No. 1027. Woensdag 24 1896. I2e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F DIELEMAfl, De Kieswet. FEUILLETON wnsriiii CdlJHAI\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. /Vdvertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Iu het overzicht dat het Handelsblad van de Kamervergadering, waarin de kieswet werd aangenomen, geeft, wordt vooral de aandacht gevestigd op de groote overwinning, die minister Van Houten persoonlijk daardoor behaalde Vooral voor den afgevaardigde uit Gro ningen was het een merkwaardige dag, het eindpunt van een strijd van jaren. De beweging ten gunste van kiesrecht uitbreiding is hier te lande voor een over wegend deel zijn werk geweest. Meer dan iemand heeft hij, aanvankelyk nage noeg alleen, later gesteund door meerderen, gestreden voor hel toekennen van poli- tieken invloed van dat gedeelte der werk liedenklasse, hetwelk zich naar zijne op vatting tot een gezond bestanddeel van de maatschappij heeft weten op te werken Toen echter eenige jaren geleden de strooming zoo machtig geworden was, dat zij dreigde te gaan buiten deze grenzen toen werd voorgesteld eene kiesrechtuit- breiding, die naar veler oordeel een over- heerschenden invloed zou verzekeren aan hen, die zich het meest aangenaam weten te maken aan dat gedeelte der bevolking hetwelk behoort tot het proletariaat of daartoe althans nadert - heeft de heer Van Houten zich door dezen stroom niet laten overweldigen. Als een reus heeft hij er zich recht tegen ingeworpenmet ongekende krachtsinspanning heeft hij zich tegen het ontwerp van de vorige regeering verzet. Juist daarom is de heer Van Houten bij sommigen zoozeer gehaat omdat men weet dat het welslagen dezer oppositie ten slotte toch aan dions krachtige persoonlijkheid te danken was. Doch nadat hetgeen hjj en velen met hem een ge vaar achten, voor het land, voor het oogenblik was gekeerd, toen de banjir was geweken, heeft de afgevaardigde mi nister geworden, getoond, dat hij niet alleen kracht bezat in net negatieve, doch dat hij eveneens in staat was de drei gende wateren in eene veilige bedding te leiden. Nog vele woorden te wijden aan de deugden of gebreken van het aangenomen wetsontwerp, daarvoor is thans de tijd voorbij. Moge er gezegd kunnen worden, dat door de wijsheid van Regeering en Vertegenwoordiging op 19 Juni 1896 be sloten werd aan een groot deel van de Nederlandsche werklieden aandeel te geven in de politieke leiding van het land, en dat die daad tot zegen is geweest voor allen, omdat zoowel de nieuwe als de oude kiezers door deze daad van ver trouwen meer dan tot dusverre den ernst van het toegekende recht inzagen en de verantwoordelijkheid, die er mede gepaard gaat, gevoelen. Uit het Kamer-overzicht van Het Vaderland De heeren Van Karnebeek en Staalman het is wat zonderling die twee iu één adem te noemen hebben naar ons voorkomt blyk gegeven van juist politiek inzicht. Den één ging de wet te ver, don ander met ver genoeg, maai de eerste wilde niet medewerken tot een verwarring stichtende verwerping, de tweede niet tot een afwijzing van het mindere, zonder eenige zekerheid het mindere te kunnen krijgen. De houding der 17 var. de Borgesius groep heeft zeker den schijn voor zich eener onwrikbare consequentie, maar 32 DIT DE 18e EEUW Verbeeldt u mjjne gemoedsgesteltenis, toen ik tnjj overtuigde, dat het niemand anders was, dan de, door mij zoo zeer gehate monnik van Curzola Deze dood vijand ontnam mp de nauwelijks herkregene rust weder, en met de gedachte ain hem herrezen al de treurige herinneringen van het verledene weder voor mjjnen geest en ofschoon alleen gevoel van schuld mijn gemoed had moeten vei vullen, geraakte ik geheel in woede, en ademde niets dan wraak. Thans herinnerde ik mij, dat ik bij den dood