Landbouw. Rechtszaken. licmeiigd Nieuws. diende nieuw wetsvoorstel, houdende maatregelen ter verzekering van de op brengst van den suikeraccijns in 1897, neeft het Landbouw Comité zich per adres tot de Kamer gewend, om er op aan re dringen, dat zoo mogelijk het wetsvoorstel, behelzende herziening van de wettelijke bepalingen omtrent den ac cijns op de suiker, alsnog spoedig tot be slissing worde gebracht, zoo noodig onder opneming van zoodanige bepalingen, waar door een minimum accijnsopbrengst voor 1897 worde verzekerd. Maar zoo dat verzoek niet ia te verwezenlijken, dan verzoekt het comité ernstig het thans ingediende wetsontwerp alleen aan te nemen na verwijdering van art. 1, met dien verstande, dat tevens de minimum- accijnsopbrengst voor 1898 zal worden geregeld voor het geval, dat vóór 1 Januari 1897 geen definitieve regeling van den suikeraccijns heeft plaats gegrepen. Het nut van de suiker in het gezin van den werkman. Over dit onderwerp werd Woensdag door don heer G. Birnie van Deventer een voordracht gehouden in eene niet openbare vergadering der afdeeling Zeeland van de Nederlandsche maatschappij tot be vordering der geneeskunst. Eene vriendelijke hand meldt aan de M. Ct. daaromtrent het volgende, dat ook voor het algemeen wel belangrijk is. De spreker begon met er aan te her inneren, dat het nu vier jaar geleden is, dat hij zijne eerste poging deed om aan te toonen dat goedkoope suiker een wel daad is voor den arbeider. Gaarne erkende hij bij die gelegenheid eenige onhandig heden te hebben begaan, waardoor hij ondervond, heeft vermeerd- Daarom is onnoodig den tegenstand, dien hij bij des te meer gevoelig voor de grcote welwillendheid, hem door bovengenoemde aideeling betoond. Het is bekend dat dr Langemeijer, onder leiding van prof. Stokvis, de proeven van Masso herhalende betreffende den dynamogenen invloed der suiker, tot de conclusie is gekomen »Suiker, alhoewel voedingsmiddel, heett als zoodanig, onder gewone omstandigheden, niets voor boven andere koolhydraten en is niet geschikt om op den duur in groote hoeveelheden te worden gebruikt." Maar o >k dr. Scbumburg heeft op last van het Piui- sische ministerie van oorlog een dergelijk onderzoek ingesteld. Evenals dr. Lang- ineijer heeft hij gebruik gemaakt van den ergograaf van Massohjj deed dit en daarenboven na staats - en stantsgelegen- heid gekleed, welke bovengenoemde 2600 car. gulden zal betaald worden in tien mejjdagen, te weten, de eerste mejjdag op mejj 17 en so van jaar tot jaar, tot de volle betaling toe, waarmede zij dan ten eeneraaal van haar vaders en beste vaars goederen sal wezen uit- en afge- koft Nog is overeen gekomen als dit houw- lijk met kind, of kinderen gezegent mocht worden en de zelve een van de ouderen moehte overleven, zoo zal in zoo een ge val, als eenige arffenissen mochten komen to devolveren of vervallen, zoo wel arffen en sterven op langst levende oudei,alsop kind of kinderen, en so wel op kind of kinderen, ais op langst levende ouder, hetsij dat ze van brnidegom oi bruitskante moehte komen vervallen. Is nog geconditioneert, als onvermoe delijk dit houwljjk, daar God voorhoeden wil, met geen kind, of kinderen moehte 'osegent worden en »onder kinderen na o laten mochten komen te overladen, zo belooft de bruidegom, in zo een geval, wanneer hij de eerste, of voor zijn lieve bruit moehte geraken te sterven tot een morgengave an zijn bruit een somma van lizend caroli guldens van twintig stui- >ers elk; daartegen belooft de bruit an ur bruidegom, wanneer zij de eerste is een somma van vijf hondert caroli gulden van 20 stuiver 't stuk en zullen die ove rige goederen als dan wederkeeren an zjjds echter tevens gepaard gaan met een vrij vermoeienden arbeid aan den ergostaat, en bevond dat een hoeveelheid van 30 gr. suiker na een half uur een zeer beduidenden invloed ten goede op do vermoeide spier uitoefent. Waaruit hij weder de gevolgtrekking maakte, dat het gebruik van suiker bjjzonder geschikt is voor het verrichten van buitengewoon grooten spierarbeid. Chaudeau heeft aangetoond dat alleen koolhydraten direkte brandstof leveren voor de arbeidende spier. Vet moet eerst een gedeeltelijke verbranding tot koolhydraat ondergaaD. De daardoor ont staande warmte kan niet worden omgezet in mecbanischen arbeid. Schumburg beeft aangetoond, dat het arbeidsvermogen door suikergebruik verhoogd wordt, en dus de nadeelige gevolgen van een zwaren arbeid worden voorkomen. Prof. Zunts te Berlijn heeft nog niet gepubliceerde proeven ge nomen om de uitkomsten var. Chaudeau te controleeren. Woiden die uitkomsten bevestigd, dan staat bet vast. dat suiker het beste middel