tiemeiigd iVieuws het te behouden op de manier als Groot- Brit tan je Cyprus en Egypte in bezit houdt. De Kretenzers zelf zijn beducht voor zulk een afloop, waaruit zich de haast laat verklaren, waarmede zij de verzoenende beloften van den sultan hebben in ontvangst genomen. De Grieksche ministers, die hun land beschouwen als den rechtmatigen erfgenaam van dit stukje Turksch grondbezit, zijn eveneens, onthutst over dit bericht, wijl geconstateerd is dat de geheele beschik bare Britsche vloot in zoo onmiddelijke nabijheid is van het eiland, dat een blok kade direct kan worden begonnen. De WestmmsUr Gaztlte deelt het be richt onder voorbehoud mede. Voor al wat vrijzinnig denkt in Belgie leverden de herstemmingen van Zondag een dioevig resultaat op. Zoowel te Brussel als te Antwerpen zijn de katholieke afgevaardigden, ten getale van 29, met groote meerderheid verkozen. Volgens de voorloopige opgave verkregen te Antwerpen de katholieke een meerderheid van ongeveer 12000 stemmen. De christen-democraten zijn er dus voor teruggedeinsd met de lib. saam te gaan tegen hun geloofsgenooten. Te Brussel was de einduitslag voor de clericalen 111,822 stemmen, voor deiadi- caal socialisten 94,020. Bij de stemming op Zoadag 5 Juli brachten het de katho liekeu aldaar tot ruim 90,090 stemmer, de radicaal socialisten tot over 74,500, de ond-liberalec het tot 41,000 stemmen. Deze laatsten schijnen in vrij groote schare dus voor de clericalen te hebben gestemd. Zelfs te Nij vel en Philippeville, waar de linkerzijde zich vast overtuigd hield, wacht hun volgens de voorloopige berichten niets dan teleurstelling Niet alleen was te Nijvel reeds herkozen de katholieke candidaat, de heer Snoy, maar ook de verkiezing der drie andere katholieken was waarscbijnlpk. Evenzoo was te Philippeville een katho liek herkozen en bestond aan de verkiezing van den tweeden geringe twijfel. Zie daar een treurige dag voor het vrijheidlievend deel der Belgische bevolking. De kamer, die vóór 5 Juli bestond uit 104 katholieken, 28 socialisten en 20 radicalen en liberalen, zal thans, indien te Nyvel en Philippeville de meerderheid verkregen wordt door alle katholieke candi- daten. bevatten 110 katholieken, 28 socia listen en 14 liberalen of radicalen. Het eind-resultaat der'verkiezingen te Brussel is dat 111 clericalen, 12 liberalen en 29 socialisten zijn gekozen. De meerderheid in de nieuwe kamer be draagt nu 70 clericalen tegen 58 in de vorige kamer. Antoinetta, en deze, na verloop van drie maanden, wettiglijk te vervullen, wanneer hij hen te Salerno verwachtte, werwaarts hij zich binnen weinige dagen zoude be geven. De Kluizenaar vond deze bepa lingen zeer goed, en deelde zulks zijnen jongen vrienden mede. Deze waren hier mede zeer tevreden zij konden den Klui zenaar niet genoeg danken voor de moeite welke hij voor hen had genomen, en de liefde en vriendschap aan hen bewezen. Thans begaven Ferrando en Guiëlmo zich tot den vader hunner geliefden. Zij werden bij hem toegelaten, en met hartelijkheid ontvangen. Reeds sedert lang bad deze inan veel van de twee vrienden gehouden en hen met achting behandeld, en zoude hen gaarne tol zijne schoonzonen hebben aangenomenmaar de hooge rang der jongelingen deed hem voor eene verkeerde uitKomst vreezen, en daarom had hij het zich ten plicht geacht, alles in het werk te stellen, om deze liefde te vernietigen, en hen van elkander te verwijderen. Dan het was nu zoo ver gekomen, dat er niets aan te doen viel, en hij was dan nu ook tevredenofschoon, zoo als ik zeg, hij liever gezien zoude hebben, dat zijne dochters zich verbonden hadden aan jonge lingen van eenen stand, aan