Gemeenteraad van Zaninslag Landbouw. Burgerlijke Stind. 352ste Staats-loterij. Advcrtenticii. WtÊÊÊff*" ^ovroulA' vveti- baqwens on] alléén te keuren, evenals de veearts, want als een slachter 's morgens geslacht heeft en de veearts komt niet thuis voor 's avonds, dan zou de slager tot 's avonds moeten wachten om vleescb te verkoopen. Daarom zou ik ook eene bepaling willen maken, dat beide keurmeesters ook ieder afzonderlijk mogen keuren. Over bet tracternent gesproken vindt dhr. La maitre 100 nog al veel voor eens per week te keuren. Er moet toch zooveel werk niet voor gedaan worden. De Voorz. zegt dat tiet niet in net vele werk zit, maar in do bekwaamheid die iemand bezit. Als 't alleen om de cen ten te dobn was, dan konden we er ook wel weer een van ƒ30 nemen evenals Koole, maar dan moesten we toch weer in een kwestieus geval de hulp van e n deskundige inroepen. Dhr. Jansen zegt dat hij er aanvan kelijk veel tegen had om f 100 te geven maar omdat nu sommige laden zeggen dat de toestand van de gemeente zoo rooskleurig is, kan ik mij er goed bij neerleggen. De VoorzDe toestand van do ge meente rooskleurig, dat heb ik niet hooren zeggen. Dhr. Jansen Ik wel. zooeven bij de hondenbelasting. De Voorz. vraagt of dhr. Lamaitre er nog een voorstel van wil maken om het tracternent te verlagen Dhr. Lamaitre antwoordt ontkennend, daar hij toch merkt aan de gevoelens dat de meeste leden er toch tegen zouden zijn. Voor het voorstel van B. en W. stem men de hh. Dregmans, van Hoeve, Weijns Koster, Smies, Jansen en de Voorzitter; Tegen de hh. Lamaitre Dieleman, Wolfert en van Dixhoorn. VIII. Reclames in zake hootdelijken omslag worden met gesloten deuren he handeld. Bij de gewone rondvraag zegt dhr. Van Dixhoorn, dat de lantaarnpaal voor J. Scheele vlak voor het hekken tje staat zou die niet een 20 centimeter kunnen verzet worden, dan zou die man er geen last van hebben. De voorz. zegt dat hij met Scheele ge sproken heeft en dat deze hem gezegd had dat de lantaarn gerust kon blijven staaii, om reden hg er geen last van had. Dhr. Van Dixhoorn, verklaiende er zelf ook geen last van te hebben, stelt zich hiermede tevreden. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. Zitting van 14 Augustus 1896. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Voorzitter dhr. J. A Barendregt burge meester. Secictaris dhr. P. J. Wortmac. De notulen der vorige vergadering worden gelezen. Op de vraag van den voorzitter of iemand aanmerkingen heelt, zegt dhr. Geelhoedl dat. in de notulen verraold is, dat van Brêeu, Willemsen en de Blaaij gevraagd hebben om hunne materialen voor hunne werkplaatsen op gemeentegrond te mogen plaatsen. Ik meen echter dat de Blaaij gevraagd heeft, deze te mogen plaatsen vóór zijn werk plaats, zijn woning en de schóolschuur en dit ook dooi den Raad is toegestaan. Hij gelooft niet dat adressant hiermede tevreden zal zijn daarom zou spreker het in de notulen bijgeschreven willen hebben. Het adres van de Blaaij wordt gelezen, waaruit blijkt dat de Blaaij gevraagd heelt landbouwwerktuigen te mogen plaatson vóór werkplaats, woning en schoolschuur. De voorz. stelt voor die wootden bij te schrijven wat z. h. s. wordt goedge keurd Dhr. Geel hoedt Aan 't slot van de notuleo het ft de voorz gezegd sprekende over de school te Otbene. dat de onder wijzeres