Landbouw. do houding der werklieden rustig is gebleven en dat de handhaving der orde in het algemeen niet in gevaar is gebracht. Woensdagmorgen te H uur ging er te Rotterdam natuurlijk een verademing op, toen het bekend werd dat de staking der bootwerkers, die vanaf Vrijdag 8 Mei, derhalve 12 dagen lang. geduurd had, geëindigd was. Reeds Zondag was het merkbaar, dat verscheiden bootWbikers haakten om weder aan net werk te gaan. maar niet durfden voor hun kame raden. In den vroegen ochtend werd Woensdag vergaderd op de plaats van den veehan delaar Ookhorst in de Hugo de Groot straat. De leiders De Jonge, Palte en Snelleman wezen andermaal op de verkregen voor deelen van de werkstaking, ten sterkste aanradende het woik to hervatten. Zij, die niet tevreden z(jn met de handelingen van de firma Muller Co., moeten dan maar niet bij haar werken. Een der grootste voordeelen noemde men ook, dat de bootwerkersbond zich gevormd heeft en deze door de stuwadoors en bootenbazen erkend wordt. Snelleman sprak met zooveel overtui ging, dat het voornamelijk aan hem te danken was, dat de vergadering tot her vatting van den arbeid besloot. Met gesloten briefjes werd gestemd. 1613 stemmen werden uitgebracht, waar van zich, zooals gemeld, 1182 verklaarden voor de hervatting van den arbeid en 431 voor staken, zoodat met groote meerderheid tot hervatting van het werk besloten is. Uit andere plaatsen, o. a. Zutphen en Deventer, kwamen te Rotterdam arbeiders om, oa. bij de firma Wm. Müller&Co., te werkeD. Ook in Dordrecht is de werkstaking geëindigd en heeft alles zijn gewoon aanzien hernomen. Melk van parelzieke koeien uit een oogpunt van gezondheid bij den mensch. De heer Godoelst heeftin het Bulletin Royal de l'Agriculture van Belgis zijne studiën betreffende dit punt openbaar gemaakt. Hij maakt er opmerkzaam op, dat enkel9 onderzoekers de melk in elk geval schadelijk achten, terwijl andere dit alleen toestemmen, wanneer de uier parelziek is aangedaan. Genoemde onder zoeker heeft partij gekozen en wel aan de zijde van hen, die meenden, dat alleen dan de melk schadelijke eigenschappen heeft, wanneer de uier mede de zitplaats dei ziekte is. maar dat zij dan ook in 70 gevallen van de 100. besmetting teweegbrengt. beloofde ik haar, bij onze terugkomst te Venetië, in allen opzichte genoegdoening te verschaffen, terwijl ik haar verzocht, mij het haar aangedane leed te vergeven. Diaoora nam oogenschijnlijk genoegen in mijne verontschuldigingen maar echter niet, dan onder de voorwaarde, dat ik haar volle veertien dagen aan haar zelve zoude overlaten, daar zij mij verklaarde, behoefte aan de eenzaamheid te hebben, ten eirde zich te herstellen en weder tot rust te komen. Ik liet mij hierdoor in slaap wiegen, en was zoo dwaas, haar dit niet alieen toe te staan, maar haar tevens het aanbod te doen, mij voor aien tijd naai de stad te begeven. Dit was juist, het geen •Dianpra wenschte, daar zij van het oogenbük af, dat zij zekerheid had be komen van het bedrog, hetwelk ik omtrent haar had gepleegd, het stellige voornemen had opgevat, al het mogelijke te beproeven, om mij te ontvluchten iets, waaraan ik in het minst niet had gedacht, dat zoude kunnen geschieden, voor en aleer ik van het tegengestelde werd overtuigd. Daar Dianora. sedert ons zoogenaamde huwelijk, veel meer vrijheid had, dan voorheen, en elk verplicht was, hare ;veleu te gehootzamen zoo verzuimde zjj niet, hiervan een gepast gebruik te Ook heeft hij den invloed der warmte op tuberculeuze melk bestudeerd en komt tot de slotsom, dat het koken voldoende is om er de besmettingskracht van te vernietigen of ten minste aanzienlijk te verminderen. Men