RaudclsbcriclitBn. Advertonticn. Vooruitgang is ons Streven aan te besteden: VOORHAMEN: Perkamentpapier kisten (afzonderlijke compartimenten) leguanen en waterlooskleppen, bovendien bevindt zich in de boot een watertank, inhoudende 300 liter tot verhoogicg der stabiliteit. Ze wordt geroeid door 10 tot 12 man, terwijl voldoende ruimte over blijft voor schipbreukelingen. Het vervoer geschiedt met de reeds bestaande wagen met 6—8 paarden. De boot, die alleszins aan de verwachting beantwoordde, munt uit door lichtheid en stabiliteit. Na afloop werd de reddingsboot geplaatst op het station Vlugtenburg der Mij. in sen daarvoor kort bij de zeewering nieuw gebouwde, nette en mime remise. De boot draagt don naam van den vorigen president der Mij., den h6er Veder, eerst koitelings overleden, die als directeur de belangen van het reddingswezen, in het bijzonder van de Mij., geruimen tijd be hartigde en welke naam aan de oprichting der Mij. in 1824 ook nauw was verbonden. Niet alleen de kruideniers, maar ook de manufacturiers te Heorenveen houden nu hunne winkels op Zondag van één uur af gesloten. Te Winschoten is gevankelijk binnengebracht zekere F. F., van Oude Pekela, verdacht van poging tot moord op een 3jarig zoontje van de weduwe C. Thaden, met wie de verdachte in onecht leefde. Men meldt uit Haarlem In den nacht van Zaterdag op Zondag is er eene brutale inbraak gepleegd in den winkel van den heer C. G. Bier, wonende in Koningstraat alhier. Dooreen zijspiegelruit te verbrijzelen, hebben de dieven gelegenheid gehad de geetaleerde voorwerpen naar zich toe te trekken. Die van mindere waarde lieten zij liggen doch meegenomen werden eemge gouden zilveren en nikkelen horloges, horloge kettingen, granaten broches enz. De Koningstraat is een der hoofdstraten, die 's nachts goed verlicht zijn. Het gebeurde is daardoor des te brutaler. Men schrijft aan de N. R. Ct. De appel valt zelden ver van den stam. Aan dit spreekwoord denkt men onwille keurig, als men het volgende verneemt. Eenigen tijd geleden werd in de bladen medegedeeld, dat zekere K. (alias de Bofferbakker), te Volendam was gear resteend wegens afdreiging. Aan een voudige zielen maakte hij wijs dat hij gelden moest hebben voor »kerkelijke diensten", want dat erandeis allerlei on heilen zouden plaats hebben. Hij zona zijn zwager (alias de Bollepikker) zelfs naar een juffrouw te Ilpendam om con tanten, daar anders haar huis in asch zoude worden gelegd! enz. De Boffer bakker heeft eeD dochter, die te Amsterdam diende. Dezer dagen ver zocht zij haar meesteres naar Volendam te mogen gaan, omdat haar broeder ernstig ziek was. Het verlof werd verleend teruggekeerd deelde zij mede dat haar broer een beroerte had gehad, en den laatsten adem had uitgeblazen, juist toen zij kwam om hem te bezoeken. De pas toor, de kapelaan en een pater waren nog in het sterfhuis toen zij arriveerde. Geen wonder dat de goede menschen bij wie Aaltje (zoo heet de hierbedoolde docbtei des Bofferbakkers) woonde, erg begaan vvaien mot het lot van de weduwe en haar kinderen. Zij zouden zeker hulp verleenen. Een paar dagen later verzocht en ver kreeg de meid verloi om de uitvaart haars broeders bjj te wonen. En toeu zij ander maal terugkeerde, vertelde zij dat er een wonder gebeurd was. Haar broeder, die reeds in het doodshemd op slroo lag bad zich weer opgericht, was allengs beter gewoiden, en nu hersteld. De man barer