van Dianora plechtig had besloten, dezen booswicht, zoo ik hem ooit weder mocht ontmoeten, voor zijne, aan Dianora gepleegde gruwelen te straffen, Dit wilde ik thans ten uitvoer brengen hiertoe gevoelde ik behoefie, en van dit oogenblik af, besloot ik niet te rusten, vóór ik hem had wederguvonden en zijn bloed zag vloeien. Twee mijner bedienden, welke hem zeer goed kenden, gat ik last, hem op te sporenterwijl ik zelf alles aanwendde, om hem uit te vorschen. Dit was echter niet gemakkelijk in zulk eene groote, mij geheel onbekende stad waardoor ik veel vergeefsche moeite moest doen, en zelts allengs begon te twijfelen, of ik hem wel immer zoude wederzien, wauneer, ongeveer drie weken later, een mijner bedienden hem bij toeval ontmoette. Hij volgde hem in een aanzienlijk huis tredend waar ik, bij nader onderzoek, vernam, dat hij de rol van biechtvader speelde, terwijl hij zjjn verbljjt hield in een der atgelegenste ge deelten der staa. Thans werd er nauw keurig op hem gepast, en eindelijk ont moette ik hem op zekeren avoud, terwijl ik vergezeld was van twee mijner bediend n. op eene eenzame, afgelegene plaats. Dadel pk hield ik hem staande, noemie hem bjj zjjnen naim, en verweet hem, het aan Dianora gepleegde ge weid, en de schandeljj ke manier, op welke hjj mij had verraden waarover ik voldoening van hera eischte Hij beantwoordde tujj met een belacheu lach, en wilde zjjnen weg vervolgen, het welk ik hem ectiler belette. Hierop ge raakten wp in hdvige woordenwisselingen en hij dreigde mij, mijne vermetelheid om hem op den weg te randen, te doen berouwen, indien ik hem niet dadelijk ongehinderd zjjnen wog liet vervolge; Dit vermeerderde mijne woede, en slechts gehoor gevende aan mijne wraak, trok il. den degen, en viel hem aau. Hp gebood mjj, mJh zwaard weder op te steken, en toch zoudon wij meened, dat zij zich zeer vergissen, als zij bij de kiezers die met geestdiift met hen voor Tak's kiesrecht hebben gestreden, op algemeene bewondering van hun houding rekenen. Aanneming onder protest van een kiesrecht-uitbreiding, zij het volstrekt geen bevredigende, dan toch een niet onbelangrijke, ligt op de lijn van hen, die de finale kiesrechtuitbreiding wenschen Is het by een stemming alleen te doen ora een uiting van sympathie of antipathie voor het aanhangige wetsontwerp, dan mag men zeggen, dat dit een tamelijk zuivere stemming is geweest. Alleen ziet het er voor de wet nog iets leeljjker uit. Immers vinden de 43, die tegen stemden, de wet bepaald slecht, ook onder de 56 voorstemmers zjjn er, die niet van ganscher harte hun voor uit brachten, men denke slechts aan den man, die zijn hoed naar de maan wenschte. En dat moet dan e6n internationale wet zijn Ten slotte Onbillijk zon 't zijn te beweren, dat de minister zijn taak over 't geheel niet talentvol heeft volbracht. Van een Van Houten is niet anders te wachten, maar de omstandigheden maakten zijn taak betrekkelijk gemakkelijk. Ook het Nieuws van aen Dag betreurt de aanneming der wet niet. De kieswet-quaestie moest van de baan zegt zij onder meer en dit liefst vóór de troonsbestijging van Koningin Wilbelmina. Nu eenmaal de grondwet een uitgebreider kiesrecht toe stond en net verlangen naar een uitge breider kiesrecht daaraan een zekere sanctie ontleende, moest in die richting thans kon ik mij niet langer weerhouden, daar ik zjjnen gebiedenden toon niet kon verdragen, en ik had de laagheid, den ongewapenden monnik te doorsteken. Onder de hevigste vervloekingen, welke hij tegen mij uitbraakte, gaf hjj, badende in zjjn bloed, binnen weinige oogenblikken den geest. Ik had mjjue wraak aan hem bekoeld en verwjjderde mij, terwjjl ik aan mijne bedienden de zorg overliet, zjjn lijk te verbergen. Over het gebeurde nadenkende, zag ik de grootheid