wist reeds, dat de sterilisatie van de melk bjj een temp. beneden 100° kon worden tot stand ge bracht onderzoeker beweert dat een temp. van 85° voldoende is om inenting zonder gevolg te doen blijven, tempera turen van 60 75° gedurende 5 minuten inwerkende zijn voldoende om besmetting langs den verbeteringsweg onmogelijk te maken. Hy meent daarom, dat een temp. van 100° meer dan voldoende is om parelzieke producten te steriliseeren, dat melk onderworpen aan een voldoend koken zich bevindt is een toestand vrij van besmettende eigenschappen. De heer Godoelst eindigt met eenige algemeene beschouwingen over den voortgang der besmetting bjj mensch en dier: 1 De verschillende diersoorten hebben een ongelijke gevoeligheid ten opzichte der besmetting en jonge individuen zijn vatbaarder dan andere. 2. De verkoop van melk moet onder worpen worden aan een nauwgezet toezicht. 3. De melk afkomstig van parelzieke koeien met gezonden uier, mag slechts worden gebruikt na pasteurisatie. 4 Melk van parelzieke uiers moet voor de consumtie worden uitgesloten, of ten minste zeer zorgvuldig worden gesteriliseerd. Wij voor ons zouden de onder 4 ge noemde melk 't liefst niet gebruiken. K. 8. N. W. v. Z. e. V. Kaasbereiding. Vertaling uit de Berliner Milch Zeitung. Stelt u zich een koetsier voor, die zijn zaak onder de volgende omstandigheden ten uitvoer moet brengen. Voerwerk en paarden worden voort durend gewisseld. Weg en steg zijn hem tamelijk vreemd, de wegwyzei niet ver trouwbaar, de oude sporen wekken weinig vertrouwen op, dikwijls is het spoor met gevolgd en ook houdt het meermalen plotseling op. Aan het voerwerk werkte niet een meester, maar verscheidene knoeiers hebben zich daarin gedeeld, ieder wiel heeft een andere gemaakthet eene is vast, het andere los gegaan, het eer.e te groot, het andere te klein. Evenmin passen dia vreemde paarden te zamen, die op een half jaar gehuurd zijn naast den ouden stjjvon knol, draaft een jonge kolderige te vurig vooruit, en bij iedere wegweuding, moet men vreezen dat het te schuw wordt. De passagier, die in den wagen zit, wil tei rechter tijd zijn doel bereiken en bromt ergerlijk, wanneer makeD, en zij wist hare maatregelen zoo danig te nemen, dat niemand eenige achter docht konde voeden. Op den twaalfden dag .sedert mijn vertrek naar de stad, verliet zij des avonds laat, vermomd, het slot, vergezeld van haar kamei meisje, het welk sterk aan haar verkleefd was door kruiste het park, en bereikte den ingang van het bosch, waar een manspersoon haar opwachtte, die haar naar Let niet ver af gelegen strand geleidde, waar een klein vaartuig gereed lag. Hier stapte Dianora in, en bij het nachtelpk schoon der maand Augustus, verliet zij het eiland Cur/.ola, waai zij, gedurende eenige maanden, zoo veel had geleden, en raeuigen traan had gestort. Een zachte wind dreef haar vaartuig voort, eu verlevendigde in haar de hoop, om elders die kalmte en die rust te vinden, welke bare geschokte ziel zoo zeer behoefdeterwpl zjj zich verder voor mijne aanslagen veilig waande. (Dit is hetgeen ik eenigen tijd daarna ontwaar werd.) Den tweeden dag daarna, terwijl ik bezig was, de noodige schikkingen te maken, om den volgenden morgen naar het slot terug te keeren, kwam een mijner bedienden, welken ik op het slot had achtergelaten, tot mij, en biacht mij het bij op den hobbeliger) weg geschud wordt. Vroegei zei bij, toen hij zelf nog gereden had, ware alles glad gegaan. Natuurlijk zijn er geene getuigen. In dezelfdetreurige positie, zooals onze koetsier, bevindt zich ook dagelijks ieder kaasmaker. De melk is zijn voerwerk, de paarden zijn gereed schap, het te bereiken