Binnenland. ontslag nemen de clericaleD trachten hem over te halen om te blijven. In het Duitsche rijk valt men van de eene verbazing in de andere. Nog zijn de bladen niet tot kalmte gekomen over hbt zonderling artikel in den Retichsanzeiger over het ontslag van generaal Bronsart von Schellendorff $ls minister van oorlog, of het officieele blad bevat de niet minder verrassende kennisgeving dat het de wil des keizers is, dat nog dezen herfst aan den Bondsraad wordt voorgelegd een ont werp tot hervorming van het militair strafrecht, overeenkomstig de verklaring, daaromtrent den 18en Mei afgelegd door den rijkskanselier. Blijkbaar is deze mededeeling van den keizer persoonlijk afkomstig. Het moet nog altjjd onzeker zijn, of de Russische keizerin haar gemaal naar Parijs zal vergezellen De Fransche regeering spaait moeite noch overredingskunst om haar te bewegen toch mede te komen, maar de jonge Tsaritsa heeft behoefte aan rust en wil liever dien tijd bij haar groot moeder op Balmoral doorbrengen. Hoe lang blijft de Tsaar in Frankrijk? De Temps meent te kunnen mededeelen, dat het verblijf van den Tsaar in Frankrijk ten minste vier, misschien zes dagen zal duren. Het comité van Cubanen te Parijs heett besloten gedelegeerden te zenden naar alle lauden van Europa, om de publieke opinie gunstig voor de Cubaansche opstandelingen te stemmen. Te dien einde zullen voor drachten gehouden en de grieven der Cubanen uiteengezet worden. Helpt dat niet, dan zullen de revolution nairen van Cuba zich wenden tot het republikeische Frankrijk, opdat dit doet voor Cuba, wat het monarchale Frankrijk voor Washington en het Amerikaansche volk heeft gedaan. Onder den titel >Crispi's Misdaad" be vatte de Parijsche Matin een lang verhaal van de wjjze, waarop generaal Baratieri door genoemden staatsman tol den nood lottigen slag van Adoea geprikkeld werd. Omtrent den dood van kolonel Galliano worden daarin de volgende schilderachtige bijzonderheden medegedeeld Arimondi sneuvelde, Da Bormida sneu velde, Ellena werd gekwetst, Albertone gevangen genomen, al de hoofdofficieren lagen dood op slagveld en op zijn beurt viel Galliano, nog levend, den vijand in handen. Men herkende hem en iemand, lie dezen dappere, met krijgsmanseer uit Makallé getrokken, wilde vernederen, nam een lederen zak vol water van een dooden muilezel af en wierp hem dien over de schouders, zeggende Draag dat Eene lage beuken heg, geschoren naar den toenmaligen smaak, waardoor zij aller hande stijve lijnen en grillige figuren ver toonde, scheidde het erf van den publieken weg. Midden in die heg, tegenover de hoofddeur des gebouws verleende een ko lossaal hek, kunstig bewerkt en tamelijk bont geverfd, den toegang tot den vrjj grooten bloemhof. Wat van die heg ge- zegd is, wasmede op deze aan Flora ge rijde plek van toepassing, die zoowel door le stervormige iurichting harer met palm randen afgezette bedden, de keus der bloe men en de plaatsing van op hout geschil ieide beelden, als door het voetstuk van den zwaren zonnewijzer en bet veelkleurige hoepelrandje, waarop dat voetstuk rustte, eene in onze dagen niet te dulden stijfheid ademde. Links van die plek rees eene éérlijk zorgvuldig geschoren berceau om- ooog, door welks talrijke openingen men den ruimen moestuin binnen trad. welks ■omleg met dien van den bloemhof wonder wel harmonieerde. Het hoofd- of middel- iad van dien moestuin voerde naar een ophaalbrugje, dat men over moest, wilde uen den rijken boomgaard bezoeken. Aan de rechter zijde van 't voormelde ebouw zag men een regelmatig vierkant sein, door eeue omheining van tralie werk van den