is, om, bij zwaren arbeid, oververhitting van het lichaam te voor komen. ïn Engeland kost de suiker 20 ct. per kilo tegen 48 ct. in ons land. Ze behoort daér tot de goedkoopste levensmiddelen. Zelfs bij onbemiddelden wordt er niet op gebruik van suiker of »jam" gelet, welk laatste artikel tegen 20 ct. het halve kilo verkrijgbaar is. Voor zwakke kinderen kan de suiker de levertraan vervangen. Volgens Munk en Uffelmann is ze voor ziekenverpleging onmisbaar. Het giootste nut van de suiker in het gezin van den arbeider is, dat ze een middel is ter bestrijding van den sterken drank. Prof. Bunge heeft dat aangetoond in zijn voortreffelijk leerboek over physio- logische chemie en de snelneid waarmede de »kwast" de alcoholische dranken ver drijft, levert daarvoor het practisch bewijs. «Blijf zoo eindigde spreker het kind van jongs aan gewennen aan den zoeten smaak" dat moet de leus zijn van den geheel-onthouder. Maar daarvooi is noodig goedkoope suiker. AXEL, den 13 October 1896. Onder de nagiften voor de Unie collecte komt o. m. voor Axel met nog 26,01. In de Zaterdag te Hoek gehouden vergadering van den gemeenteraad, werd op voorstel van het D. B. besloten 2 onderwijzers op te roepen op een jaar wedde van 600. De heeren De Regt daar ze van daan sijn gekomen, winst en verlies, staande houwlijk half en half, dit alles zonder arg of te list tot waarheits oirkonde, so is dezen, door bruidegom en bruit en wederzijtse naaste vrienden onder- teiken en twee alleensluidende gemaakt. Actum Oosterhesselen enz. Aldns de burgerlijke gevolgen van hun aanstaanden echt gei egeld hebbende, zagen de verloofden dag, waarop hun huwelijk voltrokken zou worden, met verlangen te gemoet. Het morgenrood van den zesden Mei verkondigde zijne nadering. Een zoele zuidenwind bewoog blad en loover en ver spreidde op zijnen adem een stroom van geuren. De zon steeg met majesteit boven den gezichteinder en hulde weldra het schoone Zweelo in een glans van licht en kleuren. Al wat leven en adem had ontwaakte. Het eene vensterluik na bet andere werd ontsloten, de eene deur na de andere geopend, en koel en verkwikkend stroomde de weelderige morgenlucht aller wege schuur en woning binnen. Van lieverlede begaf men zich aan den arbeid hier de njjvere huisvader die de forsche paarden voor den wagen spande en akker- waarts reed daar de bedrijvige huismoeder gevolg van een troepje half naakte km ders om zich gezamenlijk aan den grooten put te reinigen, ginds de sterk gespierde knechten met bijl of spade gewapend, en elders de roodwangige maagden, die luchtig gekleed en vrolijk zingende haar dagwerk en Dieleman wenschten het tractem9nt vast te stellen op 550, doch dit na twee jaren dienst mot 50 te verhoogen. De voorzitter deelde mede, dat hij in eene vorige zitting door de leden niet begrepen is. Hg bedoelde niet een protestantsch onderwijzer op te roepen, doch onder de advertentie te plaatsen, dat de gemeente hoofdzakelijk protestantsch is, omdat vele onderwijzers in de meening verkeeren, dat onze gemeente bijua uitsluitend katholiek is. Met algem6ene stemmen werd dit voorstel aangenomen, en tevens bepaald, dat zal worden opgeroepen tegen 1 Nov. a.s., daar het personeel aan de gemeenteschool thans geheel onvoltallig is. Krachtens art. 38 der wet van 17 Augustus 1878 (St.bi. no. 127), zijn bij kon. besluiten ondermeer pensioen ver leend aan den beer A. H. de Vries, hoofd der openbare lagere school te Zaam- slag 834. De WelEerw. heer ds P. de Haas, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hoek heeft een beroep ontvangen naar Asch in de Betuwe (Gelderland.) Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 October 1896. Ie. A. M. J., 25 j., huisvrouw van P. K., arbeidster, 2e. M. P. S„ 15 j., arbeidster, beiden te Axel, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 50 cent boete of dag hechtenis. J. v. L., 20 j., broodbakker te Stoppel dijk, is wegens mishandeling veroord. tot 2 maanden gevang. In de wachtkamer 3e kl. van de H. IJ. S. M. te 's Graveuhage kreeg een oude man van minstens 6G jaar, die door een veldwachter naar elde.is moest wor den overgebracht, het te kwaad met zijn geleider, omdat deze hem verbood jenever te drinken. Hij sloeg en trapte en rolde eindelijk met. den veldwachter over den grond. Eenige omstanders hielpen den dienaar van de justitie om den arrestant, door hem de handboeien aan te doen, te bedwingen. Men schrijft uit Rotterdam. Een bewoner van een der buitenwijken onzer stad wilde zich Zaterdagnacht, 't was reeds 12 uren geslagen, te bed begeven, toen bij, nog een blik naar buiten slaande, twee personen bemerkte, die tegenover zijn huis stonden, daarna