De Laiidbonwfeesten te Hulst. Ook het centrum stemde voor, maar onder voorbehoud dat dit gebeurde om bet ont werp tot de derde lezing te laten komen. Daar de regeeriDg er een minachtende onverschilligheid voor aan den dag legt, bestaat er geringe kans, dat het ontwerp ooit wet wordt. Het centrum zal opnieuw een voorstel bij den rijksdag indienen tot afschaffing der Jezuietenwetten. De Turken hebben huizen verwoest te Galata, Moeroeri en Taratto. Een detachement Turksche soldaten, 85 man stei k, is nabij Vamos door de rebellen aangevallen en verslagen. Van de 85 Turken zjjn er 83 om 't leven gebracht, 2 konden ontsnappen. Tot de vrijgelaten gevangenen, die hem kwamen bedanken, moet Oom Paul gezegd hebbenAls mijn hondjes ondeugend zijn, moet ik hun ransel geven, maar het spijt mij altijd als ik het doen moet. Een volgenden keer moet ik den grooten hond te pakken krijgen. Mjjn kleine hondjes blaffen, maar de groote bjjt." Met den grooten hond werd Cecil Rhodes bedoeld. Van onze eigen verslaggever.) Het was weder in de oude Zeeuwsch Vlaamsche sterke vesting, dat de Maat schappij van Landbouw voor enkele dagen hare tenten had opgeslagen. De gemeente Hulst was voor dit jaar aangewezen om al dat gene, wat betrekking heeft op landbouwgebied of veeteelt te herbergen. Hier zou dan weer de tentoonstelling gehouden worden. Om de bedoeling der- zelve uitvoerig te beschrijven, is vrij wel overbodig overtuigd als we zjjn, dat in deze tijd. die zich op velerlei gebied ken merkt, door wedstrijd en concurrentie, het begrip van eene tentoonstelling ook op dit terrein voldoende bekend mag worden verondersteld. Men mag nu hier tegen aanvoeren, dat paarden er. koeien met al den aanklene van dien, dagelqks te zien zijn, en ten tentoonstellingen daar om minder noodzakelijk zijn, ja, de pes simist mag willen bewaren, dat meer eene geldverkwisting het karakter van dergelijke tentoonstellingen is, we meenen met grond daartegen te kunnen opkomen door de verklaring, dat altijd wat nieuws te leeren. altijd wat doelmatigs te zien en steeds wat goeds mee te nemen valt, Bovendien onze vooruitstrevende eeuw vergt eenmaal reclame op verschillend ge bied, ook op dat van landbouw en vee teelt, en we meenen, dat het goed ge zien was van autoiiteiten om ook land bouwtentoonstellingen te organiseeren. Nu zjjn weer, door velejarige terugkeer, zoo aan gewoon geraakt, dat ze schier als onmisbaar geacht wordt. Zooals hierboven was gezegd vereenigde men zich in de aloude stad Hulst, die een waardig feestkleed had aangetrokken en onmiddellijk een prettige indruk op hare zusters uitstekende rots in het hel derste lichtdaar rustte het oog tegen de donkere gordijn van dicht opeen staande steeneikenginds zag men eene vallei, welker diepte door de maan niet kon worden beschenen, en haar bodem lag dus als in eene geheimzinnige duisternis ver scholenterwyl verder eene ruischonde beek hare zilverkleurige oppervlakte deed schitieren. Alles was stilde gausche natuur rustteslechts in de verte hoorde men het bijna onmerkbare gesuis van de, door de zachte avondkoelte bewogene top pen der booinen het verwijderde gedruisch eens watervals, of de schalmei van eenen verliefden herder. Een geruimen tjjd bleef het drietal deze natuurpacht in stille ver rukking en heiligen eerbied aanschouwen. Eindelijk riep de Kluizenaar uit „Welk een genot is zulk een avond stond De schitterendste feesten verliezen al bunnen luister bjj hetgeen onze oogen hier mogen aanschouwen. Mocht de mensch hier meer op letten, en niet zoo or.ophoudeijjk de vermaken der wereld met zoo veel drift najagen Almachtige Godhoe groot hoe wonderbaar schoon zijn al uwe werkenWelk eene