PUIKE ZWANEN. Handelsberichten. 352sle Staats-loterij. Advertentien. P. Koole te Axel. commandant der marechaussee, met het voorgevalleno in kennis gesteld, spaarde geen moeite om de ontvluchtte op te spoien en stuurde de geheele brigade te voet, te paard en per velocipede uit. Na groote moeite mocht men er in slagen den vluchteling in de bosscheD tusschen Grathem en Braexern te vatten en naar de gevangenis te Roermond terug te brengen. Eenige jaren geleden werd in de Jagers Fonteyn-mijn in Kaapland een diamant gevonden die niet minder woog dan 971 karaat. In 1884/85 werd te Amsterdam een diamant van 457 karaat geslepen, welke 2,000,000 opbracht. De Jagers Fonteyn steen overtreft dezen diamant dus nog verre in waarde. Tot heden heeft hij berust bij de bank van Engeland. Thans komt het Weekblad van den diamantwerkersbond het bericht brengen dat ook deze reuzen-steen te Amsterdam geslepen zal worden, en wel op de slij perij van den heer Jacq Melz, door den heer M. Barends, die ook den vorigen grooten steen geslepen heeft. Reeds is het daarvoor bestemde afgeschoten kamer tje op de fabrfek-Met.s gereed. De heer Barends denkt anderhalf jaar voor de beweiking noodig te hebben. (N. v. d. D Te Zutphen is overleden eene 66 jarige vrouw, die onder den naam van »mil!ioenjuffrouw" in de wandeling al gemeen bekend was. Zij had dezen veel- zeggenden naam te danken aan eene gebeurtenis, die eenigen tijd geleden plaats vond. Bij een brand ten haren huize vond men namelijk bij het naar buiten brengen barer goederen, behalve kaartjes van be deeling door diaconie zij genoot sedert jaren onderstand beschimmeld brood, bedorven vleesch en andere bedorven eet waren, die zij achtereenvolgens van lief dadige personen in ontvangst had genomen, ook nog oen spaarpotje van omtrent ƒ6000. Dit bedrag werd door de be voegde autoriteiten belegd 6n zy leefde van d6 rente daarvan. Dat zij bijzonder graag „potte", blijkt wel uit het feit, dat men bij haar overlijden weer een aardig bedrag aan geld vond, benevens gouden en zilveren voorwerpen. Hare nalatenschap zal voor hare naaste betrekkingen die dit zeer te stade komt een welkome en vroeger nooit gedachte erfenis zijn. AC.) Vrijdagavond, omstreeks tien uur, werd een gedeelte der bewoneis van de Bellamy- en Bierkaden te Vlissingen op geschrikt door een angstig geroep om hulp, wat bjj onderzoek bleek aangeheven te worden door een man, die tot zijn hoofd in den modder zat. Het was laag water en dan valt die gracht droog. Het mocht eenigen bewoners dier kaden ge lukken den man uit zijn netelige positie te redden. Volgens zijn beweren moest by naar de mailboot en was hij door de duisternis misleid. Zijn naam wilde hij echter niet opgeven, terwijl hij voor zijn redders totaal on kenbaar was, daar hij een wandelende klomp modder geleek Hij verdween in de Noordstraat, waar hij door eenige vronwen verder werd geholpen. Tijdens het kort, doch hevig on- wedei, dat eenige dagen geleden boven Eeerenveen woedde, ontstond er een pa niek in de openbare lagere school. Terwijl een verschrikkelijke slag onmiddellijk op den bliksem volgde, stortten een paar landkaarten naar beneden, de kalk viel van den muur en plotseling rees de tem peratuur zeer merkbaar. De doodelijk ontstelde kinderen vlogen van hunne plaatsen en naar den uitgang. Alleen aan het kalm optreden van hel hoofd der school en de onderwijzers is het te danken, dat ernstige ongelukken zijn voorkomen. Het is twijfelachtig of de bliksem bet gebouw zeiven of wellicht een der blik semafleiders getroffen heeft, of wel in de nabijheid is ingeslagen. Een voorloopig ingesteld onderzoek gaf in deze geen licht. Een brutale wijze van oplichting heeft zich dezer lagen te Utrecht voor gedaan. Een persoon, als priester gekleed, kwam giften voor liefdadige instellingen inzamelen, doch al de ontvangen gelden zijn door hem ten eigen bate aangewend. Tegen dergelijke personen werd Maan dag in de r.