oord-Hollandsclie Kalveren EEN WOONHUIS, BEESTIAAL Gemengd Nienws. Burgerlijke Stand. Advertentie». )penbare Verkooping Openbare Verknoping Omtrent 2 hektaren ROGGE, Ruim 1 hektare GERST en eene partij GRAS en YLIET, Rechtszaken. Openbare Verknoping Openbare Verkooi ing door uitscheiding van bedrijf. Landbouwgereedschap. H u i s g e r i e f Klaver te Velde, nen zoo verschillend zijn, dat het hoogst moeilijk is om een eindoordeel daarover uit te spreken. Om daartoe bevoegd te zijn moet men de waarde der landerijen kunnen bepalen en van alle vruchten, de opbrengst van de zuivel, kortom van alle voortbrengselen eener hofstede eene op gaaf hebben, alsmede van alle arbeidsloo- nen. vernieuwingen, herstellingen ja van alle uitgaven een volledig overzicht over verschillende jaren hebben, om een juist oordeel te kunnen vellen over de vraag of de pachten te hoog of te laag zijn. Door voorbeelden toonde hij aan, dat de ei genaar zijne meerdere ontvangst dan hem toekomt, geniet ten nadeele van den pach ter. Verder toond6 hij aan. dat de pach ten vroeger niet zoo hoog waren. Een Zuid Bevelandsche pachter betaalde in '37 ƒ38 en in '85 ƒ90. Bij de pachten zijn de grootste beden kingen tegen de tusschenpersonen, waar door de pachters on de eigenaars zelden of nooit met elkander in aanraking komen. De pachten worden dan ook voornamelijk opgedreven door de rentmeesters die in vele gevallen notaris of zaakwaarnemer zijn er. van de vernieuwingen der pachten voordeel trekken. In de meeste gevallen worden de pachten te laat vernieuwd als het land uitgeput is. Het overnemen van vermaken, hekken enz. enz. kon ook als een gioot geldelijk bezwaar aan gemerkt worden. De betaling van alle lasten door den pachter was evenzeer een groote grief. De hooge kosten der pachtcoctracten moesten het eveneens ontgelden vroeger kostte een zegel contract 25 centimes en tegenwoordig 50 gulden, een aanmerkelijk verschil dus. Ten slotte kwam de heer Van Oyen tot het laatste punt, dat der publieke ver pachting en inschrijving, om daarna te komen tot de navolgende stellingen dat de pachten doorgaans te hoog zijn in evenredigheid naar de prjjzen dt>r producten dat er meer kennis van den weten schappeljjken landbouw bij de pachters en verpachters ontsta dat door in te stellen pachtcommissien de waarde- vermeerdering of vermindering bij het verlaten eener hofstede geschat worden dat langere pachtterinijnon worden ingevoerd dat Rijks-, Provinciale-, Gemeente- et Polderlasten komen voor rekening van den eigenaar dat de pachter niet gedwongen kan worden om eenig voorschot voor overname te geven dat bjj wanoogst of overstrooming de helft der geleden schade worde vergoed dat, waar het de hooge regeering ernst is om de landbouw uit zijn kwijoende toe stand op te heffen, er op aan worde ge drongen dat de verpachtingskosten der do meingoedercn verminderen dat de hooge pachtkosten verminderen; dat alle geschillen door pachtcommlssies worden opgelost en dat d pachter onafhankelijk worde van de rentmeesters. De stof was nog lang na niet uitgeput doch met het oog op de beperkte tijd, ein digde spr., onder het applaus der verga dering, zijne rede. Ouder mededeeling dat de inleider deze bjjdrage niet als functionaris had voorge dragen, en hem den dank der vergadering bracht, sloot hij deze algemeene bijeen komst. Na afloop der vergadering, vereenigde men zich op het marktpleiD, om zich gereed te maken voor den door deleden der afdeeling Hulst aac hunne buiten de atdeeling woonachtige medeleden Óen aan deze vergaderiugen onafscheidelijk verbonden geworden rijtoer aan te bieden. Een 40lal rijtuigen waren door de ver schillende landbouwers bereidwillig afge staan en te 1 ure werd de rit aange vangen onder leiding de heeren P. F. Flu ij tier te Hontenisse, F. Hombach te Hulst, en W. H. Neer voor te Hulst langs het Stadhuis, door de Steen en Biei kaai- Slraat langs den Provincialen weg over Rustwat, Terhole en Kuitaait naar Kioosterzande waar een half uur gepau seerd werd. Van daar werd koers gezet door den