No. 1049. W oensdag 9 September 1896. I2e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Bnitenliind. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Den laatsten tijd is herhaaldelijk sprake geweest van een minder goede verhouding tusschen keizer Wilhelm en den koning van Saksen, die, naar beweerd werd, wegens het ontslag van Bronsart van Schellendorf. een vrij kras vertoog tot den keizer zou hebben gericht. Als dit geschied is, dan is de goede verstandhouding tusschen de beide vorsten weer hersteld, want de keizer is te Dresden aangekomen tot bijwoning der manoeuvres en op zeer hartelijke wijze ontvangen De Fransche minister van openbare wer ken heett aan een diner te Narbonne een rede gehouden, hoofdzakelijk gewijd aan de groote eer, welke de republiek overkomt door het bezoek van den czaar, wiens komst Frankrijk weer een hooge plaats onder de mogendheden geeft, en het zegel is op de bestaande innige verhouding tusschen beide landen. Van agrarische zijde was in Duitschland herhaaldelijk aangedrongen op een officieel onderzoek van de in Duitschland ingevoerde granen, daar deze meermaal onrein en vol bacteriën zijn. Een te dezer zake aan de regeering uitgebracht rappoit komt tot de slotsom, dat de bestaande verdragen zulk een onderzoek, dat wering van invoer ten gevolge zou moeten hebben, niet toelaten. Alleen als maatregel in het belang der volksgezondheid zou zulk een onderzoek met de verdragen bestaanbaar zijn, maar de hygiënisten zijn van oordeel, dat de meeste der bedoelde bacteriën onschadelijk zijn, en dat in inlandsch graan een Diet geringer getal bacteriën voorkomt, zonder dat dit tot bedenkingen aanleiding gaf. Het huwelijk van den Italiaanschen 13 Hjj volgde zijnen vader naar dat ramp zalig land, waarop de demon der wispel turigheid voor eeuwig zrjn vingermerk schjjnt gedrukt te hebben naar dat schoone maar ongelukkige land, waar men eens de zedeloosheid ten toppunt zou zien klimmen waar eenmaal de bandeloosheid vrjjheid zon heeten, waar eens in opvolgende orde koningsmoord gepredikt en bedieven, de godsdienst der rede bewierookt en het genie aangebeden zou worden. En hij vond er zjjneo vader. Maar ontweek hij ook in zijn vaderland de opgehevene hand der gerechtigheid, die den verstoorder de. maatschappelijke orde en rust met straf bedreigde niettemin volg den hein daar in den vreemde nieuwe be proevingen en rampen. Na een verbljjf van slechts weinige maanden, nu eens doorgebracht met het beramen van uitzinnige plannen, dan weder met het houden van opgewondene ge sprekken heden vol moed en hope, en morgen weder vol bekommering en vrees klopte de dood aan de gemeenschappelijke woning, om Wouters vader uit de zetel- kroonpnns zal niet in bet vaderland van de bruid, maar in dat van den bruidegom worden voltrokken, daar koning Humbert niet wil dat Rome als hoofdstad zal worden gepasseerd. De plechtigheid zal vermoe delijk reeds over vijf weken plaats hebben; en worden voltrokken door den hofkapelaan. De Carlistische algevaardigden in de Spaansche kamers weren zich de laatste dagen nog al. Eerst hielden zij een inter pellatie over de Philippjjnen, omderegee- rir.g te verwijten door haar zorgloosheid oorzaak van den opstand te zijntoen weigerden zij hun steun aan de spoorweg wet, en nu geven zij te verstaan, dat zij den strijd met wettelijke middelen zullen staken, en een anderen weg inslaan. Men vreest voor een oproerige beweging in Catalonie, welke, nu zooveel troepen naar de koloniën zijn gezonden, niet ge makkelijk te dempen zou zijn. Markies De Canrinana, bekend door ziju onthullingen in zake de knoeierijen in het bestuur van Madrid, heeft in een rede ver klaard, zeer ernstige gebeurtenissen te duchten Men hoopt echter, dat de paus de plannen der Carlisten niet zal goedkeuren. Mochten