Burgerlijke Stand. Handelsberichten. H E C L AIIE. BELANGRIJK Advertentien. (leerlin BRIEFSTELLER Het bleek ons bij nadeie informatie verder, dat de reeds voordeelige prijs vaD 2,50 nog tot 2 pei 5 kilo gereduceerd zoude kunnen worden voor wederverkoo- pers, zoodat de fabrikant niet alleen bet volk van goedkoope cacao wilde voorzien, doch ook de met zijne waar nandelende tusschenpersonen met gunsten overladen wilde, om blijkbaar voor zich schier niets over te houden. Het interesseerde ons nu zeer bijzonder, eens langs chemischen weg na te gaan, met welke nieuwe soort cacao wij te doen hadden, daar het een absolute onmogelijk heid is, zelfs voor het dubbele van den bedoelden prijs, geuiige cacao te leveren. Ziehier de resultaten dei chemische analyse Water12,64 o/Q Vet8,62 Eiwitstoffen21,18» Cellulose7,12 Asch, (zand, enz.) 11,31 Stikstofvrije extractiefstoffen (zetmeel enz.) 38,93 Daar echte cacao 30 pet cacaovet, 5 pet water, 4 pet. cellulose en 5 a 7 pet asch bevat, konden wij uit de chemische analyse reeds afleiden, dat wij niet te doen hadden met cacao. Het microscopisch onderzoek bevestigde deze meening en leerde ons, dat deze „Volkscacao" uit een mengsel van zeer fijn gemalen cacao- schillen of doppen en meel bestond, ver mengd met cacao, en dat de fabrikant derhalve geenszins het recht heeft den naam van het volk te misbruiken, door dien te verbinden aan een door het, hoog gehalte aan minerale stoffen niet onscha delijk surrogaat van geringe waarde, en den schijn aan te nemen, een als voor treffelijk bekend staand voedsel tegen fabelachtige goedkoope prijzen aan den werkman te kunnen leveren. - Zaterdagochtend ruim half elf is in Den Haag in de Casuariestraat van het aldaar onderhanden zijnde bouwwerk tot uitbreiding van de R. K. kerk van den H. Antonius aan den Boschkant, een kluis ingestort. De 21 jarige, ongehuwde werkman Batenburg was werkzaam in die kluis, bestemd voor het bergen van kerkelijke voorwerpen van waarde, onder toezicht van den onderbaas van bet werk. Plotseling, zonder dat men tot nu toe de oorzaak kon vinden, stortte het gewelf ineen en werden beide mannen onder een zwaren steenlaag bedolven. Hoewel onmiddellijk met de opruiming van het puin begonnen werd, bleek Batenburg reeds overleden. De onderbaas, per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, had gelukkig slechts lichtere kneuzingen bekomen dan aan van kei ijk werd vermoed en kon waar schijnlijk denzelfden dag nog het zieken huis verlaten. Do substituut-officier van justitie mr. Van Buttingha Wichers, met den substituut griffier mr. Quarles van Ufford waren spoedig op het terein aan wezig; zoomede de hoofd-commissaris van politie, de ueer Van Schermbeek, met den commissaris der 2e afd., de heer Dietz en personeel van de bouwpolitie. Een gedeelte der ingestorte steenen werd in beslag genomen, teneinde uit ie maken of het gebruik van minder goede bouwstoffen ook de oorzaak kan zijn van het ongeluk. - De Rsb. schrijft Naar wij thans uit de beste bron ver nem9u, is de oorzaak van de ramp, welke Zaterdag op het bouwwerk der kerk van de HH. Antonius en Lodewijk te be treuren viel, hierin gelegen, dat buiten medeweten van den architect of van de directie, de formoelen, welke het gewelf der