No. 4050. Zaterdag 12 September 1806. 12' Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. D1ELEMAN, AXEL. Bnitcnl-ind. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Binnenland. AXIÏLSCIIE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zondag zou op Fransch gebied, even over de gions van Elzas, een groote socia listische meeting plaats hebben, waaraan vela Elzassers zouden deelnemen, en waar o. a. Bebel als spreker zou optreden. Aan de grens werd Bebel en een auder socialis tisch lid van den rijksdag echter medege deeld. dat hun de toegang tot Frankrijk was verboden. De heeren keerden dus met de Blzassers terng. Na een vergeefsche poging, om nu op Duitsch gebied te ver gaderen, ging men uiteen. Danationale raad van de Fransche arbeiderspartij had, in een door Guesde en Chauvin geteekenden brief, aan de socialistischgezinde bewoners van den Elzas in herinnering gebracht, dat zoowel de Duitsche als de Fransche socialisten in 1871 de vredesvoorwaarden en den afstand vaa den Elzas hadden afgekeurd. De Fransche pers is, met uitzondering vau de revolutionnaire, eenstemmig in haar goedkeurend oordeel over de weigering om Bebel tot het Fransche grondgebied toe te laten. De socialistische pers is natuurlijk vertoornd, terwijl Jules Guesde en Chauvin een brief aan den voorzitter der kamer schreven, om deze kennis te geven van hun voornemen, de regeering over bedoelden maatregel te interpelleeren. In Engeland wekt het groote ontroering, dat eenfge van de in vrijheid gestelde Iersche dynamietmannen door het langjarig verbljjt in de gevangenis feitelijk krank zinnig zijn geworden, althans in een geestes - toestand geraakten welke hen buiten de maatschappij plaatst. Dr Callagher her kende bij zijn aankomst te New-York zelfs zjjn familie niet meer en Whitehead ont deed zich van zijn kleeding en verdween. Eerst na een week is hij in een hoogst treurigen toestand, en lijdende aan ver volgingswaanzin teruggevonden. Bij de verkiezingen te Barcelona hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De kiezers vernielden de stembus en be streden elkander met revolvers en met stokken. Drie personen werden zwaar 14 Of die behandeling evenwel te wijten is aan het algemeene landsbestuur of gezocht moet worden in het provinciaal beheer, en ol zij voortvloeit uit eigen onwil traagheid of bekrorapene kleingeestigheid, staat ons niet te beoordeelen. Alleen weten wij, dat er thans meer dan ooit over het verbeteren barer wegen wordt gesproken. Doch spre ken is geen handelen, met andere woorden wij verwachten in de eerote jaren nog weinig van die gedroomde verbetering, ja wellicht zal ons nakroost anno 1900 en zóó veel schrijven eer onze provincie, wat hare wegen betreft, met de minste harer Zusters zal kunnen wedijveien. Wjj willen hierdoor echter niet beweren dat er niets ten behoeve onzer provinciale wegen is gedaan, dat zij verre; integen deel erkennen wij gaarne, dat zij in de laatste zestig iaren aanmerkelijk zijn ver beterd. Immers heugt het nog menigeen dat men toen een ganschen dag noodig had Om van Dalen naar Assen en zelfs van Assen naar Groningen te reizen ja, uit eene nog voorhanden zijnde rekening uit dieu tjjd kan bljjkeu, dat eene deputatie De Spaansche regeering besloot met allen spoed vier bataljons, twee van de infanterie en twee van de mariniers, naar de Pailippijnan te zenden. Vermoedelijk zullen deze troepen reeds den 15en dezer worden ingescheept, en dus tegen het laatst van October op hun bestemming kunnen zijn. In dien tijd kan veel gebeuren, want de berichten blijven ongunstig luiden. Fr is weer een samenzwering met uitge breide vertakkingen ontdekt, waarop een groot aantal arrestaties plaats had. Bovendien ontvingen de bladen te Madrid bericht, dat een bende