Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. overtollige ballast overboord worden ge worpen. Zeker is dat de Engelsche gezant zich heeft beklaagd over de willekeurige ver banningen, zonder eenigen vorm van proces. Dit protest moet hebben geleid tot het bevel om met het uitzetten niet voort te gaan, terwijl reeds ingescheepte Armeniërs weer in vrijheid werden gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heelt Zaterdag de zitting der Staten- Genbraal gesloten. In zijn toespraak wees hij op de overeenstemming, verkregen bij de regeling der personeele belastiDg en van het kiesrecht, twee gewichtige on derwerpen, welker nieuwe regeling de regeering zich meer in bijzonder tot taak stelde. Voorts werd door hem gewezen op de krachtige bevordering van den aanleg van openbare werken hier en in Indië, de invoering der faillissementswot, de afschaffing der gerechtskosten voor sti af zaken, de uitbreiding van het grondgebied van Amsterdam en Leiden, de conversie op zeer gunstige vooi waarden, op de schadeloosstelling voor militaire inunda- tiën, den militairen pensioenraad, de wij ziging, gebracht in de burgerlijke rechts vordering, en die voor het afleggen van den eed door de leden der Provinciale staten en Gemeenteraden. In de Standaard bet volgende als driestar Het denkbeeld, om aan de Koningin- Regentesse, bij het nederleggen van hare hooge waardigheid, een blijk van hulde en dank aan te bieden, is allezins prijslijk. Zelden is een Regentschap met meer eere gevoerd. Het Nederlandsche volk is der Vorstin een blijk van dank en waardeering schuldig. Dit behoeft echter aan de commissie voor dit huldeblijk geen critiek op baar samenstelling te sparen. Dat bij die sa menstelling alleen met de hoogste klasse, haast zeiden we alleen ni9t de hoogst aangeslagenen" gerekend is, keuren we voor de hoofdcommissie niet af. Als het volk voor den Troon nadert, gaan vanzelf de aanzienlijken des lands voorop. Het volk zou het niet anders willen. In de Provinciale Commissies had het allicht reeds auders kunnen zijn. M>.ar in elk geval is bij de samenstelling dei- Plaatselijke Commissies deze eenzijdigheid te verzachten. Maar wat wèl stof tot critiek geeft, is, dat bij het beoogen van een nationaal huldeblijk de politieke onpartijdigheid niet als regel gold. In heel een reeks van Provinciale Commissies, zelfs voor gewesten, waarin de anti-revolutionairen zeer sterk in aantal zijn, is niet éen hunner in de samen stelling opgenomen. Dit is een besliste fout. Een fout, daarom te meer te betreuren, omdat ze zich niet herstellen laat. AXEL, den 15 September 18%. Zaterdag werd ten huize van P. Dieleman in „'s Lands Welvaren" alhier van wege het bestuur van de Maat schappij Vooruitgang is ons streven" aanbesteed de levering van 35,500 K.G. superphosphaat waarvoor werd ingeschre ven door den heer D. J. Oggel alhier voor ƒ2,70 per 100 K G. Aan wien de leve ring is gegund. Het bietenvervoer is thans reeds in vollen gang tengevolge van de gunstige bepaling dat vroeg leveren meer voordeel geeft en dat niet alleen omdat de prijs per 1000 kilo hooger is, maar ook daar door dat het land dan eerder leeg is en kan bewerkt worden. De bieten geven overigens den landman dit jaar reden tot tevredenheid, daar het beschot goed is. Men deelde ons mede, dat er partijen zijn, die 22 duizend kilo per gemet op leveren en dat is geen kleinigheid. Zaterdagmiddag jl. overleed te Hulst aan de gevolgen zijner verwonding de jongeling A. van Kemseke, die een veertien dagen geleden op zoo ongelukkige wijze in de borst door een geweerschot werd getroffen. Het lijk is gerechtelijk ge schouwd. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 September 1896, J. P. V., 35 j., landbouwersk. laatstelijk te Cliuge, thans gedetineerd te Middelburg is wegens verduistering veroordeeld tot 4 maauaen gevangenisstraf met in minde ring brenging der doorgebrachte hechtenis. A. S., 31 j., werkman te Axel is we gens mishandeling veroordeeld tot 45 d. gevangenisstraf. J. B., 34 j., arbeider te Sluiskil (Ter Neuzen) is wegens mishandeling veroor deeld tot 14 d. gevangenisstraf. Tijdens een hevig onweer, dat zich Woensdag omstreeks 4 uur boven Huizen van al uwe daden." Alfings verdediger daarop het woord nemende, ontkende de beschuldiging en drong op het bewijs der tegenpartij aan. Ook hij kweet zich op eene voortreffeljjke wijze van zijne taak. De debatten hiermede gesloten worden de, nam de etstoel de navolgende beschik king PrcesidiumDingspel Zuidenveld. VenerisAnte Meri diem. In zake van Weraeltien Brinkmeijer te Benneveld inipte ter eenre