Binnenland. (■emengd Nieuws. De minister .van buiten! zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, •Jat de invoer van rundvee en schapen uit Nederland in België alsnog ook is toegestaan via het douanekantoor van het spoorwegstation te Selzaete, des Woensdags en Zaterdagsvoormiddag van 11 tot 12 uren. Stct. De Tweede Kamer heeft Dinsdag art. 2 van het kiesrecbtootwerp goedge keurd. Woensdag is het debat voortgezet over art. 4 en nadat hot amendement- Sanöers verworpen was is het regeerings- vooistel aangenomen met 69 tegen 21 stemmen. De Tweede Kamer heeft het amende ment van de heeien de Beaufort, Kolkman en Viruly Verbrugge op artikel 7 van het kiesrecht-ontwerp (houdende regeling van het kiesrecht voor de gemeenteraden) met 53 tegen 36 stemmen verworpen. Evenzoo werd verwerpen het amende ment. van den heer Pyttersen op hetzelfde artikel, met 54 tegen 35 stemmen. Het amendement van de heeren Bor gesius, Cremer, Drucker, Lely en Rink was door de voorstellers ingetrokken. Artikel 7 7nn het regeeringsontwerp werd ten slotte onveranderd aangenomen met 45 tegen 44 stemmen. Tot lid van de Prov. Staten van Zeeland in het district Middelburg voor de vacature ontstaan door het vertrek van den heer mr P. J. F. van Voorst Vader, is gekozen de heer C. J. J. A. van Teijlingeij. oud-lid van Qedep. Staten van Zeeland (lib.) met 1862 stemmen. De heer Schuurbeque Boeije (antirevol.) bad 1737 stemmen. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Donderdag Een troep beschiet Lamga. Zes bataljons vallen Lampagar aan. Het N. v. d. D. ontving het vol gende telegram uit Batavia >2000 man troepen trokken naar Belang Kala, onderweg Lam Pagar tuchtigende Andere colonnes trokken Woensdagavond naar Lam Tengah. De marine debar- queerde 400 man te Lam Baroe." B(j het departement van koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie ontvangen het vol gende van Donderdag gedagteekende tele gram betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeb >Opruiming van vijandelijke verster kingen benoorden Beradin Dinsdag onge stoord beëindigd." Over het zoeken naar het stoffelijk overschot van Prins Willem George Fre- verliet hij mij eensklaps, mij niets dan een paar stukken broods latende. God alleen weet het, hoedanig toen mjjn toe stand was. In eene eenzame wildernis, van de geheele bewoonde wereld afge scheiden, dwaalde ik vier dagen onder allerlei kommer en ellende om. Meer dan eens vatte ik het rampzalig besluit op, o.n een einde aan mijne rampen te maken maar de Heilige Maagd ontfermde zich over mij telkens werd ik weder bemoedigd, en een onzichtbare engel, geleidde mij tot deze arme. maar brave menschen. Bijna uit geput door vermoeidheid en gebrek, kwam ik tot hen en ofschoon wij elkander in het eerst moeielijk konden verstaan, namen zij mjj echter tot zich, daar zjj mijnen veriatenen en hulpbehoevenden toestand zagen. Korten tjjd hierna, bracht ik, onder de hevigste smarten en in diepste ellende een kind ter wereld, en het duurde 1'ngen tijd, eer ik in zoo ver hersteld was, dat ik aan hetzelve de moederljjke zorg konde vervullen. Maar dit kind mocht niet lang in mijnn ellende deelen. Na verloop van eenige maanden, werd mij hetzelve door den dood ontuomen. Zwaar trof het mij, het eenigste voorwerp te moeten missen, op hetwelk ik eene nauwe betrekking had doch-bij nadere overweging, zag ik mij gedrongen, God te danken, dat Hij deze derik verneemt de N. R. Ct. nog het volgende Omtrent de plaats, waar de overledene rustte, scheen geen redelijke twijfel to kunnen