I2(' Jaarg-, i\o. 1039. oensdag 14 October 1896. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. MELEIHAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Binnenland. AXELSCHE IIIIANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPKIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie^ van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het laatste nummer van het feestprq gramma te Parijs is niet het minste ge weest. De revue te Chalons moet een eenig schouwspel zijn geweest, zoowel door de reusachtige troepenmassa, welke daar bijeen was, als door de inspanning dtfr troepen, die het beste hebben geleverd wat zij leveren konden. 67,755 manschappen, aangevoerd door 3070 officieren, 18.669 paarden, 1060 voer tuigen en 1 ballon captif, waren op het reusachtige raanoeuvreveld bijeen, om dep keizerlijken gast hulde te brengen en zijn vertrouwen in het Fransche leger te ver sterken. Reeds het aanrukken der troepen en het opstelbm op htt bijna onmetelijke terrein, leverde een overgetelijk schouwspel. Maar toen alles gereed was, toen de divisies geschaard stonden, toen was het schouw spel de aandacht van den aanvoerder van het machtigste leger der aarde waard. De czaar was te paard, en reed meest naast het met acht paarden bespannen rjjtuig, waarin de keizerin en Faure hadden plaats genomen. Zoo reed men langs de gelederen, omringd door een schitterenden stoet, waarin vooral de sheiks het meest de aandacht trokken, terwijl ook nu den Afrikaanschen ruiters de eerste plaats was aangewezen, en hun was opgedragen den stoet tot eeregeleide te strekken. Bjjna een uur duurde de rit langs de gelederen, waarna de hooge bezoekers opi de officieele tribune plaats namen, ord getuige te zijn van het grootsche défilé/ Dit had divisiesgewijze plaats, in een marsch orde welke hier te lande uit den aard der 23 Zij gingen binnen en vonden den grpzen schoolmeester reeds aan de ontbijttafel zitten. Nadat deze het gewone morgen gebed had uitgesproken, zeide zjjne gade »Verbeeld u, Abel, onze nicht gelooft aan een zoogenaamd voorgevoel." Wemeltien kleurde. Welnu, is dat zoo vreemd, lieve Geertrui >Ja, is het niet gij gelooft er immers niet aan »Wat zal ik zeggen antwoordde de grjjsaard»ja ik geloof aan zoo iets, waarvan ik de oorzaak wel niet ken of begrijp, maar waarvan ik toch de over tuiging bezit, dat het bestaat." »En dat is vroeg Geertrui. »Het geloot aan een zeker verband tus- sclien de zinnen en geestenwereld doch nu moet gij mij ook niets meer vragen want ik zeg u, zonder het hoe of het waarom te kennen geloof ik slechts." Eene kleine pauze volgde. „En wat zegt dat voorgevoel onze nicht ving de grijsaard weder aan. Wemeltien herhaalde 't geen zjj zoo zaak geheel onbekend is. Voorop de tam boers en hoornblazers van alle tot de di visje behoorende bataljons, daarna de muziek korpsen der regimenten, alle tot een massa vereenigd. Dan de aanvoerder der divisie met zijn staf, de 4 kolonels der regimenten op een rij, en achter hen de bataljons commandanten en andere bij de regimenten ingedeelde bereden officieren. Eindelijk de vaandels en dan de 4 regj inenten tot een groot geheel vereenigd achter elk der zeven divisies, de daarbjj ingedeelde batterijen veldartillerie. Maar meer nog dan de 26 linieregimenten, werd de aandacht getrokken door de bijzondere korpsen »ter opluistering" naar Chalons geroepen de zouaven. de Turco's, de Alpenjagers, de Afrikaansche tiralleurs, in een oogwenk de lievelingen van het publiek, dat niet karig was in het uiten van zijn bewondering en trots Want het marcheeren moet in een bij de Franschen zeldzamen regelmaat hebben plaats gehad. Het défilé der infanterie werd besloten door de militaire wielrijders en door de