No. 1037. Woensdag 7 October 1896. 12* Jaar*»-, ïïerhalingsonderwijs. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. HerhaLiiigsonderwijs, Buitenland. 2i FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch yerhaal. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. COUIIANT. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zü, die verlangen gebruik te maken van het behooren zich vóór U October c. k., aan te melden aan het hooid der openbare lagere school te Axel. Het zal voor de lezers der Fransche bladen een uitkomst zijn als het bezoek van den Czar tot het verleden behoort De politieke tinnegieterij over den aard, de strekking, de beteekenis der nog altijd even problematische Fransch-Russische alliantie zal daarmede zeker niet ophouden, want een beslissend woord, dat een helder licht verspreidt in het tot dusver van Rus sische zijde klaarblijkelijk gewilde schemer donker, zal bij deze gelegenheid wel niét worden uitgesproken, maar men zal ten minste verlost zijn van de eindelooze dis- cussiën in de Fransche pers over de wijze, waarop de Czar en zijne gemalin behooren te worden ontvangen. De zenuwachtigheid der republikeinsche gastheeren zou onrust barend zijn, als zij niet zoo lachwekkend was. Lange artikelen zijn reeds geschreven over de vraag, of president Faure zich niet een uniform zou moeten aanschaffen, maar nn dringt zich de quaestie op den voor rond, of de dames, die de receptiën op et Elysée zullen bijwonen, sleepjaponnen zullen dragen, en zoo ja, hoe lang die sleepen dan wel mogen zijn. Het berekenen der lengte van een democratischen sleep is waarlijk geen kleinigheid De beide vrouwen zagen elkander hoogst verschrikt aan. als wilde de eene de andere opheldering van deze onverwachte ver schijning vragen. De Scholte liet haar niet lang in de onzekerheid. „Vrouw Brinkmeijer," zeide hij, „gij zijt mjjn arrestant." „Ik 1" riep de arme vrouw, ten toppunt van verbazing. „Gjj," was het antwoord. Wat de fel geschokte moeder niet kon uitbrengen, dat deed de weinig minder ont roerde dochter. »Wat legt men mijne arme moeder te last vroeg zij snikkend. »Zij ligt onder verdenking van brand gesticht te hebben in de schuur van Wessel Krangband," antwoordde de Scholte. „O mijn God, mijn God 1" riep de be schuldigde. „En dat kunt gij gelooven vroeg Wemeltien driftig. De Scholte, verLgen wat te antwoorden trok met een bedenkeljjk gezicht zijne schouders op.. De ligaro waarschuwt zijn landgenooten zeer terecht: „Laat ons toch oppassen, dat wij ons niet aanstellen als parvenu's, die toevallig een hooggeplaatsten bezoeker ontvangen. Het geldt hier een beteekenisvol politiek feit, en geen onbeduidende parade. Over ceremonieel en formaliteiten is al meer dan genoeg gepraatlaat ons nu eindelijk eens tot daden overgaan." En nog een beetje scherper zegt de Jour >Heusch, de discussie over al die bijzon derheden is onzinnig. Wij stellen ons aan ais een portieisfamilie, die een oom uit Amerika verwacht, en de reis van den Czar gaat langzamerhand gelijken op >de bruiloft van neef Bobosse." De groote moeielijkheid ligt natuurlijk in het feit,1 dat er tusschen Fransche en Russische toestanden zoo weinig overeen stemming bestaat. President Faure heeft die moeielijkheid trachten optelossendoor te onderstellen, dat bet bezoek van den Czar het hoofd van den Franschen staat gold, en dat dus de Czar en de president als grootheden van dezelfde orde tegenover elkander zouden staan. Maar dat heeft men hem spoedig afgeleerdVerbeeld u, dat in de democratische republiek bij de plechtige receptiën de volksvertegenwoor digers maar waren weggecijferd, omdat in Rusland voor hen geen aequivalent te vinden was 1 De kamer en de senaat hebben hun verontwaardigde protesten niet onder stoelen of banken gestoken, en nu is het blaadje omgekeerd, en zullen de volksvertegenwoordigers overal eene eerste viool spelen. Zelfs zal, naar het schijnt, de Czar worden uitgenoodigd om eene kamerzitting bij te wonen. Wie weet, hoe dit nog kan medewerken tot de invoering van constitutionuele instellingen in Rusland «Scholte,hernam Wemeltien met vuur doch voor zij meer kon uitbrengen trad er een man binnen, wiens tegen woordigheid voor allen, die daar waren, hoogst welkom moest zgn. 