een paar passen vooruit gingen en een deur openden van begonnen. O, wat men ook moge zeggen, een zonnige Mei-morgen als deze is op het land dubbel schoon, ja een genot. Zie, dat luBtig schaterend gezang der vogelsdat gesnuif en gebriesch dei- paarden te midden van het geratel der wagens dat geloei der runderen, dat ge blaat der schapen, vermengd met het bel- geluid der hamels en het horengeschal van den drijver der wollige kudde en tusschen dat alles in de stem van den mensch in hare meest verschillende toonen o, dat alles smelt tot eene eigenaardige harmo nische muziek te zamen, die hart en ziel verheft. Doch al deze drukte en beweging die met eene geringe afwijking dagelijks te Zweelo kon worden waargenomen, was slechts een voorspel van de tijdelijke be drijvigheid die er weldra zou volgen. Reeds vroegtijdig dribbelde in de woning des bruidegoms eene reeks van buren en bedienden op en neder om alles tot de ontvangst der arbeid wordende gasten in orde te brengen. Een schier oorverdoo vend gekakel weergalmde zonder ophou den door de ruime keukens*). Lange, in de breedte aan elkander sluitende planken werden op schragen ge legd ten einde in hoedanigheid van tafels de veelheid der spijzen te dragen, terwjjl Zoo noemt de drentsche landman zjjne woonvertrekken. een bovenhuis. Binnen zijnde, werden zij door een derden persoon gevolgd, die haastig kwam aanstappen en eveneens naar binnen ging, waarna de deur behoed zaam gesloten werd. De overbuur, wetende datin het boven huis op de eerste verdieping een bejaarde dame alléén woonde en op de tweede een kinderloos echtpaar, dacht teistond aan dieven. Hij greep zijn zakievolver en sloop de deur uit, vreezende zijn vrouw te wekken, die zonder twijfel hem van de gevaarlijke excursie zou teruggehouden hebben. Buiten gekomen, spoorde hij twee agenten van politie op, aan wie hij zijn ontdekking mededeelde. Een der agenten iiep de eene zijde van de bewuste straat in, terwyl de andeie agent den verslag gever op een looppas op den voet volgde, om aan de andere zijde de straat te bereiken, ten einde alzoo bij eveutueele ontvluchting den dieven den pas af te snijden. De verslaggever liep vlugger dan de agent, zoodat een paar heeren, die huis waarts keerden, den indruk kregen, dat de agent een vluchteling nazat en daarom eveeens een looppas aanvingen, om den agent in het vangen benulpzaam te zijn. Beide heeren z gen hunne vergissing in, toen de verslaggever voor het door hem bedoelde huis stilhield. Inmiddels was ook de tweede agent gekomen en gezamenlijk trad men op het huis toe om de vogels te knippen. Een der agenten belde aan en belde nog eens, waarop do bewoner der tweede verdieping half gekleed zich vertoonde en met eeD verschrikt gezicht vroeg wat er gaande was. Gevraagd werd hem of bij wist dat er even te voren drie personen bij hem waren binnengekomen. »Jawel, dat was mjjn vrouw, mijn zwager en ik." Tableau Men schrijft aan de M. Ct. uit Hoofdplaat Tegen een landman, die suikerbieten vervoerde, met één paard door den tol rijdende, is in de atgeloopen week proces verbaal opgemaakt, omdat bij aan weers zijden van het tolhuis zijn bietenwagen met twee paarden bespande. Deze besparing van tolgeld 14 in plaats 28 cent per wagen - zal zeker niemand den man kwalijk kunnen nemen. Hij woont in de nabijheid van den tol en heeft meer dan één paard van noode. om den wagen van bet land te krijgen, Evenzoo is het bij bet oprijden van de haven. Vóór den cprit en op de kade liggen gaten in den steenweg, die de de noodige stoelen en banken daarnevens werden geplaatst om de verwacht wordende gasten te doen aanzitten. Elke gewichtige stap, dien men op den levensweg doet en bovenal die, welken men, zoo als het huwelijk slechts eenmaal hoopt te doen, brengt zjjne eigene ge waarwordingen mede en zonder twijfel zal Alfing ze ook in die oogenblikken gevoeld hebben doch van welken aard zij waren is ons onbekend. Alleen weten wij, dat hjj dien morgen bjjzonder ernstig gestemd was. Alvorens men nog geheel gereed was, kondigde het geluid van een naderend rijtuig de eerste bezoekers aan. Blijkbaar ontroerd ontving Alfing hunne gelu k wenschingen. Het waren meester Tabing en diens vrouw welke laatste mede tot Alfings ver schijning den bruidegom trof en hem, hoe noode misschien ook, aan Wemeltien deed denken Zeker neen het tegendeel zou ons moeten hebben bevreemden. De gedachte aan haar was evenwel vluchtig want nauweljjks had hjj Tabings hoogdravende toespraak verward en schier onverstaanbaar beantwoord, of hg vond afleiding en verstrooiing in de aankomst van nieuwe gasten. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2