jandbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Voor de aanstaande verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer inr P. J. A. Sraitz te Eindhoven wordt als candidaat genoemd jhr. P. J. van dei- Does de Willebois, burgemeester van 's Hertogenbosch. De minister van buitenlandsche zaken beeft Woensdagochtend eene con ferentie geuouden met de Commissie van Rapporteurs voor de bij de Tweede Kamer aanhangige overeenkomst mot België betreffende het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Oude en nieuwe kiezers. Uit een artikel in het Utrechtsch Dag blad releveert de Amsterdamsche Courant eene waarschuwing tegen de radicale en socialistische neigingen, waartegen in de toekomst weerstand zal moeten geboden worden, en dan dezen zin De nieuwe kiezers behooran niet be schouwd te worden als een bende hongerige wolven azende op de gelegenheid om uit de beurzen der gegoeden te putten tot bevordering van hun klassebelangen. De Nederlandsche werkmansstand verdient zulk een oordeel niet. Is er tegenspraak, vraagt de Amster damsche Couranttusschen de waarschu wing tegen- en de waardeering van de nieuwe kiezers? Deze vraag wordt voor een g09d deel beheerscht door de andereof bij de nieuwe kiezers schoon geen hongerige wolven toch de radicale en socialistische neigingen aanwezig zijn, waaraan weer stand te bieden der liberalen plicht is. Het is zeker moeilijk voorat met eenige zekerheid te zeggen hoevelen der nieuwe kiezers met die neigingen behept zullen blijken. In elk geval blijft de verwachting niet uitgesloten dat, mochten al velen in die richting willen sturen, zij langzamer hand daarvan zullen terugkomen. Maar meer gewettigd schijnt der A. Ct. het vermoeden, dat het stembiljet allereerst en allermeest zal worden gesteld in den dienst van particularistische wenschen en begeerten. De kiesrechtuitbreiding is door velen gepredikt op gronden, niet ontleend aan het staats belang, maar als het middel, waardoor de kleine luyden nu ook eens een plaats aan de tafel konden innemen. Wat zullen nu de liberalen doen De Amsterdamsche Courant herhaalt met klem, dat geen liberaal zich van klasse- belangen de vertegenwoordiger maken mag. Naar onze opvattingen is de volksver tegenwoordiger iemand, in wien zijn kiezeis vertrouwen stellen, met wiens politieke overtuiging zij meegaan en wien zjj daarom opdragen hun belangen te overwegen bij den parlementairen arbeid. Tot mede wetgeving geroepen heelt het Kamerlid, waar dat noodig is, de bijzondere belangen van zijn kiezers (d. i. van het district en nooit van een bepaalde klasse) mee te deelen, opdat ook de anderen (en ook de regeering,) kunnen nagaan of en hoe met die belangen bij de vaststelling van een voor heel het land geldenden regel rekening moet worden gehouden. Doen alle Kamerleden aldus, dan kan "net algemeen belang alsharmonische vereeniging van alle bijzondere belangen" in 's lands raadzaal gevonden worden. Ver af dus - zooals men ziet van een standen of klassen resprosentatie ver af ook van ruggespraak" en eindeloos ver van een »imperati9f mandaat." Wanneer de nieuwe kiezers dit in bet oog houden, is er voor wantrouwen geen plaats. Eerlijk hun particuliere belaDgen wegend tegen die van allen, zullen zij zelf inzien, dat bevrediging van alle klassenwenschen ondoenlijk is, dat de wet altijd moet zijn een compromis tusschen strijdige interessen en dat ten slotte hoe paradoxaal het klinken moge elk particulier belang 't best gebaat wordt door het algemeen belang in het oog te houden. N. R. Ct. - De Koningin-Regentes heeft aan een te Amsterdam gevormde commissie voor de aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin bij hare meerder jarigheid doen berichten dat, hoewel dankbaar voor het voornemen, de Koningin beslist wenscbt, dat haar bij de aan vaarding der regeering geene geschenken worden aangeboden. De Regentes zelve kan in 1898 slechts een hulde aanvaarden, die niet bestaat uit een stoffelijk geschenk, maar ten goede komt aan een liefdadig doel. Door de air.-rechtbank te Rotter dam is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Schiedam, opge maakt de navolgende alphabetiscöe lijst van aanbeveling: mr. H. M. G. Kloppen burg, kantonrechter te Ternouzen mr. J. W. Mulder, en mr. C. van der Zweep, substituut griffiers by de arr.