Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. 351"" Staats-loterij. Advertenticn. BERI C^H T. Vervoer van Grind Drt vergadering van ingelanden van het waterschap Groot en Klein Ferdinan- dus te Hulst besloot tot het roet keien best) aten van een gedeelte van de Axelschestraat met de oprillen tot den keiweg op de kruin van den Oud Ferdi nandusdijk. tot een gezamentlijke lengte van 761 meter. B(J beschikking van den minister van financiën is, met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot deurwaarder der directe belastingen enz. te Goes L I>. Oosterveld, thans in gelijke betrekking te Terneuzen. Uit het toegezonden programma der tentoonstelling van de Mij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zèeland „Aldeoling Hulst" blijkt, dat op Dinsdag 9 Juni e k. des namiddags te 1 ure, een rijtoer zal worden aange boden door do leden dier aideeling aan hunne medeledeu buiten de aideeling woonachtig en naar wij vernemen is besloten, te rijden van Hulst naar Kloos- terzande, vandaar door den Kruispolder over de Paal en Graauw. weder terug naar Hulst en zal te Kloosterzande en Graauw telkens een half uur oponthoud zijn. Het Bestuur der hooger genoemde maatschappij verspreidde dezer dagen circulaires aan de leden, die over paarden en rijtuigen kunnen beschikken, teneinde van b6n te mogen vernemen hoeveel rijtuigen en plaatsen op bovengenoemden Dinsdag 9 Juni des namiddags kwart voor één uur op het marktplein te Hulst ter beschikking zulleD zijn. Wij durven verwachten dat het Bestuur niet te vergeefs zal hebben aangeklopt en op deze wijze in hare pogingen zal worden gesteund. Wij hoorden reeds van veel inzendingen, ook uit onze streek, voor de tentoonstelling spreken en mogen met gegronde redenen veronderstellen, dat van de korte gelegen heid, nog tol het inleveren van opgaven opengesteld, door velen gebruik zal worden gemaakt. Tijdens eene tentoonstelling bestaat dikwijls maar weinig gelegenheid, om van de vermoeienissen uit te rusten en den inwendigen mensen naar genoegen te bevredigenbij tijdige opgave kan men daarin echter voorzien door deel te nemen aan den gemeenschappelgken maaltijd, op den dag van de tentoon stelling in de bovenzaal van het Raadhuis. De Moniteur te Brussel bevat een miuisteriëel besluit, waarbij de in- en doorvoer van runderen, behalvevaukoeien, afkomstig uit Nederland, wordt toegestaan van 29 Mei onder bepalingen, vervat in het reglement op de longziekte bij het vee. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank vei wezen E. M., oud 30 jaren, koopman en poelier, geboren te Sint Jansteen, wonende te Stekene(Belgie) gedetineerd te Middelburg ter zake: dat hij in het jaar 1896, op na te melden tijdstippen, na met eenige personen te heboon afgesproken om kippen te gaan stelen, zich met die personen heeft begeven naar de na te melden hof steden en aldaar, in vereeniging met hen, heeft weggenomen met het oogmerk van wederreclilelijke toeeigening lo. in den nacht van 6 op 7 Februari, ouder de gemeente Axel, buurt „Drie Schouwen" van de hofstede van Eugelina Mattens, 32 kippen en 2 hanen, aan deze toebehoorende, en van de hofstede van Johannes Hemelaar 22 kippen en 1 haan, aan dezen toebehoorende. 2o. in den nacht van 26 op 27 Februari onaer de gemeente Koewacht, van de hofstede van Josephus Hiel, 26 kippen en 1 haan, aan dezen toebehoorende. 3o. in den nacht van 6 op 7 Maart onder de gemeente Stekene (Belgie), van de hofstede van F. Pietors. 25 kippen 0G f. aaD dezen toebehoorende, terwijl hij telkenmale, terwijl de andere personen op de hofstede gingen om de kippen weg te nemen, in de nabijheid daarvan op de wacht heeft gestaan om te waarschuwen als er onraad was, de gestolen kippen van hen gedeeltelijk heeft overgenomen, ze met hen heeft gebracht bij zekeren Waaijtnans en ook met hen de opbrengst heeft gedeeld. Aan den beklaagde is Mr. C. de Witt Hamer JGz. advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. - Bij bevelschrift der Arrondissements- Recbtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen A. W., oud 26 jasr, poelier, geboren te Stekene (Belgie) wonende te Koewacht, gedetineerd te Middelburg ter zake dat hij te Koewacht in de maanden Februaii en Maart 1896 opzet telijk ruim 100 kippen, waaronder enkele hanen, die hij wist dat door diefstal waren verkregen, heeft gekocht of uit winstbejag heeft verborgen of opzettelijk uit de opbrengst, van die, door