No. 1036. hater dag 25 Juli 1896. 12' Jaarg. Nieuws- e 11 Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. ia tafereel 4XELSCIIE C0II1UNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. nuram. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Volgens eene verklaring van lord Cham berlain in het Lagerhuis hebben de direc teuren der Chartered Compagny aan Rhodes zijne bevoegdheid ontnomen. De minister geloofde niet, dat bij den staat van crisis, waarin de opstand in Matabelenland nu verkeert, het oogenblik gunstig is om het vraagstuk te overwegen van de verande ring, die er zou moeten gebracht worden in het stelsel van het bestuur der terri- toriên van de Compagny. Lord Braye zal in het Engelsch Hooger huis voorstellen, dat de regeering den 23sten October, den dag waarop koningin Victoria langer regeert dan eenig Engelsch vorst, zal vaststellen als een algeme-men feestdag. Kardinaal Vaughan, de Roomsche aarts bisschop van Westminster, heeft in een openbaar gemaakten brief medegedeeld, dat het door het Heerenhuis aangenomen voor stel tot wettiging van het huwelijk met de zuster van de overleden vrouw in strijd is met de kanonnieke wet der Rocmsch- Katholieke Kerk |en dat de Paus hem diens- volgens heeft gelast op de Roomsche Parlementsleden een beroep te doen (het wetsvoorstel, dat in het Hoogerhuis door lord Dunraven was ingediend, moet nog in het Lagerhuis in behandeling komen) om de kanonieke wet der kerk te verde digen en tegen het wetsvoorstel te stemmen, dat deze tracht te schenden. Keizer Wilhelm heeft, na Zondag te Trondhjem de hoofdkerk bezichtigd en bij den Duitschen consul het middagmaal ge bruikt te hebben, Maandagavond de reis voortgezet naar de Moldefjord, waar hij den 23sten koning Oskar zou ontmoeten In de ministerieele boodschap door Di Rudini Dinsdag bij den aanvang der zitting van de Italiaansche kamer voorgelezen, deelde hij mee dat de begrooting van oorlog de oorzaak van de ministerieele crisis, het eenige punt op het programma van de regeering aanwees, dat veranderd zou worden. De zaken moesten beperkt blijven tot den toestand, waarin zij verkeerden tengevolge 41 (Slot.) Ferraudo zag dit wel, maar zweeg denkende de tjjd zal dit alles wel te recht brengen ik heb mijn zin en is mijn vader te trotsch mij te bezoeken, dat kan ik niet helpen. Eenige dagen na hunne komst te Napels kwam de Kluizenaar tot hen, om over zijn aanstaand verblijf te spreken. Ferrando en Guiëlmo viel het niet zeer moeielijk het huisje te koopen in hetwelk de Klui zenaar, als Markies van Donati, van zijne wonde was hersteld. Hier henen begaf zich de Kluizenaar en zette zijn eenzaam |e»en, onder gebeden en boetedoeuiugeu, van de wetten van 1887 en 1892. Het was noodzakelijk op de begrooting van 1897/8 239 millioen lire te orengen, behalve de uitgaven voor Afrika. De regeering be hield zich voor maatregelen voor te stellen om het evenwicht op de begrooting te verzekeren. De regeering noodigde daarna de ver gadering uit haar werk voort te zetten en iet wetsontwerp betreffende Sicilië weer op te vatten. Imbriani veroordeelde de onregelmatig heid der ministerieele crisis, die in het leven was geroepen om een verandering van programma te verkrijgen. In antwoord op eene rede van Sanguinetti zeide Di Rudini nog, dat de regeering aan het wetsontwerp op de spoorwegen vasthield. Volgens bericht uit Athene de bron is niet al te zuiver hadden Vrijdag te Retimo (Kreta) ernstige ongeregeldheden plaats daar de Turken aanstalten maakten om de christelijke wijk met dynamiet in de lucht te doen vliegen, hetgeen