en Willem AlfiDg te Zweelo, gerqrde ter andere zijden wordende namens impte, als zynde on mondig, door hare moeder, de weduwe Harm Brinkmeijer, gedoleerd dat de gerqrde na voorgaande trouwbeloften tot gemeenschap hadde verleid, waarvan zij en in de maand October 1789 in de kraam waar bevallen van een zoon, contenderende dienaangaande dat gerqrde gecoudemneerd moge worden, om zijne ge dane trouwbeloften te moeten nakomen en met impte Coram Facie Ecclesice te trou wen, baar voor zjjn echte vrouw aan te nemen en behouden, of bij onvermoede lijke ontzegging van deze conclusie aan imp e voor defloratie, dotatie en kraam kosten te moeten betalen de somma dui zend daalders, cum expensis. Zoekende impte den familiairen ommegang en de gedane trouwbeloften uit hare be legde kundschappen te adstrueren Uit naam van gerequireerde wierde ge- contendeerd tot kost en schadelooze abso lutie en geobjicieerd de exceptio non pro- batie libelli, daarin bestaande dat impe- trants in al hare beslechte kundschappen geen een articul had durven opstellen, om de gegevene trouw en trouwbeloften te bewijzen, zoo dat daardoor van zelfs de conclusie, strokkende tot adimpletie van trouw en trouwbeloften, zou moeten ver vallen. Dat het bewijs omtrent de pre tense bezwangering, anneer het ter deege wierde ingezien, ook van weinig valeur zoude zijn, zoo dat aan impetrante na rechte wegens defloratie, dotatie en kraam kosten ook niets zou kunnen worden ge adjudicieerd enz. Impetrante repliceerde datenz. Gerequireerde duplicerende, ontkende enz. Wijzen de heeren 24 etten en commit teren dc presente heeren etten van het Zuidenveld benevens den secretaris om partyen staande lottink nader te hooren in der minne vereenigen, zoo doenljjk, of anders alhier rapport te doen. Op welke beschikking des nademiddags eene andere volgde, van dezen inhoud (Wordt vervolgd.) door al hare leden. Hare vurige hoop was in angst en vrees verkeerd. Van de beide buurvrouwen, die haar naar Alfings woning eens vergezeld en toen uit Alfings mond gehoord hadden, dat hy bekende, vader van het kind te zyn, was de eene een paar dagen geleden gestorven. Zoo stond zij daar dan nu zonder getuigeD, alleen hare hope gevestigd houdende op den man, aan wien zij in dit smartelyk oogenblik de behartiging harer belangen had toevertrouwd. Met weergaloozen ijver aanvaardde Wee- nink zijne moeielyko taakhij sprak kort maar met klem. Na de zaak uiteen gezet, ontwikkeld en van alle zijden toegelicht te hebben, riep hy uit »Mijn God! hoe is het mogelijk, dat de beschuldigde zijne oogen nog tot U durft opheffenWillem Alfing, is het thans niet in uw binnenste alsof de Heere tot u riep Willem, waar zyt gij Ik vraag i voor zijn heilig aangezicht, kunt gij 't loochenen wat ik heb gesproken? Bid dat de satan van u wijke, niet morgen, maar nog heden, nog in deze ure, die anders tegen u zal getuigen. O, ik zie. gjj strijdt met den overste dezer wereld, uwe bleekheid verraadt het my, ga daar mede voort, nog is de reddende hand des Heeren naar u uitgestrekt; en gij, edel- mogeude heeren rechters, vestigt ook gij uwe blikken op hem, dien ik hier openlijk beschuldig en in wiens boezem ik te dezer ure een bondgenoot heb mogen vinden, nl., in zyn geweten. Nog eens, Willem Alfing, verhaid uw harte niet langer, geef uwe verstoktheid gevangen en kies, be denkende, dat uwe zaligheid hier op het spel staat." De spreker pausde als wachtte hjj een beslissend antwoord van zijne partij. Doch toen dit antwoord niet daagde, wendde hij zich op nieuw tot de rechters en besloot aldus zijne rede »En nu, edelmogende heeren, werpt nogmaals uwe blikken op den beschuldigde ziet, op zjjn gelaat en in geheel zijne houding staat het vonnis van zijnen in» wendigen rechter te lezen. Wat alzoo zijn eigen geweten in het verborgen heeft ge daan, doet gy dat in het openbaar." En toen zijne oogen naar boven heffende, vervolgde hij „Rechter der eeuwen, hier sta ik voor uwe heilige oogen en houd de beschuldi ging tegen dezen mensch vol. Wees hem genadig en neig zyn harte door uwen wil. In uwe hand is de weegschaal des rechts. En al kunnen wy U niet zien, wij weten toch, dat Gij in ons midden zijt. Ver licht de oogen dergenen, die door U ge roepen zijn om als rechters in deze zake te oordeelen. Uwe verschrikking zjj op hen. O, geef dat ze een vonnis mogen wijzen, hetwelk hen in den dag der toe komst niet moge berouwen, in dien ge- duchten dag, waarin tot een ieder onzer de stemme zal komen „geef rekenschap ontlastte, trok een hoos uit Z. W. richting langs het dorp. Met hevig gesuis kondigde zij zich aan. Van