No. 1040. Zaterdag 8 Augustus 1890. 12° Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Voor honderd jaren Een drentsch verhaal. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bij terugkomst uit Noorwegen ontving keizer Wilhelm aan boord van de »Hohen- zollern" den Franschen marine-attaché Buchard, die namens den president der republiek zijn deelneming kwam betuigen met het verlies van de litis." Li Hung Chang toont geen slechten smaak te bezitten. Van alle steden, die hij gezien heeft, is Parijs hem het best bevallen. Menig Europeaan zal in dit opzicht het gevoelen van den Chinees deelen. Voor het verstoren van den Europeeschen vrede moet hij weinig vrees koesteren en evenmin voor een nieuwen oorlog tusschen China en Japan. De onderkoning bracht Dinsdag aan lord Salisbury een bezoek in het departement van buitenlandsche zaken. Het onderhoud duurde een uur en werd alleen bijgewoond door een tolk. Vervolgens bezocht de onderkoning het Hoogerhuis en het Lagerhuis, waar hij zich onderhield met Chamberlain. Nader blijkt dat de lage dynamietainslag op het graf van Stamboelof was voorafge gaan door een heftig conflict in de pers van Sofia. De vrienden van Stamboelof werden door de tegenpartij beschuldigd, het graf geschonden te hebben van een der mannen, die wegens medeplichtigheid aan den moord van Beltset zijn terecht gesteld. De Swobodahet orgaan van Stamboelof's partij, wees de beschuldiging met verontwaardiging af, en verklaarde dat deze door de regeeringsgezinde pers was bedacht om een schennis van het graf van Stamboelof uit te lokken. Na den aanslag vond men nog vier bommen, die Volgt men die richting, dan bevindt men zich weldra midden in Wesup, waar rnen rechts over den weg een postpaal of hand wijzer opmerkt, die noordwaarts naar het beruchte Ellertsveld wijst, en linka van dien zelfden weg eene vrij ruime vlakt ontdekt. Op een gedeelte van die vlakte stond in den tijd, waarvan hier sprake is, een oud en zeer vervallen boerenhuis. Terwijl wjj den uitwendigen vorm van dat sinds lang verdwenen gebouw aan de verbeelding onzer lezers willen overlaten zullen wjj pogen, om hun het inwendigi daarvan aanschouwelijk voor te stellen. Het bestond slechts uit één vei''rek hetwelk door vjjf op onregelmatige af standen geplaatste vensters door kleine lood gevatte glasruiten het licht ontving terwijl het drie deuren van verschillende grootte telde, waardoor men het van buiten kon binnen treden. Zijne muren waren groo teudeels opgetrokken of gemaakt van ge vlochten rijs en aangevuld en bepleisterd met leem welke wijze van bouwenbijdegeringer klasse in Drenthe nog steeds gebruikelijk ÏS. Tegenover de hoofddeur, die zeer laag niet waren gesprongen. De daders zijn nog niet opgespoordhet kerkhof wordt nu door de politie bewaakt. Twee benden oproerlingen in Macedonië die omsingeld waren door de .Turken, hebben zich vrijgevochten en zich aange sloten bij 't gros der rebellen Door den Trausvaalschen volksraad werd debit de nieuwe wet aangenomen, waarbij aan de kinderen van uitlanders op alle goudvelden onderwijs verzekerd wordt. De wet, die onmiddellijk in werking treedt en bepaalt dat het onderwijs zal gegeven worden in de moedertaal van de kiudereu, wordt beschouwd als de m6est vooruit strevende maatregel, welke in deze zitting is genomen. De volksraad keurde verder het wets ontwerp tot het geven van een gemeenteraad aan den Rand, in beginsel gojd Luidens een meledeeling van Chimber lain in het Britsch lagerhuis heeft hij tot tweemaal toe doch te vergeefs de beide leden van hetJohanuesburgei hervormings comité Sampson en Daviee aangespoord terug te komen op hun weigering van een verzoeksohrift om genad i te teekenen In de gevangenis te Pretoria werden zij met alle consideratie