Kruispolder, langs de Kruis- poldei sche kaai en de Paal naar Giaauw, waar eveneens adem werd geschept en eenige verversching werd genuttigd. Door de Graauwschestraat nam men den weg naar Zandberg en langs het Jagertje naai Hulst, waar men welvol daan weder afstapte. Hededavond wordt door het fanfaren - gezelschap Vlijt en Volharding" en de zangvereenigiug A polio" een concert op de Groote Markt gegeven. Gedurende, dit concert was hel marktplein en de prachtige kiosk ala Giorno verlicht. We zijn genoodzaakt hierbij ons ver slag af te breken, en te wachten op de dingen die morgen, de glorie van het feest komen zullen. te Axel is wegens mishandeling veroord. [tot 14 d., gevang,. P. d. B., '241, oud, schipper te Graauw is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 5 of 5 d. Hed'-n weid voor deze lechtbank be- I liandelij de zaak tegen E. M. oud 30 jaar.- koopman te Slekene en A. W. oud 26 jaar, poe'ier te Koewacht, wegens den be kenden diefstal van kippen, zie ons nummer van 23 Mei jj. Beiden legden een volledige bekentenis af. Tegen M. werd 4 jaar en tegen W. 21/2 jaar geëischt met aftrek van den tijd i in voorarrest door gebracht. De volledi gers droegen een mindere straf Uitspraak heden over 8 dagen. AXEl., den 'J Juni 1S96. Aan het festival alhier zal ook nog worden deelgenomen door de zangver- eeniging »St. Cecilia" onder den naam Kunstliefde van Koewacht. Het aantal deelnemende gezelschappen is thans 9. - Het detachement marëchaussées uit Oostelijk Zeeuwscb- Vlaanderen, voor eenige dagen te Zoutelande gestationeerd, is thans naar zijn vorige standplaats teruggekeerd, en vervangen door een detachement uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, bestaande uit den brigadier P. van Eek, uit Breskens, en twee min deren. Dit zal vermoedelijk te Zoutelande verblijven tot na afloop van het werk. Door een 50tal werklieden uit verschil lende plaatsen wordt de arbeid voortgezet, zoodat van het aanbod der vroegere dijk werkers uit Westkapelle, die gedurig zich aanmeldden om tegen het oude loon te werken, geen gebruik wordt gemaakt door den aannemer, den heer De Boer, die ook geen plan heeft die mannen weer aan te nemen. M.. Ct. Een landbouwersknecht te Aaiden burg vond in bet veld een patitron van een geweer, daar wel waarschijnlijk door een Nimrods-zoon verloren. In den schoft tijd wilde bij wel eens onderzoeken, hoe zoo'n patroon eigenlijk in elkander zit, en 't gevolg van dat onderzoek was, dat de patroon ontplofte en de onderzoeker de lading in eene zijner handen kreeg. Deze is zoo erg gewond, dat hg zijn dienst heeft moeten verlaten hij heelt zich begeven naar zijn ouders te Moerkerke. In een brief, uit Amerika ontvangen door een ingezeten van Krabbendijke, wordt o. a. medegedeeld bet bijna niet te getooven feit, dat aldaar een Duitscho vrouw, die voor 2 jaar aan drielingen het leven schonk, dezer dagen is bevallen van zes welgeschapen kinderen. Het is niet in Zwitseiland alleen, dat men van bergafscnuivingen hoort spreken. Ook in België komen die natuur verschijnselen nu en dan wel eens voor. Zoo meldt men thans uit Seraing, dat de schilderachtig gelegen statie van Tilff, op de Ourtbo, welke als tegen dé rots geplakt is. bedreigd wouit, door het af schuiven van den schilferaehtigen steen, die deze rots uitmaakt. Nabij de statie heeft men reeds een uieter verplaatsing waargenomen. Men denkt dat die afschui ving veroorzaakt is door de drukkit g van den grond achter de rotsen en tegelijk ook door het schokken van de voorbij stoomende spoorwegtreinen. Het spoor wegbestuur heeft ernstige maatregelen genomen om ongelukken te voorkomen. Donderdag had de technische dienst aanwijzingspiketten doen slaan en 24 uren later werd eene verplaatsing van 2 centimeters waargenomen. Hbl. v. Antw. Van 16 tot en met 31 Mei. Hoek. Huwelijks-aangiften. 28 Mei. Picter Haak, oud 30 ijm. en Frangoise Kervink oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Mei. Jan Koster, oud 28 j., jm. en Janna Moes, oud 27 j., jd. Geboorten. 