Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Uaiidclsberichteii. Later had een besloten vergadering plaats, waar aan Jaures werd opgedragen de regeering te interpelleeren over de on wettige houding, de reactionaire maat regelen en de geweldpleging van de zijde der overheid. In de Imperial Institute te Londen heeft Maandagavond een groot schandaal plaats gehad. Een Engelschman, die reeds lange jaren in de Transvaal woonde, zon een voordracht houden over Zuid Afrika uit een geologisch oogpunt. De spreker had het in Januari zijn plicht geacht de wapens op *e vatten tot verdediging van zijn tweede vaderland, en dit is hem zeer kwalijk ge nomen. Het publiek begroette hem met de kreten »verrader," »lafaard," »omge kochte" en dergelijke. Met groote moeite herstelde de voorzitter de orde maar toen de spieker het woord Krugersdorp noemde begon het lawaai opnieuw. Na de voordracht protesteerde een lid van den Londenschen graafschapsraad tegen het optreden van dezeu man en verklaarde dat het Institute zich had geprostitueerd, door hem aan te hooren. De directeur generaal van het instituut deed daarop de vergadering opheffen. Een deel der Londensche pers laakt de houding van het publiek op waardige wijze. De berichten over de gevechten bjj de verkiezingen in Hongarije nemen een on rustbarend karakter aau. Volgens de Temps heeft men naar verschillende plaatsen reeds 50.000 soldaten moeten zenden tot handhaving van de orde. Door de Vereeniging van landbou wers, die suikerbieten verbouwen, te Goes is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, waarin zij, naar aanleiding van het wetsontwerp tot verzekering van de suikeraccyns in 1897, opmerken, dat, nu de beetwortelen var, de campagne 1896/97 reeds voor een groot deel zijn geleverd en aanvaard voor den in de contracten hoogst aangegeven prijs, en weigering van de nog te leveren bieten tegen dien prijs niet wel mogelijk is, het bedrag der voor dier bieten uit den accijns te trekken premie voor den landbouw in het algemeen van weinig direct belang is, zoodat adressanten het bedoelde wets ontwerp gerust onopgemerkt zouden kunnen laten voorbijgaan, was het Dietdat: le. de beiangrijke verhooging van den sapaanslag lechtstreeks zal drukken op de landbouwers welke zoogenaamde par ticipatie contracten hebben gesloten en hen naar eene matige raming op een verlies van pi. m. 50,000 zal komen (e staan. 2e. de nadeelen welke de fabrikanten door de voorgestelde regeling zullen onder vinden en de blijvende onzekerheid om trent eerie regeling van de campagne 1897/98 allicht aanleiding zuilen geven tot gi;oote omzichtigheid bij het sluiten van contracten voor die campagne, waardoor de voor de beetwortelen te geven prijs zal gedrukt worden, iets wat te meei te vreezeD is, omdat de gewone tijd voor het contracteeren reeds binnen een paar maauden aanbreekt. 3e. en dit is naar adressant's meening het voornaamste, het nu ingediende ont werp, hoe onschuldig wellicht in schijn ook, vooruit loopt op de door de Kamer te nemen beslissing omtrent eene defini tieve regeling van den suikeraccijns, dooi de premie per 100 KG. witte suiker reeds nu feitehjk tot een minimum te reduoeeren. Redenen, waarom adressante zich tot de Tweede Kamer wendt, met het eer biedig verzoek, dat het haar behagen moge den landbouw zoo spoedig mogelijk uit de thans heérschende onzekerheid te helpen door over le gaan tot eene spoedige behandeling van het ontwerp tot defini tieve regeling van den suiker-accijns onder inachtneming van het gevraagde in het door adressante onder dagteekening v an 10 Maart 1896 aan de Kamer ge zondene adres, en intnsschen het thans ingediende ontwerp slechts dan aan te nemen wanneer daaruit de bepalingen omtrent den verhoogden sapaanslag ver vallen. AXEL, den 30 October 1890. De Zaterdagavond weggenomen emmer is teruggevonden in den brandput aan den Noorddam alhier. Dinsdagavond na afloop van de vee markt hebben enkele vechtpartijtjes plaats gehad, waarvan de politie de scuuldigen heeft genoteerd, ten einue te beletten, dat dergelijke rustverstoringen ongestraft blijven. Het opkomend geslacht schjj it tegen woordig erg belust op straatschenderij. Bij den heer Van Heuven zijn Dinsdag avond de zonneblinden opengegooid en is op de deur geklopt, bij den smid Vlaander zijn ploegen weggenomen en midden op straat gezet, terwijl ook buiten de gemeente hekken en dammen niet met rust gelaten werden. Dit alles doet ons vragen wanneer het opkomend geslacht zich zoo laag aanstelt waar moeten dan later al die biave menschen vandaan komen, die steeds den mond vol hebben over het kwaad door anderen verricht, en dat dikwijls zeer ten onrechte