die tot uitvoering komen, dan zou het er voor Spanje hopeloos uitzien. De gezanten te Konstantinopel hebben der Porte toch nog een gemeenschappelijke nota over de jongste gebeurtenissen doen toekomen. In dat stuk wordt gezegd dat het bewijs geleverd is dat verscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten met onverschilligheid de uitspattingen van het gepeupel hebben aangezien, of er zelfs een werkzaam aandeel in genomen hebben en dat het volk bijeengeraapt werd om de Armeniërs te vervolgen en het daartoe plaats van wanorde en strijd over te voeren naar het rijk van eeuwige orde en vrede. Kalm en gelaten was DirK van Wijdenés gestorven kort voor zjjn verscheiden bad hjj God om vergiffenis zyner zonden ge beden en aan allen vergeven, die hem mochten hebben beleedigd of misdaan. En hoewel hjj het niel met zoo vele woorden had uitgesproken, toch was het uit zijne gansche houding en menige zinspeling duideljjk geweest, dat hjj innig berouw bad over het eeus zoo hevig botvieren zijner hartstochten. Zjjn gedurige uitroep »ac.h, dat ik hier moet sterven in vei baud met zijne laatste bede»0 God, wees mij armen zond.iar genadig en waak over mijnen zoon!" bevatte voor dien zoon wenken, waarover hij had na te denken, ten einde zjjn volgend leven daarnaar in te richten. En die wenschen gingen voor Wouter nie: verloren. Wat men bij het sterven zijner moeder van hem had mogen verwachten, open baarde zich bjj den dood van zijnen vader, Eer nog de graszoden, die het vadergrat bedekten, wedei groen geworden waren, was in Wouters boezem de hevige patriot reeds krachtig gefnuikt. Met geheel andere oogen dan vroeger sloeg hjj nu de staatkundige woelingen rondom zich gade. Hij werd van dag tot dag gematigder en begon van lievetlede de dwalingen zjjner partjj, en ook vooral zjjne eigene misslagen m te zien, zonder werd georganiseerd. Ten slotte wijzen de gezanten er op, dat de toestand wel verbeterd is, maar nog steeds ongerustheid inboezemt. De Porte gaf natuurlijk weer last alle verdere vervolgingen van Armeniërs tegen te gaan. De Engelsche gezant bjj de Porte, sir Philipp Currie, die eenigen tijd afwezig was, zou Vrijdag op zijn post terugkeeren, naar men zegt met instructies, welke hem zouden veroorlooven zoo noodig zeer ver te gaan, en den sultan duideljjk te maken, hoe men in Engeland over de gruwelen denkt. De volksvertegenwoordiging op Kreta heeft de door den sultan toegestane her vormingen aanvaard. Dit besluit werd genomen na overleg met de leiders van de revolutionaire beweging, zoodat geen veidere moeilijkheden te vreezen zijn. De Times begint echter kwade noten te kraken over de houding der Mohammedanen. De berichten uit de Spaansche koloniën blijven ernstig luiden. Vooral die van de Philippijnen. Wel is thans ook van daar bericht ontvangen van eene overwinning, op 500 opstandelingen behaald, maar in drie andere provinciën vertoonen zich sporen van nieuwe woelingen. De regeeringstroepen zijn thans 18000 man sterk, maar moeten zich over een groote uitgestrektheid ver deden Dit laatste is ook de kwaal waaraan men op Cuba lijdt. Bij het begin van den opstand waren 17000 man troepen op Cuba aanwezig langzamerhand kwamen daar 130,000 man bij, terwjjl ziekte en sterfgevallen zeker 40,00u man buiten gevecht stelden. Van de valide manschappen, wier aantal dus even 100,000 bedraagt, zjjn 15,000 aange- nochtans zjjne zedeljjke overtuiging te laten varen. Wat hij nog kort geleden met geest drift had omhelsd, verloor nu bjj eene be daardere beschouwing veel, zoo niel alles van zjjne waardewat hjj nog voor wei uige weken als aangebeden had, begon hem allengskens te hinderen, daarna te ergeren en eindelijk te walgen. Frankrijk, eens zijn ideaal, waarin het paradijs zijner hoop en de hemel zijner staatkundige droomen