No. 1024. Zaterdag 13 Juni 1806. 12' Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad o o r Zeeuwsch-Vlaanderen F DIELEMAN, AXEL. De Iiandbouwfeesten te Hulst. AXELSCHE courant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B e l g i iè 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote létters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Adverténtiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Van onzen eigen verslaggever.) H. »Een droevige morgen maakt een blijden dag" zegt het spreekwoord, en of dat heden den dag der tentoonstelling zal be waarheid worden, wij hopen het, maar 'tis te vreezen. Van verschillende zijden was dan de algemeene klacht dat het jammer was van den regeG en inderdaad dat was het, want een dag zooals deze, waarop bonderden dieren aan de lijn komen te staan, en waar tal van vreemde lingen te Hulst verwacht werden, daar kon het niet anders ot die klacht was ten volle gerechtvaardigd. Dit schreven we Woensdagmorgen, toen we, na het terrein der tentoonstelling even bezocht te hebben ons meesmuilend moesten terugtrekken, om een en ander voor onze lezers gereed te maken. Zooals hierboven gezegd, namen we vluchtig een kijkje op het terrein. Even buiten de Stad gelegen is het zeer ge makkelijk te bereiken. Reeds in den vroegen morgen was bijna alle3 aange voerd, dat den bezoekers zoude getoond worden. Het terrein bood met al die prachton van dieren en landbouwwerk tuigen e6n prachtig gezicht. Ondanks het ongunstige weder heeischte er toch eene prettige drukte, waar alles in ge leedheid werd gebracht. Hier werd de laatste hand gelegd aan eene versiering daar werden diverse artikelen gerangschikt, ginds werden nog tentoon te stellen dieren aangebracht, kortom het was een bedrij vigheid die voor den dag veel beloofde. In het hotel „De Graan beurs" werd des morgens te half tien eene algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Zeelandder vereeniging »Het Nederlandscb Paardenstamboek. De vergadering werd geopend door den voorzitter, de heer F. Homoach te Hulst, die in zjjn openingswoord dank en hulde bracht voor de trouwe opkomst getuigende van belangstelling in de vereeniging Het Nederlandscb Paardenstamboek, die sinds 1887 opgericht, thans over geheel Neder land verspreid is. Hij riep een hartelijk welkom toe in de eerste plaats aan d6n heer Commissaris der Koningin in Zee land, die door zijne tegenwoordigheid deze vergadering wilde vereereu, alsmede aan allen die deze vergadering bijwoonden. Hij wierp een blik op het afgeioopen jaar, dat gunstig is te noemen, wel wer den minder hengsten ingeschreven, doch dit was het gevolg van minder invoer De financiën vorkeeren in goeden toestand. Hy wees er verder op dat er nog veel mee; leden konden zjjn en meer paarden konden worden ingeschreven, want het stamboek diende te zijn een adresboek voor den binnen- en buitenlandschen koopman. Nu is reeds ondervonden, dat de in het stamboek ingeschieven merriën me6r koopwaarde hadden. Betrekkelijk de door de ministers van oorlog en biunenlandsche zaken genomen beslissing tot intrekking van de igks subsidie bij niet verplichte hengstenaeU' ring, meende «pr. dat het Deter was de subsidie aan te nemen met de verplichting dan zonder dien dwangmaatregel geen geld te ontvangen, omdat het dan eene kwestie is van den al of niet endergang van de paardenfokkerij. Met een beroep op de krachtige mede werking van allen die in die fokkerij belangstellen, opende hij de vergadering. Daarna werden de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Aan het verslag van den toestand der af deeling is ontleend, dat zij 430leden telt, en dat in 1895 8 hengsten en 13 merriën weiden ingeschreven. Bij monle van den heer K. J. A. G. Baron Collot d' Escury werd gerapporteerd tot goedkeuring der rekening over 1895 in ontvang 1480,34 en in uitgaaf 989,6572 bedragende. Dien