DE KROON. Handelsberichten. Advertentien. kostcloozc inenting en herinenting. J. D. DIJK, hslMel. BBOHIKGEN. kind van twee jaar te vondeling had gelegd onder Lonneker. De officier van justitie had zijn aan houding verzocht. Te Dongen zijn drie kinderen, die bezig waren een kuil te graven, onder het instortende zand bedolven, met het noodlottig gevolg dat een 4jarig knaapje levenloos werd te voorschijn gehaald. Uit Tilburg wordt gemeld Het personeel der Tilburgsche Courant, dat het werk heeft gestaakt, heeft eeue circulaiie bij de ingezoteuen doen ver spreiden. Daarin wordt aangemaand „deze staking niet te verwarren met zoovele andeie die voortvloeien uit onte vredenheid omtrent het loon hoewel dit ook bier zeer veel te wenschen over laat maar ter oorzake van da onbe kookte handelwijze ten opzichte van den meesterknecht, die al zijne krachten inspande, om de steeds meer en meer wankelende zaak uit haar benarde positie op te heffen." De werklieden doon een beroep op de burgerij en verzoeken haar, door het tijdelijk opzeggen van het abonnement, aan de firma Luyten hare al keuring t6 kennen te geven „over het ongemotiveerd wegzenden van een oppassend huisvader met acht kinderen. bO mocht dit niet baten, door het bijeenbrengen van een klein kapitaal een coöperatieve drukkerij op te richten." Te Arnhem brak Zaterdagnacht om streeks 12 uren, naar men zegt doordien een der machine-assen was heetgeloopen, brand uit in de stoomhoutzagerij van den lieer Evers. De zagerij en vei scheiden andere gebouwen, alsmede een tiental ar beicierswonlngen brandden af, benevens een voorraad hout. Op een klein gedeelte na, is alles tegen brandschade verzekerd. De bewoners van de verbrande huisjes kampeeren tijdelijk in eene aangrenzende weide. De vlammen woedden Zaterdagochtend voort in den grooten voorraad hout. Uit Amsterdam meldt men De Koekjesbrug ovei den Buitensingel, reeds sedert lang bouwvallig, is thans door aanvaring van eene schuit bezweken, De gemeenschap tubschen de beide oevers wordt onderhouden door een paar vletter lui De bewoners van het Van Lennepkwartier zullen echter het gemeentebestuur ver zoeken een kosteloozen pontdienst daar ter plaatse in te stellen, daar reeds in het vorig jaar door den gemeenteraad een bedrag van 10,000 gld. is toegestaan voor den bouw van eene ijzeren brug, ter vervanging van de Koekjesbrug. Men meldt uit Schiedam Toen Vrijdagnamiddag de schutterij al hier uitrukte om in het exercitieveld hare gewone oefeningen te houden, ontstond onder de marsch tusschen een der offi eieren en een schutter een woorden wisseling, die zoo hoog liep dat ie schutter op eens zijn geweer velde er, op den officier toeliep, met het doel hem een bajonetsteek toe te brengen. Doordat juist een kleine jongen tusschen hen doorkroop en de officier op zij sprong, werd het plan verijdeld. Daar men in- tusschen nabij bet politie bureau was ge naderd, werd halt gebouten en de schuttter in verzekerde bewaring gebracht, waarna de troep door marcheerde. Door de kustwacht van Eierland weid Vrijdagmorgen ontdekt, dat de bal was geheschen op de reddinghut op de Vliehors. Dit is het sein, dat zich in de hut schipbreukelingen, bevinden, die hulp verlangen. Zoo spoedig mogelijk vertrok de burgemeester van Vlieland met het nooaige derwaarts, doch hij vond de hut ledig. Hoogstwaarschijnlijk hebben vis schers in den afgeloopen nacht de aar digheid gehad den bal op te zetten, waarna de heiden zich verwijderd b6bben. De kosten van Lihoengtsjang's verblijf te Parijs worden berekend op 47310 frank. De zeven rijtuigen te zijner beschikking kostten den staat 4445 tr. De uitgaven voor spoorwegen, verblijf in de hotels enz zullen de som doen stijgen, zegt men, tot 80.000 frank. De Parijsche bladen stellen do vraag, wat hiervan in 't land terug zal komen Uit Boedapest wordt aan de Vos sische Ztg. gemeld, dat een groot deel van het land te lijden heeft van hevig onweer met hagel. Vele menscben moeten r :gi- komen zijn. Aan het gezaaide c in wijngaarden is ontzaglijke schade t bracht. De badplaats Treucsih-Teplitz is overstroomdvele badgasten verlaten, uit vrees voor dreigend gevaar, d bad plaatsen. Terwijl een besteller van den poor weg te Luik in een huis der ïue Bet dei, een pak afgaf en de voerman een er eu blik afwezig was, klom een welgekleed persoon op den bok, brak het kasje open, waarin de gelden worden geborgen, en haalde er een pak uit, dat voor een waarde van 50 000 fr. verzekerd was. Hij stal ook nog twee of drie