No. 1019. Zaterdag 23 1896. I2e Jaarg. Bekendmaking. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Kermis te Axel, Buitenland. FEUILLETON ea tafereel Binnenland AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dinsdagavond wordt de Avelsclie Cou rant niet uitgegeven. aanvang nemende MAANDAG 25 MEI en eindigende DONDERDAG 28 MEI 1896, des nachts te 13 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Zondag hebbtm de liberalen te Mechelen luisterrijk feest gevierd ter eere van hun jongste overwinning bij de stembus. Vooral uit Antwerpen, maar ook uit Brussel en van elders waren tal van geest - verwanten overgekomen, 's Ochtends begaf zich een optocht naar het bekransde graf van den vroegeren liberalen burgemeester Verhaghen, waar redevoeringen weiden gehouden en 's middags trok een lange feestelijke optocht van vereenigingen door de straten. In de overdekte markt werden de betoogers ontvangen en toegesproken door de voorzitters van de Association libérale" te Antwerpen en de Liberale liga te Brussel, Jan van Rijs wyck en een paar anderen. Na de vergadering werd op de groote markt een feestzang uitgevoerd. Ernstige wanordelijkheden vielen voor te Newlynn in Cornwall. De visschers aldaar willen niet dat op Zondag gevischt wordt, anderen weigeren dien dag niet te werken. Toen de laatsteu Maandag de haven binnen liepen, na den geheelen 25 UIT DE XS© EEUW Drie weken vei liepen er aldus, en nog was er niets van den monnik te ontdekken Ik moest dus natuurlijk veronderstellen dat hg er de lucht van had gekregen, dat ik hem wilde laten vatten, en dat hij daarom de partg gekozen had, het eilar.d in stilte te verlaten. Dit verheugde mij zeer en steldé mg gerustwant waailjjk ik vreesde dien doorslepen deugdniet, en mijne maatregelen verslapten allengs, door dien ik rekende, dat het gevaar geweken was Maar een behendig vijand brengt zijne tegen partij dan meestal zijne slagen toe, wan neer deze dezelve het minst verwacht, en zjj treffen des te zekerder, naar mate zij onverwachter komen. Dit ondervoud ik hier insgelijks, en ik werd op het aller onverwachtst en op de onaangenaamste wijze uit mijne zorgeloosheid opgewekt Op zekeien avond kwam ik uit de stad op het slot terug, en begaf mij naar de vertrekken van Dianora. Maar hoe verschrikte ik, toen ik haar zag, in tranen vorigen dag op zee te hebben gevischt. werden zij door de thuisblijvers aangevallen, die huu vangst in het water wierpen. Een verwoed gevecht ontstond. Een kannonr.eer- boot en versterking der politie werden per telegraaf ontboden. Dinsdagmorgen dreigde weer een gevecht, toen de politie de rust zocht te herstellen werden steenen naar haar gegooid. Bij een royalistische betooging voor het ruiterstandbeeld van Jeanne d'Arc te Parijs kwam het tot wanordelijkheden. Op den kreet»Leve de koningtrachtte de politie de menigte uiteen te jagen. De royalistische betooging had onderwijl het karakter eener anti-semiotische aangenomen. Weg met de joden werd er geschreeuw 1. Voor den winkel van een Israëliet werd gedemonstreerd, toen voor het gebouw van den Intransigeant geroepen „Weg met RochefortNadat de politie er duchtig met den stok op had ingeslagen en eenige personen gearresteerd, ging de detnon- streerende troep uiteen en werd de orde hersteld. Keizer Wilhelm benoemde de jonge keizerin van Rusland tot chef van het 2e regiment garde dragonders, dat voortaan zal heeten»tweede regiment garde- dragonders keizerin Alexandra van Rus land." Volgens te Rome ontvangen bericht uit Massouah zijn Dinsdag de Italiaansche ge vangenen op de naastbijgelegen punten