I2e Jaarg\ i\o. 1030. Zaterdag 4 Juli 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. MELKMAN, Buitenland. FEUILLETON e a tafereel Landbouw Zuivelbereiding. AXELSCHE OOLItAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dank zij den bemoeiingen van bestuurs leden van den Nieuwen Ned. Bootwerkers - bond en van den Engelschen Dokwerkers- bond is thans te Antwerpen een vereeniging van dokwerkers opgetreden. Ruim 1200 personen zijn reeds toegetreden. Beeldspraak uit een verkiezingsartikeltje van een Antwerpscb cleticaal blad: De meeting triomfeert en de visschers in troebel waterdoctrinairs, radicalen, socialen en alle andere alen ofte be palingen zullen den 5 Juli weer be schaamd op hunnen neus staan te kijken! Binnen veertien dagen zal bet Fransch ministerie bij de kamer ben wetsontwerp indienen, waarbij uitvoerpremiën voor Fran sche suiker wordt toegekend; de 15 millioen, daartoe noodig, zullen gevonden worden door de verhooging van het inkomend recht op suiker. De minister-president Méline zal aan de kamer verzoeken, dit wetsont werp nog vóór de vacantie aan te nemen. In de Fransche en niet-Fransche dag bladen wordt dezer dagen heel wat ge schreven hetgeen de maire van Versailles heeft gedaan ter gelegenheid van den dood van den hertog van Nemours. De secretarisvan den hertog kwam bij den burgerlijken stand aangeven het overlijden van zijn Koninklijke Hoogheid Monseigneur Louis Charles Philippe-Raphael van Or leans, hertog en Nemours, zoon van Louis Phillippine,hertog van Orleans, later koning der Franschen en van Marie Amólie. prinses der beide Siciliën, later koningin der Franschen. Maar de maire. een goed republikein, weigerde in te schrjjven de titels van koninklijke hoogheid en Monseigneur en 35 18e EEUW Ziel daar, mijne zonende levensge schiedenis van eenen man, die aanvanke lijk goed was. en de schoonste hoop deed voedenmaar die, verleid, zich van het pad der deugd verwijderde menige zonde bedreef, en een volslagen booswicht werd. die niets te heilig achtte, maar alles aan zijne driften opofferde doch eindelijk, door Gods goedheid, op zijnen verkeerden weg gestuit, en in staat gebracht werd, om tot het goede terug te keeren. Gjj zaagt hieruit, van welke groote gevolgen eene enkele struikeling was. Denkt hierover na, en overweegt, of gjj zoudt willen vol harden in uw misdadig opzet, om twee .onschuldige meisjes ongelukkig te maken, en u zeiven hierdoor den weg te banen, om steeds dieper en dieper te zinken. Ik laat u thans alleen, en hoop morgen uwe gedachten te weten. God zij u ge nadig j Ferrando èn Guiëlmo hadden zich thans wilde evenmin achter de namen van Louis Philippe en Marie Amélie invoegen „latei- koning en koningin der Franschen," De prefect, ee minister werden geraad pleegd, maar het eind was dat de hertog van Nemours in zijn overiijdensacte geboekt staat zonder Koninklijke Hoogheid Volgens een bericht uit Rome aan den Temps heeft de Italiaansche regeering de zekerheid verkregen, dat de invryheidstel ling der gevangenen zonder moeite van Menelik zal word-oi verkregm. behalve enkele hoofdofficieren, die de Neg is waar- schijnlyk als gijzelaars zal behouden om verzekerd te zijn dat Italië zijn verplich tingen nakomt. De vorst van Montenegro brengt thans zijn lang aangekondigd bezoek te Belgrado. Hij is aldaar met groote onderscheiding ontvangen. Overal waar vorst Nikolaas. die steeds door den jongen koning is vergezeld, zich vertoont, woidt hij enthousiastisch to-ge juicht. De Hongaarsche grensbeambten verhin deren alle Hongaarsche Serviërs, die zich naar de feestelijkheden ter gelegenheid van het bezoek van den Monlenegi ijnschen vorst naar Belgrado begeven, de grenzen te overschiijden. Op het vaartuig »Thebe" ontstond een gevecht tusschen de reizigers en de