Binnenland. Bemeiigd Nieuws. op het terrein rondgeleid, terwijl de zangvereeniging »Apollo" eenige stuk ken op het terrein ten beste gaf. De uitslag van den wedstrijd gehouden door 16 leerlingen van den jam bulanten cursus in hoefbeslag, is als volgt le pr. 20 J. Vlaander, Axel, 2e pr. ƒ15 D. Adriaanse te Goes, 3e Dr. 12,50 J. A. Contant te Koudekerke, 4e pr. 10 A. Nijssen te Krabbendijke, 5e pr. 7,50 K. Pieters te West- Souburg, 6e pr. 5 D. de Vos Mz. te Heinkonszand, 7e pr. 5 Abr. Hendriks te Oostburg, 8e pr. 5 Ch. van de Velde te Hontenisse, tei wijl 8 pryzen a 2,50 Werden toegekend aan H. Akkerdans te Noordgouwe, C. Geluk te Noordwelle, J. van Boven te Rilland, L. Dhondt te Sluis, H. A. Markusse te Cortgene, L C Douw Cz. te Wissekerke, B. Bentscbap Knook te St. Maartensdijk en J. van Dyk te Tholen. Te half 5 ure vereenigden zich vele leden der Maatschappij tot bevordering van landbouw en Veeteelt in Zeeland aan een gemeenschappelijk diner in de onder zaal van het raadhuis waaraan tevens aanzaten de Commissaris der Koningin, leden van Gedeputeerde- en Provinciale Staten en verdere autoriteiten. Verschil lende toasten werden uitgebracht, zoo op H. M. de Koningin-Regentes, als op tal van andere hoogwaardigheidsbekleedei s, terwijl tijdens het diner door het muziek gezelschap „Vlijt en Volharding" en door het zanggezelschap „Apollo" in den tuin achtor het Raadhuis een concert werd gegeven. Intusschen waren de honderden be zoekers van het terrein teruggekeerd en verspreidden zich in de stad. Voor enkelen was toen de tijd tot vertrek aangebroken, die te 5 ure per bootwagen naar Walsoorden moesten worden vervoerd en do overige deelen van Zeeland be woonden. Des avonds te half 9 werd door het muziekgezelschap »Harmonie"eenconceit gegeven op de Groote Markt, op de keurig a la Giorno verlichte kiosk. Bij bet zachte en niet heldere weder maakte deze verlichting een prachtig effect tegen het groene gebladerte der boomen, dat aan die markt zulk een fiisch aanzien geeft. Toen omstreeks 9 ure eeoeonnoemelijke massa volks zich naar de Houtmarkt bewoog, was dit het teeken, dat weldra het vuurwerk zou worden ontstoken. Die massa vermeerderde nog, toen de eerste bommen het sein tot het begin gaven. Eene zinnebeeldige voorstelling van den landbouw, een kar met paard in allerlei gekleurd vuur, en heen en weder rijdende trok de algemeene aandacht, terwijl het »Hulde aan den Landbouw" in schitterend diamantvuur een luid hoera deed opstijgen. Het slotnummer, zijnde een groot prachtig bouquet bestaande uit zwerm potten, spring endraaibommen vuurpijlen en kanonschoten, was inderdaad een piachtstuk te noemen en deed evenals altijd, den vervaardiger, den heer Hen drickx van Antwerpen alle eer aan. Hiermede waren de landbouwfeesten geëindigd en gaf ieder zich meer aan eigen feestviering over. Thans werd het langzamerhand tijd ook voor ons om onze haardsteden weder te gaan opzoeken en tusschen door hef joelende gehos be reikten we het station. Na korten tijd wachtens zochten we onze plaats op en na het schrille gefluit van den locomotief verlieten v\e Hulst in de overtuiging, dat aan deszelf3 geschie denis eene scnoone bladzijde is toegevoegd. Tegen vervalscliinsj- vnn boter. Men schrijft aan de Tel.In den laatsten tijd zijn er van verschillende zijden pogingen in het werk gesteld, om een einde te maken aan de vele knoeierijen in den boterbandel. De grootste moeilijkheid was steeds, dat vei valscbing slechts na een schei kundig ondeizoek kon geconstateerd wordenwaardoor ieder onderzoek tijd en gold kostte Nu zijn er wel eenige