van Tjgre in vrijheid gesteld, 3 officieren en 88 soldaten in den loop van den dag werden nog 3 officieren en 5 soldaten verwacht. Er zijn nu nog eenige zieken en ge kwetsten in Tigre, die nog niet kunnen vervoerd worden. badendeZij was bezig met het lezen van eenen blief, en scheen in eene hevige noedsbeweging. Ik nader haar, en smeekte haar, mg de reden harer droef heid mede te deelen. Zij sloeg hare oogen op, zag mij aan met eenen blik, welke uig deed ontstellen, en mij den brief voor houdende, vroeg zij mij„Is het waarheid wat dit papier behelst Ik nam het geschrift uit hare hand, en zag dadelijk dat het door den verraderlijken monnik was geschreven, terwijl deze onverlaat zich thans op mij wreekte, door Diar.ora het ganscbe geheim van ons onwettig huwelyk mede te deelen. Hij schreef het navolgende j Mevrouw gij wordt misleid. Uw huwelyk met den Markies is van nul en geener waardehet is het schande lijkste bedrog, dat er kan bestaan. Hg die u trouwde, v geen priesterhet was een deugnie dien men hiertoe had omgekocht. Zoo de Markies u moede is zal lig u wegzenden en verstootendus wees op uwe hoede Toen ik dit las, geraakte ik buiten mij zeiven, en ik vroeg Dianoia, met eene donderende slem: Hoe komt dit geschrift in uwe handen?"— Zij antwooidde mij met waardigheid, en zeide dat zij het in haar kabinet op de tafel had vin ie liggen, terwijl zy er tevens op aandrong dat ik h lar zonde bekennen, of dit geschrift waarheid of leugen behelsde. Dit bracht mij iu verwarringik bleef dus Men hoopt dat de gevangenen van Lasta, ten getale van een 50, op het eind dezer maand hun vrijheid terug krijgen. De versterkingen van Adrigat zijn onr,- wapend en ontruimd. De Italiaansche troepen trekken zich langzaam terug. Sedert een veertien dagen heerscht er te Konstantinopel groote onrust. 1500 Armeniërs zijn aangehouden 59 zijn naar Anatolië verbannen. Er werden 73 leerlingen der militaire school van Koeleli in hechtenis genomen. Twee studenten, die inteekenlijsten voor de gevangen Armeniërs lieten circuleeren, werden tot 10 jaar ppsluiting veroordeeld. Op Kreta is het eveneens onrustig. De gouverneur Turkan pacha is teruggeroepen wegens zijn gebrek aan energie. Hij zal door Djema pacha. oud-gouverneur van Kreta, worden vervangen. Ook in Albanië moet het weer gisten. R'eds thans moet men weten dat de kosten der kroning te Moskou, berekend op 30 millioen roebels, verre de 50 millioen zullen overschrijden. Naar 'fc schijnt wilde men aanvankelijk de kroning van den jongen czaar zoo goedkoop mogelijk doen, uit eerbied voor den wensch van wijten Alexander III. Diens kroning kostte in 't geheel 16 of 17 millioen roebels, of nagenoeg de helft van wat de kroning van Alexander II had gekost. Alexander III had den wensch uitgedrukt dat zijn opvolger, zoo mogelijk, de uitgaven voor zijne kroning op de helft zou verminderen. Maar het schijdt dat meu door de pracht der kroningsplechtigheid een diepen indruk wil maken op het volk. dat van oudsher gewoon is een haif-goddelijk karakter toe te kennen aan den gekroonden czaar. Zoo voedt men 's volks eerbied, verkleefd heid en vaderlandsliefde, een stevig bolwerk vormend voor de autocratie der Russische keizers. Bovendien wil men geheel Europa een impressie geven van demacht en de majesteit van den noordelijken kolossus, wiens invloed op de Europeesche zaken toeneemt. Onmiddellijk na de kroningsfeesten, die zullen eindigen op den 7 Juni, zullen de keizer en de keizerin naar Nyni Novgorod gaan, om er de Russische tentoonstelling te openen. De nieuwe Shah is Maandag uit Tabriz vertrokken en