me mmm PERFOREERINRICHTING '.ioisiireu-apojf toelating van kinderen Rechtszaken. (jemeiisid Nieuws. Rurgerlijke Stand. Handelsberichten. 352st( Staats-loterij, Advertentien. Openbare Verkooping Een Woonhuis en Erf, Axel. F. DIELEMAN. asiio'i v*y P. Koole te Axel. Voor Hajaarsbemesting. i a 10 duizend kilo Vleeschguano, i a 10 duizend kilo gedroogd Bloed, Adres: W. A. W. van Kooien, taMant, Rotter flam. Op Dinsdag 22 September aanstaande, mogen zijn tot het welzijn des vaderlands." In de Tweede kamer maakte de heer J. H. Donner, tijdelijk voorzifter, eene gunstige uitzondering op vroegere gebrui ken. Hij was ook niet alleen zeer kort. maar zeer practisch in zijne toespraak. Deze luidde als volgt Mijne Heeren Artikel 1 van het reglement van orde legt mij op mijn leeftijd de taak op, om tijdelijk voorzitter te zijn, en dus als opvolger van het zoo hooggeschatte lid, den heer Van der Schrieck, ons aller vriend, die zoovele malen deze betrekking waardiglijk heeft bekleed. Dat het reglement van orde de betrekking van tijdelijk president aan het hoogst bejaarde lid der Kamer opdraagt, is zeker een bewijs, dat men die betrekking voor meer eervol dan moeilijk en zwaar houdt. Maar wanneer men zelf dien leeftijd'be- reikt heeft en geroepen wordt tot die betrekking, dan moge men ook op dien leeftijd met onverschillig zijn voor de eer, men gevoelt toch dat zoo niet het moeilijke, dan toch het ongewone meer bezwaart, dan het eervolle aantrekt. Toch ben ik bereid het tijdelijk voor zitterschap te aanvaarden met opzien tot God, tot Wien alle bekwaamheid is, en in vertrouwen, mijne heeren,op de bekende goedwilligheid en welwillendheid, door U aan mijne vooigangers bewezen en die ik verwacht, dat gij ook mij niet zult willen onthouden. Ik open hiermede de vergadering. WEL, den 18 .September 1896. In den afgeloopen nacht zijn alhier bij een molenaar een drietal konijnen spoorloos verdwenen. Men denkt, dat de beestjes gestolen zijn. Elk die de Haagsche tentoonstelling heeft bezocht, zal gelegenheid gehad heb ben aldaar allerhande soort schoeisel van velschillende volkeren te bezichtigen, en ongetwijfeld van die gelegenheid een goed gebruik hebben gemaakt. Het is dan ook niet speciaal voor hen, doch meer voor de niet-bezoekers de; tentoonstelling dat wij hier nog in 't bizonder melding maken van eene interessante inzending der heeren Gebr. C en J. P. Smies Hermsz., te Axel (Zeeuwsch Vlaanderen). Het zijn een paar Zeeuwsche schoenen, ge dragen in Zuid-Bevelandeen paar ver lakte viouwenschoenen metgrootezilveren gespen zoo breed als de grootste hand palm, welke bij trouw en hooge plechtig heden gedragen wordeneen paar vrouwen laken lage schoenen met zoogen, sajetten toppen (in de Hollandache taxi »rozetten")een paar kinder dito dito mansschoenen met en zonder contrefort, alles in landsvorm en gebruik vervaardigd. Woensdag werd door het bestuur van het waterschap Loven en Willems kerke ten kantore van den Ontvanger Griffier te Ter Neuzen aanbesteed Het uitbreken van den bestaanden steenen duiker en het leggen van een aanwezigen cement ijzeren- duiker, in den dijk tusschen den Loven- en den Willemskcrkepolder, met de daarvoor noodige aardewerken. Hiervoor waren 2 biljetten ingekomen, n.l. van de heeren A. A. van der Wiele te Hoek voor 139 en J. van Hoeve te Axel voor 115. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. De te Terneuzer. thuis behoorer.de tjalk van schipper G. Leunis, die aan den KoudepolJer, in den Braakman, ter in lading van suikerbieten lag, is, toen de halve lading aan boord was, gezonken, vermoedelijk tengevolge van een lek, ge- stooten aan een onder water uitstekende steen of paalstomp. Eenige schippers zijn van Terneuzen met hunne ledige schepen derwaarts vertrokken, tot over neming der lading en het verleenen van verdere hulp om het vaartuig te lichten M. Ct. Koewacht. In den nacht van Woensdag op Donderdagzijn de konijnendieven alweer begonnen om hun provisie op te doen, niet minder dan 14 groote konijnen hebben zij gestolen bij de wed. G. alhier. Tot hiertoe zijn de daders nog onbekend. Arrondissements Rechtbank te Middelburg Zitting van 18 September 1896. G, A. J-, 