brandvrije kamer schoorden, zijn weggenomen voor het metselwerk vol doende versteend was. De twee-stoens- mureu van het <H/2 bij 2i/2 M. groote vertrek weireu uit en het gewelf, dat uit ongeveer 4UU0 steenen bestond stortte in. He opzichter. Korf de Gids had het geluk door de ijzeren binten heen te vallep en op hot zand van den bodem terecht te komen, waardoor hij er be trekkelijk goed afkwam. De 21 jarige Werkman bleef op de binten liggen en werd door de steenmassa bedolven zijn borstkas werd ingedrukt, zoodat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. De werklieden zijn volgens het bestek tegen ongelukken verzekerd, zoodat de moeder var, den verongelukte een gelde ltjke uitkeering krijgt. De materialen van gewelf en muren lieten niets te wenscben over't waren klinkers en vuurvaste steenen gemetseld met vuui vaste klei eD cement. Vrijdagavond werd eenige minuten over negenen een eigenaardig luchtver schijnsel te Heeronveen waargenomen. Bij een helderen sterrenhemel vertoonde zich eerst in het N. O. een groenachtige flikkering en terstond daarop werd een ovale bol waargenomen, waarvan de lengte as bijna een ha]ven meter bedroeg. Met groote snelheid bewoog hij zich van boven naar beneden, om op eenigen afstand boven den horizont weder plotseling te verdwijnen. Het geheele verschijnsel duurde ongeveer een halve miouut. W. J. de Vos, reeds gedurende 4x/2 maand in preventieve hechtenis als ver dacht den moord gepleegd te hebben op den jongen Hoogsteden te Rotterdam, is op vrije voeten gesteld. Het geheim van deze misdaad zal nu waarschijnlijk wel niet meer aan den dag komen, De beide dynamietmannen, die den 13en -September te Rotterdam gearresteerd werden, zijn Zaterdagmiddag, op last van den hoofdcommissaris, over de grenzen gezet, daar ei geen termen bestonden om hen uit te leveren. Men zal in het buitenland, vooral in Frankrijk als zij daarheen willen gaan, hen zeker wel in 't oog houden. Een boerenmeisje naar de chatechi- satie gaande, loopt eerst even een boek winkel binnenom bloemenpapiertekoopen. Bij het heengaan neemt zij in plaats van haar bijbeltje, bij vergissing oen kook boek mede, dat op de toonbank lag en er evenzoo uitzag. Op een vraag van den Dominé, wat men doen moet om een zondaar op den rechten weg terug te brengen bleef zij haperen. »Toe neem uw bijbeltje maar eens" zei Domine, »en lees wat ei staat op bladzij 227 bovenaan," en zij las. Hij wordt in kokend water gedaaD, waarin men bem geduiende een halfuur langzaam Iaat koken hierna doet men er zout bij, eD laat hem dan nog eens frisch opkoken." 't Was over het gereedmaken van snoek. De reeks van spoorwegongelukken in België wordt voortgezet. Zaterdagavond zijn twee treinen te Waremme in het station op elkaar geloopen alweer ten gevolge van onvoorzichtig rangeeren. Er is groote materieele schade en het onge luk heeft ook weer een menschenieven gekost, d1. dat van der, machinist. De stoker werd licht gewond. - Een groote Grieksche stoomboot, de »Telemachus", zat Zaterdag bij fort Filip, ook wel »de Fulp" genoemd, in de Schelde vast. Zij heeft een diepgang van 24x/2 voet voor en 26 voet achteren is geladen met 5C00 ton g^aan. Het schip bemoeilijkte de scheepvaart zeerhet was door den stroom dwars gaan zitten