Table d'hote Table d'hóte Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stuud. Handelsberichten. Ad verten tien. „De Graan beurs" Ter gelegenheid der Landbouwtentoonstelling P. DE LOZANNE. N.B. Vooruit aangiften zij gewenscht. Verkooping Hofstede te Westdorpe Huis en Erf te Sas van Gent. a. Een zeer uitmuntende Hofstede, b. Een Woonhuis en Erf, Aankondiging. Zondagnamiddag te Eindhoven met in een huis dat reeds eenige jaren onbewoond is en waarnaar door de eigenaars niet wordt omgezien, te ravotten en er zooveel mogelijk te vernielen. Twee hunner waren' op het dak geklommen en be proefden een schoorsteen om te duwen, hetgeen hun maar al te goed gelukte. Een derde stond er beneden naar te kijken en kreeg de geheele steenmassa op zjjn beenen, tengevolge waarvan een been beneden de knie geheel verbrijzeld werd. Men meldt het volgende uit Ilpen- dam aan de N. B. Ct: In Vriend voor Oud en Jong stond kort geleden een advertentie, waarin sollici tanten werden opgeroepen voor de be trekking van leerling hofmeester en leer ling-machinist. Een jongmensch uit eene naburige gemeente meldde zich in de at geloopen week voor een dier betrekkingen aan. Kort daarop ontving hij reeds eene aanstelling als leerling machinist bij de Zuid-Afrik. Stoomvaartmaatschappij. De benoemde moet eene reis maken met een der booten van de stoomvaartmaat schappij Nedeiland en zou 20 per maand verdienen. Voor de aanstelling moest een bedrag van 25 in eens ge stort worden. De aanbieding was echter zoo heel mooi en hij, die de aanstelling verleende, heette, nu eens superintendent en chef bij de Afrikaansche Maatschappij en dan weer directeur van het stoom wezen. Dit wekte argwaan. De politie te Arasterdam werd met de zaak in Kennis gesteld, en op het oogenblik dat de gelden gestort werden, is de gewaande directeur aangehouden en tegen hem proces verbaal opgemaakt. In den goudsmidswinkel van den heer P. C. van Hoften, Voorstraat 309 te Dordrecht, is Woensdagmiddag om streeks 3 uur een allerbrutaalste diefstal gepleegd. Op een oogenblik dat de winkel zonder toezicht was en twee draaiorgels in de buurt er lustig op los o'-gelden, zóó dat alle andere geluiden er door overstemd werden, wist een tot dusverre onbekend persoon ongemerkt den winkel binnen te treden, de etalagekast achter de toonbank te openen en zich met een daarin staand bakje met 48 gouden ringen, waaronder tien met juweelen, uit de voeten te maken. De diefstal werd onmiddellijk daarna ontdekt door het openstaan der etalagekast. Deze kast was voer den diefstal gesloten, doch niet voldoende: zij was op slot gedraaid en ook op de kuipdie zich buitenwaarts bevindt, maar niet op de knippen van binnen, zoodat zij, zij 'took met eenige krachtsinspanning, was open te trekken. Dat de diefstal gepleegd is door iemand die zijn »vak" verstaat, is niet te loochenen Zooals gezegd, bevindt zich de geopende kast achter de toonbank. Vóór de toon bank is zij slechts met moeite te bereiken, zoodat de dief, tenzij deze 6en tamelijk lang persoon is geweest, zich vermoedelijk achter de toonbank heeft begeven en toen zjju slag geslagen. Bepaald raadsel achtig is liet, dat hij niet is bemerkt. Vlak over den winkei waren een paar schilders bezig met verven, en daarbij was er zeer veel drukte op de straat. Maar wellicht was juist dit laatste, ge voegd by het lawaai dor draaiorgels, een gunstige omstandigheid voor den dief. Hoewel de heer Van Hoften de politie onmiddellijk van het gebeurde kennis gaf, is van dader of daders tot nog toe geen spoor ontdekt, evenmin als van de ontvreemde ringen. (D. C.) Een man van 25 jaar zat te Mon- tauban, wegens het stelen van kippen, sedert een week of vijf in verzekerde bewaring. In de laatste dagen was hij bijzonder opgewonden, beschuldigde zijn medegevangenen en de cipiers van hem te willen vermoorden enz. Als voorzorgs maatregel werden hem zijne kleederen 's nachts afgenomen. Toen nu de bewaker daarmee 's ochtends vroeg in 's mans cel kwam, vloog de gevangene in bet hemd met een vollen aarden wateikruik op hem toe en bracht hem een geweldigen slag er mee toe, welke, op het hoofd gemunt, dank zij. een vlugge beweging van den ander, op