diefstal verkregen kippen en hanen, voordeel ueelt getrokken. Aan den beklaagde is Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat te Middel burg, ambtshalve als verdediger toege. voegd. Ter griffie der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is door M. L, en J. L. te Ter Neuzen booger beroep aangeteekend tegen het ten hunnen laste gewezen vonnis, waarbij zij ieder tot één jaar gevangenisstraf werden veroor deeld, terwijl hunne medeveroordeelden A. L. en J. C. de M. met hunne opgelegde straf tevreden schijnen te zjjn. Men schrijft uit Groningen aan de N. R. Ct Een heel eigenaardige bijeenkomst Zon dagmiddag in het onthouderskoffiehuis alhier, - een feestelijke bijeenkomst van kermisvolk orgeldraaiers, hardloopers, liedjeszangers, muzikanten, kunsten makers, enz. enz. met hun eegaas en kroost, per circulaire bijeengeroepen doo; »eenige christelijke vrienden." Laatst werd in d6 bladen gemeld dat de dames en heeren van dit comité zouden bedoelen, op deze wijs te trachten de kermis te doen verdwijnen, maar dat was, verzekerde men mij, niet geheel juist, al werden dan ook verleden jaar op een soortgelijke bijeenkomst do lieden wel aangespoord, hun onzalig beroep te laten varen. De meer directe bedoeling was, het altoos rondtrekkende kermisvolk van •lezus te spreken. De bijeenkomst was zéér druk bezocht: een benedenzaaltje was stampvol kinderen en boven zaten zeker wel een k'eiue 300 mannen en vrouwen, natuurlijk vergezeld van de allerjongste spruiten. De kermis was. met het oog op den Zondag des middags gesloten, en op de ciiculaire waren ververschingen beloofd. En die werden dan ook met gulle hand rondgedeeld, emmers vol chocola en bergen van koek en krentebroodjes. De bijeenkomst werd geleid door den heer Stegenga, theologisch student en do. Bahler Sr., beiden van hier, terwijl als sprekers optraden de heeren Huiges, Van Es en Kloet, van Rotterdam, die over den Verloren Zoon, over den drankduivel en over hun eigen bekeering spraken en opwekten om tot Jezus te komen. Verdei' werd er op een orgel gespeeld en door twoe dames gezongen. En zoo nu en dan zong ook deheelevergaderinggodsdienstigo liederen op populaire wijzen, die bij den ingang waren rondgedoold. Dat zingen ging opperbestde orgelmuziek en do zang der dames werden luide toegejuicht., maar van het luisteron naar de rede' voeringen kwam bpster weinig In trouwe, met waardeering voor veel van hetgeen door de sprekers werd in bet midden gebracht, leek me het werk toch tamelijk nutteloos, en zonder door spotlust te worden geleid, kostte bet me herhaaldelijk groote moeite, niet hardop te gaan lachen. Het was vaak zóó komisch wat je er zag en hoorde. Een schele haidtooper, uitgedost in een lange jas met glinsterende knoopen, zat tegen een der spiekers rare gezichten te trekken een ander, beroep harmonikaspeler, wou abso luut een deuntje muziek op z'n vingers ten beste geven, en toen het naar 't 9ind liep, verzekerde despulleman van »Hydrea, het geheim dei Najaden", die op et>n stoel geklommen was, heel bombastisch en met breede kermisgebaren, dat »wtj, kermisreizigers, eiken dag m de natuur de majesteit zceken en nuttig werkzaam trachten te zijn. in de maatschappij". Hij bedariKte tevens de dames en heeren namens allen zeer voor de groote eer, hun aangedaan Ik was trouwens al eerder in de gelegenheid geweest op te merken dat er waren die de bijeenkomst bielden voor een soort eerefeest, de chocola en de andere versnaperingen voor zoo iels als een hun aangeboden eerewijn. Aan de tafel dicht bij me wreef een orgel draaier, van Groningen afkomstig en trotsch op z'n vadeistad, een Amster- damschen kunstenmaker onder den neus dat men hun te Amsterdam zoo'n eer niet aandeed Evenwel, de leden van het comité, die ten slotte rondgingen, bartelijk-gemoede lijk vragendMoet je nu niet tot Jezus komen kregen werkelijk ook enkele mee in een apart kamertje. Maar ik ving ook al weer een antwoord op als »Nou, dat moet mijn kameraad maar weten, we beune altijd bijmalkaar, ziet u, hij loopt met 't orgel en ik met den aap, als hij nog blijft blijf ik ook." - En de schele hardlooper wou komen, als er wat aan te verdienen viel, want in 't hardloopen was ook al »veul te veul konkerensje tegenswoordig." Bij den uitgang werden bijbeltjes en andere christelijke geschriften uitgereikt. De veilingzaal in het Algemeen Ver kooplokaal te Rotterdam heeft dooi de ontzettende massa's