-k. kerken gewaarschuwd, met bijvoeging, zijne giften slechts te geveG, aan hen die voorzien zijn van een schriftelijk bewijs van den aarts bisschop, houdende vergunning om zich met de inzameling er van voor een of ander nuttig doel bezig te houden. (U. D.) Nadat door de Londensche politie aan den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam kennis was gegeven, dat zich te Rotterdam twee uiterst gevaarlijke dynamietmannen zouden ophouden, wer den Maandag in den vroegen ochtend in een hotel te Rotterdam beide personen door de recherche overvallen, gearresteerd en naar het centraal bureau van politie gebracht. De aangehoudenen waren in het bezit van zeer gevaarlijk dynarnielmateriaal. Brieven, die men bij hen vond, gaven aanleiding tot eene uitgebreide wisseling van telegrammen, en deze had tengevolge, dat in verschillende groote steden van het buitenland arrestatiën en huiszoekingen plaats hadden. De beide gevangen genomen dynamiet mannen (Engelschen) zijn onder strenge bewaking gesteld en zullen vermoedelijk aan de Engelsche regeering worden uit geleverd. Maandag zijn de luitenant kolonel Re genbogen en de kapitein van dat wapen Huard naar Rotterdam overgekomen, ten einde als deskundigen de in beslag ge nomen voorwerpen te onderzoeken. In de Matin van Antwerpen vinden wij nog vermeld, dat de beide gearres teerde personen fenians zijn, genaamd W. en H. Een hunner, werd reeds vroeger tot tien jaren dwangarbeid verooi deeld wegens dynamiet aanslagen. N. R. Ct. Louden, De door P. J. Tynan en an dere gearresteerde Fenians gesmeede samenzwering, is een anarchistisch dyna mietcomplot, met welks hoofdzetel te Londen de politie aldaar reeds sinds eenigen tijd bekend was. Een bende Fenians uit Amerika, welke in nauwe betrekking stond tot Russische nihilisten, hield zich bezig met voorbereiding van een reeks van aanslagen, in Engeland uit te voeren met het doel aldaar een schrik bewind te vestigen en beraamde eveneens een aanslag tegen den Tsaar gedurende diens bezoek aan Engeland. Het plan werd evenwel ontdekt door de waakzaam heid en de activiteit van het hoofd dei- geheime politie Melville, die al de leden der bende liet surveilleoren. Het hoofd kwartier der bende werd te Antwerpen gevestigd en er werden aanzienlijke in- koopen gedaan van chemische stoffen ter vervaardiging van bommen. Alle Jeden der bende zijn gearresteerd, juist op het oogenblik toen hun plannen rijp en ter uitvoering gereed waren. Bell had een reeks aanslagen in Schotland moeten beginnenbommen zouden daartoe naar gelang hij ze noodig had, uit Belgie ver zonden worden. Het plan van een aan slag op den Tsaar was door de Fenians overgenomen op voorstel der Russische nihilisten. N. R. Ct. Volgens nadere berichten omtrent de oorzaak der degradatie van eenige officieren van het Franz-Joseph regiment te Petersburg, had het schandaal volstrekt geen staatkundig karakter. In een vlaag van baldadigheid hebben de jonge offi cieren eenige Israëlieten aangevallen, en een paar van hen vrij ernstig gekwetst, hoewel de joden geen aanleiding tot een twist gegeven hebben. De straf schijnt daarom zoo zwaar te zrjn geweest, wijl de officieren, toen de twist aan den gang was, soldaten ver zamelden om hen bij te staan. In h<4 geheel zouden 5' Joden gedood en 80 Joden gekwetst zyn, terwijl het koffiehuis waar do twist ontstond, in brand werd gestoken. Een fabrikant te Gladbach heeft eer. aardig middel bedacht, om zyn werk lieden van het drinken af te houden. Elk werkman boven 16 jaren, die zich geheel onthoudt van sterken drank, ont vangt per maand een mark extra. En de controle bestaat eenvoudig hierin, dat de werkman op den laatsten van elke maand een briefje onderteekent van den volgendeu inhoud >Ik ondergeteekende verklaar op mijn woord van eer, dat ik in de afgeloopen maand geen brandewijn, bitter enz., noch eenige andere gestookte drank heb ge bruikt." Deze briefjes worden in een bus geworpen en nagezien door den fabrikant, den meesterknecht en twee werklieden. Het middel wordt reeds eenige jaren toegepast en moet uitstekend werken. De heer Witton Davis, een theologant uit Nottingham, zou per fiets een reis om de wereld maken. Hij kwam echter onge lukkig te pas. In de nabijheid van Praag deed hij in wilde vaart op het hellend terrein zulk een geduchten val, dat hij zwaar gewond opgenomen werdzijn fiets was geheel verbrijzeld. Hij moet in levensgevaar verkeeren, Te Lodge Shaw in Kent beeft een smid, die thuis onaangenaamheden had, zich van kant gemaakt door zich den mond met kruit te vullen en dit met een lucifer te ontsteken. Het hoofd werd hem verbrijzeld. Te Londen zijn niet minder dan 360,000 vrouwen in handelszaken werk zaam, waarvan 60,000 als kantoorbe dienden. Te Toulon zijn goed geslaagde proe ven genomen met een nieuw toestel om ocderzeesche mijnen, vastgelegde torpedo's en dergelijke versperringen onschadelijk te maken door ze te vroeg te doen springen. Het ministerie van marine ontving een zeer gunstig iapport, welks conclusies strekt om de nieuwe toestellen