No. 1062. Zaterdag 24 October 1896. 12e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Provinciale Staten van Zeeland. FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag1- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AdvertentiSn van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden nrc,r plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In de aanstaande najaarsvergadering van bovengenoemd college, in November te houden, komt o. a. ter tafel een rapport van Gedep. Staten betref fende het voorstel van eenige leden der Staten tot aanschaffing van eene nieuwe boot ten behoeve van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde een nader rapport van Gedep. staten naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der afdeeling Axel der Nederland- sche Vereeniging tot bescherming van dieren betreffende het gebruik van bonden als trekdieren, met een ontwerp-reglement ter zake een nader voorstel van Ged9p. staten tot inwilliging van het verzoek der afdeeling Zeeland van Het Nederlandsch Paardenstamboek om verplichte hengsten- keuring een voorstel van Gedep. Staten tot het intrekken van bet in de zomerverga dering genomen - en tot het nemen van een nieuw besluit betreffende de heffing van opcenten op de grond- en personeele belasting ten behoeve dei- provincie. Aan hot rapport betreffende het voor stel tot aanschaffing van eene nieuwe boot ten behoeve van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester Schelde is het volgende ontleend Met betrekking tot de hoofdgrief, dat de aansluiting aan de spoor en tram wegen op de beide oevers der Schelde zeer veel te wenschen overlaat, zeggen Ged. Staten dat de bewering dat de aan sluiting, tengevolge vau onvoldoend mate rieel, soms gedurende weken, dag aan 26 Zijn geweten begon hem hoe langer hoe meer to beschuldigen, dat hij met bedrog en logen had omgegaan toen hij voor zijn huwelijk Grietje bij alles wat heilig was verzekerd had, dat bij wel eenige verkeering met Wemeltien had gehad, doch overigens geheel onschuldig was aan alles, wat men hem anders ten haren aanzien te last legde. Die stem der zelfbeschuldiging, hoe dikwijls ook in slaap gesust, liet zich telkens op nieuw en dagelijks luider hooren. Nochtans spaarde hij geene moeite om zijn vreeseljjk hartzeer voor anderen te verhelen en bovenal voor Grietje te verbergen. Hoewel hem dit dikwijls gelukte, bracht het evenwel geene duurzame genezing aan de inwendige woim bleef doorknagen. Zoo verliepen de eerste maanden van zjjn huwelijk, toen zijne jonge vrouw hem in stille verrukking mededeelde, dat zij in de blijde verwachting leefde van moeder te zullen worden. Hoewel Ailing de hartelijkste blijdschap huichelde, vernam hij niettemin die ge vreesde tijding met onbeschrijfelijken angst. dag wordt gemist, sterk oveidreven is. Uit de rapporten der gezagvoerders blijkt, dat dit slechts bij uitzondering het geval is. Evetimïn is bewezen, dat het missen der aansluiting in die enkele gevallen, het gevolg was van den onvoldoenden staat van het materieel. In liet vorige noch in dit jaar vernamen Gedeputeerde Staten klachten omtrent de uitoefening van den dienst, tenzij bij uitzondering. Het missen van aansluiting komt bij den Provincialen stoombootdienst met meer voor dan bij andere vervoermiddelen. Eveneens is bet eene dwaling, dat het gemis van aansluiting meer zoude voor komen op het traject Breskens Vlissingen dan op het traject TerneuzenVlissingen. Intusschen blijkt uit den gestelden eisch, dat vele leden vóór alles den dienst zoodanig ingericht zouden willen zien, dat hij een geregelde aansluiting vormt met de spoorwegen wederzijds de Schelde. Het komt Ged. Staten voor, dat het niet billijk is