daar ziek was. De voorz. zegt dat het eene vergissing is geweest. Hij vraagt of men dat ook in de potuien weuscht opgenomon te zien, waarop dhr. Geeihoedt bevestigend ant woordt. Nadat de secretaris bijgewerkt nadl vraag' de voorz. ot dhr. Geelnoedt ook nog voorlezing verlangt van het Inge schrevene. Dhr. Geeihoedt wenscht dat niet Hierna worden de notulen gearresteerd, I. Mededeeling van ingekomen st.il-ken a. Kennisgeving van M. d9 Jonge dd. 6 Juli dat hij zijne benoeming tot lid van het Algem, Burgerlijk armbestuur aan neemt b. Brief van Ged. Staten dd. 4- Juli houdende goedkeuring van een rnmiabe sluit tot het in erfpacht geven van grond tot oprichting van een 2e weegbrug aan den kl. Huijsaenspolder. c. Idem houdende terugzending van het door hen goedgokeurde kohier der school gelden over het 2e kwaitaal 1896 d. Brief van den Commissaris dei- Koningin betreffende de vergunning tot de uitbreiding der los- en laadplaats. Worden allen voor kennisgeving aan genomen. e. Adres van 57 inwoners van Othena houden de verzoek om het voetpad dat loopt over de weide van F. de Putter niet van den ligger af te voeren, omdat, daardoot alle onderteekenaats groute moeite en last zullen ondervinden, ten eersten omdat zij dan wel een half uur om moeten ioopen om bij hun werk te komen, en ten tweeden omdat ze dan bij voorkomende droogte geen water meer kunnen halen uit den vijver van Jac. Huijssen. De voorz. stelt voor dit adres in handen van B. en W. te stellen, wat m. a- s. w rdt aangenomen. Een verzoek van de Wed. De Pooler om van gemeentewege eene goot te leggen voor hare woning in de richting van L. Stoffels, tot waterafvoer. Dit adres wordt eveneens in handen van B. en W. gesteld. II. Voorloopige vaststelling der ge- meenterekeuing voot 1895. De commissie van onderzoek rapporteert bij monde var. dhr. Geeihoedt dat, behou dens eene aanmerking, alles in orde is bevonden. De commissie heeft namelijk aanmerking gemaakt op de rente van het geld belegd bij de Nederlandsche post spaarbank. Die post is 11,44 en is de intrest die loopt van half October 1805 tot 1 Mei 1896. Volgens hun oordeel kan de intrest van 1 Januari 1896 tot 1 Mei 1896 niet op eene rekening van '95 voorkomen. Deze kan eerst voorkomen op de rekening van 1896. De voorz. zegt dat dit zeer juist opge merkt is en stelt daarom voor de lekt r.ing naar den ontvanger terug te zenden, waartoe wordt besloten. III. Begrooting van liet Burgerlijk Armbestuur voor 1897 en aanvraag om subsidie. De begrooting wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf voor 1881,50, en de subsidie ad 1674,30 m. a s. verleend. IV. Aanbieding der geraeentebegiooting voor 1897. De begrooting is iu ontvang en uitgaaf 21698,07!/2. De voorz. stelt voor eene commissie tot onderzoek te benoemen, en wijst daarvoor aan de hh. Geeihoedt en De Ruijter. Dhr. Geelh. zegt dat vroeger de be grooting altijd bij de leden rondgezonden werd. De voorz. zegt dat dit tevens gebeuren kan, teiwijl dan de commissie na onder zoek verslag kan uitbrengen. V. Vaststellen der voorwaarden van aanbesteding der straatverlichting voor het tijdperk 1896/7 In een dei artikels van de voorwaarden staat dat de «olie, alvorens ze te gebruiken, eerst dopr ean flltreerzak moet gelaten worden. Dm. Geeihoedt vraagt hoeveel zoo'n filtroerzak kost, hij zegt niet te