de nog te veld staande gewassen was de boekweit er het ergste aan toe, maar ook op aardappel-, koolraap- en mangelwortelvelden liet zij een geducht spoor achteraan de noordzijde van het dorp werden twee woonhuizen belangrijk beschadigd, een kap van een hooiberg werd afgeworpen, een alleenstaand schuur tje verdween, een vrouw werd tegen den grond gesiingeid, haar muts, waschkuipen en planken vond men een kwartier verder terug. Over een weiland trok de hoos naar zee en verdween. Rijwielen met luchtbanden ziet men reeds algemeen, maar daarentegen is een gareel voor een paard met luchtband nog iets nieuws. Bij de Stichtsche Tram- Maatschappij is dit gareel in gebruik ge nomen; vooUoopig voldoet het zeer goed. Ook deze luchtband kan opgepompt worden. Op bericht der Londensche politie zijn Zondag in het Maashotel te Rotterdam gearresteerd twee Engelsche heeren, die in het bezit werden bevonden van zeer gevaarlijk materieel en eene uitgebreide correspondentie. Het dynamiet is naar Delft gezonden, tot het instellen van een onderzoek. (Het bovenstaande wordt gebullitineerd door de Amst. Crt Een Delftsch student, die zich dezer dagen op een avond te 's Gravenhage bevond, en zich niet lekker gevoelde, nam het welwillend aanbod van een onbekend Hagenaar aan, om hem per tram naar zijne kamer in Delft te brengen. De vriend bleef op de canapé slapen. Toen de student 's morgens goed wakker werd, miste hij zijn dagelijksch pak, met sleutels en portemonnaie. De Hagenaar had zijne eigen versleten plunje achtergelaten. Dat „onlekker" gevoelen, zal waarschijn lijk wel beteekenen dat de student boven zijn bier'' was, want het is toch niet te veronderstellen dat hij anders een hem geheel vreemden kerel op zijn kamer zou nemen. Dat zou voor een student al te onnoozel zijn. Uit het volksleven. Eene be woonster van Haarlemmerhouttuinen te Amsterdam mishandelde dezer dagen haar stiefzoontje op ernstige wijze. Zaterdag morgen kwamen daarover vrouwen uit de Willemstraat wraak nemenzij ont rukten aan de hardvochtige moeder het kind en bedreigden haar zoo, dat zij de vlucht moest nemen in de woning harer moeder, een klein 6indje van de hare gelegen. Een groote menigte volgde haar. Eenige politieagenten beschermden de vrouw. Terwijl de menigte voor de deur stond waarachter de vervolgde was ver dwenen, werd uit het dakvenster een steen geworpen, die terecht kwam op het hoofd van een knaap, die door de goede zorgen van een bewoner van een naburig perceel spoedig weer werd bijgebracht. Iniusschen werd de politie van het bureau Noorderrnarkt met de zaak in kennis gesteld. Deze ondervroeg de vrouw welke vei klaarde het kind niet te hebben mishandeld. De wonde die het knaapje op den arm vertoonde, was veroorzaakt door het vallen in een ruit. Het publiek sprak echter dit tegen en hield vol dat het kind mishandeld is. Als overtuigingsstuk voor de omstanders werd het weer uit de Willemstraat gehaald. Het verklaarde zelf door de moeder met een bord te zijn geslagen en daardoor ge wond te zijn en ooggetuigen verklaren duideluk te kunnen constateeren dat de jotïgen sporen van mishandeling droeg. Verdere uitvoerige besprekingen van het publiek werden belet door het op treden der politie een brigadier, vier agenten en een rechercheur die de menigte uiteendreven. Eenige vrouwen vertrokken toen weder met het kind naai de Willemstraat, steeds dreigende de mishandeling te zullen wreken. Langzamerhand keerde nu de rust in de Houttuinen weer, alleen op enkele plaatsen in de buurt stonden tegen uur nog groepjes te praten (Vlksdbld.) Men meldt uit Enkhuizen Een vink van den heer K. alhier ont snapte voor ruim 6 weken uit zijn koo dezer dagen vertoonde het beestje zich lustig grijpen en scheen zeer in zjjn schik, toen het zich weer in zijne kooi bevond. Te Amersfoort was ook een schutter, die eens quasi aardig wilde zijn. Hy verscheen in uniform op zwarte klompen. De waarnemende commandant liet den man ook uit aardigueid meer dan twee uur geheel alleen op de binnenplaats van het bureau der schutterij strafexerceeren, een liefhebberij, die don dapperen lands verdediger zeker wel niet zal uitlokken om zijn flauwe aardigheid te herhalen. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur ontvluchtte te Roermond in een on bewaakt oogenblik uit de gevangenis zekere Eduard Dubois, oud 29 jaar, geboren te Duffel (Belgie), die hier te lande is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en wiens uitlevering door de Belgische regeericg is aangevraagd en toegestaan. De brigade-

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2