Landbouw. It i nu oil land. Rechtszaken. (iemcugd flienws. een tweede oorlogschip van Kreta naar Konstantinopel te zenden. Twaalf matrozen van de »Flèche zijn ontscheept ter bescher ming van het gebouw der Franscbe ambassade. Of voor deze wanordelijkheden werkelijk aansprakelijk zijn de Armeniërs verdient nadere bevestiging. De Porte toch is dadelijk bereid voor elke verstoring van de goede orde binnen het Turksche rijk den Armeniërs de schuld te geven. Een ietwat andere voorstelling dan bovenstaande berichten geelt het Weener Corr. Bureau. Volgens dit werden de portier en twee geemployeerden dei Otto maansche Bank gedood en de kassier zwaar gewond Volgens aangifte der Turksche politie werd uit Armeensche huizen geschoten. De politie beantwoordde het vuur, dat tot in den laten namiddag aanhield zij waagde het echter niet zonder tusschenkomst der consuls de huizen hinnen te dringen. De Armeniërs, die den Turken in handen vielen, werden neergesabeld. De Moham medaansche bevolking schoolde, met knotsen gewapend, samen. Te Galata werden Armeensche winkels geplunderd. In het lyceum aldaar werd een bom geworpen, waardoor twee menschen gedood en verscheidene werden gewond. Alle winkels in Pera, Galata en Stamboel werden gesloten. Van 6 uur 's avonds af trokken troepen met knotsen bewapende Mohammedanen door de straten de vluchtelingen voor zicb uitjagende. Men vreesde dieu nacht voor groote moordpartijen. Omtrent de oorzaak der wanordelijkheden valt volgens dit bericht nog niets te con- stateeren. Volgens een gerucht deden Albaneezen den aanval op de Ottomaansche bank volgens anderen waren het Koerden. De paniek onder de Europeanen is groot. Volgens te Londen ontvangen particuliere berichten was het oproer te Konstantinopel ernstiger dan de eerste tijdingen deden vermoeden. Hoewel de muitelingen weinig in aantal waren, bleven zij 's nachts meester van de Bank. V ele gendarmes en soldaten werden gedood. Alleen aan het tusschen- beide komen van de Engelsche, Fransche en Italiaansche stationneerende schepen was bet te danken dat het oproer snel werd onderdrukt. De Turksche ambassade te Parijs deed, op grond van de uit Konstantinopel ont vangen telegrammen over de wanordelijk heden, de volgende mededeelingen. Op een uitgebreide schaal had het Ar- Olschoon beide mannen van het zeilde vak, had Wouter zich nimmer met de praktijk opgehouden, maar zich geheel aan de fraaie leiteren gewijd en daarbij veel gereisd eene neiging, waartoe zijn levendig gestel bijzonder overhelde en weikei be vrediging het vermogen zijner ouders ruimschoots toeliet. Zoo bedachtzaam, kinderlijk, godsdienstig en verlicht als Weenink was zoo driftig en mystiek was Wouter. Beiden hadden zij de kinderschoenen uit getrokken in een hoogst onrustigen tijd. Een groot deel van Eurupa geleek toen een vuurspnwenden berg, waaruit nog wel geene Javastroomen opstegen en alles in zijne on middel lij ke nabijheid verwoest ten, maar waaruit toch reeds vau tijd tot tijd, en telkenreize geduc.hter, een onder aardsche donder zich liet hooren, als de voorbode van den jammer en ellende, die vroeg of laat zouden volgen. En die jam mer en ellende volgden niet alleen in Frankryk en elders, waar zij zich het eerst openbaarden maar ook in ons vader land. Jaren lang waren er menschen geweest en de zulkon zullen er wel altijd blij ven die, onvergenoegd met den gang der zaken naar verandering haakten. Wat enkelen begonnen deelde zich mede aan meerderen en weldra openbaarde zich overal eene zekere spanning. Wat verre weg de meesten alleen in hunne onder linge samenkomsten, ol te midden van hunne vertrouwdste vrienden in het ge- meensch revolutionnair centraal comité de onlusten voorbereid. Een aanzienlijk aantal Armeniërs, in troepen verdeeld, begonnen hun wandaden op verschillende punten der stad. Zij waren met revolvers en dolken gewapend en wierpen vele dynamietbommen. Kleine troepjes traden het voorportaal van de Keizerlijke Ottomaansche Bank binnen, schoten den officier van de wacht dood en hakte de hoofden der aanwezige soldaten af. welke zij op straat wierpen. Gebruik makende van de ontsteltenis en verwarring, sloten zij de deuren der Bank en begonnen hun vernielingswerk. Zij wierpen bommen naar de voorbijgangers op straat en schoten op vreedzame inwoners Vier Turksche dames, die in een rijtuig voorbij kwamen, werden in stukken gescheurd door het springen van een bom. Op verscheidene andere plaatsen der stad gebeuren soortgelijke wanordelijkheden inzonderheid aan de hoofdwacht bjj de moskee, waar een officier en vele soldaten gedood werden. In het klooster van Soeloe verschansten zich