bestaan. Blijkens officieel proces verbaal toch van 18 Mei 1815, dat berust in het gemeente-archief van Padua en door wereldlijke en kerkelijke overheden is geteekend, werd, in verband met uit te voeren maatregelen van kerkbouw, met toestemming van de hooge bloedver wanten des overledenen, en na verkregen machtiging van den keizerlijk koninklijken prefect en van den burgemeester van Padua, op dien dag het graf, waarin de Prins sinds 1799 rustte, geopend. Het stoffelijk overschot werd gesloten in eene looden kist en deze laatste weder in eene andere kist van menie larjjnx- houtwaai na een en ander werd over gebracht, en ter aarde besteld in een nieuw graf, gelegen aan de buitenzijde der sacristy van de kerk der Heremi tanen te Padua, terwijl het graf werd gesloten met eene daartoe bestemde marmeren plaat met opschrift. Het dooi Canova vervaardigd grafmonument, dat tot op dat tjjdstip zich op eene andere plaats bevond, werd tegelijkertijd van daar overgebracht en geplaatst midden aan den zijwand van de kapel der sacristy. Met volledig vertrouwen in het officieel proces verbaal van 1811, werd op 26 Mei, te daarin aangewezen plaatse, in tegenwoordigheid van den gezant en den adjudant der Koningin, en van hoogge plaatste wereldlijke en geestelijke autori teiten met de opgraving aangevangen en deze twee dagen lang voortgezet, zonder echter tot eenig bevestigend resultaat te hebbeo geleid hetgeen evenmin het geval was met nauwkeurige onderzoekingen op andere plaatsen ingesteld, zoodat op 31 Mei jl. daarmede werd opgehouden. Om trent de redenen, die tot het r.iet aan treffen van het stoffelijk overschot of omhulsel hebbeo geleid, valt niets met eenigen schijn van zekerheid, of waar schijnlijkheid zelf te vermelden. Het monument, ter nagedachtenis vah den overleden Prins opgericht, wordt met Hr. Ms. oorlogschip Van Speyk, dat Venetië heeft verlaten, naar Nederland overge bracht. AVEI., den 5 Juni 189«. In de Dinsdag gehouden vergadering van ingelanden van den Zaamslagpolder is met 20 tegen 18 stemmen verworpen de voorwaarde van bijdrage in den aanleg van een keiweg van de Griete naar het Zaamslagsche veer zooals in de laatst- gehoudene gemeenteraadszitting dienaan gaande is vastgesteld. Twee vreemden, waarschijnlijk Duitschers, kwamen een dezer dagen te ongelukkige tot zich had genomen, en ik beval mijn kind aan de Heilige Maagd. Dagelijks begeef ik mij naar het graf van mijn zoontje, en ween en bid op hetzelve terwijl ik deze menschen, voor het overige, in hef een en ander behulpzaam ben, om hun voor mijn onderhoud eenige vergoeding te bezorgen. Aldus heb ik hier reeds een geruimen tijd doorgebracht, zoodat ik meer dan twee jaren bij deze goede lieden heb gewoond, welke ik hoop, dat het door God zal worden vergolden, wat zij aan mij heb ben gedaan. Ziedaar, heer Markies 1 met weinige woorden, wat er met mij is voor gevallen, sedert mijn vertrek van Curzola. Laat mij thans alleen ik gevoel mjj te zeer afgemat, om langer te kunnen spreken morgen zien wjj elkander nader." Ik stond op, drukte hare hand met hevigheid aan mijne lippen, terwijl tranen hare vermagerde hand besproeiden. Hierop verliet ik haar, hoewel ongaarnemaar ik zag, dat hare krachten waren uitgeput. Ik begaf mij naar de plaats, waar ik Dianora had weder ge vonden, en zette mij neder op het graf van mijn zoontje, hetwelk zijnen misdadigen vader niet had gekend. Hier gat ik den vrijen loop aan mijne gedachtenhier trachtte ik mijnen ge- prangden boezem lucht te verschaffen. Maar te vergeefs. Een onbeschrijfelijke