41 j.t werkman te Axel is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 of 10 dagen. R. D., 23 j., werkman te Zaamslag ('t veer), is wegens mishandeling veroor deeld tot 3 of 3 d. Ter griffie der arrondissements recht bank te Middelburg is door den heer Officier van Justitie hooger beroep aan- geteekend tegen de door genoemde Recht bank op den 4 dezer gewezen vonnissen waarbij 5 jongelingen uit Borselo wegens meineed werden vrijgesproken terwijl het openbaar ministerie 6 jaren gevangenis straf legen ieder hunner te dier zake had gevorderd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren P. F. W., mosselbandelaar te Philippine, veroordeeld wegens het loopen op een anders grond, een voetpad vrijgesproken. M. Ct. Dezer dagen zaten te Zaandam een paar meisjes op een hek in den maneschijn. Een dezer meisjes maakte een6 opmerking over het vriendelijke maantje. Speleuder wijs zeide hare vriendin enkele woorden over hare opmerking en duwde baar meteen achterover. Het meisje viel met haar achterhoofd juist op een paaltje, zóo, dat zij sedert dien tijd verstand en ge heugen mist. Thans is zij naar het krank zinnigengesticht te Meerenberg gebracht. De arme ouders zijn wanhopig. Woensdag bracht te Rotterdam een beschonken zeeman den Goudscheweg in opschudding. Na eerst schreeuwende en zingende heel wat spektakel gemaakt te hebben, rende hij eensklaps een hoeden en pettenwinkel binneD, en rukte daar een heele stellage met hoofddeksels onderste boven, die de deur uit de straat oprolden. De winkelier den man achterna. Een wedren, waarbij zich terstond een groote menigte aansloot, begon nu onder het geroep van houden, houden Einde lijk, na zoo een paar straten door gehold te zijn, achtervolgd door eene steeds aangroeiende menschenmassa kreeg men den zeeipan op het Van Alkemadeplein te pakken. Nu met hem naar het bureau van politie in de Meermansstraat, waar de man, bijna ontnuchterd door den wed ,oop, doodleuk verklaarde dat bij het »uit een lolletje" gedaan had. Achteraf bezien, bleek de aangerichte schade van weinig beteekenis en was het geschreeuw erger dan de daad. In zijne woning in de Visscherstraat te Groningen is Zaterdag door de politie het lijk gevonden van een rijkaard, K. Bossion, die hoogst armoedig leefde. De buren, welke vermoedden dat den man een ongeluk was overkomen, hadden de politie gewaarschuwd. Het bleek dat hij aan eene beroerte overleden was. Van eenige broers en zusters, wier tot het uiterste gedreven spaarzaamheid bijna spi eek woordelijk was, was deze de laatste. In de bepalingen van zijn laatsten wil stond o. a. dat het ljjk zooals het gevonden werd zoo spoedig mogelijk gekisi moest worden en de begrafenis op de meest eenvoudige wijze moest geschieden. Van het aanzienlijk nagelaten vennoten men spreekt van pl. m. ƒ500,000 is het Groene Weeshuis eenige eifge name geworden, onder uitkeering van 30u0 aan het diaconiegasthuis, 1000 aan het kindei ziekenhuis en eenige legaten aan familieleden. De overledene was aangeslagen voor een inkomen van 10,000. In de Crispijnlaan te Rotteidam betrapte Dinsdagavond een kruidenier een jongen van 11 jaar toen hij op handen en voeten den winkel inkwam, zijn weg zoekende achter de toonbank in de geldlade. De man zat in zijn achterkamer, zag de verdachte bewegingen, en vóór de knaap de geldlade kon bereiken was hij in den ki aag gepakt. De jongen begon te schreien beloofde beterschap en trachtte los te komen, hetgeen hem in een onbewaakt oogenblik door een vluggen ruk gelukte. De kruidenier die hem ualiep doch niet inhalen kon, werd nog uitgelachen dooi de kornuiten van den kwajongen. - In de Kovelaarstraat te Utrecht kregen Woensdagochtend reeds heel vroeg twee buurviouwen zulk een hooggaanden twist, dat het niet bij woorlen bleel, doch al spoedig tot handtastelijkheden werd overgegaan, waarbij door de eene van een stok werd gebruik gemaakt, terwijl de andere haar klomp rot wapen had gekozen. Nadat het den buren gelukt was, de vechtenden te scheiden, bleek het, dat eene dier zachtzinnige vrouwen, vrouw H., een bloedende wond aan het hoofd had bekomen, terwijl van de andere de rechterpols was gekneusd, zoodat