-rechtbanken te Amsterdam en Rotterdam. Naar van welingelichte zijde wordt verzekerd is er geen sprake van sluiting der Belgische grenzen voor het Hollandsch vee in de eerstvolgende maand. liet Pactatcontract, Hee Vad. waaruit de M. Ct. een vei kort overzicht overnam van het in de »Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek", besprokene, geeft beden eenige verbeteringen. Niet mr. Hartog, lid van de Tweede kamer, maar de heer H. M. Hartog te Barneveld, behoorde onder de sprekers. In de tweede plaats werd prof. d'Aulnis in den mond gelegdLange pachten zijn noodig; en een voorafgaande vast stelling der pachtsom is niet mogelijk wegens de onvoorziene omstandigheden. Ter verduidelijking had er dienen te zijn bijgevoegd voorafgaande vaststelling der pachtsom »in verhouding tot de opbrengst van den oogst enz. Overigens is het van belang om alsnog in haar geheel mede te deelen deformu leering der denkbeelden, door den staats raad prof. Moltzer ontwikkeld. Hij onderwierp nl. de volgende vraag, in druk aan de leden voorgelegd, aan de vergadering »Zou niet de grond zijn gelegd tot een geleidelijke en blijvende verbetering der rechtsverhouding tusschen eigenaars en gobruikers van den grond, wanneer vooreerst door e9n gewijzigde regeling onzer rechtspraak, bij de berechting van ge schillen waartoe die verhouding aanleidiog geeft, althans feitelijk een overheerschendo invloed, werd verzekerd aan het deskundig en onpartijdig oordeel van, ter plaatse, met het landbouwbedrijf evenzeer ver trouwde, als om hun rechtschapenheid algemeen geachte personen (leeken)? en wannber dan tevens aan den boer, op den door hem ge huurden grond, een meer vast en billijker geregeld gebruiksrecht werd verzekerd, dat oenerzijds hem, behalve tot betaling van huur, ook tot een passend en behoor lijk gebruik van den grond zou doen gehouden zijn, met bevoegdheid van den eigenaar om, zoowel bij wanbetaling der huur als bij misbruik of verwaarloozing van den grond, het gebruiksrecht van zijn huurder vervallen te d09n verklaren dan anderzijds, zoolang de boer den door hem gehuurden grond voor eigen rekening mocht gebruiken, aan hem en zijn opvolgers, onder algemeenen of bijzonderen titel, aanspraak zou geven a. om, telkens na afloop van den bepaalden huurtijd en zoolang niet de eigenaar, 'tzij alleen of met andeien, de bewerking van zjjn land voor eigen reke ning mocht wenschen ter hand te nemen, in het gebruik van den grond als huurder te worden bestendigd op zoodanige voor waarden als bij gebreke van overeen stemming tusschen hem en den eigenaar, dan door den rechter zou zijn uit te maken b. op vermindering der pachtsom, voor zooverre door h9in in de redelijkheid kan worden aannemelijk gemaakt dat, buiten zijn schuld, de netto opbrengst van den grond, berekend over den geheelen huurtijd, beneden de daarvoor verschul digde pacht is gebleven c. op vergoeding dor waarde van de verbetering, aan grond of hoeve door hem aangebracht, waarmee de eigenaar ten koste des huurders hei gehuurde door den huurder vrijwillig of gedwongen wordt verlaten In de vergaderingen van deze ver eeniging wordt nimmer een beslissing over de besproken vragen genomen en bepaalt de vereeniging zich tot bespreking alleen. De vraag van prof. Moltzer bleef dus, evenals de door het bestuur gestelde vragen, onbeslist. AXEL, den ft October 18»6. Ds. A. Doorn, predikant bij de Ger. kerk A alhier, heeft een bei oep ontvangen naar die gemeente te Franeker. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben onder deze gemeente dieven van de duisternis gepiofiteerd. Bij de Wed. V. in het spoorhuisje aan den Armendijk zijn twee lakens, een deken en een achttal konijnen ontvieemd, terwijl van een landbouwer een paar bietenstekers en messen, die op het land lagen, zijn verdwenen. De visscher De R. op het Spui kwam gisterochtend bij het nazien van zijn fuik, liggende in zijn vischwater aan de Groen straat onder Zaamslag tot de ontdekking, dat andrreu hem reeds voor waren ge weest. De fuik toch was gelicht en het achtergedeelte, waar de gevangen visch zit, was er afgesneden dit is dus diefstal, gepaard met vernieling. Van bovenstaande diefstallen is de politie in kennis gesteld, die dadelijk aan het onderzoeken is gegaan. De gemeenteraad van Hulst gaf 50 meer subsidie aah het fantarengezel schap VlljL en Volharding", zoodat daar door voor een groot gedeelte is opgeheven de bevoorrechting door den gemeenteraad van het andere muziekgezelschap »de Harmonie." Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf in het bestuur van het watei- schap Loven en Willemskerke de heer A. Franse Cz. en tot gezworen de heer W. Geelhoedttot plaatsvervangend dijk graaf van het waterschap Groot- en Klein- Isabella de heer J. F. Voerman. Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 October 1896. F. C H., 13 jaar, F. d. B., 15 jaar, beiden zonder beroep te Ter Neuzen zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 7 dagen gevang. F. W., 26 jaar, daglooner te Hulst is wegens beleediging van een ambtenaar en mishandeling van een ambtenaar veroord. tot 1 maand gevang. - Men schrijft uit Nieuwediep van 5 dezer aan de N. R. Ct In de nabijheid van de Heldersche kust, te midden der kokende branding van de gevaarlijke Haaksgronden, is heden weder een kloeke redding volbracht.. 