoo met een weder onder men schen komen en weten mogen, waar wjj ons bevinden.'' Nauwelijks had hij dit gezegd, of zy som van f 850 per 44 aren 56 centiaren. Door bet bedanken van ds. Oosten te Middelbuig, is bij de Gereformeerde kerk te Ter Neuzen, met bijna alge meene stemmen, beroep uitgebracht op ds. H. BoumaD, te Berlicum c. a. Noord- Bra band). Te Huist is proces verbaal opge maakt tegen den ophal r van de straat- mest, wegens overtreding der arbeidswet, daar hij zijn dochtertje, dat nog geen 12 jaar is, daarbij dienst liet doen. De gemeenteraad van Westdorpe benoemde den gemeente-secretaris de heer M. J. B. Kieboom tot gemeente ontvanger. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 November 1896. J. F. v. R., 26 j., landbouwer te Sint Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 4 m., gevaDg, E. B., 21 j., veldarbeider te Hontenisse, is wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven veroord. tot 2 m., gevang. - Eiken Woensdagavond van ö1^—61/» ure zal Catechisatie voor gehuwden en van 61/271/2- ure Lidmaat-Catechisatie gehouden worden in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk alhier. Men schrijft uit Vlissingen De herrie, door voor de militie lotende jongelieden teweeggebracht, lijkt tegen- wooidig niet veel meer op die van vroegere jaren. Men mag nu nog eens een paar opgewonden loteüngen ontmoeten, die wat meer drank gebruikten dan hun dienstig was, 't zij uit blijdschap dat ze een num mei- trokken dat hen van 't soldaatje spelen ontsloeg of uit spijt dat ze niet zoo gelukkig waren, en al vast maar den volke kond doen dat ze »gane naar de kamp van Zijs!"', van vecht- en snijpartijen hoort men zoo niet meer. Doch wat er niet beter op geworden is, is het vloeken en vuile taal uilslaaD. Om uit te maken wie 't van elkaar winnen, de boeren- of burgermaDS jongens, zou men lijd moeten hebben hen na te gaan maar wat wij in de gauwigheid waar namen was dat de jongelui van buiteD al aardig van die vuile gewoonten gebruik maakten. Laat man toch maar niet zeggen, dat men in de kazerne vloeken leert. Daar schermen gewooulijk nog vael menscheo hoorden niet ver van hen verwijderd het luid en vrolijk gesnap van kinderen. »Hola, hei daarriep de vreemde ling Fluks sprong een vlugge knaap te voor schijn en trad den reizigers met zijn open helder oog vrijmoedig te gemoet, zonder evenwel epn woord te spieken. »Ha, mijn beste jongen," sprak de vreemdeling, „zeg ons eens, waar we hier zjjn »Mooie dingen," antwoordde de knaap lachende, „met een paard op weg en niet te weten waar men is." »Maar mjju kereltje," hernam de vreem deling, »wie kan in zoo'n damp van zich afzien „Wat zou die damp als 't oog maar goed is," vervolgde de knaap spotziek „ha, ha, je lijkt wel blindkijk, daar staat de toren van Ren daar het huis van oom Abel, en als die boomen daar ginds niet stonden, ik zou mpne moeder voor 't venster kunneu zien zitten spinnen ha, ba Terwijl de vreemdeling met zijne oogen de aangeduide richting volgde en weldra een toren met huizen en boomen dauw door den damp zag schemeren scheen Alfing als van den donder getroffen te zjjn. Die zoo even gehoorde namen die tivkken op dat jeugdig gelaat in verband met die stem en den vermoedelijken ouderdom van den knaap, o, dal alles greep hem met eene hevigheid aan alsof bjj zou moeten stik- meemeer waar is echter, dat men 't bij het betrekken van dat gebouw, reeds lang kent. Woensdag spoeldon aan het strand te Borssele voor den Van Citters-polaer twee paar len!ijken aan. Vrijdagavond is door onbekend ge bleven personen naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam gebracht een lOjarige knaap, die in de St. Barbaraschool aan den Eikenweg ongesteld was geworden. Uit datzelfde gezin,, wonende in de Lin- naeusstraat, waren echter ook al twee kinderen uit diezelfde school onpasselijk thuis gekomen, zoodat de geneesheer gehaald moest worden, die in het braaksel der kinderen zaadkorrels ontdekte, welke zij van een schoolmakker als snoepgoed hadden gekregen. Vrijdagavond omstreeks kwart voor 10 uur maande een agent van politie in de Van der Takstraat te Rotterdam twee beschonken personen aan zich rustig te gedragen, als dank daarvoor beloofde eer. dezer lieden hem een pak slaag. Men ging voort met geweld te maken, zoodat de agent zich genoopt zag den ergsten geweldenaar t6 arresteeren. Deze verzette zich hiertegen allerhevigst door schoppen en slaan, tengevolge waarvan agent en arrestant op de Koninginnebrug in bet slik rolder. Geassisteerd door brugwachteis en ter hulp gekomen politie agenten, .slaagde men er eindelijk in den man naar bet bureau aan de Nassaukade te brengen. De Vereeniging voor lijkverbranding in Nederland heeft een verzoek gericht tot het bestuur der begraafplaats aan den Schoterweg te Haarlem, om daar te ver krijgen een stuk grond, ten einde er een crematorium te bouwen en een co lumbarium. Vrijdagavond, even vóór het vertrek van een trein, hadden aan het station D. P. te Rotterdam, eemge studenten van Delft de baldadigheid met steontjes