doozen met juweeien en eene staaf goud van 130 grammen..! De politie zoekt dien brutalen dief. Men herinnert zich wellicht, dat prof. Lombroso verleden jaar te Rouaan met zijn uitgever werd veroordeeld tot eon schadevergoeding van 2500 t'rs. wegen plagiaat in zijne Grafoliaten nadeele van den Franschman Crépieu-Jamin ge pleegd. Hat vonnis is thans in hooger beroep in hoofdzaak bevestigd, maar de schadevergoeding op 500 fi. gesteld. Een merkwaardige proef is onlangs met de X-stralen genomen, waaruit weer het grootb nut dezer stralen voor de wetenschap ten duidelijkste blijkt. De Berlijnsche correspondent van de Daily News vertelt, dat een jong banketbakker te Hamburg, die zich in 1886 in de ge vangenis bevond, altijd beweeide dat hij een kogel iD zgn hoofd bad, door een poging tot zelfmoord daargekomen. Hij leed zeer veel pijn, doch de dokters van het hospitaal bemerkten niets bijzonders aan hem toen de man echter een anderen patiënt aanvloog en sloeg, razend van de hoofdpijn, werd hij naar een krankzinnigen gesticht gebracht. In 1890 kwam hij in een ander gesticht, waar hij gedurende vier ja^en bleef. Ir. het afgeloopen jaar werd hij viij gelaten. Hij beweerde van zijn hallucinatie genezen te zijn en dat hij nooit een kogel in het hoofd had gehad. Een dezer dagen kwam hij te Berlijn, liet zijn hoofd met X-stfalen photographeeren en de kogel word ontdekt Een Westfaalsch boertje, dat dezer dagen door een adllijk heer govra gd werd naar de eigenschappen, welke ten goed paardenknecht moet bezitten, antwoordde: „Als een knecht spreekt van »mijnhoei's paarden," dan deugt hg Diet; met moet hem zijn loou betalen en hem de deur uitzetten als een knecht spreekt van »onze paai den", dan kan men homnouden; noemt hij ze echter »mgne paarden", dan is het een zeer goede en is hij met geen geld to betalen." De coi respondent van eer. der groote Engelscbe bladen, die de kroningsfeesten te Moskou heeft bijgewoond, deelt aan zijn blad eenige belangwekkende bijzon derheden mede omtrent de indrukken, die hij van den Keizer en de keizerlijke familie gekregen heeft. Volgens hem is de joDge Czaar een geheel ander man dan zijn vader. Hg is schraal en niet groot van gestalte, en ziet iedereen vast in de oogen De uitdrukking van zgn gelaal is bijna kinderlijk vriendelijk. Onwaar is het, dat hij niet van het leger houdt integendeel, hij is verzot op wapenschou wingen, parades en bezoeken aan bel kamp. Hij leest trouw alle documeoten, die hem toegezonden worden, luistert naar zijn raadslieden als zij hem iets ti- zeggen hebben, en is nooit met zijn wei k ten achter. Hoe hij denkt over Raslar.d en zijn onbeperkte macht, weet niemand Hij is het onoplosbaar raadsel van Rus land. Terughoudend was bij altijd, maar na zijn troonsbestijging is dit nog erger geworden. Hij spreekt weinig en ant- wooidt niet meer dan noodzakelijk is. Tusschen hem en het volk is dezelfde onoveikomelijke muur gebleven als ten tijde van zijn vader; eoist scheen hij geneigd daarin verandering te brengen maar later kwam hij tot andere gedachten. Zelden uit bjj oen andere meening dan zijn ministers. »Ik gevoefnoë jong ik nog ben," zeide hij eens, >ik moet eerst er vanng opdoen, voordat ik handelend kan optreden." De Craar heeft zijne moeder innig lief en gunt haar ook meer invloed in de staatkunde dan de overleden keizer deed, zoodat inen in Rusland nieuwsgierig is, hoe lang dit zal duren. De Czaar houdt zeer veel vac zijn jonge vrouw, niette genstaande, zooals de correspondent meent, de invloed van het hof wel instaat is, de oprechtste en warmste gevoelens te verslikken. De jonge Keizerin bemoeit zich niet met de politiekin haar hart is zij nog eer. Duitsche, en zij moet al haar krachten inspannen om haar vooroordeel te overwinnen. Man en vrouw zijo bijna altijd bij elkander. In zijn studeerkamer zit zij bij hem met haar borduurwerk a's er een minister komt, staat zij op om heen te gaan, maar dan zegt de Czaar altijdBlyf maar hier Sascha gij stoort ons in liet minst niet," en dan gaat de Keizerin weer zitten en borduurt zwijgend voort. Een roeitocht over den Atlantischen Oceaan is door een paar Amerikanen met goed gevolg volbracht. Da twee ondernemende roeiers zijn met hun bootje »Fok" nog geen 2 meter lang - op de Scilly-eilanden aangekomen. Zij ceden de reis van New York daai heen ln 55 dagen. Bbiden zijn welvarend, maar zeer vermoeid. De kapiteins van twee schepen het een 15 Juli, het ander 24 Juli die de boot praaiden eD onderzochten, hebben