meesteres (die natuurlijk begreep dat Aaltje hem bedrogen had) ging naar Volendam, bezocht de schoon zuster van het meisje, en vernam dat Aaltje ahes verzonnen bad. De broeder was met den botter op zee aan het vissc ien, en was zells niet ongesteld geweest. Evenals de Bofferoakker vroege; ge dreigd had met allerlei wonderen" om Zóó aan geld te komen, had uu du dochter verhalen opgedischt. was het te doen geweest om aan geld te komen, dat voor de »arme wt êuw en weezen in ontvangst te nemen, oi was het om een paar dagen vrij af? Wie zal het zeggen? Zeker echter is het dat de dochte: de voetstappen des vader druktdat is het droevige van de historie. Met het oog op de ondervinding, dat vele lotelingen op den dag der loting voor de militie zich schuldig maken aan misbruik van sterken drank, zijn de burgemeesters der gemeenten in Noord- Holland door den Commissaris der Koningin in die provincie verzocht al de hun ten dienste staande middelen te bezigen om dit misbruik zooveel mogelijk tegen te gaan. Zondag werd in Wald (kanton Schwijz, in Zwitseiland) kermis gehouden. De vroolijke naklank daarvan werd echter verstoord, dooi dat de politie den volgenden dag in het bosch het lijk van een vijftig jarige vrouw vond, die door éen-eu twintig meststeken was gedood. De moordenaar werd spoedig gevonden. Het is een jongen var. 15 jaar, die toen men hem arresteerde, evenals gewoonlijk erg kalm aan het werk was in een brouwerij. Hij vertelde onmiddellijk, zonder een spoor van berouw, aan de agenten, dat hij erg veel lust had gehad om eens royaal kerrüis te houden. Daarom was hij naar zijn nicht gegaan, om haar geld te vragen, doch deze had zelf maar vier franken, en ze weigerde hem daarvan iets te geven. Toch wilde de jongen dat geld hebben. Toen ze een boodschap ging doen, wan delde hij met haar mee, en een eind buiten het dorp gekomen, zei hij dat hij haar zou vermoorden als ze hem niets gaf. De vrouw dacht dat 't een grapje was, en liep door, maar toen greep het neefje haar aan, en stak en sneed haar net zoo lang met zijn zakmes, totdat ze dood was. Daarop sleejf e hij het lijk naar het bosch, nam de vier franken uit het knipje, en ging die ten deele verteren in een tent, waar een blijspel werd ge geven, en vervolgens in dön draaimolen op de kermis. De autoriteiten kunnen niet aannemen, dat een jougen van .15 jaar, die met de grootste kalmte tot een dergelijke af schuwelijke daad in staat is, normale hersens heeft. Maar hij redeneert heel verstandig met zijn rechters. Op een wandeling naar Meysse ont moette de Koning van België een fiets rijder. Deze wilde groeten, doch van zijn fiets springend, om den groet zoo deftig mogelijk te doen, viel hij met het wiel en al om en rolde tot voor de voeten des Konings. Deze laatste lachte hartelijk en maakte de opmerking, dat zelts een ontmoeting met den KoniDg den burger zijn evenwicht niet mag doen verliezen. Het geval werd verteld, de nieuwsgierigen bleven staan op de plaats waar de ont moeting" plaats had men vertelde, dat Z. M. door den wielrijder was omver ge reden en te Brussel sprak men zelfs van een aanslag Te Hammersteio in het district Marienwerder is bij een kruidenier een vat aether ontplolt, met net gevolg dat het huis groeten deels vernield werd. Een persoon is bij dit ODgeluk omgekomen, negen zijn zwaar en nog velen lichtge kwetst. Een kamenier zat dezer dagen in een trein van Sliho naar Boyle (Ierland), toen aan zeker station een welgekleed man haar verzocht even een kindje van een week of. vijf te houden, terwijl hij een kaartje ging halen. De man kwam niet terug, maar even voor de trein verdel ging stapte eene vrouw in, die tot liet volgende station meereed en voor zij den .vagen weder verliet tot het meisje zeide »Liel kindje, niet? Je zult rijk beloond worden als j'r eene goede verzorging voui vindt." Zij liet een doos achter met meel en een papier met, den naam van hot kind, benevens de verklaring, dat de verzorgster „een groot loon zou ontvangen van God." Het wicht, dat goed gekleed was, is Id een werkhuis ondergebracht. In Ohio is eeD huwelijksfeest op de moest romantische, al is het niet de aangenaamste wijze, geëindigd. De plech tigheid was juist afgeloopen en de gasten zouden aan tafel gaan, toen vijftien bon» gerige landloopors plotseling hun opwach ting maakten. Eerst riepen zij „Handen op en daar geen der gasteu het noodig tiad geoordeeld gewapend naar een bruiloft te gaan, schoot er niets anders over dan maai te gehoorzamen. De landloopers plunderden daarop alle zakken der aan wezigen, namen hun juweelen en dreven hen daarop in de houtschuur, waarvoor één hunner de wacht hield. De overigen zetten zich aan tafel, aten alles op en verdwenen toer. met de buit; zelfs de huweiijks-acte nameu zu mee. Slechts drie der struikroovers weiden achterhaald en van hun eigendom kregen de beroofden tot beden uiets terug. De strenge onthouding, die dr. Leydsg den Transvaalschen Staats secretaris, door zijn geneesheer is voorgescbieveD hem is het rooken verboden, het algeheele gebruik van wijn enz. ontzegd, en ter wille van zijn gezondheid zelfs het vele spreken afgeraden heeft den president doen besluiten zijn pijp thuis te laten, ten einde niet in de bekoriDg te komen om te rooken. Do overige leden van den Uitvoerenden Raad hebben dit voorbeeld onmiddellijk gevolgd, en thans is besloten allen ambtenaren het rooken in het Gou vernementsgebouw te verbieden, een verbod, dat voorzeker ter wille van den lijder met alle mogelijke toewijding zal worden opgevolgd. Men zal begrijpen, dat dr. Leyds uiterst gevoelig is voor deze hoffelijkheid. Te Stettin leeft een menscb zonder maag't Is dó controleur van de belas ringen Tiede. Anderhalf jaar geleden weid hem in het ziekenhuis te Frankfort a. M. door dr. Schucbard de maag, die vol met kankergezwellen zat( uitgesneden. In de plaats van de maag is de huid van den maag voerenden darm beursachtig veiruimd geworden. De heer Tiede moest na de operatie en de daarop gevolgde genezing aanvankelijk zeer voorzichtig met eten zijn. Telkens mocht hij slechts weinig gebruiken. Thans echter, na U/2 jaar, voelt hij zich even gezond als ieder ander mensch die in het bezit van een goede maag te, en behoeft zich zelfs niet aan een spreng diëet te houden. Dooi de bewerkstelligde operatie is in elk geval bewezen, dat de menscb ook zonder maag kan bestaan. Overigens is deze operatie de eerste van dien aard, welke gelukte. Men is er weliswaar ook vroeger in geslaagd een paar dergelijke operatiën met succes te verrichten, doch 2 a 3 dagen later zijn de patiënten gestorven. Het weggenomen orgaan bevindt zich op spiritus in het ziekenhuis bjj Pommerans- doit en er zijn ook, ten behoeve der wetenschap, photographien van gemaakt. Op de Berlijnsche koloniale tentoon stelling had dezer dagen het volgende vermakelijke