beiden genoodzaakt waren, heelkundige hulp tn te roepen. U. JD. - Aangaande den moord op den veld- wachter Van Loo verneemt het Hbl., dat thans andermaal als vermoedelijke dader in hechtenis genomen is de arbeider Jan Gerards, oud 24 jnar en woonachtig te Billenhuizen onder Gulpen. Deze sterke jongeling, ruw van aard en zeden, is door een vrouw, welxe toevallig het bosch voorbij kwam, waar de moord is gepleegd, gezieu op den rand van hetzelfde bosch doch aar, den overkant met een geweer in de band, naar men beweert op de hurken zittende, eene houding welk stroo- pers meestal aannemen, als zij op den loer zitten. - Aan de politie te Amsterdam is opsporing en aanhouding verzocht van twee jongens die Donderdag niet in de ouderlijke woning zijn teruggekeerd. Zij hadden om halfdrie de =chool verlaten en een brief op de post gedaan aan hun ouders, waarin zij schreven dat z(j plan hadden, voorgoed heen te gaan. Waar schijnlijk zijn de knapen door bet lezen van romans op hei denkbeeld gekomen om op avontuur uit te gaanzij hadden daarvan reeds vroeger gesproken. Beiden zijn 12 jaar oud. De een heeft een donker type en ia gekleed in een katoe en kiel met matrozenkraag, donker blauwe korte broek met grijs petje. Ziju makker is kort en gezet, en draagt een kiel zonder kraag en een stroohoed met rood-wit-blauw lint. Van 1 tot en mei 15 September 1S96. Axel. Huwelijks-aangiften. 11 Sept. Theophilus Baert, 35 j., wedr. en Maria Naessens, 39 j., wed. 11 Sept. Cornelis Overdulve, 22j.,jm.eu Cornelia de Visser, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekxingen. 3 Sept. Hu bertus Harinck, 48 j., jm. en Neeltie van den Broeke 27 j.. jd. 10 Sept. Pieter Deij, 50 j-, wedr. en Lijntje Catharina de Zeeuw, 31 jd. 10 Sept. Adriaan de Visser, 21 j., jm. en Santina de Bruijne, 21 j., jd. 10 Sept. Jacobus den Hamer, 25 j., jm. en Antje Heijnsdijk, 20 j., jd. Geboorten. 31 Aug Adelene Camille, z. van Benignus Camillus Ysebaert en Virgenie de Smet. 5 Sept. Maria, d. van Willem de Bruijne en Sara van Drongelen. 11 Sept. Cornelis Frangois z. van Adriaan Boileman en Jacoba Pieterneila van de Velde. 10 Sept. Tanneke Jacoba, d. van Jan de Feijter en Christiana Jacoba Jansen. 14 Sept. Jacobus, z. van Jacobus Verpoorte en Santina Bakker. 15 Sept. Adriana, d van Jan Goossen en Adriana van Lange- velde. Overlijden. 5 Sept. Johanna Janneke van der Welle, 5 innd. d. van Pieteren Catharina Levina Varijzer. 7 Sept. Eli zabsth Verstrate, 76 j., wed. van Jan Bakker. 14 Sept. Maria de Bruijne, 9 d., d. van Willem en Sara van Drongelen, Predikbeurten te Axel 'I o n il a 30 September 18 9 0 Ned.. Herv. Gemeente. Voorin. 9 ure Os. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Doorn. Nam. 2 ure Ds. A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Steijling. Nam. 2 ure Ds. Steijling. Dordrecht, 17 September 1896. Tarwe ƒ0,- a 0,- Overm g. en m. ƒ6,-»)" 6.50 gge 3,29 3,70 Gerst 4,- 4,50 Haver 2,30 2,80 5de klasse. Trekking van 15 Sept. No. 11899 ƒ1000. 4980 8300 14378 19979 400. 17617 200. 5243 7790 7956 9851 18136 19820 100. Trekking van 16 Sept. No. 366 7640 14536 ƒ1000. 3421 4999 12727 17746 18964 400. 4380 9016 12441 20143 20521 200. 3754 3871 6329 7635 8296 10880 14195 18318 18392 20654 20892 100. De Notaris P. DREGMANS, te Axel, zal ten verzoeke van Adam Schieman llartiuus/.oou, werkman te Axel, op Woensdag 23 September 1896, les namiddags 1 ure, bjj M. J. Adbi- aa.nsen te Ter Neuzen, verkoopen staande aan den Baandijk te lerüeuzen, kadaster sectie E no. 741, groot 90 centiaren. De ondergeteekende bericht bjj deze aan het geachte publiek dat hij aan zijne courant- en bandels- snelpersdrukkerij eene heeft verbonden, naar de laatste eischen des tijds. Onder aanbeveling, ■ubb jsun3 s.tepei ai Siuupooz sjb qoiz jjeeAeq ue sjb pgpseAeg jjeeq aetqjB qoiz ftz jBp 'siuuajj Jjeqqnd ejqoBeS jaq apouneiq epuejjeajoSjepuo Te bekomen bij bevattende 8 pet. a 9 pet. stikstof en 10 pet. all pet. pbosphorzuur. Alsmede bijna reukeloos, a 14 pet. stikstof, van het Abattoir Rotterdam. des voonniddags tien ure, ten raudhuize zitting tot op de openbare lagere school.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3