zal binnen twee of drie weken zijne intrede doen te Teheran. aarzeleu om haar te antwoorden. Dianora wist alzoo reeds genoeg: „Verwijder u, eerlooze bedrieger 1" riep zg mg toe »terg uw slachtoffer niet langer met uw afschu welijk aangezicht! Verlaat ir.ij, doem waardige verleider, eenmaal zuil gjj voor uwe misdaden moeten boeten." Ik verliet haar, daar ik begreep, hare smart te moeten eerbiedigen, terwijl ik tevens te zeer vertoornd was. om haar, naar behooren, te kunnen antwoorden en ik dorstte naar wraak. Half razend doorliep ik het gansche slot, en deed al mijne bedienden bijeen komen. Allen sidderden voor mijn woedend uitzicht. Ik vroeg op een dreigenden toon, terwijl mijne vlammende blikken door den om mij verzamelden kring rond waardenwie hunner eenen brief voor Dianora aangenomen, en in haar kabinet op de tafel had nedergelegd Niemand .-prak. Hierop vroeg ikwie hunner iemand had binnengelaten Maar nog kreeg ik geer. antwoord. Eindelijk hoorde ik eenparig uit aller mond, dat niemand iets van eenen brief wist, terwijl één mijner kamerdienaars mij ten laatste be richtte, dat hij, met het vallen van dei: avond, in eene der zalen, nabjj de ver trekken van Dianora, hebbende moeten wezen, hij de deur van het portaal de vertrekken had hooren kraken, terwijl kort daarop eene vreemde, zeer zonderlinge ge daan te langs hem henen was geslopen De geheimzinnigheid dezer gedaante had hem hevig doen schrikken, en toen by Het einde der werkstaking noemt N. R. Ct. terecht een heuglijk feit. Heel Rotterdam zoo schrijft het blad zuchtte onder den treurigen toestand der laatste dagen. Waai aan onze kaden niet gewerkt wordt, waar de booten stil liggen of onze haven mijden, daar voelen niet alleen de direct belanghebbenden, daar voelt d9 geheele burgerij den terug- j. En richt men den blik verder dan op den toestand van gisteren, dan kan de vrees niet onderdrukt worden, dat door deze werkstakingen de toekomst der haven met een groot gevaar bedreigd wordt. Het blad uit de hoop dat Rotterdam in langen tijd niet weder eene werkstaking moge beleven Verder brengt het hulde aan hen, die de rust handhaafden, en constateert het met waardeering dat over het geheel weder tot zich zeiven was gekomen, was de gedaante reeds lang verdwenen. Hg had hiervan niets willen zeggen, daar hg vreesde, dat men hem, om zjjne klein hartigheid, zoude uitlachen maar was er iemand in de vertrekken van Dianora ge weest, dan was het voorzeker deze gedaante. Op mijn bevel werden alom nasporingen gedaan maar er werd niet het minste ontdekt, en ik was dus genoodzaakt, mij, met een naar wraak dorstend hart, ter rust te begeven, zonder evenwel de minste rust te kunnen genieten. Den volgenden morgen trad ik eerst laat uit mijne slaapkamer, daar ik mij zeer afgemat gevoelde. Het gebeurde van den vorigen avond, had mij niet alleen belet een oog te luiken, maar de hevigste driften, welke in mijn binnenste een ge weldigen strijd met elkander voerden, hadden mijn gansche gestel aangedaan en ontspannen. Eerst laat op den dag had ik gelegenheid, Dianora te ontmoeten doch zij ontweek mij ijlings, en verdween, vóór ik in staat was haar te weêrhouden. Toen ik mg des avonds tot haar wilde begeven, verzocht zg mij, van mijn ge zelschap verschoond te mogen ziin hetwelk ik haar. voor ditmaal toestond, en hieruit tevens gelegenheid ontleende, haar eenen brief te schrijven, waarin ik mij trachtte te verontschuldigen; haar verklarende, dat een samenloop van omstandigheden mjj genoodzaakt had, aldus te handeleu verder

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1