Landbouw. (lemcngd Nieuws. suiker, zooals bij ons, kunstmatig duur wordt gemaakt daar is ze natuurlijk in arme gezinnen een weeldeartikel, dat men zich slechts in kleine hoeveelheden en alleen bij teestelijke gelegenheden kan veroorloven, maar is hel niet juist een groot voordeel een verlaging van den accijns, dat daardoor deze veraangenaming van het leven meer onder het bereik van allen komt Voorts wijst het blad op bet belang van de suiker voor de industrie, en op het voordeel, dat de landbouw van ver laging van den accijns zou hebben. De minister heeft ook gewezen op de moeilijkheid om een aequivaleot ie vinden, en inzonderheid doen uitkomen de bezwa ren tegen eene nieuwe verhooging van den accijns en gedistilleerd. Het Vader land zegt daarvan Nu erkennen wij, dat tegen een ver hooging van het gedistilleerd bezwaren zijn aan te wijzen, maar de vrees van den minister kunnen wij niet deelen, omdat de ervaring steeds heett geleerd, dat de verhooging van den jeneveraccijns met enkele guldens het verbruik volstrekt niet verminderde. Of dit overigens een ramp zou zijn, kan bier buiten bespreking blijven, daar de minister ir deze alleen rekening houdt met fiscale overwegingen en blijkbaar geen waarde hecht aan hetgeen toch voor de hand ligt, dat elke vermindering van de comsumtie van gedistilleerd de volkswelvaart verhoogt, en alzoo indirect den fiscus ten goede komt. Maar al zijn er ook naar onze meening tegen een verhooging van den accijns op het gedistilleerd ovei wegende bezwaren aan te voeren, omdat daardoor weder de lagere volksklassen onevenredig zwaar werden gedrukt, is er, zoo noodig, geen ander equivalent te vinden Is er geen enkel weelde-artikel, waarvan, zonder groot bezwaar, eenige belasting tan worden geheven Wat wil de minister doen met de opbrengst van de velobelasting, die hij zelf on noodig vindt, maar die hij wil voorstellen, alletm om aan den wensch der Tweede Kamer tegemoet te komen In een vorig artikel hebben wij echter reeds aangetoond,dat nadereaequivalenten onnoodig zijn, indien de minister slechts vasthoudt aan zijn, reeds in wetsvoorstellen geformuleerde plannen en niet bij het eerste zure gezicht van leden der rechter zijde zijn verhooging van de successie belasting in den steek laat. Wij hopen dan ook, dat de leden der Tweede Kamer, die in het Yoorloopig Verslag zoo krachtig op verlaging van den suikeraccijns hebben aangedrongen, zich niet door de weinig had mogen handelen en tot de gevallene maagd liad mogen spreken, niet met tal van harde en onkiesche uitdrukkingen, maar met dat enkele woord van onzen gezegendon Verlosser ga heen en zondig niet meer. „Dat, geloof ik, zou meer in Christus geest, dat meer overeenkomstig onze hei lige roepiug, als dienstknechten van Hem, wiens naam liefde is, dat Gode wel ge valliger geweest zijn, dan, door het voor schrift der kerk gedwongen, der onge lukkige moeder zoo als ik heb moeten doen, de navolgende vragen ter beant woording voor te houden „Vooreerst vraag ik u of gy niet en belijdt, dat dit kind in ontucht en hoere rije van u ontvangen en uit u geboren is r >Ten tweeden: of gij niet bekent met deze uwe zonde, welke ziel en lichaam verontreinigt, schande en smaad veroor zaakt, den Heiligen God vertoornt, en daarom in des Heeren woord bedreigd wordt met de vreeselijkste straffen, ja met eeuwige wraak vlammen van Gods gerechtigheid te zullen gestraft worden, ik /egge, of gij uiet bekent met deze zonde groote ergeraisse gegeven en de christe lijke gemeente ontsticht te hebben en daarom belijdt, dezelve u van herten leed te zijn »Ten derden of gij onder de mede werkende genade des Heiligen Geestes, in iie tegenwoordigheid dezer heilige gemeente niet en belooft, dit uw ergerljjk wange- afdoende opmerkingen van den minister zullen laten terughouden om in dien geest een voorstel te doen. Trouwens, de heer Pijnacker Hordijk heeft bij het scheiden der Kamer reeds duidelijk te kennen gegeven, dat hij op dit punt een beslissing van de Kamer wil uitlokkon. Moge de minister zich den tijd ten nutte maken om de zaak nog eens nader te overwegen. Wordt tot verlaging van den accijns besloten, dan zullen daardoor ongetwijfeld de kansen der wet aanmer kelijk stijgen. In eene Vrijdagavond gehouden vergadering van de atdeeling Haarlem en omstreken der Ned. Maatschappij tot bevordering van landbouw werd uitvoerig besproken het voorstel van het hoofd bestuur, om bij de regeering aan te dringen op net nemen van maatregelen om de buitenlandscbe grenzen voor ons vee open te krijgen. De heer Evelein vooral verklaarde zicb daar sterk voor, doch de voorzitter, de heer Fr. Lieftinck, merkte op, dat de op volgende regeeringen daaraan steeds de meeste aandacht hebben geschonken. Dat de grenzen gesloten blijven ligt aan de buitenlandsche regeeringe i. De in die landen gehuldigde protectie dringt ze daar toe. Als thans door de Maatschappij bij onze regeering zou worden aangedrongen op het nemen van maatregelen in die zaak. zou het den schijn hebben alsof de Maatschappij van oordeel was dat de regeering aie quaestie verwaai loosde en, waar dit niet het geval was, mocht zelfs die schijn niet bestaan, vandaar dat hij voorstelde de regeering te doen verzoeken voort te gaan zooals zij tot nu toe in deze beeft gedaan. Algemeen werd dit goedgekeurd. AXEL, den 35 Augustus 1896. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden dat alhier in eene moestuin een snijboon gegroeid is die eene lengte had van 38 cM. en eene breedte van 4 cM. Te Sas van Gent zal een nieuw klooster met school voor de eerw. zusters verrijzen. Het tegenwoordige klooster staat nogal ver van de kerk, terwij! het nieuwe er geheel naast komt. Voor de aapbesteding was de hoogste inschrijving de wed. Van der Schoot te Tilburg, voor 30.530, de laagste De Bakkere te Prinsenhage, voor 22.984, aan wien het werk is gegund. Aan den heer W. Brandes, rijks- drag door een christelijken wandel te ver beteren, God biddende om eene genadige vergeving van deze en alle uwe zonden, en om heiligmakinge des Heiligen Geestes, ten einde gij voortaan uw vat in heilig heid moogt bezitten tot Gods eere, des naasten stichting en uw eeuwig welzijn Wat antwoordt gij hierop »Een nauwelijks hourbaar ja kwam over hare lippen, terwjjl ik met deze toespraak moest eindigen „De gemeente, deze belijdenis van uwe misdaden gehoord hebbende wenscht dat dezelve oprecht zij, door eenen heiligen wandel betoond en hiertoe de geest van heiligmaking gegeven worde. Inmiddels den eenigen en drieëenigen God biddende dat Hij een iegelijk door Zijne voorkomende medewerkende en bijblijvende genade voor diergelijke en andere ergerlijke en God onteerende zonden wil bewaren." „Hatelijke formulierdwaug Gedenkstuk van menschelijke bekrompenheid onwaar dig legaal uit de kerkelijke nalatenschap onzer voorvaderen, die den lichameljjken Paus van Rome met even veel afschuw vei wierpen als zij daarna devoteltjk huime knieen bog»n voor eenen eigen gemaakten paus van papier. >Acb, mijn broeder! voegt het ons nog hen langer op het pad der slavernij te volgen Is het overeenkomstig onze roe ping, om het evangelie, dat van geene banden weet te