aan te schaffen. Zaterdag kreeg Gent plotseling een bezoek van koning Leopold en zijne dochter Clementine. Zij bezochten achter eenvolgens de fabriek van Lousbergs, het stadhuis, het schippershuis, het grafelijk kasteel en de zeevaartinrichtingen. Het doel van den koning met dit bezoek was met eigen oogen zich rekenschap te geven van het ontwerp, voorgesteld door bur gemeester Braun, tot verfraaiing van het centrum der stad, welk ontwerp ten doel heeft om de St. Bavo kerk, het Belfort en de St. Nicolaaskerk van alle daaraan lakende gebouwen te bevrijden. Te Parijs wordt het Lyon-station zoo goed als geheel afgebroken en ver vangen door een ander gebouw, dat meer dan 18.500,000 frs. zal kosten en waar over men niet minder dan 10 jaar zal moeten bouwen. Met het voornaamste gedeelte hoopt men echter vcnr de ten toonstelling van 1900 gereed te komen. Het nieuwe station zal hoofdzakelijk be staan uit een groote hal, ter breedte van 86 M. in twee deelen ter breedte van 43 M. elk gescheiden, die 185 M. lang zijn. Antwerpen. Op verzoek van de Engel sche geheime politie arresteerde de Bel gische politie te Berchem eenige Fenians. Er zouden bij hen grondstoffen en ander materieel voor de vervaardiging van bom men en helsche machines zijn gevonden. M. Ct. Vader (tot zijn aanstaanden schoon zoon). Dus je wilt mijn dochter trouwen Heb je al den dag voor de bruiloft bestemd? Schoonzoon. Dat laat ik natuurlijk aan Klara over. Vader. Ben je van plan er een groot feest van te maken, of vier je bet liever alleen met de familie? Schoonzoon. Dac zal ik maar aan uw vrouw overlaten. Vader. En hoe hoog is je inkomen Schoonzoon. Dat laat ik aan u over. Twee jongelüi kregen op den weg van Bloemfontein naar Pretoria twist, die ten slotte zoo hoog liep dat een uitdaging tot een tweegevecht volgde. Als wapen werd gekozen de revolver en behoorlijk werden secondanten aangewezen. Door bloed moest de smaad worden uitgewischt. Tot plaats waar het bloedig feit zou beslist worden, werd het terrein van de renbaan te Pretoria gekoztm en den 18en Augustus vereenigden zich de beleedigde partij en de beleediger op de plek, waar het twee gevecht zou plaats hebben. De beide principalen werden op behoor lijken afstand van elkander, iedei tegen een ijzeren schutting, geplaatst. De secondanten laadden de revolvers en op bevel van dezen loste de beleedigde met gewisse juistheid het eerste schot. Vuur, een rookwolk en toen die optrok stond tegen de schutting de beleediger en rondom hem was het gegalvaniseerd ijzer rood gekleurd. Er was aan de eer voldaan, doch bij nader onderzoek bleek dat de secondanten de kogels uit de patronen hadden genomen en hierdoor rooden inkt in de plaats gedaan hadden. De beide principalen vonden de grap zoo kostelijk, dat zij besloten de zaak hiermede als afgedaan te beschouwen. (Volksstem). De grenadier De Ruytter is door den Brusselschen krijgsraad, overeenkom stig den eisch van den auditeur, ter dood veroordeeld. Axel, 12 Sept. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe f 6.75 a. 7.-- nieuwe tarwe 7. - a 7,25 rogge ƒ0.— a ƒ0 nieuwe rogge 5.— a ƒ5.10; jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 6.50 a 6.75 jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 5,— a 5,25 haver 5.— a 5.35 paardenboonen 5,75 a 6. groene erwten ƒ7.— a 7.20 koolzaad ƒ0.— a ƒ0.— kanariezaad vlas (per 44 a 56 c) f 0.—. -.- a Boter f 1.20. eieren f 3,20. Hulst, 14 Sept. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 6,75, Rogge 4,50, Wintergerst 6,75, Zomergerst ƒ0, Haver 5,90, Erwten ƒ7, Paardenboonen ƒ0, Duiven- boonen ƒ0,-, Witteboonen ƒ0,— Bruineboonen Boekweit f Lijnzaad Aardappels 0,— Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 1,20, Eieren per 26 stuks ƒ0,90. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 50 stuks hoornvee 39 varkens verkocht 29 25 Gent, 11 Sept. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 16,75 rogge 10,75, gerst 15.— havbr 15.— tot 17 koolzaad 22, lijnzaad 19 tot 22, lijnzaadkoeken 14 tot 15, kool zaadkoeken 11 tot 12. Boter per kilo 2,25 fr. tot 2,35 ff. Eieren, de 26, 2,— fr. tot 0,- fr. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1,15 tot 1,35, varkens levend ge wogen 60 tot 68 c. 5de klasse. Trekking van 14 Sept. No. 12363 ƒ1000. 206 8676 11275 13508 17074 19366 400. 2745 7638 9923 13709 15049 18074 19500 200. 211 617 4160 4630 9321 11968 12106 13337 16131 20935 100. Te bekomen bij

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3