No. 1045. W oensdag 26 Augustus 1896. 12e Jaarg-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaander en F. RIFLEMAN, AXEL. Rnitenland. FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Binnenland. IXITSdlll! COIMNT, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklsiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Antwerpen dreigt een werksta king onder de bootwerkers of dockers, zooals zij zich, gelijk hun kameraden te Londen, noemen. Honderden van hen zijn reeds buiten werk, want sedert lang is de toestand der handelsbeweging te Antwerpen niet meer zoo schitterend als in de eerste jaren na 1870. Vele bootwelkers zfln in der tijd naar Argentinië en Brazilië gegaan, doch ook daar vonden zij slechts ellende, en als men dan toch van honger moet sterven, waar voor dan zoo ver reizen Te Brussel zijn gewichtige tijdingen uit den Congo ontvangen. De Onafhankelijke staat rust een expeditie tegen de Mahdisten uit, onder commando van baron Dhanis. Er zijn aanzienlijke krijgsmachten bijeen verzameld en kanonnen, enz. vervoerd uit de verschillende standplaatsen De verzendingen van troepen en wapens waren zoo aanzienlijk, dat zij gedurende twee maanden alle ander verkeer op de rivier hebben belet. Deze tijding bevestigt een vroeger be richt dat koning Leopold met lord Salisbury overeengekomen was over een gemeen schappelijke expeditie tegen de Derwischen. Volgens de Matin ligt het in de be doeling der Pransche regeering om den trein van den Tsaar te doen stoppen aan de Porte Dauphine ten einde een soort van triomfweg te vormen, langs de Champs Elysées, de Place de laConcorde en den boulevard St. Germain, tot aan de Rus sische ambassade. Twee lastige kwesties deden zich voor bij de aanstaande ontvangst van den Tsaar welke, der drie Russische vlaggen moest Zoodanige goorspraak werd kort na Wemeltiens bevalling te Dalen gehouden, en onder anderen verschenen daarop ook de volmachten van Benneveld, ten gevolge van welker verklaring door den Lands- schrjjver in het register van goorspraken op dien dag het navolgende werd aange teekend door de volmachten van Benne veld wordt aangebracht dat Wemeltien Brinkmeijer, dochter van Harm zonder getrouwd te wezen, heeft gekraamd, ter wijl door de hand van dien zelfden amb tenaar daar nevens werd vermeld de breuk ad tien goudguldens betaald. Doch wat was deze boete te vergeljjken bjj die, welke de kerk vorderde Artikel 58 van: »de kerkenorde der landschap Drenthe" bepaaldekinderen, uit hoererije of overspel verwekt, zullen op instantie van de moeders gedoopt worden. Maar zal de moeder gehouden zjjn, wan neer (zij) uit de kraam zal gegaan wezen, met haar gedoopte kind in de kerke te komen, ot, zoo ras (zjj) daartoe in staat is, openlijke belijdenis van hare zouden te doen en beterschap des levens te beloven men gebruiken, met welken kreet Nikolaas II begroeten. Beiden zijn opgelost. De driekleurige Russische vlag, dezelfde kleuren als de Franschen maar dwars loopend, zal dienst doen en niet »Leve de Tsaar maar „Leve de keizer 1" zal geroepen worden. Naar men zegt heeft de Tsaar de uit- ooodiging van den prins van Napels, om diens huwelijk te Rome bij te wonen, aan genomen. De opinie van de Daily News over Li Hung Chang. „Hij heeft ons geamuseerd door zijn nieuwsgierigheid en zijn opmer kingen maar hij heeft geen enkele bestel ling aan de Engelsche nijverheid gedaan". Terwijl de Porte nog de handen vol heeft in andere provinciën Macedonië, Kreta in heel het Turksche i ijk zijn thans 420.000 man op voet van oorlog heeft de vali van Beyrouth vrede gesloten met de Drusen. De Turksche troepen uit Damascus, tegen de Drusen uitgezonden, werden door typhus gedecimeerd. Op 8 Aug. 11. hebben 1500 Drusen de spoorweglijn tusschen Khan Dunoen en Lerakie, op 20 mijlen van Damascus b?