en had de vuren moeten dooven, zoodat het geheel door sl6epbooten is moeten worden afgebracht. Het geval wekfe zekere ongerustheid in Antwerpen. Gelukkig is het eindelijk losgemaakt. In de meeste gevallen worden door be middeling van dit bureau „mariages de convenance" gesloten, doch een „fin de siéclè" hond vraagt niet naar liefde. Een jong Afrikaander Grove ge naamd, die een bekwaam kaasmaker is, onderhandelt te Pretoria met de Trans- vaalsche Regeering over een plan om de boeren het kaasmaken te leeren. Hij wil door de RegeeriDg aangesteld worden om onder de boeren rond te reizen en hun kosteloos alleen tegen genot van kost en inwoning, onderwijs in die kunst te geven. De leertijd duurt slechts weinige dagen. In de Kaapkolonie geschiedt dit reeds sinds jaren. De bladen driDgen er op aan, dat de Regeering deze gelegenheid zal aangrijpen. Er wordt thans voor tienduizende guldens aan kaas ingevoerd. Een huwelijksbureau voor honden is dezer dagen door een edele dame te Parijs opgericht en deze dieren- viier.din exploiteert deze affaire volgens de strengste commercieele begrippen. Wie een prachtige teef van zuiver ras heeft en niet wil, dat zij een onwaardig nage slacht krijgt, wendt zich vol vertrouwen tot de honden'huwelijksmakelaarster, die met de voornaamste hondenkringeu in relatie is, en voor geld en goede woorden een huwelijk der rasteef met een rekel uit den voornaamsten stand teweeg brengt. Hoek. Geboorten. 17 Sept. Karei, z. van Karei Donze en Janna van Doeselaar. 19 Sept. Frederik, z. van Abraham dc Jonge en Janna Helena Dees. 21 Sept. Helena, d. van Cornelis Jacobus Pladfiet en Maria de Braal. 28 Sept. Jacobus, z. van Dirk van Doeselaar en Willemina Coi nelia de Bree. Joos, z. van Jan Tollenaar en Cornelia de Koe(jer. 30 Sept. Joos Pieier, z. van Jan Haraelink en van Jacomina Pieternella Zegers. St. Jansteen. Huwelijks aangiften. 25 Sept. Jóéephus Vinck, 42 j., weduwn. en Maria PliUrppina van Goethem, 22 jn jd- Huwelijks - voltrekkingen. 30 Sept. Pieter Joannes de Block, 28 j., jm. en Mat.bilde d'Hooghe, 25 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Josephus, z. van Johannes Francies Ongena en van Henrica Theresia Mels. 17 Sept. Eulalia Maria, d. van Petrus Johannes Sêgers en van Pbilomena de Wilde. 18 Sept. Anna Maria, d. van Pieter Joannes de Groene en van Emma Johanna Maria Bleyenbergb, 19 Sept. Emma Maria, d. van Theophilis van Remootere en van Virginia Maria Paelinck. 24 Sept. Franciscus, z. van Franciscus van Hoey en van Maria van Dor&selaer. 26 Sept. Maria Justina Augusta, d. van Theophilis Norbertus Verhelst en van Theresia Maria van Duijsse. 28 Sept Maria Louisa, d. van Henri van Stappen en van Maria Elodia Govaert. 29 Sept. Maria Coleta, d. van Alphonsius Joannes Pleunis en van Pbilo mena Geers. Overlijden. 17 Sept. Augustus Rottier, 20 d., z. van Leonardus en van Maria Ludoviea van Bunderen. 23 Sept. Amelia Bernadetla van Bunderen. 7 w., d. van Desiderius en van Maria de Witte. 24 Sept. Pbilomena Verstraeten, 3 m., d. van Rumondus en van Paulina van den Brande. 30 Sept. Camillus Roels, 3 m., z. van Francies en van Maria Ludovic-.a van Daele. Koewacht. Geboorten. 16 Sept. Augusta Maria, d. var. Eduardus de Block en van Virginia Cabret. 