snelmethodes gevonden, zooals die van dr. Jahr en van dr. Weisz: doch deze bleken niet altyd steekhoudend te zijn en lieten bij de toepassing soms nog wel eens wat te wenschen. In de laatste dagen heeft de nieuw gevonden snel methode van den heei J. Bauwens, veearts le Axel, de aandacht getrokken om hare eenvoudigheid ook omdat er om zoo te zeggen geen kosten aan verbonden zijn en iedere leek ze kan toepassen. De Vereeniging tot bestrijding van de knoeierijen in den boterhandel, het nut dezer methode inziende zond ze naar alle groote bladen van Nederland om ze z o algemeen bekend te maken. Vele per sonen namen er proeven mede en talrijk waren de brieven, die de beer Bauwens uit verschillende oorden des lands kreeg om nadere inlichtingenwant bij bet groote verschfl in samenstelling by de vele soorten van margarine bleek soms, dat ook een verschillende behandeling uoodig was. Zoo schreef de heer M. J. v. Lier, boterhar,delaar te Utrecht, in het Ned. Landb. Weekblad in een ingezonden stuk, dat ook hij verschillende proeven met de nieuwe methode gedaan had. Werkelijk had hjj by op de Zwolsche markt gekochte boter vermenging met margarine kunnen constateeren doch van een bekend fabrikant verschillende soorten van margarine onderzoent hebbende, bleek bet dat de bewerking daarvan hetzelfde verloop had als van natuurboter. De heer Bauwens, dit lezende, verzocht den heer v. Lier direct monsters van deze margarine en zag, dat eene gewijzigde be handeling noodzakelijk was. Dezer dagen had ik het genoegen tegen woordig te zijn bij de proeven, die ge noemde beer in tegenwoordigheid van eenige vrienden en kennissen met die monsters nam. Hij toonde ons verschil lende onderzoekingen, door hem gedaaD, waarbij veivalschingen van 50, 25, 20, 10, tot zelfs 5 procent konden geconsta teerd wordeD. Hjj ging daarbij op de vol gende wijze te werx Hij nam een porseleinen potje, deed daarin 5 gram margarineboter en liet dit op een zacht vuurtje smeltendoor voort durend roeren werd bet koken voorkomen. Toen de boter gesmolten was, nam hij het potje een weinig schuin, klutste met een vork, totdat de bodem van het potje een weinig was afgekoeld en voegde er 10 druppels zwavelzuur bij. Dit mengsel werd nogmaals geschud, totdat de rood- bruinachtige kleur verdwenen was, waar na er nogmaals 10 druppels zwavelzuur werden bijgevoegd. Dit deed hij in een reageerbuisje en voegde er water van 40 graden Celsius bij. Nadat boter en water goed door elkander geschud was, nam de vetlaag een vuil bruinachtige kleur aan. Zuivere natuurboter, op dezellde wyze behandeld, werd na een paar uur was achtig wit. Behandelt men 5 gram mar- garineboter en 5 gram natuurboter ieder op zich zelve op dezelfde wijze als boven aangegeven doch voegt er slechts één maal 10 druppels zwavelzuur bij, dan verdwijnt de bruinachtige roode kleur in het potje bij de margarineboter even goed als bij natuurboter. Bij de eerste slechts na herhaalde malen geklutst te zijn. In het reageerbuisje na de bijvoeging van water van 40 graden Celsius hebben beide dezelfde kleur aan geuomen, zoodat natuurboter vooreerst niet van margarine is te onderscheiden. Na 10 a 12 uur heeft de vetlaag der margarineboter een vuil bruinachtige gele kleur gekregen, de natuurboter is weer wasachtig wit. Doet men 15 druppels in plaats van 10 druppels zwavelzuur in het potje, dan is het verschil reeds spoe diger te zien. Zuivere natuurboter blijft nagenoeg nare kleur van gesmolten boter in het potje behouden, de margarineboter wordt na herhaald klutsen bruinachtig rood Doet men beide weer in reageer buisjes