den zijnen geëvenredigd. Intusschen kon Corinna en Antoinetta's vader niet nalaten, om al vorens zijne toestemming te geven, onze beide vrienden het eens ter dege onder het oog te brengen, hoe verkeerd en slecht zij AXIL, den 14 Juli 1896. Zondagavond brak in de oude stad alhier een schoorsteenbrandje ui1", dat door de bewoners van het huis en de buren spoedig met eenige emmers water ge bluscht werd. Hoek. Door een drietal herbergiers zijn bandteekeningen verzameld op een request aan den Gemeenteraad, waarin verzocht wordt jaarlijks eone kermis te houden op 15 Augustus. Het is te hopen dat de raad dit ver zoek niet zal inwilligen. De Z. By kon. besluit is benoemd tot gezworen voor den polder Nieuw Othene, C. P. Butlertot gezworen voor den polder Van Lijnden J. de Feijter Jacobus zoon, en tot gezworen voor het wate:.schap Loven en Willemskerke A. Franse Corneliszoon. Vrijdag werd te Zaamslag de 100ste verjaardag van Megelina Leunis, wed H. Moens, feestelijk gevierd. Het dorp was in vlaggentooi en voor de woning dei- oude vrouw was een nette versiering aaugebracht. Megelina Leunis werd den lOen Juli 1796 geboren op het Zaaraslagsclie Veer enbuwdeopl9iarigen leeftijd met Hendrik Moens. Na eene ecbtvereeniging van 57 jaren overleed deze in 1872 in den ouder dom van 82 jaar. Uit dit huwelijk werden geboren 13 kinderen, waarvan thans nog 8 in leven zijnde oudste is 74, de jongste 55 jaar. Deze kinderen hebben 19 kinderen en 28 kleinkinderen, zoodat te zamen 55 afstammelingen van de honderdjarige in leven zijn, meest allen in die streken wonende. Het vrouwtje woont thans 66 achter eenvolgende jaren te Zaamslag, nog altijd in hetzelfde huis by een harer klein kinderen. Zij geniet steeds een goede gezondheid. De oogen veroorlooven haar niet meer te lezen, naaien of breien, doch wel kan zij groote voorwerpen onder scheiden. Het gehoor is nog uitstekend, evenals de eetlusthaar geheugen is ook nog zeer goed. De kerkeraad der Get. gemeente bezocht de jarige en zegde een geschenk toe, ter wijl een commissie uit de ingezetenen haar een mooie fauteuil en eon mandje Tokayer aanbood. 's Middags bracht een muziek- en zang gezelschap haar een aubade en 's iwonds had een volksconcert plaats. M. Ct. Maandag werd uit Oud-Beijerland eene vrouw naar het krankzinnigengesticht hadden gehandeld, door zulke voornemens te koesteren hun tevens verklarende, dat hp door hen in vele maanden ge-ne rust had genoten en lang vau zijne geliefde kinderen was gescheiden geweest. Beide de jongelieden stemden dit toe, betnigden hun leedwezen en hun berouw, en smeekten om vergiffenis voor al het onaangename, hem aangedaan. Vervolgens verzochten zij hem, om de toestemming tol een huwelijk met zpne dochterswelke zp dan ook eindelijk verkiegen, nadat de vader hun de noodige voorwaarden bad opgelegd, waaraan zij zich volgaarne onderwierpen. Thans waren Ferrando en Guiëlmo ten toppunt van geluk. Zij brachten den tijd op het genoegelpkst door, daar zij vrpelijk met hunne geliefden konden verkeeren, en zich in het aanslaande bezit dier berninne- lpke schoonen verheugen. Acbt dagen vlogen er aldus, als eene schaduw, in on gestoord genot voorbij, wanneer hetoogen- blik van scheiden daar was. Ferrando en Guiëlmo moesten thans de Villa verlaten, en naar Napels terngkeeren, ten einde aldaar nog veel in orde te brengen, wat hun, in de voltrekking van hnu huwelijk, in den weg konde wezen, en tevens de noodige schikkingen te maken, om hunne aanstaande echtgenooten te ontvangen. Na een teeder afscheid, vertrokken zp dan eindelijk, in gezelschap tot den Klui zenaar, en kwamen des avonds aan deze zijne woning