van omstreeks 1000 opstandelingen de provinciale hoofdstad San Isidro bezette en den gouverneur en andere overheidspersonen benevens den geestelijke gevangen namen. De opstan delingen spaarden de gevangenen, maar ontzagen de eigendommen niet. De datum voor het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins wordt voorloopig nog niet vastgesteld. Men hoopt den czaar over te halen, op zijn terugreis van Frankrijk, de plechtigheid te koman bij wonen. In elk geval wordt een der grootvorsten als vertegenwoordiger van den czaar verwacht. Een aantal officieren van het Russische dragonder regiment, dat aan keizer Frans Joseph was opgedragen, hebben zich in een dolle bui op straat aan de voorbijgangers vergrepen. Een hunner is uit den dienst ontslagen, terwijl 11 anderen tot gewoon soldaat zijn gedegradeerd. De kolonel die van het gebeurde geen rapport had ge maakt, is van zijn bevel ontheven. De buitengewone hardheid dezer straffen doet vermoeden, dat gansch iets anders ie gebeurd, een vermoeden dat sterker wordt, wijl het militaire blad alleen de opgelegde straffen mededeelt en zwijgt over het vergrijp. De Duitsche bladen spreken van een politieke demonstratie, welke nog wel tegen den eere kolonel van het regiment, keizer Franz Joseph, zou zijn gericht geweest. Alle te Konstantmopel wonende Arme niërs, die geen grondbezittingen tot een waarde van 300 Turksche ponden hebben, worden verbannen. Ook de afgezette Armenische patriarch Ismirlian is uit zijn paleis te Scutari ge haald en op een schip gebracht, dat hem naar Klein Azië zal overbrengen. Het aantal omgekomen Armeniërs wordt thans op 7000 gesteld. De meeste lijken zijn maar even onder den grond gestopt, waarom op maatregelen in het belang der volksgezondheid wordt aangedrongen Volgens de Ind. Beige zal de Engelsch- Egyptische expeditie eerstdaags den marsch naar Dongola voortzetten. Dulgo is reeds bezet. De Derwischen hebben nog meer dan de Engelscheu van den zandstorm te lijden gehad, en o. a. vijf geladen vaartuigen verloren. Een Italiaansch blad vernam, dat te Kassala het bericht van den dood van den Mahdi was ontvangen, aangebracht door een uit het kamp van Osman Digma uit de ridderschap en eigenelfden van Drenthe, bij zekere gelegenheid naar den Haag afgevaardigd, met eigen rijtuig der tien dagen werk hadden, om van Assen naar de plaats harer bestemming te komen. 't Was ten gevolge van den toennialigen slechten staat der wegen, alsmede van den verren afstand, dat, benevens vele etten, ook de advokaat Weenink met zijn neef Wouter den dag voor de zitting van den etjtoel zich naar Assen op reis begaven. Daar Weer.h^k van deze gelegenheid tevens gebruik wilde maken om een oud oom van hem ter loops te bezoeken, had den de jongelieden reeds vóór het aan breken van den dag den huize Santhorst verlaten. Een recht ouderwetsch, doch zeer gemakkelijk rijtuig, getrokken door twee flinke paarden en bestuurd door een grijzen bediende, bracht hen na lang suk kelen in het dorp, waar die oudoom Lucas Stuggink genaamd, woonde. 'tWas een meer dan tachtigjarige grijsaard, die, na eene halve eeuw, aldaar het scholt-ambt, zoo goed en kwaad hij 't kon en tevens zoo despotiek mogelijk, te hebben waar genomen, thans eene ongestoorde rust ge noot. Gedurende dien langen diensttijd was hij, bovendien verscheidene jaren lid van den loffelijken etsloel geweest, en had hjj niet dan zeer noode wegens dooiheid zijne plaats als zoodanig aan een ander moeten inruimen. Naarmate zijne jaren klommen was de doofheid uog steeds ver ergerd, zoo dat hij zich sedert lang de ge nietingen van het gezellige verkeer had moeten ontzeggen en daardoor ook zelden meer zich in het openbaar vertoonde. Hij was nimmer gehuwd geweest, om de een voudige reden, dat hij