met wat water van 40 graden Celcius, dan krijgen beide dezelfde klem, doch na 10 a 12 uur is bet Verscni! duide lijk in het oog springend. Behandelt men nu achtereenvolgens mengsels van zuivere boter met 50, 25, 20, 10 procent margarine, dan kan men aan de kleurschakeeringen der vetlaag, die op het water in het reageerbuisje drijft, bij vergelijking duidolijk den graad van vervalsching vaststellen. Steeds moet men zorgen, dat de voorwerpen, waar mede men de boter onderzoekt, zuiver zijn. Ziehier de wijzen, waarop de heer Bauwens de boter behandelde. Ieder, die belang beeft by den boterhandel, zal wel inzien, dat het nemen van proeven vol gens deze raelbode alleszins raadzaam is. Mocht iemand moeielijkheden ondervinden of mochten zich nieuwe verschijnselen met sommige soorten van margarine voordoen, dan zal men den heer Bauwens een genoegen doen met hem in corres pondentie te treden. Hij verklaart zich tei wille van het hooge belang der boter- zaak bereid tol allo mogelijke inlichtingen en nulp. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Donderdag Onze troepen zijn teruggekeerd. Lara- krab werd verbrand de bevolking vluchtte naar de bergen. Ons gebeele verlies be dt aagt 20 minderen. By het departement van koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Iudie ontvangen hel volgende van Donderdag gedagteekende telegram be treffende de krijgsverrichtingen in Atjeh „Ernstige tuchtiging Lamkrah gisteren volbracht, zonder belangrijk verzet. Woensdag twee fuseliers gesneuveld en elf mindere militairen gewond.'' A VEL, den 12 Juni 1S96. Bij Kon. besluit is lot ontvanger der directe belastingen invoerrechten en accijnzen alhier benoemd dhr. W. P. C. van Heuveo, ontvanger der diiecte belastingen en accijnzen te Waarden burg c. a. Tot lid van den gemeenteraad te Westdorpe is gekozen de beer E. Kerck- haert met 37 stemmen. De lieer A. van Acker verkreeg 33 stemmen. De visschersvereoniging te Philip pine. die 42 leden telt, zond den 8en Juni een telegiam aan den minister van waterstaat, waarin gevraagd werd om eene subsidie voor het uitdiepen der haven en vaargeul, daar de handel in vollen gang komt en de nood zeer hoog is ge stegen. In dezelfde gemeente circuleert een adres aan H. M- de Koningin-Regentes, waai in op de bekende gronden opnieuw wordt aangediongen op hulp door b9t doen graven van een kanaal, dat de be staande haven met de Schelde zal ver binden. M. Ct. Men meldt uit Amsterdam Door reislust en trek naar avonturen gedreven, maakten dezer dagen vier knapen, van 12 tot 15 jaar oud, het plan oin gezamenlijk naar Zwitserland te trekken. Behoorlijk werd te voren eenig geld .ipgespaard en een atlas gekocht om den weg naar het zuiden, tusschen Keulen en Parijs, te vinden. Toen nu het warme weder in net land kwam, werd het plan ten uitvoer gebracht. Donderdagmorgen vertrokken de reizi gers onder voorgeven van te gaan zwem men. Maar Vrijdagmorgen, nadat vier vaders en vier moeders etm etmaal in angst en vreeze hadden doorgebracht, klopten zij weder aan de deur der ouder lijke woning. De vrinden haddon het niet verder gebracht dan Hilversum. Toen zij daar, doodaf, op de kaart zagen welk deel dei reis na zooveel inspanning achter den rug was, achtten zij het geraden van het overige deel van den tocht maar iiever af te zien. Zij hadden vergeten rekening te houden met de schaal waarop hunne kaart was geteekend. De buren betoonden hartelijke deel neming en hielpen de ouders, tijdens de afwezigheid dor avonturiers, zich allerlei verschrikkelijks voor den geest halen. Sedert eenige weken is het te Utrecht