vol- ons maakte. Do nationale driekleur wapperde reeds lustig en wuifde als 't ware den bezoeker het welkom toe. Gebruik makende van de bekende gastvrijheid der Hulstenaren, gevoelden we ons als 't ware thuis, gemakkelijk en vrij. Ook de bewoners legden, der tra ditie gewoon, 9en enthoudia3me aan den dag, dat ons gevoel aangenaam aandeed. Gisteren avond te acht ure werd het feest geopend door eene muziekuitvoering op de Groote Markt, die eene talrijke menigte volks op de been bracht en de geestdiift, als het verhit wordende kwik in de barometer deed stijgen. Te voren was in het Hotel »De Wapens van Zee land" de vergadering van bet Hoofdbestuur gehouden, welke veigadering werd gevolgd door do algeraeene vergadering op heden, des voormiddags te 10 ure, in hetzelfde lokaal. Te 10 ure weid de veigadering door den algemeenen voorzitter mr. P. C. J. Hennequin van Aardenbui g geopend met eene rede, waarin hij de aanwezigen, waaronder de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. de Brauw, l6den van Ged. Staten en Prov. Staten, en een 80tal leden, hen hartelijk welkom toeriep, aan allen die dooi hunne aanwezigheid blijk gaven van belangstelling in de goede zaak van landbouw en veeteelt en in de feesten die daarmeê gepaard gaan. Aan dit openingswoord voegde de voorzitter eenigo modedeelingen omtrent den toestand der maatschappij van land bouw en de veeteelt in Zeeland over 1895 1896, die als volgt te resimeeren zijn. De toestand der Maatschappij is niet ongunstig te noemen. De oogst van 1895 was vrij gunstig aan te merten, terwijl de veestapel gezond is. Wat wel somber was, dat waren de lage graanprijzen, die nog immer op verbetering wachten. De beschermende rechten, die als een redmiddel voor den landbouw werden beschouwd, hebben bij de regeering niet het g9wenschte succes. We hebben echter een middenweg gevonden in de sohaalrechien, doch ook dat nog is niet gelukt. Spr. meende echter, dat de beweging ten gunste van de protectie veld wint. De pennestrqd tusschen deskundigen hebben tot geen resultaat geleid. Het kwam spr echter voor dat d6 lichtpunten zwaarder wegen dan de schaduwzijde, ,en geloofde daarom, dat de protectie, die aan velen te kwade komen en aan te weinige ten goede. Waar het bovendien 66n onafwijsbare eisch is om de natuurlijke leer op natuur lijke wijze te volgen, achtte hij eene afwachtende houding aanbevelenswaaidig, temeer daar de Provinciaie en Staats besturen, alhoewel nog op schroomvallige de takken aan landbouw en veeteelt steunen. Aangaande het rundvee kan als een gunstige verandering genoemd worden, maaktheid, welk eene harmonie heerscht alom in dezelve 1 Welk een treffend beeld is deze rust der natuur van hetgeen de mensch aan den avond van zijn leven moet gevoelenGelukkig, driewerf ge lukkig de man, wiens hart die kalmte en die rust mag smaken, welke rondom ons in de natuur heerschtGelukkig hij, die met stille rust en vergenoegen op zijne at gelegde levensbaan kan terugzien, en de zon der opstanding bljjmoedig uit de kim men zien dagen Barmhartige God ik kan, ik mag zulks niet Uwe ont fermende goedheid alleen schenkt mi] ver troosting en vertrouwen Komt, mjjne zonen laat ons naar myne kluis terug- keeren het is tijd, om het avondmaal te gebruiken en ons ter rust te begeven ik ben vermoeid." Hierop daalden zij van de rots iu het dal, en binnen een uur lagen alleD in de verkwikkende armen van den slaap. Na het verrichten van het gebed en het aanheffen van den gewonen lofzang aan den Schepper, hervatte do Kluizenaar den volgenden morgen het ver haal zjjner geschiedenis. (Wordt vervolgd.) dat voor gemeen overleg eene opening der grenzen is verkregen. De handel