nooit van vrouwen had gehouden. Slechts met ééne had hij zich gedurende meer dan vjjftig jaren vrjj wel kunnen verstaan, 't Was zijne huis hondster Martha, die door haie lange dienst en weinig beschaafde manieren hem meer als haars gelijke, dan wel als haren meester beschouwde. Bi) de aankomst van onze reizigers had de nieuwsgierigheid Martha reeds naar builen gelokt. »Goê morgen, Martha," riep Otto»is de scholte al bij de hand?" »'k Leuf, dat Loeks (Lucas) nog in 't bedde lig," was't familiare antwoord. »Wees dan zoo goed," hernam Olto, uit den wagen springende, „en zeg aan oom, dat ik er ben." „Games, jonk, bist doe 't," riep de best nu eerst ziende wien zij voor had. En met een ging zij naar binnen. Gelukkig was de oude scholte reeds op die nu onverwijld zijue bezoekers opwachtte zoo gul en vriendeljjk, als men maar bij mogelijkheid van een dooven, stokouden man kon verlangen. De geïmproviseerde maaltijd was in een ommezien gereed Stuggink was aan tatel buitengemeen spraakzaam en werd dit vooral, toen hjj hooide, dat Wouter hoofdzakelijk ineé naar gevluchfen slaaf. Veel vertrouwen wordt aan dit berieht niet geschonken, Het denkbeeld om een nationale in schrijving te openen voor een huldeblijk aan H. M. de Koniqgin-moeder bij hare aftreding als regentes van bet Koninkrijk, als oen bewijs van den innigen dank der natie voor al hetgeen zij tijdens haar regentschap verrichtte, zoowel voor de opvoeding van Hare Koninklijke dochter als voor de bevordering van 's lands be langen, vindt veel instemming en zal worden uitgevoerd. Wjj ontvingen een lange ljjst van namen van personen, die in de hoofdcommissie en provinciale commissiën zitting hebben. Het voornemen bestaat om, overal waar de provinciale commissiën dit noodig oordeelen, plaatselijke commissiën in het leven te roepen Het bureau van da hoofdcommissie be staat uit de heeren rar. J. Heemskerk Az. minister van staat, voorzitter, F. E. Uijttenhooven, te 's Hertogenbosch, secre taris, en J. J. L. Heldring, te 's Gravenhage penningmeester. De commissie in Zeeland bestaat uit de heeren W. A. Graaf van Ljjnden, voor zitter lid van do hoofdcommissie, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, secretaris- penningmeester der Provinciale commis sie, mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, jhr. W. M. M. H. de Jonge te Zierikzee, J. M. Kakebeeke te Goes, jhr. mr. L. Scborer, burgemeester van Middelburg, lid van de hoofdcommissie, W. J. Vader van 's Gravenpolder te Wissekerke en L. J. M. v. Waesberghe-Janssens te Hulst. M. Ct. Assen ging, om er de zitting van het hoogste rechterlijk collegie bij te wonen „'k Ben ook tien jaren ette geweest," sprak de grijsaard met zichtbare ingeno menheid, »en menige twistzake helpen be slissen en menig booswicht aan den ljjve helpen straften." >De etstoel," zei Wouter, „is zeker eene zeer oude instelling." »Oud," antwoordde Stuggink, „wonder baarlijk oudwant wij lezen er van, mjjn vriend, dat hij voor honderden vau jaren, reeds bestond en dat zijne zittingen of lotting® eertijds in de Ballercule werden gehouden ja, ja, de etstoel is oud en de eere van 't landschap." »Maar hij heeft zijn tijd gehad, naar ik meen," viel Wouter in. >Hoeziju tijd gehad?" vroeg de grjjsaard. „Heb ik niet gehoord," was Wouters antwoord, »dat het hoog bestuur van dit landschap er op bedacht is, ja reeds uit voering heeft gegeven aan het plan, om den etstoel te hervormen en door een meer geschikt gerechtshof te doen ver vangen Hoe," riep de grijsaard met buitengewone verbazing, „is dat waar, Otto >WeeniDk knikte toestemmend." »En waar en wanneer is dat plan be raamd „Te Assen op den landsdag (vergadering der staten) van 1788, waar toen tevens.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1