(iemeenteraad van Axel. Natuurlijk had men de pastorie ook een deel der versieringen geschonken. Boven de deur was een raam uitgenomen en daarin prijkte een levensgroot welge lijkend portret van den heer Van Vooren, waarboven deze eenvoudige, en toch zoo juiste en kenscbetoende woorden Zachtmoedige jubilaris, wij wenschen U veel geluk. Aan de achterzijde van de pastorie las men Al zeggen onze zinnen, Gij aanschouwt brood en wijn, 't Geloof aanbidt U, Jezus, En let niet op dien schijn. Boven den ingang der kerk had men het opschrift aangebracht Van Godes heiige leer zjjt Gjj de ware tolk. Gij wijst het levenspad hier aan het Christenvolk. Trad men de kerk binnen, dan viel al dadelijk het oog op de eenvoudige nette versiering van guirlandes van groen met bloemen doorweven. Boven het hoogaltaar ot koor las men Des wierooks offerwolk begeure 't Hoogaltaar, Rijze opwaarts in Gods lof, in 'tnut der Christenscbaai En voor het zangkoor, dat is tegenovor liet hoogaltaar, las men de woorden Juicht broeders, zingt, zingt schoone jubelzangen, Uw Vader heeft als Herder een zilvren kroon ontvangen. De weg welken de processie des namid dags moest nemen, was met poorten en versierselen afgepaald. Voor de bewaarschool, welke ook netjes versierd was, prijkte het opschrift Wij kleine kleutertjes zijn innig blij Allen jublen, dansen, dartlen we bij dit feestgetij. Binnen in de bewaarschool lazen wij: Welkom hier in deze zaal Vrij èntree, gul onthaal Statig zingen Feestelingen Lustig blij Verzet Gij 't Feestgetjj. Hier werden de kleinen dan ook gul onthaald op koek en melk, wat niet weinig hunne feestvreugde verhoogde. Dat het zilveren jubilé van den heer Van Vooren in de kerk met groote plechtigheid werd herdacht, we behoeven het niet te zeggen. Vooral in den namiddag was een groote menigte toegestroomd uit omliggende plaatsen ten einde nog van een gedeelte der feestelijkheid getuige te kunnen zijn. Toen de processie en het lol gedaan waren, stond den jubilaris nog eene ver rassing te wachten, doch niet dan nadat eene hevige regenbui, gepaaid met een weinig onweer, was overgedieven. Het lantaren -gezelschap »Concordia" was ook hier weder op zijn post om de feestvreugdj van een goed vriend op te luisteren. De jubilaris was zeer getroffen door deze attentie en een zeer talrijk publiek was hieibij tegenwoordig. Intusschen was het zachtjes aan avond geworden en werd de illuminatie ontstoken, welke tusscben liet groen der boomen een prachtig effect maakte, terwijl boven aan de pastorie met illumineerglaasjes de woordbn schitterden Leve onze Pastoor. En hiermede was het feest afgeloopen, dat, waaraan wjj niet twijfelen, voor den jubilaris de aangenaamste herinneringen zal achterlaten. Van alle zijden toch stroomden hem bewijzen van belangstel ling toegeschenken, o. a. een zilveren vergui Jen remoustrans van al de paro chianen, aangeboden door den heer P. Burm en een gouden stool van de con- greganisten aangeboden doorPh.Tieleman, kaartjes, mondelinge gehikwonschen, dit alles viel den heer Van Vooren in ruime mate ten deel, v\ol een bewijs, hoezeer h(j zich de liefde en achting van allen hoeft waardig gemaakt. Dés morgens werden de armen bedeeld met krentenbrood - bij die de vriend der armen is, wilde hen voorzeker op lezen dag niet vergeten. Aan den WelEerwaarden Heer Em. Ongenae, achtbare neef van den Jubilaris komt de eer toe, het meest te hebben