ondervindt daarvan nu reeds de gunstige gevolgen de prijs is hooger de open stelling voor den invoer van ons rundvee in België is een feit. EveDzeer kan hij mededcelen dat de opheffing der beletselen tot invoer van varkens op een goeden voet staat. Die vrije handel is vooral voor de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen van groot belang. Nog wijst spi. op een prachtig middel voor den landbouwer, het landbouw onderwijs, dat echter bij velen nog te weinig bekend is. Wel noemt hij als beletselen om daarvan gebruik te maken, de verplaatsing, kost, inwoning enz. doch ook daaraan kan te gemoet gekomen worden, door de oprichting van landbouw-cursussen. Door leeraren der winter-landbouwschool te Goes zal of in de afdeeüng Hulst öt in die te Oostburg, onderwijs geven in de landbouw betreffende, dat volstrekt niet hoog opgevoerd zal worden. De proefvelden zqn nog steeds in eere en de practische boer kan daarvan zonder groote kosten te maken met voordeel van genieten. Afgaande op het aantal leden mag men zeggen dat de maatschappij in welvaart toeneemt Al brengen omstandigheden als die waartoe men thans bijeen is mede, dat in die afdeeüngen het aantal leden stijgt, toch kan spr. constateeren, dat over 't algemeen zij, lie lid zijn, zulks blijven. Niettemin konden er veel meer ieden zijn, waaruit dan blijken zou dat men krachtiger kon optreden. Naar aanleiding van dien kwam spr. tot de z. g. Boerenbonden, waarmede hij niet sympathiseert, omdat ze overbodig zijn, wijl ze geheel overeenkomen met onze maatschappij. Een verschil is op merken nl. dat ze gekleurd worden door eeu godsdienstig tintje. Dit nu vindt men in onze maatschappij niet, ze houd nog met godsdienstige nog met staatkundige zaken bezig. Spr. moet voorts nog opkomen tegen de critiek, die is uitgeoefend op de feesten der tentoonstelling en de uitgeloofde prijzen en premiën, die hij als onbillijk beschouwt, terwijl de prijzen en premiën, die hij als onbillijk beschouwt, terwijl de prijzen en premiën van zeer groot gewicht zijn. Aangaandn de vluchten van het hoef beslag meent spr. als eene gelukkige werking te kunnen aanmerken, die een uitmuntend gevolg heeft gehad. Zoowel het theoretisch als het pi actisch onderwijs heeft uitstekent voldaan. Hij sprak de hoop uit, dat de steun van Rijk en Provincie, het vorige genoten, nu ook weder niet zal ontbreken. Van de te houden examens is afgezien omdat één proefjaar te weinig werd geacht en te weinig diploma's zouden kunnen worden uitgereikt. Door hen, wien zulk een diploma met zoude kuuneu uitgereikt wordeD, zou de cursus minder gunstig beoordeeld worden en dat zou aan de goede zaak schade doen. Tengevolge van de jacht, die dezer dagen op den kikvoisch is gemaakt, is, naar overeenkomstig bet verlangen dezer afdeeüng er bq de regeering op aange drongen, de kiüvorsch en de pad op te nemen onder de voor den landbouw nuttige dieren. Door de opening van de grenzen is de oprichting van export slagerijen eenigszins op den achtergrond geschoven. Door de Kamer van Koophandel te Vlissingen is roet eenige exporteurs in overleg getreden met het gevolg, dat bij onverhoopte willekeurige sluiting der grenzen, slagerijen voor varkens en zoo noodig ook voor rundvee zullen geopend worden. Al vordert de tot standkoming van de coöperatieve suikerfabriek niet met vlugge schreden, zoo kan de voorzitter toch mededeelen, dat het met de financiën vry gunstig staat, en dat weldra een conferentie met de geldmannen zal gehouden worden. Als van zelf kwam spr. hiertoe tot het punt, dat hij even wilde aanstippen; nl. de wet tot regeling van den suiker accijns. De voornaamste bezwaren kwa- ne men hierop neer, dat