door tusschenkomat van den Britschen consul verhinderd werd. Twee christelijke afgevaardigden zijn uit Chania naar Hera kleion vertrokken, waar groote opgewon denheid heerschte tengevolge van het ver moorden van drie christenen. Van officiëele zijde komen te Madrid zeer gunstige berichten over den opstand in Cuba De opstandelingen, van wie er weder 28 hunne onderwerping hadder. aan geboden, zouden het oneens zijn over de 'reuze van een opvolger voor Maceo en hun benden leden op verschillende plaatsen nederlagen terwijl zij vele manschappen verloren. Het heeft de aandacht getrokken dat de jonge Czaar geen ridderorde n heeft ge schonken en niemand heeft bevorderd bij gelegenheid van de feesten te Moskou. Zelfs de burgemeester, tal van waardigheidbe kleeders der stad en vele anderen ont vingen niets. Verder beweert men dat een schrijven van dankbetuiging aan grootvorst Sergei, den gouverneur, dat reeds aan de bladen was medegedeeld, op het laatste oogenblik werd ingetrokken. Dit alles geschiedde uit verbolgenheid van den Czaar over de ramp op het Chodinskyveld Volgens een bericht uit Odessa heeft de keizerlijke schatkist aan de betrekkingen der slachtoffers van die ramp reeds meer dan 3.500.000 roebel uitbetaald. Er wordt stellig verzekerd, dat dp officieele cijfers van het aantal slachtoffers verre beneden de werkelijkheid waren en dat het getal gedoode personen, met inbegrip der iinderen en degenen die later aan hun wonden bezweken, meer dan 4500bedraagt; daarenboven waren er minstens 5000 ge wonden. Een persoon, die tegenover het Chodins kyveld een villa bewoont, verklaarde dat honderden kinderen in den nacht vóoi de amp doodgedrukt werden. Dinsdag werd de eerste versterkte stel ling der Matabelen door de Engelsche troepen, onder sir Carrington, aangevallen Het bloedige gevecht werd tot das mor gens acht uur voortgezet op zeven mijlen afstand van de hoeve van Usher. De vij and hield zich hardnekkig staande, maar ten slotte werd zijne stelling genomen. Zijne kraal werd verbrand. Zestig rebellen werden gedood. De verliezen der Engelschen bedroegen 3 dooden en 11 gewonden, onder wie een luitenant (licht.) voort. Wekelijks kwam hjj eenmaal bij zijne jonge vrienden, om deze door zijne wijze lessen te onderrichten terwijl hij in den omtrek van Napels algemeen geacht, en als een heilig man beschouwd werd die velen door raad en troost hielp. Ferrando en Guiëlmo waren thans zoo gelukkig in de liefde hunner aanminnige echtgenooten als ooit een rnensch op aarde wezen kan. Zij konden den Kluizenaar niet genoeg danken voor de goede lessen en vermaningen aan hen gegeven, terwijl deze waardige inan zich gelukkig gevoelde in de bewustheid, dat hij, door zijne duur gekochte ondervinding, twee edele jonge lingen van den weg des verderfs gered, en twee brave meisjes voor de deugd behouden had, en dus vier wezens gelukkig had ge maakt. Zes jaren leefde de Kluizenaar aldus voort, en bleef al dien tjjd eene onafge brokene gezondheid genieten wanneer eene korte, doch hevige ziekte hem zeer ver zwakte, en binnen weinige dagen aan den rand van het graf bracht. Toen hij zijn einde voelde naderen, liet hij Ferrando en Guiëlmo tot zich komeu, ten eiude dezen AXEL, den 24 Juli 1896. - Woensdag werd te Ter Neuzen door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke in het openbaar aanbe steed het maken van werker, tot zee wering enz. met het ondeihoud daarvan tot en met 30 April 1897. Hiervoor werd ingeschreven door de heerenD. de Doelder, te Ter Keuzen, voor 2267 A. Tholens Danz., to Ter Neuzen, voor 