17 Sept. Leonie Marie, d. van Josephus Verschelden en van Maria Ludoviea Ringoot. 18 Sept. Leonie Marie, d. van Augustus de Block en van Christina de Block. 26 Sept. Aloysius, z. van Alphonsius Antonius van Damme en van Maria Levina van Regenmortei. Overlijden. 27 Sept. Louis Francies van Acker, 78 j., weduwn. van Maria Josephina van Damme. 28 Sept. Idema Delphina Schalkens, 1 m d. van Josephus Matthijs en van Maria Coleta de Schepper. Een als levenloos aangageven kind van het vrouw, geslacht vaD Charles Ludovicus Misseghers en van Mathilde de Vliegher. Edmond Drubbel, 2 m., z. van Petrus Augustinus eu van Marie Louise van Hecke. Zaamslag. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Sept. Augustinus Pierens, 64 j., wedn. en Cristina Kroes. 42 j., jd. 17 Sept. Cornelis Dieleman, 21 j., jm. en Pieternella de Putter, 22 j., jd. - Jan de Jonge, 44 j., jm. en Krina Dieleman, 38 j., wed. Geboorten. 15 Sept. Leendert, z. van Jan Bakker en Elizabeth Hamelink. 18 Sept. Magdalena, d. van Mattheus van Tatenhove en Janneke Scheele. 27 Sept. Marmus Jacobus, z. van David Galle en Jacoba Dingetje van Pienbroek. - Willem Hendrik, z. van Cornelis Elve en Anna Adriana Moens. 28 Sept. Martinus, z. van Pieter Bakker en Mechelina Bareman. Overljjden. 17 Sept Klaia Ebrina Dieleman, 5 m., d. van Jacobus eu Maria Geertruida Wolfert. Zuiddorpe. Geboorten. 29 Sept. Aiida Maria, d. van Theophiius Verschelden en van Maria Theresia de Neve. Maria Blondina, d. van Alphonsus Coppieters en van Christina Boone. Axel, 3 Oct. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe f 7.50 a. 8 - nieuwe tarwe ƒ725 a 7,75 rogge o!- a ƒ0.-, nieuwe rogge 5.- a ƒ5.25: jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 7. - a 7.25 jarige zomergerst 6.- a 6.25; nieuwe zomergerst 0, - a 0. - haver 5.25 a 5.50 paardenboonen 6.— a 6,25 groene erwten ƒ0.- a 0.- koolzaad 0.— a 0 kanariezaad -vlas (per 44 a - c) °-—a Boter f l.lo. eieren t 8,60. Hulst, 5 Oct. Ter graanmarkt van heden was de prys als volgtTarwe 7,50, Rogge 5,25, Wintergerst 6 70 Zomergerst ƒ0.-, Haver 5,60, Erwten ƒ7,-, Paardenboonen 6,50, Duiven- boonen 0, -, Witteboonen ƒ0 Bruinetoonen -,-, Boekweit f Lijnzaad Aardappels o'- Koolzaad per zak van 106 liters f - - Boter per kilo ƒ1,15, Eieren per 26 stuks 1,20. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 56 stuks hoornvee 59 varkens verkocht 20 36 Gent, 2 Oct. Graanmarkt. De prij. zen zijn opgegeven in tranken en per 100 kilo. Tarwe 16,75 rogge 11,75, gerst 15,50 IT. 1o6'-.t0t 17 koolzaad 22, lijnzaad 19 tot 22, lijnzaadkoeken 14 tot 15, kool zaadkoeken 11 tot 12. Boter per kilo 2,70 fr. tot 3,00 fr Eieren, de 26, 2,25 fr. tot 2,50 fr. Veemarkt van heden. Goede stalbeesten 1,20 tot 1,45, varkens levend gewogen oö tot 72 c. is de gel aksaankondiging van Samuel Hekscher senr# in Hamburgwelke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht t6 geven. RIJKE INHOUD. DE Nederlandse he elfde ve meerderde druk, herzien- door SBBFAAS IIK II It I t V Bevattende t.- even en Opstellen, over alle om .verpen, benevens voor schriften ir ellen en forma ieren, die in het rr schappelijk leven kun nen voorkomen, enz. enz 52° pag Prijs f1,85 F. I li I. li Tl A A, Axel.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3