dergelijken eisch aan den Provin cialen dienst te stellen. Die dienst moet in de eerste plaats voorzien in eene goede g9tneeuschap tusschen de verschillende oevers en kan dan in de tweede plaats zooveel mogelijk benuttigd worden, om ook het verkeer over de spooi wegen te vergemakkelijken, wederkeerig èn in net belang der reizigers èn in het belang vau den dienst. Maar de gestelde orde mag in geen geval omgekeerd wordep. Ware dat wel het geval, dan zou er alle aanleiding bestaan, om den spoorweg- besturen subsidie voor dezen dienst te vragen, als voor een deel zeer zeker in hun belang. Zou er aan den eisch van eene geregelde aansluiting aan de spo irwegen voldaan Het was hem, alsof zich plotseling een afgrond voor zijne voeten opende want het beeld van de weduwe Brinkmeijer stond eensklaps als voor zijne oogen in de zelfde houding, waarin hij haar de laatste maal te Assen voor den etstoel had zien staan, onzeker als zij toen nog was, wat de aardsche rechter zou oor- deelen over de valsche beschuldiging, waaronder zij tot bezwijkens toe gebukt ging. Doch hij verbeeldde zich niet enkel haar te zien, maar haar tevens die vree sdij ke woorden te hooren herhalen, die zij toen te midden van haar lijden hem in heilige veiontwaardiging had toege voegd, en die geene andere waren dau deze God zal over onze ellende wraak nemen op uzijn toorn zal op u rusten en Uwe ongerechtigheden zal Hij wreken aan het kroost, dat gij eens zult verwekken. Die woorden duizende malen door hem herdacht donderden hem bij vernieuwing in de ooren. O, hij twijfelde er geen oogen blik meer aan, of zij behelsden eene profecie, die hare vervulling eerlang zou nadoien. Hij had rust noch duur. En al had hij ook geweten, welk een berouw de ongelukkige weduwe over het uiten dier woorden iu haar stervensuur had gevoeld en hoe gaarne zij ze toen gewenscht had te herroepen, het zou hem geene rust be zorgd hebben. Met duldeloozen angst, te heviger omdat hij het tegendeel moest veinzen, zag hij de bevalling van Grietje kunnen worden Gedep. Staten meenen hierop ontkennend te moeten antwoorden, tenzij dan ten kos^e vau aanzienlijke offers, aan de provincie op te leggen ten voordeele van de spoorwegreizigers. Zoo lang de besturen der spoorwegen hun dienst alleen of in hoofdzaak regelen naar de aansluitende buitenlandsche spoor wegen, zonder te trachten hunne dienst regeling in onderling verband te brengen, zoolang zal door den Provincialen stoom bootdienst in die leemte niet volledig voorzien kunnen worden. De reizigeis zullen zich, tengevolge van dien toestand, eenig ongemak en tijdverlies moeten getroosten. Op verschillende spoorweg trajecten ondervindt men datzelfde euvel. Buitendien bedriegt men zich, wanneer men meent, dat door de aanschaffing van eene derde boot de dieDSt in alle opzichten volmaakt zoude Kunnen worden ingericht, zoodat nimmer eene aansluiting zoude worden gemist. Daartoe is ëen derde nieuwe boot, die in snelheid de Walcheren en de Zeeuwsch Vlaanderen evenaart, niet voldoende, maar zoude men twee nieuwe booten dienen aan te schaffen welke in snelheid die beide schepen overtreffen. Voldoen de Walcheren en de Zeeuwsch Vlaanderenwat snelbeid betreft, ruimschoots voor den dienst Breskens- Vlissingen, voor den dienst Vlissingen— Terneuzen wordt grootere snelheid ver- eischt, zoo men althans eene geregelde aansluiting via Terneuzen - Vlissingen onder alle omstandigheden wil waar borgen. De Provinciale dienst tracht, zonder oneveoiedige schade, het bereikbare te bereiken, en Ged. Staten meenen, dat te gemoet. Eindelpk sloeg de gevreesde ure bij was vader geworden. Maar hoe, wat be teekenen die ontstelde blikken en wal die geheimzinnige gebaren, waarmede de