- zet en twee treinen gedwongen terug te keeren. Zij maakten zich meester van eene karavaan van 200 met graan beladen ka meelen, bestemd voor het Turksche leger. Zij trokken terug zonder verontrust te worden. Een trein met 200 zieken is te Damascus aangekomen. Wat de opstand op Cuba aan Spanje kost. Spanje koopt twee nieuwe kruisers aan en zal op het eind van 1897 over 14 groote kruisers beschikken. 40,000 man troepen zullen den 21en September vertrekken. zullende op het eerstvolgende synode daar van een formulier gemaakt worden. En ingeval de moeder mocht weigeren in de kerke te komen en deze belijdenis en be loften te doen zal de schultusloci door twee landschaps soldaten dat vrouwspersoon met geweld na de kerke laten leiden. Wemeltien betuigde, zonder eenigen dwang, aan die harde bepalingen der kerk zich te zullen onderwerpenbepalingen toen in de oogen van bijna allen, thans nog in de schatting van misschien velen, recht voortreffelijke en gansch oorbare verordeningen, omdat zij veler hoogmoed streelden en aan hun mond de farizeeu wsche bede ontlokten Heere, ik dank U, dat ik niet beu gelijk deze," zonder daarbij te willen bedenken of erkennen, aan hoe vele andere bedekte en wellicht nog ergere zonden zij zeiven schuldig waren voor den vlekkeloos heiligen en alwetenden God, die de brandende vlaswiek niet wil uit- blusschen noch het gerookte riet wil ver treden. De ongelukkige Wemeltien kwam met haren zuigeling ter kerk en deed belijdenis harer zonden. Welk eeu ontzettend oogenblik voor haar en welk een roerend uur voor de talrijk opgekomene leden der gemeente. Doch de boetvaaidige scheen die verzamelde schare niet te zien, neen, het was haar als stond zij daar alléén in de tegen woordigheid van Hem, die de harten kent en de nieren proeft. Noch den harden en De uitgaven voor het leger op Cuba zullen van I October af anderhalf millioen frank per dag bedragen. De beproevingen voor het spaansche ministerie-Canovas nemen gean einde. Een officieel telegram van den gouverneur- generaal der Philippijnen is te Madrid ont vangen, dat er een samenzwering is ont dekt, die hare vertakkingen beeft over de Philippijnen, om deze kolonie onafhankelijk te maken. Er zijn 21 personen gearres teerd, wraronder vrijmetselaars. Te Madrid is huiszoeking gedaan in de Spaansch Philippijnsche Cluber werden een aantal papieren in beslag genomen. Het bericht heeft groote opschudding veroorzaakt. Toen de minister van kolo niën :n den senaat het telegram had voor gelezen, bood Montero Rios namens de liberalen hun medewerking aan om de integriteit van het vaderland te verdedigen. In de kamer verklaarde de liberale op positie zich eveneens bereid de regeering in deze te steunen. In een onderhoud met een vertegen woordiger van Reuter zeide president Kruger dat de onrustbarende geiuchten over vij andige piannen van Transvaal tegen En geland volkomen uit de lucht gegrepen zijn. De president vermoedde dat die ge ruchten waren uitgestrooid door zekere lieden, die zeer boos zijn dat Engeland en Transvaal niet in een oorlog kunnen ge wikkeld worden, een gebeurtenis, zeide Kruger die nooit zal plaats hebben. Dr. Leyds sprak ook de geruchten tegen en verklaarde dat Transvaal zijn best doet om in harmonie met alle partgen te werken. Van insubordinatie onder Engelsche troepen in het vaderland hoorde men meer dan eens. Ernstiger nog is het bericht gestrengen blik van Wessel Kranghand, noch de glorie des boogmoeds in Peetes oog, noch de pijnlijke trekken op Willems gelaat ontmoetten hare ter neder geslagene blikken, evenmin als zij de tranen des medelijdens in zoo veler oog zag schemeren of over zoo menige wang mocht zien big gelen. Neen, zjj stond daar als had God haar, zonder een enkele getuige, voor zijn heilig aangezicht geroepen. Zelfs