bedoelden bloemtuin en den publieken weg afgescheiden terwijl de beide nerige lijnen van den vierhoek, deels van den muur eu deels door eene diepe sloot waren omgeven. Een vijftal prachtige Galliano, hoe gekwetst ook, nam den zak bij het touw, waaraan die hing, en sloeg er den Shoaan mee om de ooren. Sneller dan het licht mikte daarop een ander op de borst van den heldhaftigen officier en schoot hem neer. Generaal Weyler, de tegenwoordige opperbevelhebber der Spaansche troepen op Cuba houdt niet van halve maatregelen. Dit bljj'kt opnieuw uit het volgende Volgens een particulier telegram van Cuba te Madrid ontvangen, zal hij bij decreet den koffioogst verbieden, omdat verscheiden grondeigenaars het met de opstandelingen eens zijn en hun belasting betalen om te mogen oogsten. Van baar zijde heeft de ïevolutionnaire regeering op Cuba, volgens een bericht aan de Worldbesloten dat allen die zaaien of die graan verkoopen als verraders aan het vaderland moeten beschouwd wor den en den dood verdienen. De revolutionnaire regeering heeft streng bevolen al den oogst in brand te steken. Uit Barcelona is weder een schip met versterkingen naar Cuba vertrokken. Be richt wordt dat niets bijzonders voorviel. Aan de Spaansche regeering schrijft men het voornemen toe, dat zij de vrijmetselaars loges wil opheffen, daar zij deze beschuldigt van revolutionnaire en anti godsdienstige politiek en van het voeden der separatistische agitatie op de Antillen en de Philippijnen. Er zijn wederom republikeinen te Barce lona en te Valencia gearresteerd. Uit Kanea wordt aan de Daily News gemeld, dat eene vrouw aan de poorten der stad vermoord is door de Bachiboezoehs Haar zoon werd gekwetst. Te Betuis Castelli belegerden de chris tenen 120 Turken De consuls hebben aan de belegeraars verzocht de belegering op te geven. De revolutionnaire vergadering te Apoko- rona heeft besloten alle werkzaamheid te staken tot na de beslissing der groote mogendheden. Verscheidene bladen bevatten een bericht uit Rome, meldende dat 120 Italianen naar Kreta vertrokken zijn om de opstandelingen te helpen. VolgeDS bericht uit Athene ontvingen twee bataljons Grieksche artillerie bevel naar Larissa en Arta te vertrekken om de garnizoenen aan de grenzen te versterken. De tijding van het overlijden van den sultan van Zanzibar komt niet ouverwacht. Sedert lang was hij lijdend en zijn zwakte liet een spoedig einde voorzien. Lang heeft Hammed ben Twain niet geregeerd, iets meer dan drie jaren. Den 15en Maart 1893 volgde hjj zijn oud oom sultan Sayyd Ali ben Said op. linden, staande op den kant dier sloot wierpen, zoodra de zon ter kim begon te neigen, hare breeJe schaduw op dat plein 't Is op een regenachtige morgen, kort na de gebeurtenis, aau het eind van 't vorig hootdstuk vermeld, dat wjj «ie aan dacht onzer lezers voor een oogenblik op dat plein vestigen. Hoe rustig is het daar, hoe vreedzaam woelt daar alles ondereen, hier een drietal jong" katten spelende met hare moeder, daar een groepjes hoenders rondom den fleren haan, ginds eene nederstrijkende vlucht duiven, daar weder eenige parel hoenders, verschrikt door het geblaf van een fraaien jachthond, elders een trotsche pauw en maar hoe, wat verstoort daar op eens de rust dier kleine dieren en vogelwereld? 