onder de blinden, en allen die in de werkinrichting van de vereeniging tot ondersteuning en zedelijke ontwikke ling van hulpbehoevende blinden werk zaam zijn, gistende. De reden hiervan is de volgende Ongeveer een maand geleden werd den niet meer werkenden blinden, die alsnu nog eer. wekelijksche toelage ontvangen van 2,50 oi meer, aangezegd, dat met ingang van 1 dezer deze toelage zou worden ingehouden, terwijl kort daarop bun, die in de werkinrichting ai beiden, medegedeeld werd, dat ook eveneens met ingang van 1 dezer op hun loon zou gekort worden, Dit is geschied, en onder de laatsten, o. w. zeer vele half- blinden, zyn er vele, die meer dan 2 per week thans moeten missen. Allerlei geruchten doen hierover de ronde, maar zeker is het, dat er een niet verwacht financieel tekort is. Dit texort zou onge veer ƒ.10,000 moeten bedragen. Een deugdzame predikantsvrouw op een plaatsje in de Betuwe, zuinig, omdat het traktement niet toereikend is om ei »breed" van te leven, ondervond naar De Nedl. meldt onlangs dat KoningSarauel niet ten onrechte onder de deugden van »een deugdelijke buismoeder" vermeldt: »Zij doet haar brood van vei re komen." Zij had echter, zeer juist, ingezien dat de bedoeling van dezen rekst uit het Alphabet voor vrouwen (Spreuken 31: 14) niet woordelijk opgevat moest wor den en bakte daarom zelve haar brood. Zoo geschiedde het, dan, dat man en vrouw het jongste baksel bijzonder gelukt vonden. Zelden was haar werk zoo goed uitge vallen en een extra stuk krentenbrood werd dan ook genuttigd. »En zij gaf ook aan haar dienstmaagden het bescheiden deel." De lengte van het brood werd gaandeweg kleiner en telkens vonden de huisgenooten het smakelijker. Maar opeens betrekt het gelaat van moeder de vrouw. Manliel wordt erby gebaaldzij heeft in het brood door iets anders dan door deeg, kienten en rozynen gesneden. Een vieernd voorwerp zat in het brood. Het had oogen en een bek en het leek wel of zij den kop van een dier bad afgesneden. Het lichaam zat er nog in. De een ziet den ander aan. Wat is dat? Ja wat is datzegt de dominéé. Dat is een kikker, zegt de vrouw en de man her haalde met nadrukdat is een kikker.' Tableau De kikker was 's nachts in den kelder waarschijnlijk in bet deeg gesprongen, was al dieper gezonken en zoo vervol gens levend begraven. Toen vonden zjj het smakelijk baksel niet smakelijk meer. De kleine Margje, brengt den dominé een potje nieuwe boter, prachtig versierd, met fantastische krullen en hoeken- »Hoe maakt je moeder daar tooli al die mooie figuren op, beste meid vroeg zijn eerwaarde. »Met onzen kam, dominé!" Heer: (met rijtuig gekomen). »Wat heb ik te betalen Logementhouder: „U heoft gehad een broodje met kaas en een koffie, dat is zeven stuivers; de koetsier twee broodjes met vleesch. drie glazen Pilsener en twee glazen Pilsener en twee glaasjes klare, dat is een gulden vijf, stallen veertig centste zamen f 10.80. Den 5en dezer heeft by den rfl wielhandelaar K. te Gouda een persoon onder het valsche voorgeven de zoon te iijn van den beer P. d. J. aan de Wester haven te Gouda, gebuurd een rijwiel. H(j is daaraan met den tiein in de richting Den Haag vertrokken. De commissaris van p >litie te Gouda verzoekt opsporiDg en aanhouding, zoowel van den verdachte als van het wiel. Zooals zich laat begrijpen, heerscht er te Barcelona groote ontsteltenis over den jongsten dynamiet aanslag. Men denkt dat de bom geworpen is uit bet balkon eener woning. Onler de gekwetsen zijn een dagblad- schrij'ver en verscheidene soldaten. De

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2