vroed vrouw en gebaren den jongen wereldburger begroeten Helaas, de knaap is blind geboren 1 God, welk een verpletterend oogenblik O, wie beschrijft den stillen weemoed dei- arme moeder, wie de aller ontzettendste gewaarwordingen des vaders O, wij huiveren van het denkbeeld, dat God de zonden der ouders dus zou wieken op een schuldeloos wicht, dat zonder zijn eigen wil in het leven werd geroepen. Doch wat wij verre van ons werpen, was voor Alfing een punt van innige zeker heid De vloek is vervuld, mompelde hij, naar buiten ijlende. Maar o, daar buiten was het hem niet minder benauwd, dan daar binnen bij zijne bedroefde gade. Hij was ten einde raad en gevoelde meer dan ooit behoefte om 7,ijn hart aan een ander uit te storten maar bij wie zou hy gaan Tot zjjue vrouw, die hg zoo opzettelijk misleid en in het ongeluk gestort had tot Reinhoff wiens raad en waarschuwing hij zoo moed willig in den wind had geslagentot God, dieu hij als een vertoornd en wre kend Rechter vreesde Neen, hoe zou hij het durven Slechts een was er, aan wien hij zijn aan de redelijke eischen vrij wel voldaan wordt. Verder meenen Ged. Staten, dat de bewering dat de beide nieuwe booten, de Walcheren en de Zeeuwsch Vlaanaeren, te veel dienst doen en daardoor aan grooter reparatiën onderhevig zijn, door niets is bewezen. Uit dien hoofde kan de aanschaffing van een nieuwe boot geen financieel voordeel voor de provincie opleveren. Dat overigens de dienst door aanschaf fing van eene nieuwe boot gemakkelijker en met minder kans op storing kan uit geoefend worden dan zonder nieuwen snel vaarde;, spreekt vanzelf. Had men vrije beschikking over onbeperkte midde len, dan zou men den dienst naar wel gevallen op de meest volkomen en meest comfortabele wijze kunnen inrichten. Nu dit echter het geval niet is, nu de kosten der voorgestelde uitbreiding teti laste van de belastingplichtigen der gebeele provincie zullen komen, blyft raatigiDg der wenschen plicht. Op grond van het vorenstaande komen Ged. staten tot de slotsom, dat op dit oogenbiik althans geene onvermijdelijke noodzakelijkheid bestaat tot onverwijlde aanschaffing van eene nieuwe snelvarende boot en vinden zij met hot oog op de te brengen offers in gemoede geene vrijheid, om te adviseeren tot aanneming van het voorstel der zeven leden. Ged. staten gaan hierbij uit van de veronderstelling waarin de directeur van den stoombootdienst deelt, dat de Walcheren en de Zeeuwsch Vlaanderen, in 1887 en 1891 nieuw gebouwd en met redelijken prijs betaald, na de dezer dagen vreeselljk lijden durfde openbaren, en die eene was Wessel Kranghand. Zoodra Willems huiselijke omstandig heden het toelieten ging hij tot den grijsaard. Hij vond Peete alleen, en dat was genoeg om zijn bezoek eene geheel andere uit werking te geven, dat hij zich had voor gesteld Met een gelaat vol wrevel, een toon vol bitterheid en een hart vol haat en wraak gaf hij aan zijren boezem lucht en toen Kranghand middelerwijl binnen trad en hem op zijne wijze wilde ter neder zetten en troosten, riep hij in grimmige woede>God zal in zjjne wrake u even min onschuldig achten, want gij heide alleen zgt de oorzaak van mijn leed." Kranghand en Peete, verschrikt en wellicht ook ter prooi aan de folteringen van een ontwaakt geweten zwegen bij deze vreeselgke beschuldiging. Intusschen keerde Alfing als een ge jaagde weder huiswaarts en werd van dag tot dag afgetrokkener. Zijne vrouw even wel droeg haar lijden als eene christin en trachtte ook hem zoo veel mogelijk in zijn lot te doen berusten. Doch elke nieuwe troostgrond, dien zij aanvoerde, was juist een middel om hem nog trooste- loozer ja schier wanhopend te maken. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1