o<diandeld en de inrichting was tegenwoordig uirstekend In Rhode-ia blijft de to-stand weinig verblijdend. Men begmt zich ongerust te maken over het dreigend gebrek aan levensmiddelen. Te Umtali is een verga dering gehouden om het- vraagstuk van het vervoer van levensmiddelen te bespreken en de noodzakelijkheid om den spoorweg tot Salisbury door te trekken. Er werd op gewezen dat de bevolking van Salisbury, thans reeds duizend zielen tellende, in de eerste negen maanden een en een kwart mil- en midden in den voorgevel geplaatst was, ontdekte men aan de overzijde een op het oogenblik, waarvan we thans spreken, rjjk gevulden stal, bestaande uit een tiental wel doorvoede horenbeesten en twee paarden van echt drentsch ras. Tusschen dien stal en de bedoelde deur zag men de ruime haardstede, waarop het geheele jaar door gestookt werd, en van waar de rook, bij getniB van eer. schoorsteen, zich door het gansche vertreK moest verspreiden, om door de deuren er van een uitweg te zoeken. Links van de hoofddeur was de denle of leernen vloer, schier bedekt met gereedschappen, voor den landbou w en de inelkerij benoodigd. voor zoo ver de laatsten zich niet in den keidei bevonden die men ter rechter zjjde, door eene deur in 't be schot, waar tevens de bedsteden waren, te zoeken had. Eenige v einige, zonder orde geplaatste meubelen, waaronder alleen verdiende op gemerkt te worden eene bijzonder fraaie ouderwetsche kast, die hoogst waarschijnlijk tot het huisraad der veertiende of vpftiende eeuw behoorde, immers met de toen ge bruikt wordende kasten zeer veel overeen komst had. vulden het overige gedeelte van der, vloer. Richtte men verder zijne blikken naar omhoog, dan ontwaarde men, dat het gansche gebouw zonder eigenleken zolder was. Alleen boven het vee waren de on gelijkmatige balken met ruwe planken ol zoogenaamde »sleten" bedekt, de »hilde" lioen pond graan zal noodig hebben, ongere kend de rijkstroepen, die op weg zijn naar Mashonaland en slechts voor twee maanden proviand medebrengen. Volgens een telegram uit Boeloewayo is een transport graan, bestemd voor het garnizoen van fort Victoria, door de Trans- vaalsche autoriteiten opgehouden. De bezending, 100,0u0 pond, moest te Pieters burg in het district Waterberg, daar de autoriteiten geen verlof wilden geven het buiten de republiek te vervoeren. De red*n voor deze weigering is niet bekend. Ten gevolge van de veepest staat het ver voet met ossenwagens stil, omdat er geen ossen meer zijn om de wagens te trekken, zoodat op andere wijze in het vervoer van levensmiddelen moet worden voorzien. De vergadering stelde voor maatregelen te nemen dat tegen November de spoorweg tot Umtati kan doorgetrokken worden, en verder de hulp van het rijk le vragen anders stond een hongersnood te wach len. Uit Pretoria wordt aan de Express het lgende geschreven in verband met de vraag wie het volgend jaar tot staats secretaris van Transvaal zal gekozen worden. Het bericht dat deze week in de bladen is verschenen, als zou er een samenspanning op touw gezet zijn om dr Leyds als staatssecretaris den voet r,e lichten, is eenigszius overdreven. Er heerst vrij sterk onder de progressieve of oppositie partij van den Volksraad een gevoelen dat de herkiezing van dr. Leyds als staatssecretaris met wenschelijk is. Zijn tegenwoordige benoeming eindigt juist omstreeks het begin van de volgende zitting van den Volksraad dat is in het genaamd, waarop het ongedorschte koren gevaat,'' dat is, gepakt of opgehoopt was, terwijl mede boven de bedsteden en den kelder eemge vastgehechte planken lagen, die echter zoo weinig sloteD, dat men door hare reten het rieten dak en op enkele plaatsen door het laatste den hel deren hernel kon zien. Oude bpënkorven, die de hoenders tot nesten