marine-soldaten. Toen kwam de afdeeling luchtscheep vaart, den ballon aan een tros van 800 meter medevoerende en daar achter alle zelfstandige regimenten artillerie, zoowel de veld- als de rijdende. Ook deze bewaarden op voorbeeldige wijze het gelid, en duidelijk werd het opgemerkt, dat de belangstelling van den czaar was gewekt. Op de artillerie volgde de cavallerie, verdeeld in 4 divisies, ieder gevolgd door de bij haar behoorende batterijen In galop snelden zjj voorbijde kurassiers, de dra gonders, de jagers en de huzaren, te samen 18 regimenten en 8 batterijen, En toen even aan hare moei had medegedeeld. „Wij willen hopeD," hernam hij, »dat uw voorgevoel u ditmaal moge be driegen »Die hoop is ijdel, oom ik ben er zeker van en brand van verlangen om zelve naai Zweelo te gaan. »Kind, wat zoudt ge er doen Zij bloosde op die vraag »Ik zou," antwoordde zij zacht, »Willem; trachten bij te staan, indien hij hulp be hoefde ach, wie weet wat hem in dit oogenblik boven het hoofd hangt »Arm kind,'; hernam hij, »is het wel zoo zeker, dat juist hij bijstand zou be hoeven zou het niet even goed kunnen zijn, dat er op dit moment iets in Zweelo gebeurde, waardoor Willem u op nieuw miskende en griefde? Denk daar eens bedaard over na." Ach God, ja, dat is ook waar antwoordde zij, in tranen uitbarstende. Houd u inmiddels bedaard, mjjn kind God regeert, en wat Hij doet is welge daan." Zoodra het ontbijt afgeloopen en de meester heengegaan was, plaatste Wemeltien zich weder naast haai spinnewiel en ver volgde meer bedaard en kalm haar werk. Lustig snorde het ïad, en vlug gleed de draad door hare fijngevormde vingers. Rustig spon zij zoo eeuige oogenblikken voort, toen plotseling hare oogen zich weder mot tranen vulden en eene sterke ontroering haar aangreep. Zij liet den de tribune gepasseerd was, zwenkten j|e meer dan 10,000 ruiters, om het schouw spel te doen eindigen met de beroemde »charge finale.'' Van uit het verschiet kwamen zij opdagen, de 100 escadrons en 8 batterijen, voortstormende op d< tribune als een overweldigende macht, waaraan niets weerstand zal kunnen bieden. Maar op het oogenblik, dat de eerste gelederen de tribune tot op honderd meter genaderd zijn. klinkt een signaal, onmid dellijk langs de geheele kolonne overgeno men, en de reusachtige massa staat onbe weeglijk stil, hoog de sabels en lansen verneffende, op het oogenblik, dat de trom petten als het ware éen jubelkreet doen booren. Zoo was het einde van de revue, dat de tallooze menigte deed uitbarsten in gewel dige geestdrift, minder voor den czaar dan voor de troepen, die het vertrouwen der Franschen op eigen kracht weer haddej gesterkt. De czaar vertrok op dezelfde wijze hij gekomen was, en zat weldra aan den laatsten maaltijd, welke hem, in tegenwoor digheid van vele generaals, op Franschen bodem genoden werd. In dezen kring werden de laatste officieele woorden gespro ken. Eerst door Faure, die den czaar uifj naam van leger en vloot, voor Rusland^ land en zeemacht, de verzekering var] overanderlijke vriendschap uitte. Toen de czaar, die verklaarde dat Frank rijk trotsch mag zijn op zijn leger, en dié erkende dat beide landen verbonden zijrj door een onveranderlijke vriendschap, dat tusschen beide legers een diep gevoel vap wapenbroederschap bestaat. Daarmede zal Frankrijk tevreden kunneri zijn, ook ai werd het woord »alliance" draad vallen, en hare gevouwene handen in den schoot leggende mompelde zij. »Ha, nu wordt mij alles helder, hij heeft mij voor goed vergeten en trouwt een ander ja dat is 't." Wanneer ons de gedachte bezieltmij; hangt iets noodlottigs boven 't hoofd, 't: welk eerlang over mij zal losbarsten, dan baart de onbekendheid met dat iets ons dikwijls meer zorg en