Hongaarsche grenspolitie, waarbij de politie uit Belgrad) eerstgenoemden hielp en velen gelegenheid gaf op Servisch grondgebied aan land te stappen. In de straten van Belgrado beweegt zich den geheelen dag een ontzaglijke menigte. Uit de provinciën zijn een 60.C0b menschen naar de hoofdstad gekomen, uit Hongarije trots het verbod een 3000. Er zijn kosten noch moeite gespaard naar hun vertrekje begeven, en wierpen zich op hun leger maar slapen dit was bun onmogelijk. Het gehoorde had te veel indruk op hen gemaakt, en nu zij met de geheele levensgeschiedenis van den Kluizenaar bekend waren, trof hun het belangrjjke en ontzettende in dezelve des te meer. Zij zagen, dat zij aan vankei pk denzelfden weg bewandelden, welken de Kluizenaar had betreden, waarvan de eerste stap tot noodlottige gevolgen aanleiding had gegeven, en hoe verschrikkelijk het einde was geweest. Het is waar, de Kluize naar had wel de rust iu deze gebergten wedergevonden maar hij had ook nog eerst in de kracht van zijn leven zich van alle levensgenot moeten ontdoen en de wereld en hare genoegens vaarwel zeggen, om, afgescheiden van elk menschelijk wezen, zijne dagen in eenzaamheid en boete door te brengen. Echter meenden zij, dat huune bedoelingen, ten opzichte hunner geliefde Gorinna en Antoinetta, van eenen geheel anderen aard waren, dan die vau den Markies Donati, betrekkelijk Dianora. Gorinna en Antoinetta waren geheel vrij, zij beminden haar oprechtmaar konden haar niet huwen, uit hoofde naar rang in de wereld zoo groot niet was, als de hunne daarom verlangden zij eene geheime verbindtenis, waardoor zij al het zoet der- liefde konden smaken zonder dat hun aan zien in de wereld hier iets bij zoude lijden. De vader hunner geliefden had zijne dochters verwijderd, omdat hij misschien hunne be om den hoogen gast een indruk te geven. Voor de illuminatie der stad alleen ver leende het rijk een subsidie van 30.000 frs. Bij het gala-diner ten hove zeide vorst Nicolaas, in antwoord op een toost van koning Alexander op zijn gast, o. a.Het oude koninkrijk Servië geraakte in verval ten gevolge van tweedracht. Thans is het onze plicht, het lot van het Servische volk in goede eendracht te leiden. Geheel S -rvië is van Dinsdag af met ons wat het najaagt, dat willen wij belden evenzeer. Ons volk streeft eenig en alleen naar zijn eigen behoud. Alle natiën, die den voor uitgang liefhebben en die haar eenheid hebben iot stand gebracht, zijn verplicht tot een welwillende houding jegens ons streven, dat nieuwe kracht heeft verkregen door de adhesie van onze broeders iu het Noorden en djor de vriendschap met de Boelgaarsche broeders en de andere volken, met wie wij verbonden zijn door banden van godsdienst en bloedverwantschap. Er loopen geruchten, dat koning Alexan der zich zal verloven met een van de docters van den vorst Xenia, Uit verklaringen, door de Britsche re- geeriug in het lagerhuis afgelegd, blijkt dat geen Indische troepen naar Mashona- land zullen worden gezonden, doch de garnizoenen der Kaapkolonie zullen op hun volle sterkte gebracht en plaatsvervangers verschaft worden voor de troepen, die naar Matabelenland zijn gezonden. Te dien einde is nog een bataljon fuseliers naar de Kaap vertrokken. De laatste berichten uit verschillende landen van Europa omtrent liet beet doelingeu vreesde, en daarom hadden zij besloten, door list of door geweld, hun plan te volvoeren Met den Markies was het geheel anders geweest. Dianora was de verloofde van een ander, en wel van zjjnen vriend deze moest het slachtoffer worden hij beminde Dianora nietmaar de hartstocht en hare schoonheid alléén, hadden zijne driften ontvonkthij liet Dianora wegvoeren, behandelde haar hard en bedroog haar. Dit verschil was dus groot, en de gevolgen van hun ontwerp kimden, huns