den arm aankwam. De mar, rende voorts naar de binnenplaats en schoot' de grendels achter zich dicht, zoodat de twee dienstdoende bewakers hem niet konden volgen. Daarop wist hij een hek over te klimmen en met een krom ijzer het slot der voordeur open te krijgen, snelde Daar zijne woning, wierp zich daar in de kleeren en is sedert niet meer gezien. Een vreeselyk huiselijk tafreel vond te Antwerpen plaats. Een man en vrouw kregen twist over de bestraffing van een hunner kinderen en weiden band gemeen. De 71jarige vader der vrouw wilde de vechtenden scheiden, toen dit niet gelukte greep hij, teneinde raad, een kacheldeksel en sloeg daarmede zijn schoonzoon op het hoofd, met het treurig gevolg, dat deze na eenige oogenblikken stierf. De oude man is aangehouden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Gelieve s. v. p. onderstaande in uw geacht blad te willen opnemen. WaDneer een ingezeten eener gemeente liefhebberij heeft een of meer groote of kleine honden te houden enkel voor zijn genoegen, laat staan als middel om zijn brood te verdienen, is het dan de roeping van het gemeentebestuur om dat genoegen te vergallen voor don een, te ontnemen aan den ander, door het invoeren eener belasting Want M. d. R. ik beschouw het als een geDoegen, een hond te bezitten, die mij bij mijne thuiskomst recht hartelijk en ongeveinsd tegen de beenen springt van louter vreugde over het wederzien van zijn meesterdie bij alwezigheid van zijn meester Dooit eenige lastertaal van hem spreekt, wat van de meeste menschen niet kan gezegd worden. Ik meen toch M. d. R. dat ieder raads lid bij de eedsaflegging belooft de belangen der gemeente te zullen behartigen. Bestaat dit behartigen nu in het beperken van de vrijheid der ingezetenen, verkeert onze gemeentekas in zoo'n armzaligen toestand, dat er een nieuwe broD van inkomsten moet gezocht wordeD, of is het enkel en alleen zuiver Christelijke naastenliefde van het raadslid Jansen, omdat er z. i. zooveel honden loopen M. d. R. gaarne zou ik vernemen om welke reden bet noodig of nuttig is een hondenbelasting in het leven te roepen. M. d. R. ik verzeker u, wanneer elk raadslid de getrouwheid van een hond bezat, dat alle gemeenten er wel bjj zouden varen. U, M. d. R. dankende voor de opname, teeken ik mij EEN VRIJE NEDERLANDER. Wij zyn bet geheel met deD geaebten inzender eensEen hondenbelast ing kunnen we best missen. De gemeente heft nog niet eens opcenten op bet personeel. Het geval zou zich kunnen voordoen, aat de aandacht van een der raadsleden, zich op een regenachtigen dag ter ver gadering begevende, getrokken werd door het feit, dat zooveel menschen met een paraplu loopen, om dan een uur nader hand in de vergadering zyn medeleden te vergasten op het voorstel tot invoering eener belasting op de regenschermen En eenmaal daaraan begonnen, kwam men aan geen eind. Neen, neen, de bonden zijn zelve al genoeg belast met hun muilkorfjes. Red. Mijnheer de Redacteur Toen ik, uw blad van 3 Juni 1.1. ter hand nemende, als naar gewoonte, bet laatste verslag van onzen Gemeenteraad las, stond ik niet weinig verbaasd, toen ik daarin o. a door één der leden eene belasting op de honden voorgesteld zag. Mij dunkt, waar wij burgers, èn aan het Rijk èn aan de Gemeente, reeds veel te betalen hebben, daar mag men ons het houden van een hond wel kosteloos gunnen. Het ware voor de gemeente te betreuren indien deze belasiiug ingevoerd werd niet alleen zouden degenen, die kunnen betalen., daardoor weer ééne belasting meer te betalen hebben, ma3r vooral, en dit dringt mij, om er met allen nadruk tegen te getuigen zouden daardoor de armen, die toch ook wel wat mogen hebben* gevoelig getroffen wordenzij vooral oi liever uitsluitend, zouden het kind van de rekening worden, en bij zooveel ontbering, dan ook nog geDood zaakt zijD, zich van hun bond te ontdoen, waarvan zij zelve aardigheid hebben en die de speelmakker hunner kinderen, ja als het ware een deel van het huisgezin is. Zal men deze menschen nu niet ten zeerste grieven indien men hen dringt, van hun hond afstand te doen Het ligt vóór de hand, men zou daardoor de mindere klasse noodeloos grieven, door hun een