weten wat het eigenlijk is. De voorz. zegt dat het een zak is van een soort asbest inden vorm eener slaapmuts daar wordt de olie doorgelaten en is dan veel zuiverder dan voot dteu tijd. Bij de rjjkslicntwacht worden ze gebruikt. Hij meent dat ze 60 a 70 cent kosten. Zondet verdere aaumerkingeu worden de voor waarden m. a. s. vastgesteld. VI. Verzoek van ds. Knottnerus om aanleg var. een pad naar het voor eigen graven bestemde gedeelte der algem be graafplaats. B. en W. stellen naar aanleiding van dit actres voor de hulptoegang tot hot kerkhof weder open te stellen en het houten hek te vervangen door een ijzeren, wat m. a. s. wordt goedgekeurd. Dhr. Geeihoedt stemt voor, er bijvoegende dat hij omtrent dit verzoek t;og een voorste, wenscht to doen, als de agenda behan deld is. VII. Verzoek van C. P. Geelhoedtl onderwijzer, oin gebruik van een school lokaal liefst aan de Oostzijde, voor het oprichten van een gemengd koor B en W. stellen voor vergunning te verleenen, onder vóórhaarde echter dat niet meer dan éénmaal per week oefening mag gehouden worden dat die oefening zalzyn des Vrijdags avonds van half zeven tot 10 ure; dat het lokaal moet worden schoonge maakt door een dooi het koor aan te stellen persoon dat de hulpmiddelen van het koor niet in de school mogen opgeboigen wotden; dat alle toegebrachte schade verhaald wordt op den directeurdat niemand dan de werkende leden in het lokael mogen worden toegelaten dat de vergunning ophoudt, wanneer Geeihoedt aftreedt als directeur. Dhr. Geeihoedt zegt dat deze voorwaar den geheel anders zijn. dan voor andere vereemgingen. Dhr. Geeihoedt zou de bepaling willen vervallen zien do vergunning houdt op als C. P. Geeihoedt ontslag neemt als directeur, en ook zou hij de geheele ver- eeniging aansprakelijk willen stellen voor toegebrachte schade en niet den directeur. De voorz- regt dat de vereeniging geen rechtspersoonlijkheid hezit, en bet daarom beter ia één peisoon verantwoordelijk te stellen. Het voorstel in stemming gebracht zijnde wordt m. a. s aangenomen. VIII. Opmaking voordracht van zetters wegens petiodieke aftreding van A. Riemens en D. Dekker Br. Worden nog aanbevolen M. de Bruijne, Jacs Dieleman Pzn, A. Dees en Corns Dieleman, Gekozen worden D. Dekker, A. Riemens, M. de Bruijne en Jacfe. Dieleman. IX. Bezwaarschriften hoofdelyken om slag dienst 1896 van, A. Kok, J. Putter Pzn, C. P. Butler. W. A. Vroolijk, D. de Rijcke, S. de Putter, P. Gade en E. J. de Klerk. Deze worden in gesloten zitting oe handeld. De vergadering weder geopend zijnde wordt met algemeens stemmen besloten afwijzend te beschikken op de adressen van P. de Putter, S. de Putter en E: J. de Klerk, en met oen klasse te ver lagen de oveiige reclamanten. X. Wordt benoemd met algemeene stemmen tot ondet wijzer aan de dorps school J. G. Bosschaart van Delft. Met hem stond op de voordracht Ch I Buzink van Kuilenburg. Dhr. Geeihoedt wenscht naar aanleiding van het adres van ds. Knottnerus een voorstel te doen. Hij zegt dat 60 voor een eigen graf nog a! veel is, en zou daarom nog een andere afaeeling weu sclipn. waarin voor een eigen graf minder betaald werd. Hij stelt daarom eene splitsing voor in twee afdeelingen. De eerste atdeeling voor een graf 60 voor twee graven ƒ90, voor drie graven 110, voor vier graven 135 en de tweede afdeefingvoor een graf 25, voor twee graven 4ü, voor drie graven'/'50, voor vier graven ƒ60. De voorzitter stelt voor dit te ren voijeeren naar B. en W. wat met alge meene stemmen wordt goedgekeurd. De vergadering wordt hierna gesloten. Men schrijft uit Rosendaul aan de N. R. Ct. De Belgische regeeting werkt de vee handelaars volstrelrt niet fn de hand, men zou haast denken van tegen. Te elfder ure vernamen de kooplieden het besluit, dat jl. 