het onderdrukt of bij wijlen hoorbare gesnik van deze of gene harer vroegere speelge nooten, schee:; haar oor niet te bereiken. Het offer, dat zij bracht, was een zuiver, een oprecht offer, een offer, dat haar tee- der lichaamsgestel schier uitgeputte, maar daardoor ook een offer, dat zonder twijfel Gode welgevallig was en de vreugde zijner engelen vermeerderde. Hoe wreed, en wij durven zeggen, hoe onevangelisch zulk een schouwspel ook ware, was het r.ogtans hier zachter en minder aandruischend tegen de niets dan liefde ademende leer der blijde boodschap dan het wel elders in Drenthe en ook daar buiten in het huis des Heeren werd ver toond. Het was de edel denkende Reinhoff die de ruwe en hoekige vormen, zooveel hij mocht, verzachtte eu afrondde. Hij had zijne taak op eene hem eigene, dat is op eene evangelische wijze volbracht, en keerde met het bewustzijn van in den geest zijns grooten Meesters gehandeld te hebben huiswaarts. Intusschen was ziju gevoel uit Kaapstad dat er veel insubordinatie onder de rijks-cavaierie teMafeking heerscht Dertig man zijn naar Pietermaritzburg gezonden om straf te ondergaan voor lichtere vergrijpen vijf anderen zijn tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens hun weigering om op de parade te ver schijnen. De Britsche legatie te Athene ontving bevestiging dat inderdaad door de Muzel mannen op Kreta een priester is geroosterd. Suikeraccijns. •Verlaging van suikeraccijns een volks belang" schrijft het Vaderland boven een artikel, waarin het de argumenten van den minister van financiën tegen het denkbeeld van verlaging van dezen accijns bestrijdt. Om aan te toonen, dat de suiker geen onontbeerlijk voedingsmiddel is, heeft de minister zich beroepen op het gezag van prof. Stokvis. Daartegenover stelt ht>t Vaderland de autoriteit van de blnnen- en buitenlandsche geleerden, wier advies de heer Birnie heeft ingeroepen. Tusschen de geleerden loopt de strijd alleen over de viaag, hoe hoog de voedingswaarde van suiker moet worden geschat. Nadruk legt het blad voorts vooral hierop, dat het gebruik van suiker een geheel onge- vaarlijkon prikkel geeft, en dat de mensch niet alleen aan voedsel, maar ook aan prikkels behoefte heeft. »Van verlagiGg van den accijns ook dat mag men niet vergeten zal niet een enkele stand, maar het geheele volk profiteeren. In welke gezinnen is suiker een onbekend iets? O zeker, waar de hevig geschokt en hij gevoelde meer dan ooit behoefte, om het aan een ander uit te storten. Hij deed dit, niet aan een lid zijner gemeente, want ook voor den meest gematigde was hg wellicht nog te zacht en te gematigd geweest maar aan den jon geren ambtsbroeder in het naburige Fries land ontsloot hg zijn hart. »Ik heb eene moeielgke taak volbracht," schreef hij aan hem, »de moeielijkste, die mg ooit werd opgedragen. Als verkon diger van het evangelie, dat geen dwang kent, maar slechts overtuiging wil, heb ik mij aan den dwang der drentsche kerken orde moeten onderwerpen. Eene jeugdige zuster der gemeente, een door verleiding gevallen meisje, was met de gemeente op gekomen, om het sacrament des doops voor haren zuigeling te ontvangen, en om zelve belijdenis van hare zonden at te leggen. »Hoe ook voorbereid op de treurige ambtsverrichting die mij wachtte, had ik nogtans oogenblikken, waarin mijne krach ten dreigden mg te zullen ontzinken. Zij toch, die daar voor mij stond, wa3 altijd de meest geliefde mijner leerlingen geweest, een meisje, welks vroeger gedrag eu leven niets dan zuiverheid en deugd hadden geademd en dat nu, verbrijzeld door schuldbesef en berouw mij deed denken aan een uit het paradijs der on schuld verdreven engel. „Ach, dat ik in die droevige oogen blikken naar de inspraak van mijn hart

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1