lag, scheen hem nu een poel des verderls, een afgrond der zonde en eene hel van hoogst mogelijke jammeren. Daarom besloot hij, zonder verwijl er het stof van zijne voeten te schudden, eer zijn verpestende adem hem verstikken of zijn krater hem verzwelgen mocht. Maar werwaarts zou hjj henen gaan P Slechts een oogenblik stond hjj bjj die vraag verlegen. »Keer tot uw vaderland terug,'' fluis terde eene stem in zijn binnenste, en hjj zuchtte: waar zal ik daar veilig zijn? „Op Santhorst," antwoordde die zeltde stem. „Ja, ja, naar Santhorst," riep hjj in blijde verrukking. En derwaarts reizende vond hij daar eene veilige ankerplaats, waar hij te midden van de liefde en vriend schap zijner familie eene rust en ziele- kalrate genoot, zoo als hij die in jaren niet had mogen smaken. »Zie zoo, dat schikt op,'' sprak de ons bekende »snieder" Rieks, terwijl hjj het wezen tot bezetting van de ljjn Trocha-de- Mariel-Artemisa, 10,000 bezetten de pro vincie Pinar del Rio50,000 zijn in ver schillende garnizoenen geplaatst of aange - wezen tot bezetting van enkele punten, op welker behoud veel prijs wordt gesteld. Van daar dat voor den eigenleken dienst te velde niet dan zeer kleine troepenafdee lingen beschikbaar zijn, nauweljjks vol doende tot bescherming van de transporten. Zelden toch zijn meer dan 2000 man ver- eenigd, zoodat men zich moet bepalen tot onverhoedsche aanvallen op enkele punten, waar, naar men vermoedt, de insurgenten een kamp hebben opgeslagen. Bovendien heeft de zoo verdeelde macht nog steeds te lijden van ziekte en dood, zoodat een deel der eerstdaags verwachte versterkingen misschien wel tot aanvulling der gelederen van de oudere troepen zal moeten dienen. Alleen op Porto Rico, een der West- Indische eilanden, laat de toestand zich minder onrustbarend aanzien, daai een pogiug der vrjjbuiters om de bevolking te bewerken, op niets uitliep. Behalve deze officieele mededeeling vernam men door een der bladen, dat een schip, door de vrijbuiters naar Porto Rico gezonden, bij het eiland is vergaan, vermoedeljjk tenge volge van opzet. De vele teleurstellingen, welke de Duit- sche koloniën uit een zedeljjk oogpunt hebben opgeleverd, geven den laatsten tijd aanleiding tot geruchten over nieuwe schandalen. Zoo werd dezer dagen bericht, dat in het onder Duitschland's bescherming staande gebied ter Zuid Westkust van Afrika een groot schandaal was ontdekt. De desbetreffende geruchten worden thans ten stelligste tegengesproken. persijzer dicht bjj het vuur op de groote plaat legde en daarna een kleedingstuk van de tafel opnam en, het in de hoogte hou dende,aan eene naast hem staande vrouw ter bezichtiging aanbood. Die vrouw was de gade van den land man Geert Tabing en de moeder van meester Beiend Jan Tabing, en dat kleed een bruine rok van grot laken met staan- den kraag, twee rijen dicht aan een ge plaatste groote gewerkte knoop en met even zoo vele bewijzen van knoopsgaten daar naast, welke knoopsgaten evenwel meer tot sieraad dan tot gebruik bestemd waren doordien de rok gesloten werd door middel van een viertal haken en oogen. ,/t Is toch een verdolde mooie rok," zei vrouw Tabing, hem met welgevallen beschouwende. „Ja nu, ik weet dat ook wel," hernam Rieks, »dat er overmorgen op de lotting*) geen een ette (lid van den etstoel) zal wezen, die een deftiger en beter gemaakte rok om den hoet (ljjf lichaam) zal heb ben »Dat leuf ik zie daar ook. Geert zal zich mogen laten zien en zie kiek," ver volgde zij, een nieuwen flaphoed uit de kast nemende, »dat 's ook geen minnigheid Rieks." En na de grove lange haren van den hoed zoo glad mogelijk gestreken te hebben, gaf zjj 't voorwerp den kleinen Deze naam werd gegeven aan de zittingen van den lofieljjken" etstoel.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1