2197; Jac. Meertens, te Hoek, voor 2185 J. do Bree Fz., te Tor Neuzen, voor 2133, 9n A. Tholens Dingz., te Ter Neuzen, voor f 2089. zijnen laatsten zegen te geven, en voor altijd afscheid van hen te nemen. Dadelijk begaven beiden zich naar hunnen vriend en weldoener, en zagen met smart, hoe zeer hij veranderd was De Kluizenaar sprak hen aldus aan: „Mjjne vrienden! mijn strijd is volstreden. Ik ga deze wereld erlaten, waar ik veel had kunnen genieten dat ik door mjjne menigvuldige en groote misdaden heb moeten derven. De herin nering hieraan zoude mjj het sterven moeieljjk maken maar zes en dertig jaren van berouw en boete hebban mij met God verzoend dit zegt mjj mijn hart, en dus ga ik gerust en bljjmoedig de eeuwigheid in, om, aan de voeten van onzen Verlosser nogmaals vergeving af te srueeken, en Hem voor zjjne liefde te danken. En gij mjjne zonen! welke ik aldra door rajjm lessen niet meer tot het goede zal kuunen aansporen, gaat voort op den weg, welken gij nu bewandelt bemint steeds uwe waardige echtgenooten voedt uwe kinderen op in de vreeze des Heeren. en het zal u welgaan. God schenke u zjjnen milden zegen, en doe u eenmaal zoo gerust d wereld verlaten, als ik do eeuwigheid iu Ingevolge door de Provinciale Staten van Zeeland, overeenkomstig vroegor medegedeeld voorstel van Ged. Staten, genomen besluit zullen de stoombooten op do Wester Schelde nu met 1 October a. s. Hoofdplaat niet meer aan doen. Te Sas van Gent is Dinsdagavond een 3jarig zoontje van P. van Wijnen in het kanaal geraakt en verdronken. Na lang zoeken en dreggen werd het lijkje Woensdagochtend uit het kanaal opgevischt, Dinsdag vierde de heer A. IJsebaert, gemeente-ontvanger te Koewacht, zijn 50-jarig jubilé als handboogschutter. In d9 gemeente waren eenige versieringen aangebracht en wapperde van alle wonin gen de driekleurtalrijk waren de blijken van belangstelling in dat feest; des middags werden hem een aantal fraaie bouquetten aangeboden, o. a. een namens de handboogmaatschappij »Sebastiaan" aldaar. Op dien dag hadden twee gaaischietingen plaats, 's voormiddags om tien uur een waaraan 32 en 's namiddags om twee uur de andere, waaraan 54 schutters deelnamen. Bij deze schieting werd de hooge vogel geschoten door E. de Bruijne van Stekene, die, behalve den prijs van 80 francs, ook een zilveren medaille ont ving, voor die gelegenheid gegeven dcor den jubilaris. Bij het gisteren te 's Graven hage gehouden notarieel examen slaagde voor het tweede gedeelte de heer J. A. Dreg- mans te Arnhem. Blijkens gedaan onderzoek is het water uit de Northonpomp. goplaatst in de Lmg9 Kerkdreef, ongeschikt voor drinkwater. De heer J. C. Eijke te Zaamslag is benoemd tot opzichter van den Marga- retha- en Eendragtpolder. treedVaarwelen laat mjj thans alleen." Ferrando en Guiëlmo waren zeer aange daan. Zjj vereerden en beminden den Kluizenaar, als hunnen vader; zjj kusten hem de hand, en verlieten hem weenende. Den volgenden middag ontvingen zjj het bericht dat hjj overleden was. Zjj lieten hem nu deftig ter aarde bestellen, en een aantal zielmissen voor hem doen terwjji zjj een eenvoudig gedenkteeken van wit marmer op zjjn graf lieten plaatsen, waarop men de navolgende woorden las »Hier rust de asch van een heilig man. In zijne jeugd werd hjj door "de weelde en de dwalingen van zjjnen hoogen rang tot de snoodste misdaden vervoerd. God deed hem dezelve in zien hjj bracht zjjn leven in berouw en boete door, en stierf in hoogen ouderdom, met zjjnen God verzoend. Zjjne asch ruste in vrede EINDE.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1