als kwaad beschouwd wordt. De heer D. Dronkers onderwijzer te Koewacht, is als zoodanig bonoemd te Delft. Zaamslag. In de Dinsdagmiddag ge houden raadsvergadering werd de ge- meentebegrooting voor 1897 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 21763,07e met een post voor onvoorziene uitgaven van 457,38. De hoofdelijke omslag is, evenals vorige jaren, vastgesteld op het maximum-bedrag dat geheven mag worden, nl. 6600 De geloofsbrieven van het onlangs ge kozen lid, dhr. W. de Mul, werden onder zocht en tot diens toelating besloten. Overeenkomstig een schrijven van Ged, Staten werd da subsidie aan het burg. armbestuur, dienst 1897 verminderd met 120 en nu vastgesteld op 1554,30 Hot voorstel van het raadslid Geelhoedt om een tweede klasse op de begraafplaats te maken (er was tot beden slechts één klasse voor eigen graven van 60 voor één graliuimte) werd met geringe ver hooging van het voorgestelde bedrag, 25 voor één grafruimte aangenomen, zoodat een graf in die nieuwe klasse thans ƒ30 kost. Een verzoek der bewoners van het ge hucht O'-hene om straatverlichting werd van de hand gewezen. Tot het plaatsen van vuilnisbakken op dat gehucht werd besloten. M. Ct. Door verhindering heeft onze verslag gever do vergadering niet kunnen bij wonen. (Red.) Door den Minister van financiën wordt, met ingang van den 1 November a. s., verplaatst de verificateur 3e categorie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen H. Doewes van Ter Neuzen naar Oldenzaal en de kommies-verificateur 2e categorie G. F. Crone van Lobith naar Tei Neuzen. Voorts zijn benoemd tot kommiezen der 4e klassete Aardenburg D. J. J nsen van Utrecht en te Zuiddorpe J. Beerens van 's Hertogenbosch. Te Hulst zijn voorloopig aangehouden en naar Middelburg overgebracht G. V. en J. V., oud 14 en 13 jaar, vodden- ïapers te Clinge (België), die er in den laatsten tijd werk van maakten om de zinkputroosters te Hulst weg te nemen Oorzaak is hiervan, dat deze kinderen wanneet zij zonder iets thuis komen, door de ouders worden gestraft. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 October 1896. M. C. G., 29 j., huisvrouw van Th. d. S., vekiarbeidster te Koewacht, is wegens diefstal veroord tot f 5 of 5 dagen. le. Th. B.. 23 j., landbouwer 2e. Th. G., 17 j.. timmerman te Westdorpe zijn wegens mishandeling vrijgesproken. Men schrijft uit Zierikzee Eenigen tijd geleden is voor de recht bank aldaar een proces gevoerd over eene booge rekening van een in dit arrondis sement wonenden geneesheer, en wel tusschen deze en de erfgenamen eener overleden patiente. Dit proces heeft nog al de algemeene aandacht getrokken, minder om het bedrag dan wel om de vraag die de zaak beheerst, namelijk of een dokter rekenen kan zooveel hij wil en den patient niet anders overblijft dan te betalen. Zooals men weet zijn de dokters bij het bepalen van hun honorarium aan geen vast tarief gebonden, en wordt dus dik wijls de stelling aangenomen, dat de patient die de hulp van den geneesheer inroept hd hem alzoo zijn v«rti ouwen schenkt, daardoor ock geheel en al aan dien geneesheer overlaat om de belooning zjjner diensten, naar eigen'opvatting, te begrooten, zonder dat de patient later togen die begrooting bezwaren kan inbren gen. Dit stelsel werd ook in dit proces uitvoerig verdedigd door den procureur en advocaat van den als eischer optreden - den geneesheer, mr. A. I F. Fokker. Deze beriep zich ten gunste van zijn stelsel op verschillende rechterlijke uit spraken, terwijl hij bovendien aan de bijzondere omstandigheden, die ten deze z. i. moesten worden in aanmerking ge nomen, nadere argumenten ontleende vooi de opvatting, dat in het gevorderd bedrag van 1250 moest worden berust. Voor de tegenpartij, de erfgenamen der overleden patiente traden op mr D. I., WoIsod, als procureur, en mr Van Hoek, advocaat te Middelburg. Laatstgenoemde verdedigde het stelsel, dat ook de ver houding tusschen dokter en patient geen uitzondering kan maken op den regel, dat overeenkomsten verbinder, tot hetgeen, naar den aard der overeenkomst, door de billijkheid en het gebruik wordt gevor derd. Hij achtte het onvereenigbaai met dien regel, dat een patient zich slechts zou hebben te onderwerpen aan elke be paling van honorair door zijn dokter. Hij betoogde dat, waar een patient de hulp van een geneesheer inroept, die geen professor of specialiteit is, deze patient alzoo gerechtigd is te vertrouwen, dat de geneesheer zijn honorair zal bepalen met inachtneming van de billijkheid in het algemeen en van het gebruik der streek, waar beiden wonen, in bet bijzon der, te meer omdat ook zeker wel op deze rechtsregel toepa-selijk is, die voor alle