verklaard, dat de mannen geen ander middel om voort te komen hadden dan hunne roeiriemen. Het werd tijd dat de dieren viienden weer eens krachtig protesteerden tegen de gruwelijke stierengevechten in het Zuiden, welke het tegenwoordige mini sterie oogluikend toelaat en welker aan leggers door de vrederechters gestratt worden met boeten van een frank. De piesident van de Vereeniging tot be scherming van dieren, Uhvich, heeft een manifest opgesteli en in ruimen kring verspreid. Wij octleenen er het volgende aan Niets heeft mogen baten tegenover de zuidelijke afkomst van den heer Barhou (minister van binnenlandsche zaken) en Darlan (van justitie). Noch moreele eu humaniteits overwegingen, noch de wet, noch de verbodsbepalingen der drie vorige ministeries, noch die van de prefecten, hebben or die ministers aan kunnen her inneren dat zij boven .zonen van den Midi ministers van de Republiek waren, ministers van Frankrijk. >vachters van 's lands vetten en zeden. Dit zoogenaamd vooruitstrevende mij nisteiïe zet ons vele eeuwen achterwaarts en voert ons naar de ergste tijden van de barbaarschheid terug" Het behoeft niet gezegd te worden dat ook de parlementsleden, die deze ver- tooningen bijwoqen on ei hun goedkeuring trail verleenen, ov6r hun barbaarschheid en kiezersvrees harde woorden te hooien krijgen A. R. Ct. Aan het Handelsblad van Antwerpen wordt uit Oostende gemeld »De politie bracht vrijdagavond een be zoek in de beruchte speelzalen der Kursaal te Oostende. De speeltafels waren, dank aan hot bijzonder gunstig seizoen, onge meen talrijk bezet en hat spel was in vollen gang, loon de politie de zalee binnenkwam. Hare verschijning bracht in de Kursaal eene groote opschudding te weeg. - Op hetzelfde uur kwam de politie ook de speelzalen van Blankenberghe binnen. Het spel had in deze twee plaatsen eene onrustwekkende uitbreiding genomen en men verzekeit dat de Koning liet verlangen uitgedrukt heelt, deze mis bruiken te zien eindigen en aangedrongen bad opdat de overheid al de strengheid der wet toepasse. H9t spel zal dus no;_ alleen in du bijzondere clubs, waar de wet geen recht van tusschenkomst heeft toegelaten zijn." Zou ook in ons land de politie niet wat flinker kunnen optreden in deze richting? N. R. Ct. Axel, 8 Aug. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe 7.- a7.35 nieuwe tarwe 0. - a 0, - rogge 5.25 a O -, nieuwe rogge 5.25 a ƒ550; jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 6.30 a 6.50 jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 5, - a 5,50; haver 5.25 a 5.50 paarden'ooonen ƒ5.50 a 6.— groene erwten 5.75 a ƒ6.- koolzaad 0.— a ƒ0.— kanariezaad -vlas (per 44 a 56 c) f 0.—. a Boter ƒ1.—. eieren f 2.80. Hulst, 10 Aug. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe ƒ7,40, Rogge 5,40, Wintergerst 6,4u, Zomergerst 0.-, Haver 5,40, Erwten ƒ6.90, Paardenboonen ƒ0, Duiven- boonen ƒ0,-, Witteboonen 0,- Bruinetoonen Boekweit f Lijnzaad Aardappels ƒ0,- Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 1,05, Eieren per 26 stuks ƒ0,90. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld ?7 paarden, 0 36 stuks hoornvee 39 varkens verkocht 29 19 V Geboren G. P. VLAANDER. Zoon van J. VLAANDER en T. C. DE GRAAFF. Axel, 8 Augustus 1896. Ook namens familie betuigt de ondergeteekende deo hurte- lijksten dunk voor de bewijzen van belangstelling, ontvangen bg zijne benoe ming tot opzichter dei waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha c. a. Zaamslag, 10 Augustus 1896. J. C. EIJKE. Op Woensdag 19 Augustus a. s des voormiddags uegen ure, ten raadhuize gelegenheid tot Ernstig en Luimig VOORDRACHTENBOEK. is het bferoeindste Voordrachtenboek, dat ieder voordrager moet bezitten. Het bevat 67 ernstige en luimige stukken, de keur van alles, de beste uit de besten, die beurtelings tranen doen lachen en tranen doen schreien. Dit boek spant de kroon boven alle andere Voordrachtenboeken, omdat alle stukken geschikt zijn om te worden voorgedragen, zoodat men 67 beste, degelijke, uitgezochte voordrachten bekomt, tegen den zeer lagen prijs van I,'20. Dit pas verschenen boek van 256 blad zijden met 67 voordrachten vol diepen ernst en opgewekten humor, dramatische en komische stukken, biedt ieder voor- (Lager de scnoonste en rijkste keuze succes stukken. Het geheele boek, 256 bldz. met 67 stukken, wordt goed verpakt franco per post toegezonden, na ontvangst van 1.30 per postwissel of in blauwe post zegels door

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3