dienden, bene vens een half vermolmd spinnewiel, eenige bundels vlas en dergelijke vooi werpen meer stonden of lagen op die planken door elkander. Aan een der bedstijlen was aan een vooruit springend ijzer een groote haak van het zelfde metaal geklonken waaraan dag en nacht een met „zeunemelk''(karne melk met brood gekookt) gevulde ijzeren pot hing. De overige stijlen en geheel het gebint waren met spinrag als om wonden, en gaven alzoo geen hoogen dunk van de zindelijkheid der bewoners var. dat verblijf, waarin bovendien niet alleen de hoenders, maar ook de varkens den vrijen toegang hadden, 't Zal daarom wel on noodig ziju te vermelden, aat er steeds eene zeer vunze lucht in dat vertrek heerschto, waartoe de gebezigde brandstof uit heideschaleu bestaande, niet weinig het hare bijdroeg. Wij mogen el" le eerder over zwijgen, omdat die onaangename atmosfeer evenmin de reukzenuwen onze [ezers zal prikkelen, als zij het die van den eigenaar dier woning deed. Vergunt ons, dat wjj hem aan u voor begin van Mei 1897. De president begeerde en begeert nog zeer dat een tweede staatssecretaris in deze zitting zou worden benoemd. Men zegt dat hij er naar streeft een Hollander (waarschijnlijk de heer Boescho- ten/ benoemd te krijgen. Maar de oppositie leden zijn niet geneigd deze zienswijze van den president te beamen. Zij zijn geheel en al tegen de benoeming van een Hollander als tweede Staatssecretaris, en om zicb- zelven een kans te geven dat een goed Afrikaner voor deze benoeming gevonden wordt, hebben zij besloten tegen de instel ling van het ambt gedurende deze zitting te stemmen. Hun vrees bestaat hierin, dat als nu een Hollander benoemd wordt, en als zij in staat zijn dr Leyds in de volgende zitting te verwijderen, zooals zij hopen te doen, dan de Hollander, die de positie van tweeden Staatssrcretaris bekleedt, in het Staatssecretarisschap zal worden gedi ongeil. Zij willen daarom beproeven twee Afrika ners als Staatssecretaris en tweede Staats secretaris er in te werken en zij wenschen daarom de geheele zaak hangende te houden tot de volgende zitting Ik ben in staat te verklaren, dat de beweging tegen dr. Leyds een machtige is en het feit, dat de regeering in staat was om het zonder hem af te doen ge durende de crisis, zal zeer m zijn nadeel zijn. Ook zal men voordeel trekken van de ongenade, waarin de Nederlandsche spoorwegmaatschappij is gevallen, om een beweging op touw te zetten tegen Hollan ders in 't algemeen en dr. Leyds in 't bijzonder." stellen. Zijn eigenlijke naam is Wessel Krang- hand, ofschoon men hem in de wandeling Krange Wessel dat wil zeggen »verkeerde Wessel" noemde. Wendt uwe blikken naar gindschen stal, daar vindt gij hem bezig met zjjn vee te voeden. Welk een breed geschouderd en sterk gespierd man, die, in weêrwil van zijn altjjd bedrijvig leven, zwaar werken en ruim zeventigjarigen leeftijd, nog met on gebogen rug daar voor u staat, en met zijn hoold bijna tot aan de acht voet hooge hilde reikt. Komen bp het zien dier kloeke gestalte u die »grouwsame, barba- rische en wreede -reuzen, die kinderen Enakim," waarvan vader Picardt gewaagt en aan welke hij het zamenstellen der hunnebedden toeschrijft, niet onwillekeurig voor den geest Ziet, daar keert hij zich om welk een gelaat, verbrand door de zon, beploegd met rimpels en als gekerfd met likteekens, ten bewijze dat hp in zjjn tjjd geene vecht partijen heeft ontweken maar bovenal, welk eeno uitdrukking van moed en on verzettelijke wilskracht in dat glinsterend oog en dien gesloten mond „Is er weel (iemand) an de deur," roept hij in den provincialen tongval met eene stem, die volkomen aan een lichaam als het zpue past. „Ja, oom," is het meer zachte ant woord.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1