overeenkomsten geldt, namelijk dat zij ter goeder trouw moeten worden uit gevoerd. Tot staving van deze argumen tatie werd mede een beroep gedaan op verschillende rechterlijke uitspraken van lateien tijd, terwijl de pleiter verder het ten deze gevorderd bedrag van 1250 bestreed als buitensporig hoog en dus door deu rechter aanzienlijk te vermin- Bij haar vonnis vereenigde de rechtbank zich met het door de gedaagde erfgenamen verdedigd beginsel, beoordeelde, als gevolg daarvan, het bedrag der verordering en bracht dit terug tot 375, met veioor- deeling van den eischer in de kosten. In het algemeen belang was het zeker hoogst wenschelijkr dat de quaestie nu eens voor goed, wat het beginsel betreft, werd uitgemaakt, en de dokter heeft dan ook de zaak onderworpen aan de beslis sing van het gerechtshof te 's Gi avenhage. Uit de dagbladen is gebleken, dat de procureur-generaal bij dat bot tot beves tiging van het vonnis dei rechtbank heeft geconcludeerd eu dat het gerechtshof op 9 November uitspraak zal doen. M. Ct. Bij de te Steeg voor de gemeente Rheden gehouden loting voor de nationale militie bad een loteling op vier manieren vrijstelling van den dienst en wello. trok hij een vrij nummer2o. was hij een eenige wettige zoon3e, was hij le klein en 4o. wordt hij tot den dienst bij de militie niet toegelaten wijl bij tot eene onteerende straf is veroordeeld. Het jongste voorjaar ving de heer C. Boer te Zuidbroek een jongen haas. Hij merkte den langoor en hergaf hem zijne vrijheid. Thans heeft hij hetzelfde haasje, maar nu tot een vollen haas aan gegroeid, een achtponder, gescncten. De 11 sigarenmakers, die op 21 Sept. dooi den sigaronfabnkant Willemsen te Schiedam om hun lidmaatschap van den „Sigaienmakersbond" zijn ontslagen, loopen daar nog alt(jd zonder werk rond. Van af dien datum begeleiden zij steeds de bij dien fabrikant werkzaam zijnde sigarenmakers bij het gaan naar en het verlaten van de fabriek, waarvoor zjj hen in weer eu wind staan af te wachten en trachten al loopende met hen in gesprek te komen over hun aangelegenheden, waarop een hardnekkig stilzwijgen wordt be waai d. Zij ontvangen elk van den »Sigarenmakersbond ƒ8 per week. Vad. Men meldt uit Oud Beierland Deze gemeente beeft een eigenaardige type verloren, »Doove HanDis'' is niet meer. Niemand, die van tijd tot tijd Oud Beierland bezocht, of hij wist wie Doove Hannis was. Door zijne bavelooze kleeding en zijn zwart gezicht (wasschen deed hij zich nooit) trok hij terstond de aandacht. Den geheelen dag slenterde hij langs de straten, en als hij moê was, stak hij zijn stokje in den grond en ging op deu knop daarvan zitten. Het eenige werk, dat hij van tijd tot t(jd deed, was het gras uit de straat wieden overigens kwam bij door bedelen aan den kost hij had ook zijne vaste klantjes, bij wie hij i9deren middag de overschotjes kreeg, die hem tot middagmaal dienden. Geheel in overeenstemming met zijn uiterlijk was zijn woning; zonder familie dt nabestaanden woonde hij geheel alleen in een klein vertrekje, dat meer op een varkenshok dan op een woning voor een raensch geleekin eene bedstede siiep hij op een hoop vodden verder stond er niets dan een kist met oude kleeren.die hij van tijd tot tijd had gekregen. Zijne behoefte deed hij, bij gebrek aan eeD privaat, op den grond, en hij wilde nooit hebben dat zijne woning schoongemaakt werd. Toen in de vorige week het armbestuur bericht vau zijn ziekzijn kreeg en huis bezoek bij hem deed, vonu het daar zóo'n troep, dat oogenblikkelijk een paar vrou wen werden aangenomen om den boel schoon te maken er was een kruiwagen ncodig om den mest uit het huis te rijden. Ook Hannis zelf werd eens flink met sodawater gewasscben en daaina van schoone kleeren voorzien. Menigeen in de gemeente was in de stellige meening dat bij nog vermogen bezat, doch tot nu hoeft men niets daar van gevonden. Dordrecht, 29 October 1896. Tarwe 0,— a 0,— Overm g. en in. 6,30 6.50 Rogge 3,80 4,50 Gerst 4,50 5,00 Haver 3,00 4,00 Paardenboonen 5,20 5,60 Witte Boonen 10,00 11,50 Blauwe Erwten Kook 7,00 8,00 Predikbeurten te Axel Zondag 1 November 1896 Ned. Herv. Gemeente. Voorn. 9*/j ure Da. J. B. T. Hugenholti. Nam. 2 ure Da. J. B. T. Hugenholti. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorin. 9 ure Da. A. Doorn. Nam. 2 uro Da. A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Stealing. Nam. 2 ure Da. A. Steijling. Woensdag 4 November (Dankdag). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Da. A. Doom. Nam. 2 ure Da. A. Doom. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Stejjling. Nam. 2 ure Ds. A. Stejjling.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2