in van deze nieuwe misdaad welke mjj echter in geenen deele berouwde doch ik vreesde eenigzins den arm dei gerechtigheid, waartoe ik aldra ook wezenlijk eenige reden meende te hebben. Het ljjk van den monnik was den derden dag ge vonden, en hjj was reeds vermist, daar hp niet naar gewoonte verscheen aan het huis, waar hjj als biechtvader was aan gesteld. Hier maakte men veel werk van Uem, daar zijne geslepene tong zeer goed in staat was, iemand geheel voor zich in te nemen en toen nu zijn ljjk was ge vonden, en hij herkend werd voor een geestelijk persoon, welke geordend was bemoeide er zicb zjjne gelieele orde niede om er op aan te dringen, dat de dader van zulk eene gewelddadigheid, aan een gewjjd persoon gepleegd, zoude opgespoord en naar eisch gestraft worden. Overtuig hoe lichtelyk eene kleinigheid oorzaak kunde wezen dat de geheele toedracht dei- zaak aau den dag kwam, en ik als een een besluit genomen worden. Het aantal kiezers is nu waarschijnlijk zeer aanzien lijk uitgebreid. Men kan thans, bevrijd van de remmende kieswet-questie, lustig zich wijden aan de behartiging van menig ;ewichtig volksbelang. Welk beeld de Kamer, door het nieuvse kiezerskorps afgevaardigd, vertoonen zal wij zullen moeten afwachten. Wjj voor ons hopen alles van di« richting, die de vrijheid der burgers wil waar borgen op ieder terrein, die voortdurend strevende ts naar vooruitgang, maar die van sprongen een alkeer heeft. Mogen de breeds rijen van nieuwe kiezers dit eens zijn. Aan de liberale party nu de taak hun in deze dingen een helder inzicht te geven. Wij hebben steeds de meening verde digd, dat deze wet, onder de gegeven omstandigheden, ongeveer de beste was die er zijn kon omdat zij van al die gegeven omstandigheden was de bij be nadering meest juist getrokken resultante zegt het lïtrechtsch Dagbladen zij vervolgt Deze richting der matiging schijnt ons ook in historische ontwikkeling het beste te passen. En daarom zjjn wij met de voorloopige aanneming der wet op zich zelve zeer te vreden. Men moest de wet wel aannemen. Volkomen waar. Maar den een gaf zij te veel, den ander te weinigmet een slechts weinig minder krachtige verdedi ging van het eigene, gematigde stand punt, zoude de wet licht èn van links èn van rechts ten val gebracht zjjn. Daarom komt de eer en de lauwer dezer campagne ten volle toe aan den minister van Houten. moordenaar zoude gestraft worden, zoo besloot ik, Rome te verlaten, zoo spoedig zulks, zonder opzien te baren, koude ge schieden, en binnen drie dagen had ik de stad achter den rug. Ik gevoelde mij in- tusschen in geen besten staat. De ge weldige, verschillende aandoeningen, welke mijne ziel, gedurende een geruimen tijd bad ondergaan, hadden veel invloed op mijn lichaam geoefend dan was het liefde dan haat, wraak of toorn, welke in mijn binnenste heerschten. Met veel moeite vervorderde ik dus mjjne reis. Om des te eerder over de grenzen van den Kerke- ljjken Staat te komen, bad ik mjjnen weg over Tivoli genomen, en nauweljjks was ik in de eerste Napolitaansche stad Capistrano aangekomen, of ik besloot, hier een paar dagen uit te rusten, en ver volgens over Caipi te reizen, van waar ik eindeljjk in eenen verzwakten staat te Napels aankwam. Nauwelijks bevond ik mjj nn te Napels of mijne ongesteldheid nam hand over hand toe, en mijne ziekte werd van eenen zeer ernstigen aard. Bjjna twee maanden verliepen er, onder hevige koortsen, vóór dat de geneesheer mij buiten gevaar achtte en eerst weken daarna mocht ik mij weder gezond noemen. Wat ik gedurende mijne ziekte heb geleden, in de uren, in welke de koorts mjj toeliet, aan uipn zelveu te denken dit is mjj onmogelijk te beschrjjveu. Al de misdaden, welke ik gedurende uiyu

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1