Landhonw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. heeft Roemenië gebroken met de politiek van absolute neutraliteit, welke het tot op dien tijd had toegepast." Wij zagen reeds, dat die bewering on- juist is de conservatieve premier Catargiu heeft zich een even krachtig voorstander getoond van de aansluiting bij de triple alliantie als de liberale premier Demeter Stoerdza. Hiermede willen wij echter niet beweren, dat die aansluiting in den vorm van een bindend tractraat zou zijn geschied. Het geldt hier een op gelijke of gelijk - soortige belangen berustende groepeering, en nu Bulgarije, Servië en Montenegro geheel of gedeeltelijk in Russisch vaar water zijn geraakt, is het in het belang van het politiek evenwicht zeker niet ver keerd, dat Roemenië een anderen koers uitstuurt. Het nood-suikerwetje. (Ingezonden.) De bietenverbouwende landbouwers zijn ten hoogste ontstemd over het nood-suiker wetje, dezer dagen door de regeering aangeboden. In hunne contracten tot levering van suikerbieten staat de bepaling, dat de prijs der wortelen met f 1 per 1000 kilo's zal worden verlaagd, indien de accijns- premie aan de suikerfabrikanten toegekend, wordt veiminderd. Dit laatste nu zal geschieden bjj aan neming van deze noodwet, omdat niet tegenstaande de levering van bieten reeds een aanvang heeft genomen, aan de wet terugwerkende kracht zal worden toege kend. Weliswaar hebbeD de fabrikanten bij het goede vooruitzicht door de suiker markt hun geboden reeds in het begin van het jaar de bovenaangehaalde beper kende bepaling ingetrokken, doch met te meer zekerheid is te verwachten, dat zij huune schade zullen trachten in te halen bij het aangaan van nieuwe con tracten, die dikwijls reeds in December moeten worden afgesloten. Dat bij aanneming dezer wet de prijs der bieten alsdan minstens met 1 per 1000 kilo's zal worden verlaagd, kan dan ook met zekerheid worden verwacht. Intusschen zullen ook niet weinig bieten verbouwers reeds dit loopende jaar schade ondervindennamelijk zij, die een zoogenaamd participatie contract hebben aangegaan, waarbij de prijs wordt geregeld naar de meer of mindere winst door de fabriek behaald. Dat deze tengevolge van den boogeren aanslag in den accijns minstens een halve digde werd van de haai te last gelegde misdaad vrijgesproken. In triumf voerde Weeninck haar in hare woning terug. Van alle zijden openbaarde zich de ïeinste blijdschap over hare vrijspraak, en ieder ijverde om het zeerst, haar daarmede geluk te wenschen. Maar vrouw Brinkmeijer was de zelfde niet meerwat de jaren gespaard hadden hadden hartzeer en verdriet dermate ver woest en ondermijnd, dat men het ergste had te vreezen. Na de ontmoeting in het kerkgebouw te Westerbork was de maand April terug gekeerd. Hoe betrekkelijk kort dat lijds- veiloop ook ware, was evenwel de ge daante der dingen met betrekking tot eenige personen dezer geschiedenis merkelijk ver anderd. De in hare laatste levensjaren zoo rampspoedige vrouw Brinkmejjer was tot bare vaderen veizameld geworden, terwjjl de jongeling, die willens zoo veel tot haar jjden had bijgedragen, op het punt stond om voor altijd zijn hart en band te schenken aan een meisje, hetwelk hij ter nauwer nood had leeren kennen. Dat meisie was de dochter eener welgestelde weduwe in het dorp Oosterhesselen en heette Grietje Sassing. Alfings vroegere verkeering met Anna Tijms had slechts weinige weken mogen duren. De vrolijke, levenslustige Anna vond haren verloofde veel te koel en af getrokken om zich van hare verbindtenis ton minder zullen verdeelen dan waarop zij met recht hebben gerekend, lijdt geen twijfel. Naar ik verneem, zijn er 'ojj bet Land- bouwcomité, zoowel als bij de suiker fabrikanten en bieteuverbouwende boeren reeds plannen aanhangig om door voor lichting van de volksvertegenwoordiging te trachten deze over te halen het dreigende zwaard van hunne hoofden af te weDden. N. R. Ct. 