doel, een goede kaas te vei krijgen. Eenige melkleve- ranciers zijn meestal bedriegers, houden ziek vee in ongezonde stallen, hebben slecht materiaal tot voer gebruikt en zooveel mogeljjk getracht met hun werk spoedig klaar te komen. Laat de kaas maker dan zien hoe of hij stuurt en de melkkooper zien, hoe of gestuurd wordt. Het gereedschap, het lokaal en de in richting stellen zich eveneens, uit slecht en goed, oud en nieuw materiaal te zamen, dat niet te zamen past of den kaasmaker vreemd is. Wat voor moeilijkheden de weg, de wagen en de paarden opleveren, kan niet voo: uit gezien worden. De door de theorie uit voorzorg geplaatste weg wijzer zegt welIn zóó en zóóveel uren moet men het doel bereiken, maar met het voerwerk kan men volstrekt niet over bergen rijden en op den vlakken weg blijft men steken, of staat plotseling voor een dreigenden afgrond en weet niet, hoe daar overheen te komen, hoe het doel tot een goede kaas te komen te bereiken is. Geef een flinken accuraten koetsier een goed voerwerk, vertrouwde paarden en een zekeren weg, dan bereikt bij weibehouden en ter rechter tijd zeker zijn doel. Geef een gewilligen kaasmakei goede, gelijke melk. een doelmatig ingericht lokaal, den ncodigen leertijd en ervaring en gij ver krijgt een zekere fabricatie. Deze oude goede raad is een onontbeerlijke wegwijzer zoo lang men ons niet zeker stelt. Wij hebben wel gewillige kaasmakers, wij laten hen de best mogelijke kennis opdoen en eigen ervaiingeu verzamelen. Wij treffen voorzorg voor bouw, inrichting en doelmatige lokalen. Wij houden toezicht op de melklevering eu kunnen ons vast overtuigen, dat in den laatsten lijd veel verbeterd is geworden. Maar waarom wordt er dan toch nog zooveel slechte kaas gemaakt? De boer zegt: »wijl de kaasmaker niet verstaat, onder de nu eenmaal gegeven orders te werken men maakt in Noord Duitschland ook goede kaas zonder Alpenvoer," en de kaasmaker zegt„wijl de boer ni0t goed voert en over de hoedanigheid der melk zeer na latig is." Wanneer men vroeger slechte melk bekwam, wist men er nog goed van af te komen, maar tegenwoordig kan men nooit weten, wat voor nieuwe tot nu toe onbekende moeilijkheden den kaas maker in de melk en den handelaar in den verkoop tegen treden. Beide bewe ringen kan men niet tegenspieken. Van beide kanten is het noodwendig, dat men de oogen niet sluit voor onze eigene bericht, dat Dianora zich, gedurende twee dagen, niet had vertoond, terwijl hare ver trekken niet werden geopend. Reeds sedert eenige dagen had zij bevolen, dat, wanneer zij hiertoe geen bepaald bevel gaf, niemand tot haar mocht komen zoodat men geen verder onderzoek had durven doen, daar ook haar kamermeisje niet was verschenen waarom hij zich verplicht had gerekend, mij hiervan kennis te komen geven, en tevens mijne nadere bevelen hieromtrent in te wachten. Ik was als van den donder getroffen, toen ik dit hoorde, zoodat ik bijna niet wist, wat ik deed. Allerlei gedachten liepen mjj door het hoofd. Echter begreep ik spoedig, dat Dianora's toegenegenheid, ten opzichte mijner ver ontschuldigingen, meer een voorwendsel was geweest, en dat zij dezen tusschentijd had waargenomen, om iets ten uitvoer 'te brengen, waarvan zij vroeger misschien reeds zwanger had gegaan namelijk, dat zij zich het leven had benomen, en ik sidderde bij deze gedachte. Aan ontvluchten geloofde ik nauwelijks, daar het mij voor kwam, dat zulks onmogelijk was, uit hoofde der maatregelen, welke er over het gansche eiland waren genomen. (Wordt vervolgd.) fouten en eerst zelf gi omlig onderzoekt eer men de geheele schuld eenvoudig op een ander werpt, sn zelf alles bij het oude laat. In