te wei pen, waardoor de dienstdoende station chef werd getroffen. Toen deze hen aan maande deze baldadigheid to staken, kreeg hij van een der studenten een bevigen klap in het aangezicht. Door de politie werd proces-vei baal opgemaakt. Erg nette jongelui,die Delftschestudentenü Een timmermansknecht te Franeker vond dezer dagen in den morgen even buiten de DoDgjummorpoort een vrouw op den wal liggen, blijkbaar stervende, Toen de politie en een geneesheer, door hem gewaarschuwd, er bij kwamen, was kenzijn gelaat werd bleek als dat van een doode en in weerwil van de schier ondragelijke hitte rilde hij over zijn ge' heele lijf. »Hoe heet uw vader?" vroeg hij stot terend. „Mijn vader is dood,* antwoordde de knaap, >maar mijne moeder heet Wemei tien Willem had dat antwoord verwacht, en toch was het hem bjj 't vernemen daarvan alsof de grond zich voor zijne voeten opende om hem te verzwelgen. »Wij moeten naar Nienhuis," vervolgde hjj in telkens afgebroken toon »maar kunnen we niet om dit dorp heen rijden „Wel zeker kon maar mee dan zal ik u den weg wijzen." sprak de knaap, voor uit snellende, zonder zijne oogen af te wenden van de wilgentwpg, die hij in zijne hand hield en met een stomp mesje bezig wa" af te schillen. De vieemdeling, wien de onbeschijjfelijke gemoedsbewegingen van zijn reismakker niet ontgaan waren, volgde dezen langs den weg, dien het knaapje nu inmiddels had aangewezen. „Wat deert u, mijn vriend vroeg hij deelnemend. „Niets,* antwoordde Alfing, zoo kort en beslissend, alsof hij zeggen wilde vraag mij niets meer. De vieemdeling begreep dien wenk en men reed verder. de vrouw reeds overleden. Het bleeke eeue woduwe te zijn, wier woonschip dien nacht gedeeltelijk was gezonken, zoodat zjj den nacht met dit gure weder buiten moest doorbrengen, ten gevolge waarvan zij overleden is. - Men meldt van Scniermonnikoog Gisteren werd door de kustwacht ge meld dat oostw. van 'net eiland, op Si monszand' waarschijnlijk een schip ge strand was, doch door den verren afstand en door de diezige lucht kon men niets onderscheiden 's avonds werden nood lichten van het schip gezien en is men met do reddingboot, doch door de duisternis kon men de boot niet te water krijgen, oaar inmiddels de seinen mei fakkels gesfaakt waren, zoodat de reddingboot op strand bleef en het volk hier 's nachts om een uur terugkwam. Hedenmorgen vroegtijdig is men weer heen gegaan en is de boot te water gelaten. Het schip zit zoo ver dat men het van de punt van de baly nauwlijks zien kan. 's av. 8 ure. De opvarenden vau het schip zijn met de reddingboot afgehaald en in het dorp aangekomenhet zijn elf personen. Het is de ijzeren bark Magda groot 600 R T. te Christiaanzand van Sundsval naar Port Natal, kapitein Svendzen, met hout. Woensdag waren ze daar al ge strand, het schip is geheel uit elkaar ze kwamen hier aan, uitgeput en doornat, werden dadelijk voorzien van drooge kleeren enz. Een geneesheer in een dorp in Kentucky had het geluk, dat onder zijn leiding een vijfling werd geboren. De kleintjes weiden eerst levend en daarna dood tentoongesteld onder directie van den dokter, wat voor de ouders een klein foi tuintje medebracht, maar ook den dokter een gewenschte bekendheid ver schafte. Om die te vermeei deren kwam hij op het denkbeeld, op zijn papier en enveloppes een veikieinde phrtographie van het vijftal te laten plaatsen in den vorm van een postzegel. De talrijke aan vragen om hulp werden op dit papier beantwoord. Een bediende van een commissionair in effecten te Amsterdam die gedurende het verblijf van zjjn patroon in het buiten land den sleutel van de brandkast in be waring had, beeft zich met een aanzienlijk bedrag aan geld uit de voeten gemaakt. - De remmer, die bij het derailleeren van een goedeientrein te Maarsbergen op 1 Juni jl. zoo deerlijk gewond werd, verliet 7oor eenige weken het ziekenhuis te „Houd nu dezen weg,* sprak eindelijk de knaap, die door zijne meer bloode speelmakkers van verre gevolgd weid,en gjj zult van zelf te Nienhuis komen. „Zie daar mijn jongen, daar kant ge u een beter mes voor koopen," zei de vreemdeling, den kleinen gids een geldstuk voor zijn moeite gevende. Onwillekeurig tastte Alfing gelijktijdig in zijnen zak, en er als bij toeval zijn knijfmes uithalende, welks houten hecht hij zelf kunstig met figuren besneden bad wierp hij het den knaap toe, zeggende »daar, dat is misschien nog beterbewaar het goed mijn jongen." »Nu, of ik," riep de knaap met dank baren blik, ter*' ijl hij het andere mesje wegwierp en met onstuimige drift naar zijne makkers terug keerde, om hun de ontvangene geschenken te laten zien. Met tranen in de oogen zag Alfing zoo lang Lij kon het gelukkige jongske na, en toen met een diepen zucht zijn hoofd af wendende, vervolgde hij, a3n de vreese- lijkste gewaarwordingen ter prooi, zijnen weg En wat de vreemdeling nu ook mocht beproeveu om Alfing van zjjne deelne ming te verzekeren en hem tot het doen van ophelderingen uit te lokken, alles was vruchteloos. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2