overeen komstig werd besloten. Aangaande het voorstel van kapirein Punt tot het uitspreken der wenschelijk beid eener splitsing van het stamboek in 2rubrieken, nl. koud eu warm bloed, werd geoordeeld, dat de grenzen tusschen koud en warm bloed en gekruist of ongekruist ras te moeilijk te bepalen zijn, weshalve men de oude richting dient te blijven volgen. De heer Joh. de Feijter te Zaamslag meende voorts nog dat de eene rubriek voor de andere zoude getrokken worden. De vergadering gat verder als hare meening te kennen, dat het nietgewenscht is dat het lijk hengsten aankoopt en :talioneert, voorts dat het niet verkiese lijk is dat het rijk afgaat van het geven van kleine subsidien, daar anders wel goede doch geene uitmuntende hengsten zouden worden ingevoerd. De voorzitter meende dat de aankoop diende te ge schieden onder voorbehoud van goedkeu ring van het stamboek of de keurings commissie. Ten slotte werd door den vo >rzitter een krachtig protest uitgebracht tegen de richting die het rijk zoude aangeven om te fokken zoowel bij aankoop van hengsten door het rijk als bij subsidieering voor den aankoop door particulieren van uit muntende hengsten. De hber Hennequin diende hie; bij een conclucie in houdende de wenschelgkhoid, dat de verplichte hengstenkeuring geen verbod tot gebruik van de .afgokeuide hengsten met zich zoude brengen, en dat de afgekeurde hengsten op de meest mogelijke en meest duidelijke wijze zullen worden bekend gemaakt. Naar aanleiding daai van werd als punt voor de volgende algemeene vergadering te Wissekerke te houden aangegeven, de vraag wat de meest geschikte wijze daartoe zijn zal, en ten anderen op voor stel van den heer Collot d'Escury zal de aangenomen motie op de vergadering te Rotterdam te houden in behandeling komen, teneinde dit den betrokken ministers onder het oog te brengen. Indien een vrij belangrijk aantal paarden ter keuring kan worden gegaian- deerd, zal ook te Zaamslag een keuring door het Stamboek gehouden worden. Onder het applaus der vergaderiug werd de Commissaris der Koningin voor 't blijx zijner belangstelling in de paarden fokkerij tot eerelid der afdeeling Zeeland benoemd. Na nog enkele mededeulingen van huishoudelijken aard, werd de vergadering onder dankzegging gesloten. Bleef de regen in den voormiddag ge stadig aanhouden, met den middag klaarde de lucht eenigszins op en werd het droog. Van af het oogenblik, dat het terrein voor de leden der Maatschappij en voor het publiek toegankelijk was krioelde het van vreemdelingen in verachillendo klee derdrachten. Velen hoorden we de inzen dingen roemen èn om de groote hoeveelheid èn om de pracht exemplaren der tentoon gestelde dieren het was werkelijk dan ook het puikje van het 5de district dat was aangevoerd. De landbouwwerktuigen trokken veler aandacht. Te circa 12 ure werd op de kiosk op het terrein eene muziekuitvoering gegeven onder het uitreiken der prijzen. Deze waren door de jurij toegekend als volgt Vooi hengsten minstens 3 jaar oud, Ie pr. C. Verschuren te Hengstdijk, 2e pr. Joh. de Feijter te Zaamslag, 3e pr. John. Wai d-Meulenborgo, te Ejjntlvml (Kempeo) eervolle vermelding Abr. de Kraker te Zaamslag idem geboren in 1894, le pr. niet toegekend, 2e pr. J. Woliert Hz. te Ter Neuzen. Merriën minstens 3 jaar oud, le pr. II. Goethals te Westdorpe, 2e pr. S. van Dorselaar te Clinge, 3e pr. H. Go vaert voornoemd, Eervoile vermelding Ch. Steijaert te Graauw, id. geboren in 1894 le pr. H. Goethals te Westdorpe, 2e pr. J. F. Berm te flontenisse, een prijs van 10 voor merriën geboren in 1894 afstammende van Stambookouders H. Goethals te Westdorpe. Merriën met veulen le pr. C. de Vleesch- houwer te Sas van Gent, 2e pr. B. C. Ysebaert te Axel, een pr. van 25 voor de beste merrie mgescureven zijnde of wor dende in het Ned. Paardenstamboek, A. F. van Duijse te St. Jansteen Eenjarige