aan. Hier brachten zij den nacht door, terwijl de Kluizenaar hen den te Loosduinen vervoerd. Dit had tenge volge dat, toen de man des avonds in de gemeente terugkwam, het volk te hoop liep en hem tnlpf wilde. Voor mishandeling bevreesd, nam hij de vlucht in de woning zijner moeder. Het volk begon nu dat huis met steenen te bombardeeren en toen er geen ruit meer heel was, weiden deuren en vensters ingeslagen. De gemeente veldwachters moester, alles in het werk stellen om de bende buiten te houden, maar middelerwpl was een andere hoop volk naar do eigen woniüg van den man getrokken, waar zoowel buiten als binnen alles kort en klem geslagen werd. Verder werd het huis van een oom in de Nobelstraat op gelijke wijze vernield, en nog bij een ander in de Voorstraat de ruiten ingeworpen. Voor de beide veldwachters was bet niet doenlijk overal de orde te handhaveD. - Een fijne familie. Zaterdag 1.1. ging zekere vrouw reeds vroegtijdig met haar I4jarig zoontje van Hasselt naar Zwolle om eenige matten le verkoopen en om tevens haar 20jarigen zoon, die aldaar een maand wegens diefstal van lood in de gevangenis had gezeten, af te halen. Bp terugkomst te Hasselt om 1 uur n.m. was het di ietal zoo dronken, dai ze van do stoomboot op den wal werden gesleept. Op last van den burgemeester weiden zij op een kar gelegd er. daarmede gereden naar de arrestantenhokken. Door het vele slepen, dat met hen was geschied, waren moeder en oudste zoon nagenoeg geheel ontdaan van hun kleeien, beiden gaven zoo weinig teeken van leven, dat de gemeente geneesheer werd ontboden om te verklaren, of er gevaar bp den toestand was, dit bleek niet zoo te zijn. De 20 jarige jongen is verleden jaar van de «Kruisberg" thuis gekomen ook twee zijner zusters, die thans een losbandig leven leiden, zijn jaren in een verbeterhuis geweest. Te Loosdrecht is Vrijdagmorgen een heer in het land door een zonnesteek ge- troffen en spoedig daarna aan de gevolgen bezweken. Te Utrecht is een slachtoffer ge vallen van het doorslikken van pitten bij het eten van kersen. Een meisje kreeg het, na eene groote hoeveelheid kersen met de pitten verorberd te hebben, zoo benauwd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, wat echter niet baatte Als laatste redmiddel werd net meisje naar het stedelpk ziekenhuis overgebracht om eene operatie te ondergaan. Zp is twee dagen na de operatie overleden. - Te Bierum was een volwassen zood volgenden dag op den weg naar Catansaro zoude brengen. Ferrando en Guiëlmo koesterden eene onbepaalde achting voor den man, die bun van het verkeerde terug gehouden, en hen in de gelegenheid gesteld had, een gelukkig eu deugdzaam leven te leiden. Het viel hun dus hard, dezen man te verlaten, welken zij waarschijnlijk nim mer zouden wederzien terwijl het hun smartte, dat een man van zpne talenten, die zoo zeer geschikt was, om nut te stichten, de genoegens der samenleving te genieten, en voor velen belangrijk te wezen, hier in de gebergten, in de een zaamheid wegkwpnde. Zij deden hem derhalve het voorstel, om daar hij nu meer dan dertig jaren hier in boetedoeningen en gebeden had doorgebracht, en hierdoor waarschijnlijk, wel vergiffenis had ver worven, daarvan reeds zelf de weldadige uitwerkselen gevoelde, in de kalme rust zijner ziel,— deze kluis te verlaten, en met hen naar Napels te gaan, waar zij hem beloofden, het leven zoo aangenaam mogelijk le maken. Hij sloeg dit af, en verzekerde, dat hij nog geene boete genoeg had gedaan dat hij zpne gelofte moest volbrengen om zijn leven hier te eindigen. Dan, onze jonge vrienden bleven aan houden, terwijl de Kluizenaar bleef af wijzen elk