't Was ds. Reinhoff. De meest uiteen loopende tijdingen waren hem rer ooron gekomen, eerst van den brand daarna van de beschuldiging en eindelijk vau het vei- trek van den Scholte naar Bonneveld. Al die berichten hadden elkander met zulk eene snelheid opgevolgd, dat hij ter nauwer nood den lijd had kunnen vinden om zich behoorlijk te kleeden ten einde een bezoek in de woniög der droefheid af te leggen. Aldaar nu aangekomen werd hij van alles in het breede onderricht. Hij had geen oogenblik aan de onschuld van vrouw Biinkmeijer getwijfeld en was na het ge hoorde, hoezeer de schijn in enkele punten ook tegen haar mocht zijn, niet het minste in zijn gevoelen verzwakt. Hij nam den Sohultus ter zijde, doch merkende, dat deze in zijnen ijver zich aan plichtverzuim vreesde schuldig te maken, zoodra hij van zijn voornemen afweek, keerde hij zich tol de beschuldigde en zeide »Moeder Brinkmejjer 1 God schijnt u eene nieuwe beproeving waardig te achten wees dus getroost, onderwerp ti aan zijnen heiligen wilzonder Hem zal u geen schepsel deren, ga en zijt goedsmoeds." Geene der vrouwen sprak hare tongen waren als verlamd zij konden niets dan Intusschen hebben in een ander deel van Europa vorstelijke bezoeken plaats, waar over minder drukte wordt gemaakt, maar die misschien niet minder belangrijk zijn. Aan de grenzen van Oostenrijk Hongarije in het voormalige Turkscne gebied hebben de keizer van Oostenrijk-Hongarije en de koningen van Servië en van Roemenië elkander ontmoet, om getuigen te zijn van de voltooiing der werken, die de scheep vaart op den Donau van bet hart van Duitschland tot de kust der Zwarte Zee mogelijk maken, en die voor de oeverstaten een nieuwe bron van welvaart hebben geopend. De IJzeren Poort was de naam, dien men aan dat gedeelte van den loop der Donau gaf, waar de rivier de Hongaarsche laag vlakte verlaat, om zich, dwars door de Transsylvanische bergketen, een weg te banen naar de vlakte van Walachije. Een reeks van stroomversnellingen over een rotsachtigen bodem maakte hier over eene uitgestrektheid van enkele kilometers alle scheepvaart onmogelijk. In 1890 is men aan het werk gegaan, om de hindernissen uit den weg te ruimen. Twee millioenen kubieke meters steen moesten worden ver wijderd om een ruimen en diepen water weg te verkrijgen, en dertien millioen florijnen heeft Oostenrijk-Hongarije besteed aan dit werk des vredes, dat niet minder aan Servië en aan Roemenië zal ten goede komen. Terecht heeft Buda-Pest het verga derend interparlementair vredes congres uit genoodigd, om bij de plechtigheid der opening tegenwoordig te zijn. En terecht kon keizer Franz Joseph tot de beide souvereinen der naburige landen zeggen »overtuigd dat de voltooiing van dit werk een krachtigen en heilzamen stoot zal schreien en snikken. Eindeljjk kreeg de beschuldigde hare bedaardheid terug. »De Scholte doet wat hjj meent te moeten doen," zeide zg. „Moeder, moeder „Kind, wij zijn in Gods hand, zijn hei lige wil geschiede ik ben onschuldig, en dat zal Hij waar maken." »Amen," zeide Reinhoff, hare hand met deelneming drukkende. Het tooneel, 't welk nu volgde, gaan wii stilzwijgend voorbij. Eeno scheiding tusschen moeder en kind onder omstandig