bijgedragen tol het welslagen van dit schoone feest. De heer Van Vooren is de opvolger van den heer P. H. van Wees, die Zaterdag juist 25 jaai te Etten in Noord- Brabant geplaatst was. Voor het tweetal te Ierseke komt o. m. voor ds. Doorn te Axel. Beroepen bij de gereformeerde kerk te Terneuzen de heer M. Schuurman, te Alphen aan den Rijn. Beroepen (toezegging) bij de Ned. Herv. gem. te Tubbergen de heer P. de Haas, te Hoek. Iloek, 15 Aug. De Raad dezer ge meente besloot in zijne zitting van heden met vier tegen twee stemmen afwijzend te beschikken op het verzoek van J. Drabbe e. a. tot bet instellen eener kermis. Tegen stemden de heeren De Jonge, De Regt, Jurrij en Dieleman, vóór de heeren De Feijter en de Voorzitter, terwijl de heer Van Wijck eerst later ter vergadering verscheen. De gemeenterekening over 1895 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op 10923,82, in uitgaaf op 10130,70 en dus met een goed slot van 793,12. Verder werden met algemeene stemmen goedgekeurd a. de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1895 met een goed slot van 1,21 b. de begrooting van idem voor 1897, bedragende het subsidie van de gemeente 1000 c. de rekening der commissie van beheer over den grindweg Hoek-Ter Neuzen, dienst 1895, met een goed slot van 133,U1/^, er. d. de begrooting van idem voor 1897, waarbij het aandeel der gemeente Hoek in de kosten van onderhoud is geraamd op 650. Met algemeene stemmen werd tot onderwijzer aan de openbare school be noemd de heer C. A. Kok te Zaamslag, terwijl den heer W. I. Bliek, op diens verzoek, als zoodanig eervol ontslag werd verleend tegen 1 October a. szullende thans weder oproeping van sollicitanten naar genoemde betrekking geschieden tegen eene jaarwedde van 550. Op de opgaaf in te zenden ter benoe ming van zetters, werden na stemming geplaatst de heeren M. de Regt, J. C. de Jonge, W. G. Dieleman en J. Jurrij. Nog werd aangeboden de door Burg. en Weth. ontworpen gemeentebegrooting voor 1897 en werden met algemeene stemmen vastgesteld eene verordening tot wijziging van die op de brandweer, noodig gebleken daar de bestaande ver ordening niet voldoet aan art. 193 der gemeentewet, en e6G besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1896 ten einde te kunnen betalen de verplegings kosten eener armlastige krankzinnige. Tem. Ct. Zitting van 18 Augustus 1896. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Voorzitter dhr. D. J. Oggel. Secretaris dhr. J. A. van Vessern. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. o. Kennisgeving van het overlijden van dhr. J. Bauwens, in leven provinciaal en plaatsvervangend-Districts-Veearts, van wegj de weduwe Bauwens. Van den brief van rouwbeklag wordt voorlezing gedaan en kennisgegeven dat dat die zal worden verzonden aan gemelde weduwe. b. Idem van J. Wieland, dat hij zijne benoeming tot presideut van het Alge meen Burgerlijk armbestuur aanneemt. c. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van het door hen goedge keurde kohier der schoolgelden over het 3e kwartaal van 1896. d. idem van het kohier van den boofde- lijken omslag dienst 1896. II. Vaststellen gemeenterokening over 1895. Deze is tot onderzoek in handen ge weest van eene commissie bestaande uit de hh. Wolfert, Dieleman en Koster. Bij monde van dhr. Wolfert rappor teert de commissie dat door haar geeno aanmerkingen gemaakt zijn, weshalve zij tot goedkeuring adviseert. III. Begrooting algem. Buigerl. arm bestuur voor 1897. Deze is tot onderzoek in handen ge steld van eene commissie bestaande uit de hh. Weijus, Jansen van Rosendaal en Smies. Bij monde van dhr. Jansen rapporteert de commissie geen aanmerkingen op de begrooting te hebben. Alleen heeft zij opgemerkt dat deze met 270 verhoogd was geworden, maar uil de memorie van toelichting blijkt, dat door bet Burg], armbestuur niet te veel was gevraagd en ze het hard noodig hadden. Daarom adviseert de commissie tot goedkeuring. IV. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1897. Deze wordt tot onderzoek in handen gesteld eener commissie bestaande uit de hh. Woltert, Smies en Jansen van Rozen- daal, die de opdracht aanvaarden. V. Voordracht zetters der directe be lastingen. De aftredende loden zijn de hh. Jansen van Roosendaal, Wolfert, Smies en van Dixhoorn. Herkozen worden de vier aftredende leden n. 1Dhr. Jansen van Roosendaal met 7 van de 11 stemmen. Dhr. Wolfert verkreeg 4 stemmen. Dhr. J. Wolfert met 9 van de 11 stemmen dhr. P. van Hoeve verkreeg 1 stem. Een briefje was blanco. Dhr. M. A. Smies met 8 stemmen dhr. P. van Dixhoorn verkreeg 2, dhr. P. Dieleman 1 stem, en dhr. P. var, Dixhoorn met 7 stemmen dhr. P. Diele man, verkreeg 1 en dhr. P. van Hoeve 2 stemmen. Allen verklaren de benoe ming aan te nemen. VI. Voorstel tot heffing eener honden belasting. Dit voorstel werd schriftelijk door dhr. Jansen ingediend, en had tot strekking alle losloopende honden, uitgezonderd scbaaphonden te belasten met 3. Qe Voorz. vraagt of dhr. Jansen zijn voorstel nog nader wil toelichten. Dhr. Jansen zegt in den beginne altijd plan te hebben gehad een voorste] in te dienen om alle honden, zonder onder scheid, te belasten, maar omdat enkele zijner medeleden er een groot bezwaar van maakten, om honden te belasten, waar iemand zijn brood mede moet vor dienen, is hij daarvan afgezien. Hjj zegt het evenwel niet goed te vinden dat menschen met een hondje naar de oe deeling komen, en bij vindt net wei is waar aardig dat een hondje, wanneer men thuiskomst, van blijdschap tegen je opspringt, maar die zich die weelde wil veroorloven kan daar ook wel 3,voor betalen. Hij is nog niet eens zoo ver gegaan als de wetgever. Deze heeft gezegd Boer, je kunt met je paaiden rijden zooveel als je wilt, maar gaat ge ze voor plezier gebruiken, dan moet er ook voor betaald worden. Boven dien een voerman, die met zijn paard zjjn brood verdient, moet er wel voor betalen. Dhr. Koster is het met dhr. Jansen eens, maar zou den trekhond niet willen belasten. Dhr. Jansen Dat zijn ook geen los loopende honden. Dhr. Koster zon overigens gaarne zien dat ook de karnhonden der boeren werden belast. Dhr. Smies is er bepaald tegen dat eene belasting op honden geheven wordt, omdat h6t bij onde; vinding gebleken is in andere plaatsen dat dp belasting zoo moeilijk te innen is. 