dezen toestand moeten landbouwers en kaasmakei s de gemeen schappelijke belangen in het oog houden en niet vasthouden wat hun eenzijdig vooideel tot schade van andoren teweeg brengt. Het raag derhalve eindelijk een. maal aangetoond worden, om in het gansche onpartijdig gebied der wetensclm een weinig toezicht te houden, wat tik nu toe onbekommerd en in stille vlijt au het licht gebracht is, dat misschien den practische eene lichte, den billijk denkendj een ernstiger vingerwijzing zijn kan. Tegenwoordig kunnen we zien, wat de jongsLe tak der wetenschap, de leer van de kleinste levensvormen, de bacteriologie tot nu toe gedaan heeft, om den prac- tischen kaasmaker in zijn onzeker arbeidj-l veld over menige klippen heen te helpen. Daar de rijping der kaas een gistings proces is, en vanaf heden nog niet vol komen verklaard is, waar of die onzeker heid van afhankelijk is, heeft men met den aanvang d6r z.g. bacteriologie, f grond der nieuwe onderzoekingen kuituurmethoden een piotselingen vlucht genomen. Op het gebied der melkconser- veering en boterbereiding (roomzuur en boterconserveering) heeft de bacteriologie steeds een belangrijken vooruitgang ge maakt. Maar tot nu toe interesseert ons alleen maar de praktijk der moderne bacteriologie voor de kaas- en boterbe-. reiding. Wij zien in een niet al te verre toekomst den tijd komen, waarin men boter en kaas uit versche melk verwerkt. Bij de boterbereiding is men met de ontrooming der centrifuge spoedig klaar en de room moet men met reincultuur fokken, bestaande uit eene goede, rijpe, geschikte Bacterie. De gegevens zullen zijn gelijkmatigheid der producten. Evon- zoo moet de kaasmaker de versche adk inenten, om zijne fabricatie meester te kunnen zijn. Waarschijnlijk zal men tot verkrijging der verscheidene kaas soorten met een groot getal van gistingen te doen hebben. De tijd zal komen waarin men steeds uitstekende boter te voorschijn brengt en precies in staat is de gewenschte kaasrijping te verkrijgen, Z. 0. A. de V. N. W. v. Z. e. V. 4VEL, den Zï, Mei 18»6. - In de gisteren alhier gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Beoostenbloij Benoorden, werd een voorstel aangenomen van den lieer B. C. IJsebaert om de Beoosten- bleijsche straat gedeeltelijk te bestraten. Er werd besloten dit jaar 2500 meter te bestraten en wel 1000 meter aan den kant van Axel en 1500 meter aan de Kijkuit. De heer K de Feijter werd herbenoemd als gezworenen. - Ous marktplein levert dezer dagen een prettig gezicht op met al de kei mis- drukte en het zou alras te klein blijken voor al de aantrekkelijkheden, die 'daar de bezoekers van onze kermis zullen uitnoodigen om te komen zien en oor- deeleo. In langen tjjd is de kermis nog niet zoo mooi geweest als ze thans be looft te zijn. Het hippodrome russe ziet er flink uit en zal wel bezoekers lokken, het panorama met prachtige gezichten van een groot deel der wereld kan de liefnebbers van op hun stoel te reizen voldoen, verder zullen, de scheepjesmolen on de draaimolen, de ^iomm6ls, waar van een zeer piachtig uitziet, de kleine en minde'- kleine kraampjes met ver snaperingen voor groot en klein, slag- machines, enz. enz., tal van gelegenheid geven om het den kermisbezoekers zoo gezellig mogelijk te maken. Mogen mooi weer en veel volk de verwachtingen van herbergiers, neringdoenden, muzikanten en vertooners in ruime mate voldoen. - In de gehouden jaarvergadering van den Aan- en Genderdijkepolder te Zaara slag werd herbenoemd als gezworen de heer A. de Mul en benoemd, in plaats van wijlen den heer C. de Putter als gezworen de heer C. de Kok.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2