Hulst in het logement van den heer V. logeeree. Denzelfden dug dat ze waren aangekomen, trokken ze weer stilletjes weg, medenemende een gouden dames horloge, een zilveren heeren hoi loge, oor belletjes, een broche en eenig geld, alles toebehoorende aan den logementhoudei, die den diefstal eerst 's avonds, toen hij door het wegblijven der lieve gasten arg waan kreeg, ontdekte. Tot heden weet men nog niet, wie de twee dieven zijn; een ervan wordt vermoed ook onlangs te Middelburg bij een dergelijken diefstal betrokken te zijn geweest. In de Woensdag alhier eehouden vergadering van ingelanden van den polder Beoosten on Beweslenbleij is hei benoemd tot gezworen van dien polder de heer C. N. Jansen van Rosendaal. Door de arrond.-rechtbank te Mid delburg is, ter vervulling var. eene vacature van iechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling Jhi\ Mr. J. F. Schuurbeque Boeije. substituut-officier van justitie bij gemelde rechtbank Mr. H. M. G Kloppenbuig. kanton rechter te Ter Neuzen, en Mr. B. W. F. Kronenberg, reqhter in de arr. rechtbank te Zierikzee. Thans, nu de gemeenteraad in zijn zitting van Dinsdag het verzoek tot het houden van het festival met daarbij he hoorende feestelijkheden heeft ingewilligd, kunnen wij modedeelen, dat daaraan door de navolgende gezelschappen zal worden deelgenomen Fanfarengezelschap »Apollo" van Ter Neuzen, zangvereeniging Oefening baart Kunst" van Philippine, fanfarengozelschap »Do Volharding" van Zaamslag, fanfaren- gezelschap „Harmonie" van Biervliet, zangvereeniging »Concordia" van Overslag, fanfarengezelschap „Samenwerking" van Sluiskil, fanfarengezelschap »Eikels wor den boomen" van Westdorpe en fanfaren gezelschap »Ons genoegen" van Zuiddorpo. In deze volgorde zullen de verschillende gezelschappen zich op de kiosk op het maiktpiein doen hooren, terwijl het feest vierende >OoDCordia", dat het festival bij gelegenheid van het 10 jarig bestaan heeft uitgeschreven, het muziekteest zal openen en sluiten. Des avonds zal een prachtig vuurwerk worden ontstoken, waarbij »Onsgenoegen" van Zuiddorpe en »Concordia" van Axel zich zullen doen hooren. Het officieel programma zal binnen enkele dagen worden verspreid. Gisteravond geraakte een kind van 15 maanden onder de wielen van een voorbijrijdende kar. met het ongelukkig gevolg, dat voor de kleine geneeskundige angst maakte zich van mij meester. Ik zag thans, met schrik, de gevolgen mjjner misdaden, en ik beschouwde mij zeiven als een monster, den naam van mensch onwaardig. Ik gevoelde berouw, en wilde mijn zondig gedrag veranderen maar er ontbrak mij nog één der hootdvereischten tot waar berouw. Nog kon ik er niet toe komen, mjj voor mijnen God te ver ootmoedigende maat mijner misdaden was nog niet volterwijl ik, op de ge dachte van den snooden monnik, van toorn en wraak begon te gloeien, en slechts naar het bloed van dien verrader dorstte. In- tusschen wilde ik Dianora toch vergoeding schenken. Ik beminde haar thaus oprecht en meende haar zulks verschuldigd te zijn. Ik wilde nuj verheffen boven al de voor- oordeel«n der groote wereld haar tot mjjne wettige vrouw nemen, haar als zoodanig openlijk erkennen, en haar al de rechten als Markiezin Donati schenken. Met dit stellige besluit begaf ik mij, zeer iaat in den avond, naar de hut terug, wierp mij op mijn strooleger neder, en geheel ver moeid naar lichaam en geest, sliep ik weldra in, met het voornemen, Dianora d6n volgenden morgen mijne overleggingen en plannen mede te deelen. (Wordt vervolgd.) hulp moest worden ingeroepen, daar