de Armeniërs in het schoollokaal en wierpen met bommen en losten schoten op de politie. Het aantal bommen, dat gevonden werd, is aanzienlijk. >Alles was voorbereid om verwarring in de geheele stad teweeg te brengen", heet het verder in dit bericht. »De minister van binnenlandsche zaken begeeft zich thans door de straten om tot kalmte aan te sporen. Patrouilles van soldaten doorkruisen de stad alle samen scholingen worden uiteengejaagd. Bij de verdediging maakten ook de Muzelmannen slachtoffers. »De getrouw gebleven Armeniërs keuren deze gruweldaden af. De patriarch heeft den banvloek uitgesproken tegen de ver wekkers der troebelen. Een commissie van onderzoek, bijzonderlijk aangewezen, heeft de schuldigen, die met de wapens in de hand gean esteerd zjjn, in verhoor genomen." Aldus het Turksche bericht, maar men weeteenig wantrouwen ten opzichte van de juiste voorstelling van het gebeurde van die zijde is v eroorloofd. De mededeeling dat ook de Muzelmannen bij de verdediging slachtoffers maakten, i» is vooral karakteristiek. Volgens andere berichten waren het als Armeniërs verkleede Koerden, die de Otto maansche bank overvielen. In een ander bericht lezen wij dat het Armeensch comité heimelijk de vreemde gezanten had gewaarschuwd. Waarvoor? Toch zeker wel niet daarvoor dat het moorden en onlnsten voorbereidde, als waarvan de Porte het hierboven beticht. heim elkander openbaarde dat predikten enkelen als van de dakenen op de straten. En ook deze laatsten namen in aantal en stoutheid toe. Werkelijke of vermeende grieven tegen het stadhouderlijk bestuur alsmede tegen die regenten, voor wie Vaderland en Oranje ééne ondeelbare zaak waren, werden alom gehoord, met vuur verdedigd, met kracht bestreden. Een aantal politieke blaadjes werden onder de menigte uitgestrooiJ, hartstochtelijke aanspraken en redevoer- ringen vol bombast door de politieke drij vers in vergaderzaal en kroeg, op pleinen en in straten ten aanhoore van de on kundige, schier voor eiken indruk ont- vangbare menigte gehouden. De band, die den pijlenbundel van het gemeenebest omsloot, werd losgerukt, en het land verdeelde zich in twee partyen, in prinsgezinden en patriotten. En om dat men zich zjjne gevoelens niet schaamde en iedere partij hare volgers zonder moeite zou bunnen kennen, droegen de eersten tot onderscheidingsteeken de geliefde oranjekleur en de laatsten een lint van blauwe zijde. De oranjeparty, over 't algemeen de sterkste in den lande, wist zich, hoewel met de uiterste krachtsinspanning, nog steeds in het hoog bewind staande te houden. Die macht te fnuiken en dat bewind omver le werpeii was het gestadig ijveren der patriotten. De door die party opgerichte socie- Waarschijnlijker is h°t dat de Armeniërs te Konstantinopel er de lucht van hadden gekregen, dat er iets tegen hen broeide en het comité daarom de gezanten waar schuwde. Opmerkelijk is het nog, dat volgens ditzelfde bericht, de vertegenwoordigers der mogendheden ondanks de heimelijke waarschuwingen van het Armeensch comité geen enkel wachtschip te hunner beschik king hadden. Over het hoofd mag bovendien niet gezien worden dat niet alleen Armeniërs en Muzelmannen het slachtoffer der wan ordelijkheden werden, maar dat ook tal van Europeanen ziin gedood. Eindelijk nog moet men bjj de beoor deeling dezer eerste berichten rekening houden met de strenge censuur, welke de Tuiksche overheid over de telegraaf uit oefent. Reeds twee dagen was het oproer aan den gang, alvorens elders daarvan bericht weid ontvangen. Vermoedelijk had de Porte gehoopt de beweging snel te onderdrukken. De beetwortelsuikerfabrieken te Rozendaal zullen half September met de campagne een aanvang nemen. Voor verbeteringen en veianderingen in de fabrieken hebben de fabrikanten ruim 60.000 uitgegeven. De labriek der firma Janssens, Van Weel Co. te Rozendaal, keert over het algeloopen werkjaar 1895-96 aan de aandeelhouders een voorloopig dividend uit van 5 pCt. Te Domburg weiden de kinderen van alle scholen door de prinses Von Wied onthaald. Zij ontvingen uit handen der jonge prinsessen cadeautjes. De prinses met baar gevolg bezocht do scholen. Des avonds werd een concert gegeven en een vuurwerk afgestoken aan bet Badpavilloen. Het dorp was met vlaggen versierd. AXEL, den 1 September 1S»6. Gisteren maakte de muziekmaat schappij „St. Cecilia," koninklijke harmonie van Temsche een uitstapje en bracht ook een bezoek aan onze plaats. Het gezel schap, ongeveer 6U werkende leden sterk, voerde eenige opgewekte marschen uit, bracht den burgemeester een serenade en maakte verder met de Axelaars niet weinig pret. Mei den trein van 1 ure