't Was tegen zonsondergang hedenavond, toen door de kustwacht van Kijkduin naar het Havenkantoor aldaar pe>- telefoon 't bericht werd overgebracht dat in de Noordergronden een bom was gestrand en dat de opvarenden van het vaartuig door het afsteken van noodvuren de aandacht van den wal op zich zochten te vestigen. Aanhoudend b'even de nood seinen zichtbaar en geen wonder voor waar, 't was stormweer, het bommetje werd met kracht over de gronden heen gesleurd en zoodanig gebeukt, dat de bemanning ieder oogenblik haren onder gang tegemoet kon zien. Wat zou met zulk noodweer en in den donkeren av nd de reddingsboot kunnen uitrichten Dat vroeg menigeen zich af, toen het bericut van de stranding wer.l ontvangen. Anderen echter waren van oordeel dat 't onverantwoord zou zijn, de arme schipbreukelingen aan hun lot over te laten en dat daarom in ie" geval beproefd moest worden hen te bereiken, 't Advies van Rijkers werd ingewonnen Rijkers, dat is de schipper van de reddingsboot. En wat men wel kon hebben vooizien gebeurde: Rijkers aarzelde geen oogenblik. »Wij moeten gaar,", zei hij, »en zien wat we er van terecht brongen." En men ging dus; de reddingsboot weid door een tiental beproefde zeelui bemand, met Rijkers aan het roer, en door de sleepbootHer cules op sleeptouw genomen om naar de strandingsplaats te worden gebracht. ,'tls om verantwoord te zijn", zeiden velen dergeneu, die debcot zagen afsteken, in de srellige overtuiging dat de tocht toch wel vruchteloos zou zijn, bij zulk weer en in den donkeren avond. Aan boord van de bom bleef men maai steeds met vuur gooien, tot eindelijk de seinen van de reddingsboot konden worden beantwoord. Het gestrande vaartuig werd met ontzettende kracht heen en weei geslingerd en door de branding gebeukt, wat men uit de reddingsboot duidelijk kon waarnemen, telkens wanneer de elkander snel opvolgende bliksemstralen de omgeving helder verlichtten. Dieaanblik schonk den redders de overtuiging dat er spoedig gehandeld moest worden, daar er anders geen spaander van terecht zou komen. Maar 't kostte moeite om er door te komen. Meermalen werd de boot teruggeslagen en als 't ware onder de golven bedolven, 't Moeten flinke kerels z\jn geweest, die op de riemen zaten, om onder zulke omstandigheden niet teiug te schrikken. Elkaar aanvurende tot meerdere krachtsinspanning, steeds weer, kwamen de i sdders nader en nader en eindelijk was de bom bereikt, 't Nood geschrei van de schipbreukelingen moet hartverscheurend zijn geweest. »Ik heb er reeds menigeen helpen redden" verklaarde een der redders later »rnaar nooit heb ik ze zoo hooien schreeu wen als nu deze Scheveningers." 't Was het gekerm van met den dood worstelenden. Men kan zich dus de vreugde dezer menschen voorstellen, toen zjj de hulp zoo nabij zagen. Gemakkelijk was het, geenszins die te verleenen. Bij het ïedden van schipbreukelingen van een groot schip kunnen de mannen een »oppertje" zoeken, waarvan hier natuurlijk geen sprake was. Zonder eenige beschut ting, had men aan alle kanten heoge zee en branding, terwijl, tot overmaat van ellende, op het beslissende oogenblik een zware hagelbui uit het Westen het reddings werk nog kwam berooeielijken. Maar alle schipbreukelingen - 9 in getal - kwamen gelukkig behouden over. De doorgestane doodsangst had hen geheel van streek gebracht. Zij bleven schreien en een hunner, een jongen, riep onop houdelijk om zijn vader, ofschoon deze in de boot goed en wel naast hem zat. Nadat de schipbreukelingen op de Hercules waren overgebracht, ging de reddingsboot andermaal naar de strand plaats terug om te trachten de gestrande schuit te behouden. Deze was inmiddels over de gronden heengeslagen en vlotge- komenzij werd nu door de boot op sleeptouw genomen en eveneens naar de Hercules gebrachtdit alles werd In een paar uren tijds volbracht. En zoo kwam dan de Heicules omstreeks 9 uur in de haven terug, met de schipbreukelingen aan boord en de deerlijk gehavende schuit (de Scheveningsche bom Sob. 168, schipper Jol) in zinkenden staat op sleeptouw. Het mag bijna overbodig heeteu, te vermelden dat de flinke redders, aan wal stappende, wel verplicht waren tot het in ontvangst nemen van menigen ge- lukwensch met het welslagen van hun edele daad. De namen dier redders zijnTh. Rijkers, schipper, C. Beneker, C. Minnebos, K. Bijl, P. Lastdrager, R. Spits, P. Jonker, P. Bruin, G. Oostendorp, A. van der Made en A. A rends, roeiers. Deze mannen hebben weder eene schoone bladzijde toe gevoegd aan de goschiedenis der Noord on Zuid Hollandscbe Reddingmaatschappij. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Zuidwending (Gr.) door onbekende oorzaak afgebrand de meel en turfschum

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2