genoegen te ontzeggen, waardoor toch niemand benadeeld wordt. En is een dergelijke belasting onnoodiggelijk ze dat is, wawrom ze dan ingevoerd en daardoor den armen, dien men toch ook wel iets gunnen raag, dat ze kosteloos kunnen hebben, hot houden van een hond onmogelijk gemaakt- Naar mijn bescheiden meening zou eene belasting als deze die op bet goedrecht en de vrijheid der buigers inbreuk maakt niet dan in de hoogste noodzakelijkheid ingevoerd mogen worden. Ik kan dan ook een woord van waardeering aan onzen geachten burgemeester niet onthouden, waar Z.E. zich wegens het onnoodige dezer belasting aan de ééne, en uit welwillendheid tegen over de ingezetenen aan de andere zijde, tegen deze belasting verklaart en zoo toont, als burgervader, zijne gemeente leden niet onnoodig to willen bezwaren en ben in hunne vrijneid belemmeren. Het is voor de gemeente te hopen, dat ook de overige leden van den Raad, met hem instemmen mogen, eu met noodeloos eenen last op de gemeente zullen leggen, die velan drukken, en voorzeker tot veel moeite en geharrewar aanleiding geven zou. En waar ons geacht Gemeentebe stuur in eene volgende vergadering reeds over deze zaak zal spreken, daar is het veler wensch en verlangen, dat de gemeente van Axel voor deze nieuwe belasting gespaard moge blijven Mocht dit artikel daartoe iets bijge dragen hebben, dan ware het doel van mijn schrijven, zeer zeker tot genoegen van een groot deel dor gemeente, berei ct. U dankzeggende voor de plaatsing. Achtend, UW ABONNÉ. Axel, 3/6 1896. Van 16 tot en met 31 Mei. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 30 Mei. Augustus Coppieters, 26 i., jm. en Clementia Steijaert, 22 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 28 Mei. Joan nes Franctscus Dierick, 47 j., jm. en FloreDtia Maria van Waes, 32 j., jd. Geboorten. 29 Mei. Thoophilus Theodo rus, z. van .CoDstantinus Joannes van Assel en Maria Joanna Dierick. 30 Mei. René Gustavus, z. van Rochus van Overloop en van Leonia Maria Gijsel. Dobdbecht, 4 Tarwe Overm g. en m. Rogge Gerst Haver Paardenboonen Duiveuboonen Witte Boonen Blauwe Erwten Kook Juni 1896. 0,- a 0,- 0,- 0,- 3,50 4,30 4,- 4,20 2,50 3,20 4,50 4,80 5,-7 f 5,50 ƒ10,- 11,— /6,-,/ 7,50 Predikbeurten te Axel. Zondag 7 Juni 18 9 6 Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Leeskerk. Gereformeerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Doorn Nam. 2 ure De. A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Avonds 6 ure Ds. Stenling. Leeskerk. Ds. Steyling. V Dp Zondag 7 Juni a.s. hopen PIETER CORNELIS VAN BENDEGEM EN ELISABETH HEIJNSDIJK, hun 30jarigeechtvereenigiitgte herdenken. Hun liefhebbende neef P. C. VAN BENDEGEM Cz. Axel, den 5 Juli 1896. HOTEL DE LOZA.NNE, GROOTE MARKT, HULST. DINSDAG 9 JUNI na terugkomst van de rijtoer A f 2,per persoon met V2 fl. wijn. WOENSDAG 10 JUNI om 4V2 ure, h f 2,50 per persoon, met V2 fl. wijn. van een uitmuntende en van een Notaris ZYLSTRA, te IJzendijke, zal Dinsdag 16 Juni 1896, bij INSTEL en Dinsdag 30 Juni daarna bij TOEWIJZING telkens des namiddags 3 uur, in de herberg van C. Dellaebt te Westdorpe publiek verkoopen met Boomgaard, Tuin, Bouw landen en Wellanden, alles in den Autrichenpoldpr, gemeente Westdorpe, Sectie C r.ummeis 287, 288, 294, 1266, 1267, 1268, 1299, 286, 283, 285, 284, samen groot 27,91,80 H.A. of 622/5 g9meien, verpacht tot Mei en October 1903 voor 1950,per jaar aan C. Dellaebt. Lasten voor den eigenaar. te Sas van Gent aan den Westkant der kaai. Sectie C nummer 282, verpacht: voor 100,— per jaar aan Mej. de Wed. Nijholt. Verdeie voorwaarden te vernemen ten kantore van voormelden Notaris on by den heer E. A. PATEER; Caod.-Notaris te Hoofdplaat. Vergadering van Stembevoegde Inge landen van den polder BUTfl, op Dinsdag 16 Juni 1896, des namiddags 2 ure, in het logement >Het Gulden Vlies" bewoond door mej. de weduwe Rolff te Axel. Het/Bestuur van voornoemden polder W. DE KOEfJER. Dijkgraaf. P. DREGMANS, Ontv.-Griff. Aanbiedingen van H. H. BOLLE, COHEN EN KOSTER en anderen, worden ten spoedigste en zonder prijsverhooging geleverd dooi den Boekhandelaar F- DlËLËMAN,

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3