teiten, bekend onder den naam van „kweekscholen van rechten en privilegiën," werden meer uitgebreid, hare vergade ringen telkens onstuimiger en hare leiders en woordvoerder*, gedurig heviger. Onder den schiju van de inwendige rust te be waren, en daarin gerugsteund door ver scheidene hoog geplaatste regenten, be gonnen de patriottische genootschappen zich weldra in den wapenhandel te oefe nen. De kracht en de invloed van het geschreven en gesproken wordende woord versterkten zich alzoo met die van staal en ijzer. En toen meu nu het uur ge komen waande waarin de misnoegde party hare geschonaene rechten en privilegiën meende te kunnen herstellen, opende de vreeselyke vulkaan zijnen onzaligen krater en het eerste burgerbloed weid gestoit. De rampzalige aller krijgen, de burger krijg goot de fiool zijner ellende over Nederland uit. De banden des bloeds werden verbioken, de snoeren der vriend schap aan flarden gereten. Vroegere vrienden verkeerden in vijanden, zonen stonden vijandig tegenover hunne vaders, broeders tegenover broeders, voormalige leerlingen tegenover hunne eens hoog ge schatte leermeesters; en hetgeen allen het eerst en boven alles had moeten bezielen de liefde voor, en het welzyn van het ge meenschappelijk vaderland, werd onder drukt door de heillooze zucht om zijne opgevatte meeningen boven die van anderen te doen zegevieren. Otto en Wouter waren te midden daar- zijn de plezieneizigers naar Tei neuzen vertrokken tot grooten spijt van velen, die liever gehad hadden, rlat de vroolijke Belgen hier den geheelen dag gebleven waren. Tal van vlaggen wapperden gisteren in onze plaats ter eere van den ver jaardag van onze lieve, thans 16 jarige Koningin. Des avonds gaf „Concordii" een concert op de muziektent. In de maand Augustus werden door bet rijkslelephoonkantoor alhier behandeld 388 telegrammen, waarvan werden ont vangen 210 en verzonden 178. De ontvangst bedroeg 67.64. Zaanrslag. In de heden alhier gehouden zitting van den gemeenteraad werd met 4 van de 6 stemmen tot wethouder ge kozen de heer L. J. Geelhoedt. De heer D. Dekker, aftredend wethouder, verkreeg 2 stemmen. De spoorweg Ter Neuzen - Mechelen beeft 27 Aug. 11. 25 jaren bestaan. Dat de opkomst van Ter Neuzen daarvan hoofdzakelijk het gevolg is geweest, laat zich gemakkelijk hegrijpen, als men nagaat dat in dat 25jarig tijdvak aldaar zijn binnengekomen ter lading en lossing aan de loskade, minstens 7740 zeeschepen. Begonnen in 1371 met 2, werd het hoogste getal bereikt in 1892 met 586 binnen komende zeeschepen. Door de vereeniging »Landbouw en Veeteelt" te Wolfaartsdijk werd Zaterdag jl. de levering aanbesteed van 2250 KG. chiiisalpeter, 17500 KG. superphosphaat, levering voor 6 September a.s en 22700 KG superphosphaat. levering half Novem ber. De heer J. Timmermans was laagste inschrijver a 9,45 en 2,65 por 100 KG. voor de eerste 2 partijen en de heer K. Schippers voor de laatste a J 2,64 per 100 KG. Beiden wonen te Wolfaartsdijk. M. Ct. Het gerechtshof in Den Haag ver minderde de gevangenisstraf van drie jaren aan een in Belgie wonend Neder- landsch koopman, opgelegd wegenskippen- diefstal te Axel, met 6 maanden en de geheele voorloopige hechtenis. N. R. Ct. Werkverschaffing. Te Hillegom kregen twee personen verschil over het van dat tijdperk des levens ingetreden, waarin het hart nog meer zuiver en als het ware een blad schoon papier is, waarop de goede genius ol de booze engel, aan wien het gehoor zal geven, lessen van wijsheid en deugd ol woorden van boos beid en zonde zal schrijven. Geen wonder derhalve dat de om hem plaats grijpende gebeurtenissen in hunne zoo licht ont- vangbare harten indrukken achterlieten, die nimmer geheel zouden woi den uitgewischt. Dat die iudrukken evenwel zeer van el kander velschilden, behoeft ter nauwernood vermelding. Otto, opgevoed door eene vrome, waarlijk verlichte grootmoeder, die met hart en ziel het huis vau Oranje was toegedaan, en zonder Oranje voor kerk en staat niets goeds verwachtte, en daarbij vol van eer bied en liefde voor de hoog bejaarde vrouw die hem schier tot eene moeder was ge worden, hoopte alles van de oranjeparty en waar deze al eens te kort mocht schieten alles van den Hemel. Bedachtzaam in zijn spreken en schroomvallig in het uiten van zijn oordeel lan ,'zaam in te nemen van zijne besluiten en voorzichtig in zijn handelen, behoorde hij indiestille,hoewel warmevoor standers zijner party die doorgaans meer nut stichten in hunne schijnbare teruggetrokken heid dan anderen die met al de hevigheid hunner hartstochten zich op den voorgrond stellen. C Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2