't Is moeilijk om de belasting plichtigen te achtervolgen. Ook acht hij bet eene niet ie groote weelde om een hond voor plezier te houden. Dhr. Koster vindt dat er toch te veel honden zijn, er zouden al gauw meer honden gaan zijn dan menschen. Dhr. Wejjns geloolt niet dat het middel hondenbelasting helpen zou om het getal te doen verminderen, want in Terneuzen is ook de belasting er op, maar er zjjn toch nog veel honden. Dhr. Jansen wil even het gesprokene door dhiSmies weerleggen en zegtAls het zoo maar gaat, dat er menschen zijn die de liefhebberij hebben om maai niet te betalen, en ze kunnen daartoe dan niet gedwongen worden, dan kunnen we den hoofdelijken omslag ook wel afschaffen. De voorz. zegt dat dit. bij den hoofdelijken omslag ook zoo is. Er zjjn menschen die niet kunnen betalen en daarom oninbaar moeten worden verklaard de bedoeling van dhr. Smies zal zeker wel zjjn dat zulke menschen ook in de hondenbelasting kunnen vallen. Dhr. Smies bevestigt dit. er tevens bjj - voegende dat het een andere zaak zou zjjn, wanneer de heffing van een honden belasting uit financieel oogpunt noodzaak was voor de gemeente. Dhr. Koster wijst er nogmaals op dat or tegenwoordig zooveel jachthonden zjjn, die hii gaarne zou belast zien. Dhr. Jansen zou daar ook sterk voor zjjn. De voorz. stelt voor om bjj den Raad in omvraag te brengen, of de leden al dan niet genegen zijn om over te gaan tot het heffen der belasting. Vóór de heffing stemden de hh. Dieleman, Jansen van Roosendaal en Koster, tegen de hb.Lamaïtre, Dregmans. Wolfert, Smies, Weijns van Hoeve, van Dixhoorn en de Voorzitter. VII. Benoemen deskundige keurmeester van vleesch en spek. Het voorstel van Burg. en Wethouders hieromtrent is om dhr. Boogaert, veearts alhier Ie benoemen in de plaats van wijlen dhr. J. Bauwens. Dhr. Dixhoorn vraagt of dit geschiedt op hetzelfde salaris, en of dit niet verlaagd kan worden De voorz. zegt dat dit nader door den Raad kan worden vastgesteld. Dhr. Jansen vraagt of de veearts er toe bereid is de benoeming aan te nemen. De voorz, zegt met dezen reeds gesproken te hebben en zegt dat hij het wel doen wil. Hierna wordt de veearts bij acclamatie benoemd tot deskundig keurmeester van vleesch en spek. De voorzitter zegt dat het salaris/100 is, en de meerderheid van het college van Burgem. en Wethouders er voor is dat zoo te behouden, aangezien de nieuw be noemde toch dezelfde capaciteiten bezit als zyn voorganger en ook hetzelfde werk doen moet. Dhr. van Hoeve vraagt wie de keur meesters controleert. De voor. zegt dat die door deu Burge meester worden gecontroleerd. Dhr. van Hoeve vraagt dit, omdat het van groot belang is, dat het vleesch goed onderzocht wordt. Hij heeft wel eens ge hoord dat door Koole de meeste keeren gekeurd werd, en dat Bauwens maar eens e°n enkele keer keurde, omdat die nog al dikwijls van huis was. De voorz. zegt in de instru tie te zullen opnemen de bepaling dat beide keurmeesters zooveel mogelijk te zarnen moeten keuren. Dat de vorige niet dikwijls samen gingen, lag misschien ook wel eenigszins aan de verhouding, die tusschen Bauwens en Koole bestond. Dhr. van HoeveDaar hebben wjj ons niets van aan te trekken. Dhr. Jansen viaagt of het vleesch en spek, dat van andere gemeenten hier in gevoerd wordt, gekeurd wordt De voorzitter zegt dat men verplicht is dat te laten keuren. Dhr. Jansen; Wordt dat ook gedaan? De voorz.Dat weet ik niet, maar vroeger, nu bestaat dat zoo niet meer, zal dat vleesch toch ook wel gekeurd zijn. Dhr. Smies: Zou 't niet goed zjjn, dat iemand die spek of vleesch te keuren heeft, altijd naar den veearts moet gaan De voorz. acht het beter iedereen daarin vrij te laten, omdat ze in 't vervolg toch samen moeten gaan, en dus de eene keur meester den anderen moet verwittigen. Dhr. Lamaitre houdt het er vooi dat het beter was, dat Koole ook bevoegd is

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2