helpen inkerkeren in de duistere en koude holen der dogmatiek veldwachter te Veenendaal, is de rang van brigadier-titulair toegekend. De Unie collecte heeft te Hoek op gebracht 200. Men schrijft ons uit IJzendijke Ter gelegenheid der tentoonstelling van ooft en tuinbouw op 12, 13 en 14 Sep tember alhier, zal Zondag 13 September een internationaal festival plaats hebben, waaraan 16 muziekgezelschappen deel nemen, en wel die uit Middelburg in Vlaanderen, St Kruis, Eecloo (Getrouwe), Groede, Assenede, Sluis, Zuidzande, Basse velde, Sint Margerite, Oostburg, Eecloo (Amicitia), Aardenburg, Biervliet, Schoon dijke en Watervliet, met opening en slui ting door „Geduld Overwint" alhier. Prijzen van 35, 30, 20 en 15 gulden zijn uitgeloofd. Een vuurwerk van Eug. Hendrickx te Antwerpen zal door den vervaardiger afgestoken worden. Des Maandags half twee begint de luisterrijke optocht met muziek, zege wagens en Zeeuwsche kleederdracht be geleid door een eerewacbt, waarna de volksspelen aanvangen als ringrijden te paard door leden van de eerewacbt, prijs kamp met de krulbol dooi de ingezetenen, tobbesteken door jongens en hcutjesrapen door meisjes. Wanneer de tentoonstelling zelve in omvang en gehalte gelijken tred met de daaraan verbonden festiviteiten weet te houden, belooft ons feest al zijn voor gangers op dat gebied in dit kanton te zullen overtreffen. De commissie van feestviering, gesteund door dó sympathie der ingezeten voor de eerste tentoonstelling van tuin en ooft bouw in onze veste, kan over een hoogst aanzienlijk bedrag beschikken. De buurtcommissiën ter versiering in de verschillende straten blijven niet achter zoodat ons stadje, dat voor een feest viering uitermate gunstig gelegen is, deels in een bosch, deels in een groen- en bloemenhof zal herschapen zijn. M. Ct. Vrijdagmorgen, terwijl de bewoners afwezig waren, is bij een werkman aan hel Moldijkje, onder Hoofdplaat, door uil snijding van een ruit ingebroken. Het geld schijnt gced eborgen geweest te zijn de iübreker heeft zich met eenige kleinigheden tevreden moeten stellen. Zondag werd te Biervliet in de voormiddaggodsdienstoefening de heer J. J. Homburg bevestigd door ds. G. W. A. de Veer van Middelburg, die tot tekst had gekozen Jacobus 1 216. Aan de handoplegging werd behalve door den bevestiger en door den consulent, Moeten, mogen, zullen wij medewerken om den God der liefde als van zijn troon te stooten en alleen den Jehovah der wet aan de ons toevertrouwde kudde prediken Hoezijn wij dan geene kinderen Gods, en moeten wij niet worden mannen in Christus? Zijn wij niet der dienstbaar heid ontwassen en geroepen tot vrijheid >VrijHeid? Ach wat beuzel ik van vrijheid helaas, sedert ik de formulieren van eenigheid onderteekend en mij aan onze kerkenorde onderworpen heb, bezit ik haar niet meer. Ach, zoo dikwijls ik aan die onderteekening en onderweiping denk, rijst de vraag in mij opWat hebt gij gedaan En geloof mij, ik zou tot de diepste moedeloosheid, zoo niet tot iets ergers vervallen, indien niet eene stem in mijn binnenste mij antwoord gaf en bemoedigend tot mij zeideWees rustig en getrouw, de tijd is nog niet gekomen, nog eene wijle wachtens en de morgenster zal opgaan, verkondigende eenen nieuwen dag, waarin de geroepenen tot het ver bond der genade zich zullen verheugen in dat licht en die vrijheid, die daar zijn in Christus Jezus, onzen Heer. »Dat, broeder, is mijn geloof, dat mijne verwachting. Alles streeft hier de vol making nader, niet met haaste maar naar de orde aller dingen langzaam en traps gewijze. Daarom is het ons niet