heden als de hier vermelde, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Zoo telde het kleine gezin te Benneveld een lid minder de gevangenis te Assen eene bewoonster meer. Welk eene treurige verandering, maar welk eene vruchtbare stof tevens om er dagelijks over te spreken. De naam der arme vrouw zweefde eens klaps op aller tongen. Hier hoorde men haar beklagen, ginds hare onschuld ver dedigen, daar de goddelooze Peete ver vloeken, elders den man veroordeeien, wiens trouweloos gedrag onwillens de oorzaak dezer droevige zaak was geworden. Bij verre weg de meesten was de over tuiging levendig en zeker, dat zij spoedig weder vrij zou zijn. Bij anderon, door den schijn verblind, rees daarentegen de vraag op: zou zij wel wezenlijk onschuldig zijn O, indien zij hel eens niet ware, spraken geven aan de vreedzame en vruchtbare ont wikkeling der internationale betrekkingen, drink ik op het geluk en de welvaart van onze volkeren." Maar de opening der IJzeren Poort heeft nog een naspelkeizer Franz Joseph knoopt daaraan vast een offlcieel bezoek aan het bevriende Roemenië- en nergens ontveinst men zich de politieke beteekenis van dit bezoek. Roemenië heeft in 1878 en '79 een bittere les gehad, toen het voor de aan Rusland verleende hulp werd beloond door het verlies van eene provincie. De wrok over die ondankbaarheid is sterker gebleken dan de overigens zoo krachtige band, die de volkeren van Slavischen stam vereenigt. Dj regeeringspartij in Roemenië, zij moge conservatief of liberaal zijn, zoekt haar heil in eene aansluiting bij Oostenrijk- Hongarije; aan Russophilen ontbreekt het in het Roemeensche parlement niet, maar het merkwaardig verschijnsel doet zich voor, dat die Russophilen steeds in de oppositie worden gevonden en hun voorliefde geheel verloochenen, zoodra zij of hunne leiders tot de regeering worden geroepen. De persoonljjke sympathieën van koning Carol van Roemenië die een Hohenzollern is - leiden hem tot aan sluiting bij de triple alliantiede politieke overwegingen van bijna alle Roemeensche staatslieden voeren hen in dezelfde richting, al is bij hem de sympathie voor Oostenrijk, en vooral voor Hongarije, niet bijzonder groot. Het Journal des Débats dat van zijn Fransch- Russisch standpunt de entente tusschen Oostenrjjk-Hongarije en Roemenië met leede oogen ziet, schrijft: «Sedert het optreden van het tegenwoordige liberale Kabinet de laatsten, wat staat haar en Wemeltien dan niet voor de deur. De vrecseljjke sententie van den etstoel op den 17den October 1782 in de zaak van Jan Jakobs Blauw gewezen, stond velen, die zoo spraken nog levendig voor den geest. Gemelde persoon, van brand stichting beschuldigd en overtuigd, was bij gezegde sententie ter dood veroordeeld en had acht dagen later de hem opgelegde straf ondergaan. Doch de vrees van velen was wel over- dieven Er was sedert dien tjjd eene nieuwe orde van zaken in het leven ge treden de oude etstoel was door een hot van justitie vervangen geworden. En was vroeger voor personen, die van den etstoel eene rechterlijke uitspraak ver wachten moesten, het gevaar voor eene niet goede rechtsbedeeling grooter in bur gerlijke dan in lijfstraffelijke zaken, thans bezat men in beiden eeueu meerderen, zoo niet een volledigen waarborg daarin, dat men voor rechters werd geroepen, die ge oefend waren in de kennis van alle recht Van daar dat Weeninck, van vrouw Brinkmeijers onschuld ten volle overtuigd met gerustheid de uitspraak van het hof verbeidde. De instructie der zaak liep spoedig ten einde, en met gespannen verwachting zag men de onmiddellijk daarop volgende zitting van het hof te gemoet. Die zitting vond plaats, en de beschul-

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1