menschen, die daar de laatste dagen vergaderd hebben, zoo danig geleden, dat de bouwpolitie het wenschelijk geoordeeld heeft die zaal voor vergaderingen ongeschikt te verklaren, Een te 's-Gravenhag6 met zijn vaar tuig liggende schipper gevoelde zich on- wel en wendde zich naar aanleiding daar van, in plaats van tot een geneesheer, tot een der apothekers ic de nabijheid, die vermoedende dat de man koorts had, chinine-pillen benevens 10 rhabarber-pillen verstrekte Na gebruik dier geneesmid delen werd de man ic den avond hoogst onpasselijk, er ontstond bij hem bloed- diarrhee gepaard met bloedbrakingen, en wel zoo ernstig, dat hij terstond naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd. In verband met het feit, dat hier zonder schrif telijk bewijs van den geneesheer chinine- pillen zijn verstrekt, heeft de politie procos verbaal opgemaakt 9n een onderzoek in gesteld. De toestand van den schipper is nog hoogst bedenkelijk. In Kreuzlingen, een plaatsje in Zwitserland, aan den Bodensee, werd eenige weken geleden een vogeltentoon stelling gehouden. Kort daarop werden zes vroeger gezonde mannen, die als commissieleden langen tijd in de tentoon stellingszalen hadden doorgebracht ernstig ziek en thans zijn zij allen gestorven, terwijl andere commissieleden nog zwaar ziek te bed liggen. De doctoren waren eerst in het onzekere over dit verschijnsel, doch nu vermoeden zij vrij algemeen, dat de ziekte is ontstaan door de aanraking van een zieken papegaai op de tentoon stelling. Predikbeurten te Axel. Z o n (I a g 2 4 Hei 1 8 li Ned. Herv. Gemeente. Voorin. 9 ure Da. J. B. T. Hugenholtz. (Collecte voor de Zending.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Collecte voor de Zending.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Doorn. Nam. 2 ure Ds. A. Doorn. (Voorber. H. Avondm.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Stejjling. Nam. 2 ure Ds. Steijling. U ii n n il u g 2 5 Hei. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholz. (Collecte voor de Zending.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Steijlingi Van 1 tot en met 15 Mei. Zaamslag. Huwelijks aangiften. 6 Mei. Jan Cornelissen, oud 22 j., jm. en Janneke Overdulve, 23 j., jd. - Cornelis van Doorn, 25 j., jm. er. Janna van den Berge, 23 j., jd. 7 Mei. Franqois de Ruijter, 23 j., jm. en Adrians van de Wego, 20 j., jd. Franciscus Cornelis van Fraeijenbove, 28 j., jm. en Berbera van Fraeijenhove, 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Mei. Pieter Jansen, 22 j., jm. en Cornelia Floras, 23 j., jd. Geboorten. 3 Mei. Suzanna, d. van Joost Hamelink en vaD Sara Hamelink. 4 Mei. Anne, z. van Cornelis Johannes de Vries en Jacomina Heijnsdijk. 10 Mei. Cornelia Jacobs, d. van Willem Klaassen en Elisabeth Klaassen. Overlijden. 2 Mei. Gilles de Feijter, 38 j., echtg. van Geertrui Pielernella de Pooter. 4 Mei. Helena Hamelink, 30 j echtg. van Cornelis van Dixhoorn. 8 Mei. Anne de Vries, 4 d., z. van Cornelis Johannes en van Jacomina Heijnsdijk. 9 Mei. Anna Germina Catharina van Minnen, 1 m., d van Arie Hendrik en van Esther Catharina Margaretha van Beest van Andel. 10 Mei. Elizabeth Mechelina Moens, 17 d., d. van Hendrik en van Cornelia van Dixboorn. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 7 Mei. Joannes Franciscus Dierick, 47 j., jm. en Fiorenlina Maria van Waos, 31 j.. jd. Geboorten. 2 Mei. Augustinus, z. van Leonardus de Meij en van Marie Louisa Coppieters. Overlijden. 15 Mei Augustinus de Meij, 13 dz. van Leonardus en van Maria Louisa Coppieters. PRIJZEN van 100 en daarboven. 5de klasse. Trekking van 19 Mei. No. 11477 3110 8054 8314 14910 15248 18807 161 5516 5789 6194 8511 9651 13294 14111 14920 20429 2131 2466 5501 14248 14402 17151 316 2717 2866 3939 6756 7871 8894 10196 11024 12051 13080 14710 16491 67003 17239 19148 ƒ2000. 1000. 400. 200. 100. Trekking van 20 Mei. No. 8051 25000. 10175 15000. 13786 20094 20983 1000. 1804 4335 7139 18308 18761 400. i 5662 11498 13213 200. 1282 2793 2857 8825 9595 100. Trekking van 21 Mei. No. 3700 3656 10972 17014 6332 9395 4408 10257 10985 12334 12503 12826 15600 15868 18874 18937 1000. 400. 2u0. 100: van de Axelsche Sassing naar en langs de grindwegen in den Noordpolder, bij Axel. Belanghebbenden daartoe gelieven hUDne inschrijving to zenden vóór Woensdag 27 Mei a.s., bij don ondergeteekende te Axel. C. BALKENENDE, Dijkgraat.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3