onderhoud plaats; Een bezoeker naderde een gehuwden Kamerunneger en hield hem een thaler voor met de woorden Dit geld schenk ik je, als ik je vrouw eens een kus mag geven 1" Da aangesprokene ging, zonder een woord te spreken, zijn hut binnen, keerde onmiddellijk terug, bood den blanke vier mark aan en zeide En dit schenk ik u, als ge mij toestaat uw vrouw eens te kussen. Er wordt in Frankrijk voor oen aanzienlijk bedrag aan vodden ingezameld. Elke ingezetene verbruikt jaarlijks 8 kilo vodden, hetgeen voor een bevolking van 36 millioen inwoners een totaal van 288 millioen kilo oplevert, welke, door elkaar 50 centiem waard zijnde, 144 millioen francs opbrengen. De uitvoer is in 1881» tot 37,600,000 francs gestegen. DeParij- zenaars werpen eiken dag in goot eD modder 50 duizend francs, welke eiken nacht door de voddenrapers worden opge raapt, wat op 't eind van het jaar het eerbiedwaardig bedrag vau 18 millioen francs oplevert. De Daily Mail vertelt, dat tijdens hevige aardbevingen, die in Maait van dit jAar plaats hadden in Chili, Santiago en Valparaiso, bet eiland van Robinson Crusoe is verzonken. Het eiland Juan Fernandez op de kust van Chili, dat Alexander Selkirk vier jaren lang tot woonplaats diende, werd tegenwoordig bewoond door een honderdtal visschers. De Chileensche rogeering heeft een schip uitgezonden om te onderzoeken ol het verhaal waar is. Woensdag werden te Waregem voor de 50e maal de jaarljjksche wedrennen gehouden. Ditmaal zijn ze op treurige wijze afgeloopen. Op vjjf paarden die over eeoen hinderpaal moesten springen, vielen er vier met hunne ruiters. Drie werden stervend opgenomeD. Axel, 5 Sept. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe f 6.75a./ 7.— nieuwe tarwe - a 7,25 rogge ƒ0.- a ƒ0. nieuwe rogge 4.75 a 5.- jarige wintergerst a uieuwe wintergerst 6.50 a 6.75 jarige zomergerst - a ƒ--.-; nieuwe zomergerst 5,25 a 6, - haver ƒ5.- a 5.35 paarden'oooneD 5,75 a 6.— groene erwten 6.75 a 7. - koolzaad ƒ0.— a ƒ0.— kanariezaad -vlas (per 44 a 56 c) f 0.—. -.- a Boter f 1.20. eieren f 3,20. Hulst, 7 Sept.. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe ƒ7, Rogge 4,75, Wiutergerst 6,50, Zomergerst ƒ0.-, Haver 5,80, Erwten ƒ7,-, Paardenboonen 5,80, Duiven- boonen 0,-, Witteboonen 0,- Bruineboonen Boekweit/"-,— Lijnzaad Aardappels 0,- Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 1,20, Eieren per 26 stuks ƒ0,90. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 43 stuks hoornvee 30 varkens verkocht 29 15 Gent, 4 Sept. Graanmarkt. De prij zen z\jn opgegeven in franken en pet 100 kilo. Tarwe 16,50 rogge 10,75, gerst 14.75 haver 15.— tot 17 koolzaad 22, lijnzaad 19 tot 22, lijnzaadkoeken 14 tot 15, kool zaadkoeken 11 tot 12. Boter per kilo 2,5ö fr. tot 0,— fr. Eieren, de 26, 2,- fr. tot 0,- tr. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1,20 tot 1,35, varkens levend ge wogen 60 tot 70 c. MAATSCHAPPIJ to AXEL. Het Bestuur van bovengenoemde ver- eeniging zal op Zaterdag 12 September 1896, des middags ten 1 uur, ten huize van P. Dieleman, »\s Lands Welvaren'' te Axel, trachten de levering vaD Voorwaarden van aanbesteding en in- schrijvingsbiljetten worden verstrekt door het Bureau der Axelsche Courant. Het Bestuur J. RAMONDT. Voorz. J. VAN HOEVE, Secr. Axel, Augustus 1896. voor iumaakpotten 15 cent per Heter bij P. DIELEMAN, Axel,

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3