geoor loofd datgene vooruit te loopen wat wij zoo vurig verlangen en verwachten. God maakt alles wel, maar op zijnen tjjddie ds. W. H. H. Djjkman, van Breskens, deelgenomen door ds. J. P. van Melle, van Sluis en (is. G. J. Verweijs, van Burgh. Des namiddags trad de jeugdige leeraar voor zijn eerste gemeente op en sprak naar aanleiding van Joh. 143a. Des voor- en namiddags was het kerk gebouw overvol. A T J E II. De correspondent van de 2V. R. Ct. seint onder dagteekening van 24 dezer Gisteren werden onze troepen voorbij Anagaloeng beschoten. Twaalf minderen werden gewond, twee gedood. Onze troepen rukken verder op. Het Handelsblad ontving gisteren van zijner Indischen correspondent het volgende telegram Gisteren z(jn vier bataillor.s infanterie en marechaussees dooi de XXII Moekims (ten Zuid-Oosten van onze stelliDg) opge rukt naar Indrapoeri. De excursie zal vermoedelijk zes dagen duren.'' Te 'sGravenhage woonde verleden jaar een heer die een huishoudster had, welke een twintigje in de staatsloterij had gekocht. Op 2 October, den dag dei- trekking van de toen loopende loterij, kwam meneer 's morgens na elven in de keuken en vroeg haar hem de hel It te verkoopen van haar twintigie. De huis houdster had daar niet veel lust in, maar na lang aandringen van haar heer gat zij toe en gaf hem haar lot voor 1,75. Eod oogenblik later ging meneer, die dien morgen al vroeger uit was geweest, weer de straat op en na eenige minuten terug met het bericht, dat op het lot de f 190,000 was gevallen. Van het geld op het twintigje geïnd, kreeg de buis houdster dus do helft, 2125, en de ander behield evenveel. Maar de juffrouw, die meende dat het zaakje niet in den haak was ging naar een advocaat; deze begon een proces en in dit proces heeft de Haagsche rechtbank vonnis gewezen. De rechtbank stelde daarin de huishoudster in het gelijk zij overwoog, dat er bij de twee partijen, die de overeenkomst van verkoop aan gingen, Jwaling bestond omtrent de zelf standigheid der zaak die zij kochten en verkochten zij meenden toch dat het de helft van een baukbiljet was, en achteraf bleek dat ait niet het geval is geweest, want op het oogenblik waarop de verkoop plaats had, was de loterij reeds getrokken en het biljet daardoor veranderd in een stellige schuldvordering op den Staat. vertroostende gedachte alléén leidt mg tot berusting m het heden." Zulke waren des leeraars gedachten en verwachtingen. In hoe verre de laatsten zich verwezen lijkt hebben, kunnen wij thans beoor- deelen. Meer dan honderd jaren zijn er voorbjj gegaan, en de gedaante veler dingen is niet alieen veel veranderd, maar ook zeer verbeterd, 't Is waar, de formulieren van eenigheid bestap nog, maar de band, die hen ontsluit, i* elastieker geworden, zoo zelfs, dat zij er bjj wijlen dreigen uit te valien. Daar zijn van tijd tot tijd in de vader- landsche kerk mannen opgestaan, die den demon des vooroordeels en des bijgeloofs hebben bestreden met een uitslag, waar voor men den Heer der kerk niet geuoeg kan danken. Het begrip van vrijheid is meer ontwikkeld, de reinheid en heiligheid in leer en wandel beide meer evangelisch gepredikt, en, naar wij meenen met aan vankelyk goede gevolgen. In de harten van duizenden is een meer helder licht ontstoken, en de legioenen van strijders voor dat éénig ware licht hebben daar door versterking ontvangen in den alge- meenen strijd tegen het rijk der duister nis Heersche er dan ook nog strgd iu onze hei vormde kerk, wjj willen daarom niet kleingeloovig zijn en vreezen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2