inziens, ook zoo groot en ontzettend niet wezen. Daarom wilden zij dan ook nog in geenen deele van hun ontwerp afzien, niettegenstaande hun tegen woordig plan wel verijdeld zoude zijn. Echter maakten zij toch zwarigheid, om nieuwe plannen te ontwerpen dus waren zi] geheel besluiteloos maar begrepen eindelijk, den volgenden dag hierover met den Kluizenaar te spreken, daar hij hen met zijnen raad en ondervinding had bij gestaan, en hun dezen verder niet zoude weigeren. Eindelijk sliepen de twee vrienden in, en begaven zich den volgenden morgen bij hun ontwaken, naar den Kluizenaar, welke hen reeds onder cfen kastanjeboom wachtte. Na den gewonen morgengroet, sprak Fer rando den Kluizenaar aldus aan„Eer waarde vader 1 door ons uwe levensge schiedenis te verhalen, hebt gy ons getoond dat, hoe smartelijk u ook de herinnering van zoo vele gebeurtenissen viel, u zulks wortelgewas luiden als volgtIn Duitscb» land is de stand van liet gewas zeer ver schillend. Terwijl in Midden- en West- Duitschiand de bieten goed staan, worden uit Posen, West-Pruisen en Silezië klachten vernomen over den onvoldoenden stand van het gewas. Hoewel de berichten uit Oostenrijk iets gunstiger luiden, hoort men toch klagen over den on regel matigen stand van het gewas, alsmede over schade veroorzaakt door insecten, Uit Frankrijk en België luiden de berichten gunstig, terwijl ook uit Rusland thans gunstige tijdingen worden vernomen. I. Met dit onderwerp trad de heer J. J. van Weijdom Claterbos van Nijmegen in het 4e district op voor een 5U belang stellenden in de botermakerij, waaronder eon 10 tal boerinnen. Deze voornamelijk riep spr. bet welkom toe omdat bet gesproken woord hoofdzakelijk hen zoude betreffen. Tot onderwerp zijner rede, had hij gekozen een Spreuk uit Starings Landbouw-almanak, t. w.»één man van ondervinding is meer waard dan tien geleerdon." HU begon met te wijzen op het feit, dat. waar in het huidige oogenblik de graanprijzen van dien aard zijn, dat het landbouwbedrijf in zyn vooruitgang be- lemmaid wordt, meer het oog dient ge vestigd te worden op een anderen tak in den landbouw, met name de Veeteelten de Zuivelbereiding, want, >als het gety verloopt, verzet men de bakens" zegt een spreekwoord- Daar hg speciaal over het laatste onderwerp zal spreken; zal hy eenige grepen doen uit dit rijke vraagstuk niet konde verhinderen, wat, volgens uwe gedachten, strekken kon, om twee jonge lingen voor het goede te behouden, en daar, waar zij afgeweken waren, weder te recht te helpen. Het buitengewone en ontzettende in uwe lotgevallen heeft ons bijzonder getroffen. Wij hebben gelegen heid gehad, daarin zeer veel op te merken hetwelk ons in onze omstandigheden van zeer veel belang ismaar, ofschoon wij het goede gaarne willen, zoo kunnen wjj ons nog kwalijk overtuigen, dat onze oog merken, omtrent ohzj geliefde Gorinna en Antoinetta, zoo misdadig zijn, of zulke verschrikkelijke gevolgen kunnen hebben. Wij verzoeken u duB, Eeiwaarde vader! ons dit nader uit leggen. Gij hebt be gonnen, ons voor de zonde te waarschuwen, voleindig thans uw werk, en geef de rust aan ons hart weder." De Kluizenaar. Ofschoon ik de wereld vaarwel gezegd en mijne nog overige levens dagen alleen aan God en aan boetedoe ningen heb gewijdzoo reken ik het my echter tot eenen aangenamen en heiligen plicht, verdoolden weder op den rechten weg te helpen, en hoe veel te helpen, en hoe veel te meer u mijne zonen die zulk een goeden aanleg schijnt te hebben, om nuttige leden der maatschappij te worden, en die thans in omstandigheden verkeert, welke aanmerkelijke gevolgen na zich kunnen slepen. Ik wensch, dat het Gode nnge behagen, mjj in staat te stellen, u van eenig nut te wezeu. Welaau 1 ver-

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1