'Zaterdag (O. L. Vr. hemel vaart) geen vee in België werd toegelaten, doch dat men voor den invoer moest wachten tot Maandag. Al dè "kooplieden hadden het te Rotter dam en elders gekochte vee reegis op het spoor geladen en vernamen eetst bü aan komst te Rosendaal het verbod van invoer. Telegrammen met verzoek van doorvoer tot Esschen (grens) aan den Belgischen minister gezonden, bleven onbeantwoord, hetgeen de ontevredenheid onder de koop - lieden niet weinig vethoogde. Velen waren tot hun schade verplicht het vee te Rosendaal op still of in de weide te brengen. In Groningen zijn stienge maatre gelen genomen om de gtensgemeenten te bewaken voor het invoeren van vee uit Duitschland, waar net mond en klauw zeer in vrij erge mate onder den veestapel woedt. Door het provinciaal bestuur is ook geadviseerd, geen Duitsche kooplieden op de veestallen van onze landbouwers toe te laten. Ofschoon deze maatregelen uitstekend moeten geacht worden, werken zij zeer nadeelig op der, verkoop van het vee, waardoor het bedrijf een gevoeligen slag krijgt, als de toestand eenigen tijd voortduurt Van 1 tot en met 15 "Augustus. 1896. Axel. Huwelijks - aangiften. 7 Aug. Petrus. Josephus Seghers, 24 j., jm. en Mathilde Groothaert 24 j., jd. 8 Aug. Hendrik Koekkoek, 19 j jm. en Maatje Riemens 20 j., jd. 13 Aug. Mechiel 't Gilde, 27 j., jm. en Jacomina Sol 22 j-, jd. Huwelijks voltrekkingen. 6 Aug. Hip- polijte van Santbergken, 22 j., jm. en Hendrika Catharina Steel, 21 j., jd, 13 Aug. Franfois Dieleman, 24 j., jm. en Wilhelmina Cornelia Koster 20 i.,jd. Geboorten. 4 Aug Marinus, z. van Jan Lourens en Santina van Dikhóorn. 6 Aug. Neeltje, d. van Hendrik van Lujjk en Debora Krina Smiea 7 Aug. Jozias, z. van Pieter Goossen en Fran9oise Schoon- akker. 8 Aug. Neeltje Tanneke, d. van Karei Wijna en Geertruida Wilhelmina de Krijger 10 Aug. Jan Abraham, z. van Martinus Oppeneer en Suzanna Pieternella Verberkmoes. 10 Aug. Marinus, z. van Jacob den Engelsman en Pieternella Zegers. 8 Aug. Gerrit Pieter, z. van Jan Vlaandei en Thona Christoffelina de Graaff. 15 Aug Pieter, s. van Jozias de Feijter en Pleuntje Balkenende. Overigden. 4 Aug, Cornelis Johannes Jonkman, 4 m., z. van Lambertus en Janneke van de Velde. 14 Aug. Suzanna de Putter, 82 j wed. van Pieter Raymond. 8 de Klasse. - Trekking van 17 Aug- No. 4591 1500 11552 lüÜO 11119 13C33 15349 400 1375 200 2877 10627 15273 15923 100 Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde tante SLSAWA RAIJMOAU »eb. I)e Putter, in den ouderdom van 82 jaar en 6 maanden. Namens de familie, IVf- D. DE PUTTER. Axel, 14 Augustus 1896.' betuigt bij dezen haren harte lijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, van hier als ejders, hij het overlijden van haren geliefdep Echtgenoot den heer J. Bauwens ondervonden. Axel, 19 Augustus 1896. N. BAUWENS De Mouw.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3