tegen te kleine m( piemie te kleine productie staat, doch bij spr. kwam het zwaarste punt aan dit ZÜ vraagstuk neer op de te weinigen edel- ku moedigheid van de fabrikanten. op Den vice-voorzitter van het Hoofd- vo bestuur, de heer B. G. van der Have gb was als eerelid benoemd, voor welke ne onderscheiding ZEd. zeer gevoelig geweest af was. vt De financien der maatschappij staan °c goed, maar toch kan maar op bescheiden °f wijze gewerkt worden. Spr. moest nog eone mededeeling van g* gewicht doen nl. dat bij bei hoofdbestuur to eene missive was ontvangen, dat met te 1898 het rijkssubsidie aan de Paarden- te fokkerij niet meer zoude worden uitge- Zi keerd, indien de verplichte hengstenkeuring niet was ingevoerd. Aan de afdeelingen zal mitsdien eerstdaags deze quaestie ki worden voorgedragen. De heer Hennequin d( gaf als zijn verlange te kennen, dat men zich omtrent dit punt gunstig zoude ver- D klaren. Bovendien prees hij het zeer aan °l om de slechte hoedanigheden van atge Vl keurde hengsten zoo mogelijk ingang te zl vinden. Vl Nog voegen we hieraan eene mede- deeling toe, die later gescniedde, omdat a' zij vergeten was, nl. dat, tengevolge van Vi de inkomende rechten die in Belgie van de granen geheven worden en voor de grensbewoners een beletsel wordt, door het Hoofdbestuur en door den voorzitter e' persoonlijk maatregelen zijn genomen, dat p kan worden ingeschreven naar de levering 0 van haver ten dienste van het leger. Voorwaarden dier leveringen zullen aan belanghebbenden worden uitgereikt. Iu Groningen heeft men met succes inge schreven. De heer Hancke deelde hierop mede, dat hij bij eene gedane inschrijving voor die levering de vlag hoeft moeten strijken 11 voor Amerikaansche haver, alhoewel hij slechts drie cents per 100 K.G, hoogor was. De voorzitter zeide, dat nu die vlag neer gehaald was en wees op de aan neming der levering in Groningen. Onder luid applaus der vergadering sloot de voorzitter zijne rede, waarna de notulen der vorige algerneene vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Puuten 3 en 4, mededeeling van in gekomen stukken en van den toestand der maatschappij, waren bereids in de rede des voorzitters belichaamd. De commissie belast met het nazien der rekening over 1895, bestaande uit de hh. Pateer te Hontenisse, Ysebaert te St. Jan Steen en Hombach te Hulst, rapporteerde bq monde van den laatste tot goedkeuring derzelve, bedragende in ontvang 5946.57V2 en i° uitgaaf 4773 23, alzoo sluitende met een batig saldo van /1163.34i/2. Overeenkomstig dit rapport wordt besloten. Medegedeeld weid dat zijn benoemd tot keurmeesters voor de paarden dhrn M. Lucieer veearts te Oostburg, C. van de Putte te Hengstdijk en A. Govaert te Westdorpe en L. J, Roggeband te Groede als plaatsverv. lid. Voor bet rundvee dhrn. M. van der Vliet veearts te Kruiningen, A. Woltert te Hoek en J. van Overraeire te Clinge en M. Kostense te Kruiningen als plaats- vei v. lid. Voor de varkens, schapen en pluimge dierte, de heeren E. de Kort te Hulst, D. van Goethem te Clinge en J. J. van Arenthals te Hontenisse on P. Polfbet te Hontenisse. Voor de laudbouwworktuigen de heeien P. Cattoir te Huist, Damstee te Honte- nisge en C. N. Jansen van Roosendaal te Axel. De volgende veigadering zal gehouden worden in de aideeüng Noord-Bevehmd en wel in de gemeente Wissekerke. Daarna werd door den heer G. A. Vor- I sterman van Oyen te Aardenburg inge- leid de werking van het bestaande pacht- stelsel. Spr. begon met er op te wyzen, dat bij de eigenaars de klacht is dat de pachten te laag en bjj de pachters dat de ze te hoog zijn. De omstandigheden kun*

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2