'tls het zien eener kloeke vrouwenge stalte, die de hooge zjjdeur des gebouws verlaat en over het plein naar Jen rjjweg wandelt. Vraagt ge wie zij is, 't is eene oude bekendevrouw Brinkmeijer. Zij heeft geschreid, maar in hare sprekende oogen titelt iets, dat zoo wel van tevreden beid en hoop getuigt, als het een zweem van bezorgdheid en vrees verraadt. Wat mag haar deren wat haar derwaarts hebben gevoerd Laat ons Santhorst binnen treden om het te vernemen. In een ruim vertrek, behoorlijk van meubels voorzien, de vloer met zand be- De overledene was omstreeks 40 jaar oud. Welke de politieke g.volgen van zijn dood zullen zijn, laten zich nog niet over zien, maar niet onwaarschijnlijk dat Enge land plannen heeft met Zanzibar. Onmiddellijk nadat de dood van den sultan bekend was. nam Said Kalid, des sultans oom, bezit van het paleis en riep zichzelf tot sultan uit. Hij ging daarna het paleis barricadeeren met 700 gewapende Askarti's. De Britsche oorlogschepen Pbilomet, Trush en Sparrow hebben soldaten gezonden naar het douanekantoor, en wachten de bevelen van de Britsche regeering af. Alle dames waren in het Britsche consulaat gehuisvest, daar m-n voor ongeregeldheden vreesde. Woensdagnamiddag per gewonen trein van 6 21, vaar in zich een salonrijtuig bevond, kwam te Middelburg aan H. K H. de prinses Von Wied, prinses Marie der Nederlanden, met twee kinderen, twee aderliefste prinsesjes en gevolg, waaronder de Hofmaarschalk, graaf Van Bylandt. Te harer verwelkoming bevonden zich op het perron jhr mr W. M. de Brauw, commissaris der koningin, graaf en gr vin Van Lynden, baron en baronesse Van Hardenbroek. Laatstgenoemde bood der vorstin een fraai bouquet aan. Het hooge gezelschap reed dadelijk na aankomst naai Domburg, waar het zijn intrek nam in het badhotel. Uit de talrijke menigte aan het station werden juichtkreten aangeheven ter ver welkoming van de prinses, waarvoor deze, evenals hare dochtertjes, door vriendelijke buigingen dank betuigde. De vorstin kwam van Soestdijk over Den Haag, waar aan het station Holland sche spoor o. a. de kunstschilder Bisschop met zijn vrouw ter begroeting aanwezig was. Gedurende het oponthoud onderhield de vorstin zich met beiden vriendschap pelijk. AXEL, den 28 Augustus 1896. Maandag had in de Wapens van Zeeland te Hulst van wege de Maat schappij „Landbouwbelang" te Graauw de aanbesteding plaats van 68,500 K.G. superphosphaat. Hiervoor werd inge schreven door de heeren J. F. Adriaanssens te Walsoorden voor 2.78 M. de Jonge te Hoek voor 2.77 P. J. van den Ardenne te Dordrecht voor f 2.65 P. J. Scheele te Terneuzen voor f 2.55 D. J. Oggel te strooid en hier en daar voor de deuren met matjes bedekt, zat in zijn morgenjas een rijzig jongeling met het hoofd leunende op zijne hand en bezig in een ouden lij- vigen kwartijn te bladeren, als wilde hjj daarin iets zoeken, 't welk lig vooraf zeker wist daarin niet te zullen vinden. Die jongeling droeg den naam van Otto Weenink 'en dat boek heete Het Land recht van Drenthe. De aanzienlijke bezitting Santhorst be hoorde aan mevrouw Weenink, de weduwe van een in zijnen tijd hooggeplaatst amb tenaar in Drenthe. Zij telde ree«ls meer dan tachtig jaren levens, en had tot aan haar zestigste jaar een schier ongestoorden voorspoed genoten. Tot dien tijd had zij met haren echtgenoot ruimschoots gedeeld in de zegeningen van bet huiselijk geluk, dat, hoewel boven alles te waarderen, nogtans dikwijls zoo weinig naar waarde wol dt gekend. Één zoon verhoogde het heil der echtelingen. Toen zij dien zoon voorbeeldig geplaatst en gelukkig gehuwd zagen, schem het ouderlijk geluk te vol maakt voor deze aarde te worden. On verwachts toch bezweek die zoon aan eene korte maar hevige ziekte, eene hoog zwan gere weduwe en een knaapje van nauwe lijks anderhalf jaar oud nalatende en toen weinige weken later de diep bedroefde weduwe aan een dochtertje het leven schonk, volgde zjj haren echtgenoot in betere gewesten en liet