pijn, dan wanneer we ons stellig verbeelden, het gevreesde gevaar ie kennen, of het werkelijk onder de oogen zien. Zoo althans ging het Wemeltien, want toen zij den volgenden morgen ontwaakte waren de nevelen der droefgeestigheid reeds van haar voorhoofd verdwenen. Haar gelaat en houding waren geheel veranderd en de zichtbaie uitdrukking geworden van dat gemoedsbestaan, 't welks Israels gewijde zanger in de woorden uit drukte, die zij, met eene zachte wellui dende stem zingende aldus aanhief O mjjn ziel! wat buigt ge u ueder? Waartoe zijt ge in mjj ontrust? Voed hei oud vertrouwen weder; Zoek in 's Hoogsten lof uw lust Want Gods goedheid zal uw druk Eens verwiss'len in geluk. Inmiddels waren de bruilofsfeesten te Zweelo zoo goed als afgeloopen. Voor dit echter geheel plaats vond, kwatnen de wederzijdsche naastbestaanden van het on dertrouwde paar fn de woning der bruids- vermeden. Na den maaltijd, tegen het vallen van den avond, de rit naar het station, langs de gelederen der bereden troepen, alle langs den weg opgesteld. Voortdurend klonken <le tonen van het Russische volkslied, door elk der volgende regimenten overgenomen, als afscheidsgroet van het Fransche leger. Eindelijk bereikte men het station en volgde in den keizerljjken trein het afscheid van Faure en de drie andere presidenten, van ministers en officieren. En daar had het voorval plaats, dat een voorbarig correspondent reeds Maandag in zijn geest had gezienop een krachtigen handdruk volgde een omarming. Het Russische keizerpaar is Zaterdag te 9 uur te Darmstadt aangekomen en door het groothertoglijke paar hartelijk ont vangen. Het stedelijk bestuur wachtte den czaar en de czaritza bij den Reinthor op, en heette bij monde van den Oberbür- gemeister de gasten welkom. De stad is prachtig versierd en de bevolking vol geestdrift. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes hebben eene som van 300 doen toekomen aan de commissie te Driel bij Arnhem, welke, blijkens eene oproeping in de couranten, gelden tracht bijeen te brengen tot leniging van een groote ramp die in Juli 11. genoemde gemeente heeft getroffen door oen wind hoos, en in Augustus daaraanvolgende door een hagelslag, welke de te velde "■taande tabak geheel vernietigde. - In verband met het door den Minister van Fiuancien bjj de Tweede Kamer inge- moeder bijeen, ten einde de huwelijksvoor waarden vast te stellen en op te maken, welke voorwaarden, op fransjjn geschreven door de aanstaande echtgenooten en hunne naastbestaanden, vier van elke zijde, on derteekend, aldus luidden Op huiden dato ondergeschrijven is er tot voortplantinge van het menschelijke geslacht en vermeerderinge van vrientschap en ouderlijke liefde, ten overstaan van wederzijtst' naaste vrienden en versogte dedighsluiden, en eerlijk en christelijk huwelijk beraauit, gededigt en gesloten tusschen de ed Willem Alfing als brui degom ter eenre, en Grietje Sassing als bruit ter' andere zijden, en zulks op vol gende voorwaarden. Eerstelijk zullen gemelde jongelieden haaren echtenstaat na karkenorde moeten laten bevestigen. Angaande de tijdelijke goederen, so be looft de bruidegom tot stuir van dit hou- welijk an te brengen soodanige goederen als reets hebbende en namaals verders anarffen mogte om tot gemene schade en bate geemployeert te worden. Daarentegen belooft Lietje Karst, weduwe van Berend Sassing, nevens haar zoon Hendrik Sassing en heur dochter Margien Sassing, als moeder, broeder en suster der bruit, tot een bruitschat mede te geven eene somma van zes en twintig honderd caroii guldens van 20 stuijver het stuk, benevens een koe, bedde met 9ijn toebehoor en dartig guldens voor een kaste

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1