't Is of onze landbouwers voor be stemd zijn om te gronde te gaan dooi de buitenlandsche concurrentie. De prijzen van alle granen zijn reeds zoo laag ge worden, dat het verbouwen vau tarwe en gerst, hoofdpreducten der kleigronden, niet meer loonend is. Meer en meer woi- den deze dan ook vervangen door »suiker- beten" maar nu komt er volgens her. Landbouw Weekblad uit Amerika een be richt, dat ook op dit gebied eene donkere toekomst te gemoet doet zien. Dr. B. te H. schrijft nl. het volgende »De goedkoope pioduclie van tarwe in de overzeesche gewesten was ooi zaak, dat hier te lande de cultuur van dit gewas niet meer de onkosten en den arbeid loont. De teelt van suikerbieten is daar door meer en meer eene noodzakelijkheid geworden. Ook deze wordt thans van dezelfde zijde met een gevoeligen slag in de toekomst bedreigd. Het is nl. gebleken, dat op vele gronden in Amerika, geschikt voor tarwe, zeer suikorrijke beetwortelen kunnen worden verbouwd. De bekende grootgrondbezitter Claus Sprekelsen heeft nu eenige duizenden acres best tarweland aangekocht in de dalen van San Joaquin en Sacramento met het voornemen op uitgebreide schaal suikerbieten te verbouwen. Hij wordt gesteund door kapitalisten te New-York, die reeds een bedrag van tien millioen dollars te zijner beschikking hebben ge steld, om zeer groote suikerfabrieken volgens de beste en nieuwste systemen op te richten. Sprekelsen zelf bevindt zicb reeds in Europa, om zich op de hoogte te stellen van hetgeen betrekking heeft op de suikerfabricatie, d9 inrichting der fabrieken enz. Het doel is om 60 millicen dollars, die ieder jaar uit Amerika naar Euiopa ver huizen tot aankoop van suiker, in het land zelf te houden door voldoende pro ductie van suiKer binnenlands. Welk een doodelijke slag dit zou wezen voor de overproductie van suikei in Europa, dus ook in ons land, is gemakkelijk te berekenen." Wij hebben hieraan niets toe te voegen, met hem dat toekomstig geluk te durven voorspellen, 't welk zjj meende dat tot de attributen van een genoegeljjk huwelijk behoorde daarom had zij in tijds met hem gebroken en zich aan een ander ver bonden. Willem die ten spijt van ai het gebeurde Wemeltien nog maar geheel niet vergeten kon, had de verkeering met Anna alleen gezocht om zjjuen oom te believen en was daarom met weinig in zijn schik, toen het meisje hem bedankte. Doch den tyd dien hij er mede gewonnen rekende, en de vrijheid, die hij er door hoopte te zullen smaken, waren van korten duur. Geheel door Peete beheerscht, gunde Rranghand zjjn neef schier geen oogenblik rust. Hij wenschte voor zjjnen dood Willem gehuwd te zien, uit vrees datan- deis de oude liefde voor Wemeltien bjj den jongeling zou terug keeren. Op verschoi dene partijen hadden Peete en haar meester het oog doch aan de eene haperde dit, aan de andere dateindelyk viel de keuse op Grietje Sassing en na veel en lang dringen gaf Willem eradelijk aan de wenschen van zijnen oom gehoor. Hij maakte met het meisje kennis en vond weldra zoo veel be hagen in haar, dat hij haar ten huwelijk vroeg. Na een rijp beraad van eenige weken gaf Grietje aan Willems aanzoek gehoor en maikte hem daardoor zoo ge lukkig dat hij Wemeltien ganschelyk scheen te hebben vergeten. Onder het maken van allerlei plannen dan oen wensch, dat de Regeering door 't heffen van scüaalrechten de prijzen der granen zoodanig opvoere, dat de land bouwer kan blijven bestaai, Weekbl. v. Z VI. TP. D. AXEL, den 6 October 18%. Id de op Donderdag a. s. des voor middags te 93/4 te houden vergadering van den gemeentel aad komen de volgende punten in behandeling lo. Mededeeling ingekomen stukken 2o. Verkoop gemeentegrond aan de wed. L. Wiemes; 3o. Vaststellen gemeente - bogrooting voor 18974o. Vaststellen premien vooi de veemarkt5o. Benoemen keurmeesters voor de veemarkt6o. Vaststellen kohier schoolgelden 7o. Vast stellen suppletoir kohier van den hoofde lijken omslag. By Kon. besluit is, voor 3 jaren, benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearls, wien Dordrecht alsstand- plaats is aangewezen, de heer L. Boogaert, Rjjks- en Provinciaal veearts te Axel, en is de titel toegekend van gouvernement keurmeester van vee en is hjj als zoo danig belast met de visitatie van vee te Ter Neuzen, vóór de inlading in een schip naar het buitenland bestemd. Arrondissement^ - Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 October 1896. E. S., 19 jaar, schippersknecht te Graauw is wegens strooperij vrijgesproken. P. H.. 20 jaar, sjouwerman te Ter Neuzen is wegens beschadiging veroord. tot 10 of 10 dageu. A T J E H. - De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van 5 dezer: Het stoomschip Atjeh heeft honderd matrozen aan land gezet. De kampongs Gondok en Kimbang werden verbrand 40 oproerlingen werden gedood en 25 gevangen genomen. De vijand vluchtte. Wjj loden geen verliezen meer- Het is nu rustig. De bakkers te VTissingen hebben den prijs van het broed met één cent per K.G. vsrhoogd. Een brood kost thans ƒ0.12. Zij hebben daardoor het voorbeeld van liep de maand April ten einde, en de Zondag brak aan, waarop de verloofden voor de eerste maal kerkelijk werden af gekondigd, of, zoo als het in de taal des volks heet: »van den preekstoel vielen." Met deze afkondiging was de rei van feesten geopend, die