het vrij ernstig bezeerd werd. Naar wij vernemen ligt de schuld niet aan den bestuurder-van-de. kar. Gisteren is de zangvereeniging »Oefening kweekt Kunst" alhier ontbonden bij gebrek aan belangstelling der wer. kende leden. Het is te betreureD, dit hier niet meer belangstelling in deedé* toonkunst bestaatwant zij, die zich nog vrienden der muziek willen genoemd zien. door van een of ander gezelschap lid te worden, zijn dikwijs de oorzaak dat door hunne slechte opkomst, door hunne lauwheid en onverschilligheid menige veieeniging een kwijnend leven leidt om ten slotte ten grave te dalen. Een treurig verschijnsel, dat hier reeds meer is waargenomen, is, dat haast iedere vereeniging met kruiden en dranken op de been moet gehouden worden. Wil men de kunst beoefenen, wil men lid zijn eener veieeniging, dat men het dan ook met hart en ziel zij, maar niet zooals sommigen om er bij te zijn als er een lolletje is, of om steeds door atwezigbeü te schitteren meer kwaad aan een var- eeniging toe te brengen, dan e6n bes'iè vijand. Onze kunstlievende ingezetenen, dit raeenen wo oprecht, moesten zich wat meer vereenigeD, moesten meer de kracht in eendracht zoeken. Het is altijd zoo jammer dat een gezelschap, dat zooveel aangenaams en nuttigs kan geven, mo9t sterven, zooals ook dit weer, aan zelfmoord. Leden van andere vereenigingen mogen dit wel eens goed ter harte nemen. De firma Muller Co. heett het ook te Vlissingen ie kwaad gekregen met de ertswerkers. Volgens de M. Ct. ontstond Zaterdag een relletje, doordien de arbeiders, die aar, het ertsschip »Teutonia" gewerkt hid den, beweerden dat liet hun betaalde loon Diet in overeenstemming was met net ge loste aantal tonnen, dat ongeveer 300 meer bedroeg dan waarvoor ze loon ont vingen. Hierover gaven ze den vertegen woordiger der firma Muller Co. op alles behalve malsche wijze hunne ontevreden heid te kennen, wat ten gevolge had dat men en corps naar het politiebureau toog. Volgens het .Middelburgsche blad zal dit muisje een staartje hebben. Een 14-jarige knaap is Dinsdag in het kanaal achter de zwemschool te Mid delburg verdronken. Woensdagnamiddag omstreeks 5 uur ontstond, vermoedelijk door het inslaan van den bliksem, brand in de schuur van den landbouwer De Dreu, even buiten Goes. In enkele oogeubiikken was de geheele schuur met den inhoud, eenig hooi en graan, in vlammen opgegaan. Eenig vee kwam mede om. Het huis werd met behulp van de spoedig aange rukte brandweer behouden. Huis en schuur zijn geassureerd bjj de Zieiik- zeesche Brandwaarborgmaatschappij, de inboedel bij de Assurantie-compagnie, gevestigd te Amsterdam. De eigenaar was voor zaken afwezig, Woensdagmiddag is te Haarlem, in tegenwoordigheid van verschillende autori teiten, geopend een verstikkings inrichting voor honden en katten, opgericht door de „Vereeniging tegen het mishandelen van dieren." Staande de bijeenkomst werden eenige honden afgemaakt, hetgeen een zeer snel vei loop had. Nameüs den minister van binnenl. zaken is de buigemeester van Roermond gedagvaard om op Donderdag 11 Juni te verschijnen voor dearrondissements-reclit* bank te Koermond, teneinde zich te hooren veroordeelen tot afgifte dei in de dag vaarding opgenoemde archiefstukken en tot betaling der kosten van het geding. De in de dagvaarding genoemde archief1 stuküec zijn hoofdzakelijk geborgen in de schuur van den heer Diepen. Mitsdien begint nu het eigenlijke proces over het eigendomsrecht dier archieven. Eenige jongens vermaakten zich

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2