aan hare zwaar beproefde schoououders een tweetal hulpe Axel voor ƒ2.54 E. P. Staal te St. Jan- steen voor 2.53 alles per 100 K.G. Aan de laagste inschrijver is de levering gegund. Voor een lid van den gemeenteraad te Zuiddorpe, (ter vervulling der open gevallen plaats, wegens het vertrek van den heer J. F. Dierick,) waren Dinsdag ingeleverd 43 stembriefjes, waarvan 2 van onwaarde. De volstrekte meerderheid bedroeg aldus 21. De heer Alphonse Dierick werd gekozen met 22 stemmen. Op den heer E. de Munck war-n uit gebracht 11 stemmen, terwjjl nog 8 per sonen ieder 1 stem verkregen. Door den WelEerw. heer ds. P. de Haas te Hoek is bedankt voor de toe zegging van beroep naar TubbergeD in Qverijsel. Hoek. Er zijn weinig gemeenten, die voor d«3 verzending van beetwortelen en aardappelen zoo gunstig gelegen zijn als de gemeente Hoek. Aan drie zijden wordt zij door het water bespoeld, terwijl op eenigen afstand van de vierde zijde een kanaal en eene dubbele spoorlijn gevonden wordt. Toch waren de Western ijkpolders tot nog toe, vergeleken bij de andere in ongunstige positie, vooral in den tijd van het bielenvervoer. Zoo ergens dan heeft zich in Oostelijk- Zeeuwsch Vlaanderen de teelt van beet wortelen verbazend uitgebreid. Ook thans zijn weder honderden gemeten daarmede bezaaid. Elk jaar worden er meer ver bouwd, ieder jaai begint het rooien en vervoeren vroeger, doch ook elk jaar wordt de opeenhooping aan de losplaatsen grooter. De Westenrijksche boeren, die bet spreekwoord »tijd is geld'' ook keonen, hadden geen lust hunne beetwortelen naar ver verwijderde losplaatsen te vervoeren zij weDschten alles zoo gauw mogelijk op te ruimen, brachten de bieten een voudig van den akker naar een nabij- zflnden dijk of weg en lieten het overige werk aan voerlieden over. Natuuilijk kwam dit zeer schadelijk uit. Men wil dan ook dit jaar beproeven met weinig diepgaande vaartuigen de westenlijken te bereiken. Jaren geleden ging dit gemakkelijk en was daar zelfs eeu vrij krachtige stroom. Doch de tijden veranderen. Toen Prins Maurits in 1599 de naar hem genoemde schans Mauiits- fort liet oprichten, voeren diepgaande schepen naar de sterke vesting Philippine. Thans gaat men hij laag water den Pbilippinenaars op klompen hunne waar afkoopen en de Hoeksche predikant wan- looze weezen achter. Met een hart vol eindelooze liefde en eene ziel sterk door het geloof «n ver trouwen op den alleen wijzen Alregeerder, wijdden de reeds grijzende echtgenooten van toen af geheel hun leven aan de op voeding hunner kleinkinderen. Doch eer meviouw Weenink het rouwkleed over hare kiuderen had afgelegd, stierf de man, met wien zij zoo veel geluk gesmaakt, maar ook in den laatsten tijd zoo veel smart geleden had. Hoe verpletterend deze nieuwe slag ook voor mevrouw Weenink mocht zijn, niet te min beurde zij het eene wijl ter neder gebogen hoofd met eene veêrkraeht weder op welke de gods dienst, die eenige, die alles te boven gaande en ten allen tijde genoegzame kracht, den zwakken mensch kan schenken. Onder biddend opzien tot God de handen uit strekkende en geene moeite ontziende, bleek zij hoe langer hoe ineer voor de haar opgelegde taak te zijn beiekend. En toen zij zich van die moeielyke taak had gekweten, smaakte zij daarvoor hare be looning in het voorbeeldig gedrag en de gadelooze liefde van hare kleinkinderen, eene liefde wier zuivere gloed den avond haars levens verhelderde en haar gedurig de betuiging deed stamelen Heb dank, o Heer uwe weldaden zijn vele. hoe zal ik U alle uwe onverdiende zegeningen kunnen vergelden I (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2