vroeger onder de land bouwende klasse in Drenthe door hunne verregaande brooddronkenheid en onge loofelijke overdaad zich uitermate hebben onderscheiden en waaraan men nog heden ten dage, zij het dan ook in oneindig mindere mate, zich alles behalve onbe tuigd laat. Tot de bezigheden, welke die feesten vooraf gingen, behoorde in de eerste plaats het kiezen en afvaardigen van een bode, die naar stijl en gewoonte zoo als zyne benaming van broedneugetdit reeds aan - duidt, de bruiloftsgasten moest noodigen. Iu den vroegen morgen van Grietjes tweeden bruidsdag verliet zoodanige bode de woning harer moeder. Het was een stevige boerenknaap, gewapend met een duchtigen eiken stok, aan welks boveneind de bruid een drietal linten gestrikt had, die even bont waien als het lint en de papieren bloemen, die zijn hoed versierden. Dat zulk een bode, vooral ook in zyne eigene schatting, een persoon van gewicht is, behoeft eigenlijk evenmin vermelding als dat hij by zjjne verschijning alle nieuws gierigen naar buiten lokte. Nauwelijks wordt zyne komst uit de verte door hen vernomen, die uit hooide sommige Amsterdamsche bakkers ge volgd. Dezen en de meelfabrikanten beleven dan ook eer. moeilijken tijd, zegt het N. v. d D. Er is gebrek aan beschikbare tarwe, voor een deel een gevolg van de omstandigheid, dat in de meeste landen van Europa de landbouwers bun graan nog niet gedorscht hebben. Duitschland koopt op het oogenblik veel graan op, en dientengevolge hebben de meelfabrikanten er hier gebrek aan, zoo zelfs, dat thans twee fabrieken te Amsterdam niet verder kunnen werken.* Een gevolg van deze graanscbaarftchte is verhooging van de giaan-en meelprijzen. Sommige bakkers betalen thans reeds voor meel tien gulden waar ze vroeger zeven en een halveo gulden voor betaalden. Die schaarschte van graan offerten en de hooge meei- pryzen zullen nog wel wat aanhouden, nu de groote toevoeren uit de landbou wende staten van Euiopa eerst overeen week of drie komen. Gelukkig dat de bakkers het op het publiek kunnen verhalen, terwijl afslag van prijs niet altijd eveD spoedig gaat. Een zetsohippei' van een groot rijn- schip, waarvan de eigenaar te Duisburg woont, verkocht dezer dagen zonder mede weten van zijn patroon dat schip aan een bewoner van Schiedam voor ongeveer 9GG0. De kooper gaf den zelschipper last er den Rijn mede op te varen waaraan gevolg gegeven werd, doch de te Duisburg wonende eigenaar die door anderen ge waarschuwd was, reisde onmiddellijk daarheen en zjjn schip reeds vertrokken vindende ging hij het met een stoomboot achterna. Te Vreeswijk haalde hij zijn verkocht doch nog niet geleverd eigendom in en deed het dadelijk terugbrengen naar de Nassauhaven waar er nu gerech telijk beslag op gelegd is. Dr. Van Hamel Roos schrijft in zijn Maandblad tegen de vervalschingen Onlangs koD men in een te Groningen verschijnend blad de volgende annonce lezen Nederlandsche Volkscacaofabriek »De Werkman'' gevestigd te Groningen, levert franco door geheel Nederland, vijf kilo geurige cacao poeder voor 2 50, tegen toezending van postwissel. Wederverkoopers flink rabat. Wij waren inderdaad zeer nieuwsgierig, eens kennis te maken met dit goedkoope product, hetwelk een zoo voedzaam en voortreffelijk levensmiddel als cacao onder het bereik van alle minvermogenden zou brengen en dus een ware weldaad voor het volk zoude zijn. van Sibbe" of »goe bekundschap" zeker zijn, dat ook zij door hem ter bruiloft zullen worden gebeden," of het gansche gezin schoolt in het woonvertrek te zamen om hem te ontvangen. Met zeer ge mengde gewaarwordingen evenwel wacht men hem daar op. De ouden van dagen zien hem met eene zekere mate van eer bied naderen, dewijl zjj in zjjne verschijning niet alleen een eeuwen heugend gebruik nog bij voortduring gehuldigd zien, maar zich daarbjj tevens herinneren, hoe ook zjj eens zulk een bode hebben uitgezonden. De jongeren van jaren daarentegen ver beiden hem met allo teeken van vreugde en vol hoop, dat ook uit hunnen naam eens zulk een afgezant raag worden afge vaardigd terwijl menige schalke deerne of jolige knaap die nog zoo ver niet denkeu, zich reeds bjj voorraad verlustigen in des broedneugers opschik, of in de mooie spreuk die hij zal ten beste geven eene spreuk, die, wanueer zjj by zonder fraai gerijmd is of koddig opgezegd wordt, meer dan eens onder een zacht »geniffel" ot luid »ge- giebel" moet worden herhaald. Onaangediend en als met openbaar ge zag bekleed, treedt de broedneuger binnen en eischt gehoor door met zjjn staf drie malen op de tafel te slaan. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2