Paarden, le pr. L. Steijaei t te Graauw voor 1 hengst2e pr. J. Staal te St. Jansteen voor een merrie, en eer volle vermelding H. Goethals te West dorpe voor een ruin. Voor 2jarige afstammelingen van den hengst Harrison 187 le pr. C. de Vleesch- houwer te Sas van Gent2e pr. Jac. Dieleman te Zaamslag. Voor ljarige dito le pr. H. Goethals te Westdorpe, 2e pr. W. Scheele te Boschkapelle Voor 2jarigo dito van Frans 79 le pr. J. F. Borm te Hontenisse en 2a pr. Jos Magnus te Stoppeldijk. Voor ljarige dito dito le pr. Jos. Magnus te Stoppeldijk 2e pr. niet toegekend. Spannen werkpaarden minstens 3 jaar oud behoorlijk getuigd le pi. Jac. Dieleman te Zaamslag 2e pr. H. Goethals te West dorpe. Stieren minstens 2 jaar oud le pr. A. G. V. Horabach te Hulst, 2e pr. Petrus Hiel te Hontenisse, 3e pr. J. P. Scheele te Ter Neuzen. Idem minstens 1 jaar oud, le pr. C. N. Jansen van Rosendaai te Axel. Melkkoeien minstens 3 stuks van één eigenaar, le pr. L. Boel te Hnlst, 2e pr. Pu. J. van Dixhoorn te Axel, 3e pr. A. G. V. Hombach te Hulst. Idem minstens 2 stuks le pr. A. G. V. Hombach te Hulst, 2a pr. C. Boënne te Graauw, 3e pr. L. Boel. ViertaDds vaarzen le en 2e pr. G. van Overmeir te Hulst, 3e pr. J. Dekker Fz. te Boschkapelle. Tweetands vaarzen le pr. Ph. J. van Dixhoorn te Axel, 2e pr. J. Steijaert te Graauw. Melktands vaarzen le pr. J. F. Buijs rogge te Clinge, 2e pr. L. de Feijter Jz. te Axel. Voor het zwaarste stuk vet vee, le pr. J. F. Kegelaer Le Graauw, ?e pr. G. van Overmeir te Hulst en eene oorvolle vermelding aan G. van Overmeir. Het grootste getal vet vee door éenen eigenaar aangebracht een prijs van 10 aan G. van Overmeir te Hulst. Voor minstens 3 ooien le pr. L. van Waesberghe-Janssens te Hulst, 2e pr. C. de Deckere te Clinge. Melkgevende geiten le pr. P. Biesbroeck te Hulst, 2e pr. C. de Koek te Hulst. Beeren, le pr. A. Jansen te Hontenisse, 2e pr. Fr. Coveliers te Ossendrecht. Zeugen, le pr. Fr. Coveliers voornoemd, 2e pr. Jos. Sponselaé te Hulst, ebne eervolle vermeldiug Fr. Coveliers voor noemd. Minstens 5 stuks biggen, le pr. Coveliers voornoemd, 2e pr. G. Thijs te Hulst. Minstens 3 stuks eenden, waaronder eene woerd, le pr. C. L. Weemaes de Potter te Clinge, 2e pr. H. Bruggeman te Clinge. Voor de schoonste verzameling 6 stuks kippen le pr. A. G. V. Hombach, 2e pr. L Boel, beiden te Hulst. Eene eervolle vermelding voor eene collectie duiven, C. de Kort te Hulst. Voor de volledigste verzameling der nieuwste meest verbeterde landbouw werktuigen, le pi. wed. J. C. Masaée Zoon te Goes, 2e pr. C. J. van der Vlies te Hulst. Voor de meest geschikte ijzeren Wale ploeg een prijs van 10 en eene zeer eervolle vermelding met 5, Iz. Cappou te Heinkenszand. Een prijs van 5 voor een Waleploeg Jac. Kabboord te Nisse. Een prijs van 30 voor de beste hand- kracht Centrifuge, wed. J. C. Massée Zoon te Goes. Voor de volledigste verzameling hoef ijzers, eigenhandig gesmeed door eenen leerling aan de in de afdeeling Hulst gehouden Cursus in hoefbeslag le pr. J. Vlaander te Axel, 2e pr. P. J. Butler Iz. te Ter Neuzen, 3e pr. P. J. Kint te Boschkapelle. De vervaardiging en de aanlegging van de hoefijzers op het terrein lokte heel wat nieuwsgierigen het was trouwens wel de bezichtiging waard, hoe ijverig een ieder bezig was. Waai thans door de jury de uitspraak is gedaan over de voortbrengselen der nijverheid kunnen belanghebbenden daar mede hun voordeel doen. Voor wat de ploegen betreft is de naam van den heer Iz. Cappon te Heinkenszand reeds gevestigd, want steeds op verschillende tentoonstellingen behaalde hij de prijzen. De collectie hoefijzers was wel der be zichtiging waard. Dat op een zoo betrek kelijk korten tijd de nieuwe koers in dit vak baan kon breken getuigt wel van flinke toewijding de zaak waardig. Te 3 ure werden de bekroonde dieieu

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1