trachtte, door overtuiging, zijne gronden meerdere vastheid bp te zetten en eindelijk bezweek de Kluizenaar in zoo verre, dat hij zijnen jongen vrienden beloofde, zich binnen acht dagen naar van zekeren H. Bos zoo ziek, dat elk oogenblik bet einde verwacht werd, Een zuster van den zieke ging daarom uit, om een andere zuster, die 20 min. van huis woonde, te halen. Ze kwam echter niet terug en toen inen nasporingen deed, vond men haai verdronken in de pastorie giacht. Binnen een uur tpds had Bos twee volwassen kiDderen verloren. Te Loosdrecht gevoelen de bewoners eener nette heerenhuizinge zich verplicht I die woning te verlaten, omdat het er in spookt. In een kamer van het huis durtt I niemand van de iamilie te komen. Daar spookt het buitengewoon. Einde verlichte eeuw 1 Men meldt aan de N. R. Ct: Een bloedig drama werd Zaterdagavond 1 omstreeks 9 uur ten huize van den I herbergier Kuipers aan de Bek te Heerlen afgespeeld. Genoemde herbergier werd sinds eeni- gen tpd heihaaldelijk lastig gevallen en j gedreigd door da twee gebroeders Crom bach uit Vruschemich, gem. Heerlen, i waarmede K. de politie in kennis haè gesteld. Zaterdagavond nu kwamen de beide broeders wederom ten huize van K., en het duurd9 niet lang of men werd handgemeen, waai bp K. en diens vrouw een dracht stokslagen ontvingen en aan de laatste, die in zwangeren staat ver keert, ook een messteek werd toegebracht. K., door eene achterdeur in den tuin ge- drevenwerd daar wederom door de f woedende broeders met stokken, die zij I uit een haag rukten, erbarmelijk geslagen en op den grond geworpen. Eerst toen gelukte het K. eeu geladen pistool, die hij bij zich droeg, te voorschijn te halen, waarmede hij een der onverlaten a bout portam doodschoot, terwijl een tweede schot den ander licht verwondde. Zondag was de justitie uit Maastricht ter plaatse tot het instellen van een onderzoek. Van welk allooi de gedoode is, kan men hieruit opmaken, dat hij in een niet te lang tijdsverloop 14 maal is gevo inisd I geworden. De rooraboterfab.iiek, te Ki uiningen in 1894 opgericht, wordt met het einde dezer week buiten werking gesteld. Steeds verminderende aanvoer van melk is hier- I van de oorzaak. Door de tegenwoordigheid van geest van den machinist van trein 13 is gister morgen aan den spoor-overweg te Rozen- daal een groot ongeluk voorkomen. De mailtrein uit Vlissingen reed het station binnen, doch de afsluitboomen Catansaro te begeren, en aldaar met den bisschop te zullen spreken. Indien deze nu begreep, dat hp lang genoeg in deze kluis had gewoond, en deze hem vipheid schonk, zpne gelofte in zoo ver te ver anderen, dan wilde hij wel te Napels komen, I doordien hij de gebreken des ouderdoms y reeds begon te gevoelen, en hp wel wist l dat het verblijf hier in deze rotsen hem I dagelijks moeielijker zoude v ordeu. Mocht het echter gebeuren, dat bij zich naar Napels begaf, dan had hp hierbij eene voorwaarde, namelijk, dat men bem, even buiten de stad, een huisje wist te be zorgen, en wel liefst datgene waar hp gewoond had toen hij door den geestelpke was opgenomen en waar hij van zpne wonde hersteld waszijnde dit gelegen op den weg naar Poitici. Daar wilde hg dan zjju kluizenaarsleven voortzetten, en zpne jeugdige vrienden van tijd tot tpd, bezoeken, en door zijne lessen en ver maningen voor het goede behouden. Dit alles werd aangenomen en bepaald, en nadat Ferrando en Guiëlmo den Kluize- naar op nieuw voor al het goede aan hen bewezen, hadden bedankt, en hem nogmaals hadden uitgenoodigd, toch bij hen te Napels te komen, vertrokken zjj eindelijk naar Catansaro. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2