17 Mei. Adriaan, z. van Petrus Rinkhoud en van Aagje van Doeselaar. 23 Mei. Janueke, d. van Jan Jansen en van Jacoba Klaas»en. Overlijden. 21 Mei. Emma Smet, oud 1 j., d. van Florentinus en van Rosalia Waegemans. 23 Mei. Floor van de Velde, oud 9 m., z. van Jacobus en van Maatje Meertens. Zaamslag. Huwelijks - voltrekkingen. 21 Mei. Frangois de Rugter, oud 23 j., jm. en Adriana van de Wege, oud 20 j., jd. Jan Cornelissen, oud23j,jm. en Janneke Overdulve, oud 23 j., jd. Cornells van Doorn, oud 25 j., jm. en Janna van den Berge, oud 23 j-, jd. Franciscus Cornells van Fraegenhove, oud 28 j., jm. en Berbera van Fraeijenhove, oud 29.j., jd. Geboorten. 17 Mei. Johanna Catharina, d. van Salomon Scheele en van Suzanna de Kraker. 20 Mei. Hendrik, z. van Andries Overdulve en van Anna Johanna den Hamer. Abraham, z. van Abraham Goosen en van Adriana de Feijter. 31 Mei. Levina, d. van Adriaan Marinus Witte en van Cornelia Hamelink. Overlijden. 26 Mei. Anna den Beer, oud 5 m., d. van Andries Cornells en van Janneke Mensink. to AXEL. Deurwaaader fiïlINEMA'N, zal op Zaterdag 13 Juni 1896, des namiddags ten half één ure, nabij het station vóór de herberg van Willem Dielkman, aldaar, publiek verkoopen EME PARTIJ GROOTE (Ie kwaliteit). Contant 5 pet., op 3 maanden crediet lO' pet. Getrouwd ADRIAAN VISSER EN JOZINA APOLONIA DE SMIDT, die, ook namens wederzgdsche familie^ hunnen hartelijke» dank betuigen, voor de zeei vele blijken van belangstelling bij bun huwelijk ondervonden. Rotterdam Tër~Neuzën' j 4 ,ani 1896' De Notaris P. DREGMANS te Axelzal ten verzoeke van Frangois van Fraaijen- hove Pz., landbouwer aldaar, op Vrijdag den 19 Juni 1896, des uamiddags ten 2 ure, verkoopen alles wassende op een parrtij bouwland, genaamd bet zoute pand" in den polder Bsoostenblij benoorden, gemeente Axel. Verdeeld in koopen. Te beginnep met de rogge. Arronclissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 Juni lö96. E. d. B., 27 j., oud, arbeider te Axel is wegens diefstal vrijgesproken. W. S., 20 j., oud, landboawersknecht De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van Gijsbrecht Ilcijiisdijk, landbouwer aldaai, in het logement bewoond door de weduwe Rolff, te Axel, op Woensdag den 1 Juli 189d, des namiddags ten 3 ure, verkoopen KOOP EEN. groote nieuwe Vlasschuur en Erf, alles aan den Vaartdjjk, gemeente Axel, kadas ter sectie B nummer 609, groot 6 aren 50 ceDtiaren. K O O P TWEE. 39 aren 10 centiaren 1)IJK. thans ROI WEWD, gelegen naast koop 1, kadas ter sectie B nummers 602 en 257b'" Voorschreven goederen zijn in eigen gebruik en te aanvaarden met November 1896. Grondlasten 1 Januari 1897 voor kooper, onkosten 71/2°/o> betaling koopsom 3 maanden. De Notaris P. DREGMANS, te Axel, zal ten verzoek» van dpn heer Alpheuse Govaert te Overslag, op zijne hofstede in de gemeente Overslagop Vrijdag den 26 Juni 1896, des middags twaalf ure, verkoopen 1 schoon merriepaard oud 8 jaar met veulen, 2 melkkoeien, 2 een jarige runders, 1 hokkeling, 4 zeugvarkens, eenige jonge var kens, 70 hoenders en hanen, 1 handhond met ketting. 2 kloeke menwagens, 2 karren, 1 tilburij voor 2 personen, 2 ploe gen, 1 aardappelploeg, 1 sleper, 1 slede, 7 houten eggen, 2 ijzeren dito, 1 kettingegge, 1 rolblok, 1 beerbak, 1 dorschmachine met manége, 1 Mi ij molen, 1 graan— maalder met. dezelfde manége werkende, L raapmolen, 1 wind molen, '4 ladders, voederbak, meelkist, emmers, schoppen, rieken vorken, mesthaken, 2 fornuizen, 75 graanzakken, ziften in soort, zaadzeil, bascule, graanmaat, paar dentuig, zadel, tonnen enz. enz. als kleerkast, stoelen, tafels, zetel, 2 pluimenbedden met toebehooren, koper, blik, ijzer, glas, geleierd en aardewerk, keuken, melk, wasch en sohuurgerief enz. I) A A U X A Ongeveer IV2 hektare wassende in de polders Moerbeke en Varetape. Verdeeld in koopen. Koopen tot en met ƒ5,— kontant. Het overige op tijd van betaling onder borgtocht dèsgevorderd, waarop streng zal worden gelet. Belgische koopers I moeten Nedorlandsche borgen stellen.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3