Burgerlijke Stand. Handelsberichten. 351*te Staats-loterij. Ad verten tien. dom de colporteurs en de hen begelei dende politieagenten een troepje Bree- straters, dat eerst in woorden, maar weldra door daden toonde, hoe graag zij Bos en zijn collega, Reens was inmiddels ver dwenen, zagen vertrekken. Men begon op te dringen en te duwen, handen werden uitgestoken naar de halzen dei- colporteurs en bei ware misschien tot erger dingen gekomen, als niet de politie de colporteurs in bescherming genomen en naar het bureau op het Jonas Daniël Meijer plein geleid had. Zbodra de kwelgeesten dus verwijderd waren, week plotseling de anti socialis tische stemming en spoedden koopers en kooplui zich weder naar hunne B:eestraat, waar zij echter onder het koopen en ver knopen tijd vonden, om, druk gesticu- leerend, hun goed recht te bepleiten. Te Edara moet dagelijks duinwater uit Amsterdam worden aangevoerd door het gemeentebestuur Alle bakken der gemeente, waaronder een met een inhoud van 125000 L., zijn ledig. Twente's oudste bewoonster, de welbekende Berendina Wiechrink te Twekkelo, vierde gisteren haar 104-en verjaardag. Zij mag zich nog steeds in eene goede gezondheid verheugen, en hare zintuigen laten weinig te wenschen over. Een dreumes van 7 ot 8 jaren verscheen voor den kantonrechter te 's Gravenhage, omdat hij met steenen had geworpen naar op een dak zittende duiven. Er werd 50 ets. boete gevorderd. »Heb je nog wat te zeggen?" vroeg de kantonrechter. „Ja, meheer ik heb de centen bij me." (Algemeen gelach.) Gevraagd waar blijft nu het opvoedend karakter van zulke maatregelen tegen jeugdige baldadigheid Mogelijk, dat het maar een grap is, daar in Nederland kinderen beneden de 10 jaren niet gestraft worden. De Vereeniging van inrichtingen ter bevordering der koepok inenting in Nederland herdacht te Amsterdam den lOOen verjaardag van Jenner'.s eerste vaccinatie van arm op arm den 14en Mei 1796 verricht door op dienzelfden datum van 1896 hare jaarlijksche alge meene vergadering te houden. Men schrijft uit Groningen »Het was Zondagmorgen nog heel in de vroegte. Een drietal vroolijke kermis gangers, dat den eersten Groninger kermisnacht ruim voldoende had genoten, kwam zingend en zwaaiend langs een der singels, waar hun oog viel op de aardige gieken on kano's, waarvan een vooral voorzien van volledige inventaris, ben scheen te nooden tot het maken van een verfiisschend watertochtje. Daaraan vermochten ze geen weerstand te bieden en spoedig schommelde het ranke vaar tuigje tusschen de schepen in de Aa. De enkele voorbijgangers hielden bun hart vastmaar de schippers gevoelden zich volkomen op hun gemak en hadden bij elke schommeling, die er gemaakt werd, dolle pret. Bij de hulpbrug zou de stuurman zijn roeiers een handje helpen door een kraohtigen duw tegen een balkmaar zoo'n bo'otje glijdt er licht over en is niet zoo bijster lang. Onze vriend plofte languit in het water, spartelde even en verdween. Een der kameraden springt hem kloek moedig namaar toen bij het water voelt, denkt hij slechts aan zelfbehoud en schreeuwt allerverschrikkelijkst, dat de bewoners der buurt half in negligé hun woning uitkomen. Nummer drie, die ook brult om hulp, staat waggelend op en plomp, daar deelt hij ook het lot zijnei kameiaden. Hij is evenwel zoo gelukkig, zich ergens aan vast te kunnen grijpen en nummer twee is zoo verstandig, zich weer aan hem vast te klemmen. De eortste dren keling is nog beneden en men waant hem reeds verloren. Maar neen, daar komt nog even zijn haarbos naar de oppervlakte; oen der omstanders springt in de boot, grijpt den haarbos en tiekt het lichaam uit het water. Alsnu worden ook de twee anderen uit hun onaange- namon toestand verlost. Zij zijn voor goed ontnuchterd, stappen aan wal en willen zich naar huis spoeden, maar daar staan de dienaren van de heilige Hermandad om het hun te beletten. Ze mogen hoog springen of laag, het bevol luidt: >eerst de boot naar zijn plaats terug, vanwaar die wederrechtelijk is weggehaald 1" En met hun natte pak en bedremmelde geziciten laten ze zich weer in het gevloekte vaartuig neer, om het gedwee naar zijn plaats terug te brengen, natuur iyk tot groote prei van db toegestroomde menigt6." Op qpn gisterenmorgen door de bootwerkers te Rotterdam opnieuw ge houden bijeenKomst werd de volgende motie aangenomenDe vergadering, gehoord tie verschillende meeningen over nog bestaande grieven, besluit bij de staking te volharden. De orde blijft onverstoord. Het is nog niet zoo algemeen bekend welke schade de werklieden van de firma Müller Co. te Rotterdam lijden tenge volge van de loonsbepaling op 15 per week. Een commissielid deelde het ons mede. Als per ton 5 ets. betaald wordt, maakt dit een loon uit van 30 per week en gemiddeld van ruim 18 per week De 41/2 ct. per ton, die de firma Jos. De Poorter aanbood, vormen een loon van meer dan 15 per week. »Maar onze strijd, aldus het comitélid, is een strijd van principe. "Wij willen werken voor een bepaald loon, maar met de zekerheid dat het niet telkens verlaagd worde. Onze eischen zijn lang niet te hoog gesteld, dat weet ieder die ons werk kent, en dat de meeste firma's er genoegen mee willen nemen, bewijst er zeker voor." Hoewel de financieele steun dien d9 stakers ondervinden, niet zoo groot is, dat het comité eenige vergoeding aan de kameraden kan geven, komen or zoo nu en dan bijdragen in, die althans in staat stellen de noodzakelijk te maken onkosten die heel groot zijn, te bestrijden. De gisteren verschenen Bootwerker meldt De Amsterdamsche biillantvorstellers zegden per teiegram 200 toeVan Marken te Delft zond 100 met betuiging van sympathie; een bekend werkraans vriend te Middelburg eveneens 100. 'R. N. Mön zal zich herinneren dat zekere Feigenbaum, die den 26en van de vorige njaand te New-York terechtgesteld wegens moord op eene vrouw, op bet uiterste oogenblik voor de terechtstelling vei klaarde .lack the Ripper te zijn. Aange zien echter reeds meer boosdoeneis hoo- vaardiglijk hetzelfde hadden verklaard, werd er niet veel geloof aan zijn verklai ing gehecht. De advocaat van Feigenbaum houdt evenwel de waarheid er van vol en weet een aantal argumenten voor zijn beweren aan ie voeren. Primo kwam Feigenbaum's signalement geheel overeen met dat van Jack the Ripper, in de tweede plaats hebben Jak's moorden in Whiteehapel (Londen), te New-York en in Illinois altoos plaats gehad op tijdstippen dat Feigenbaum zich in die oorden bevond en in de derde plaats zijn de lichamen der twaalf vrouwen, in White chapel vermoord, juist op dezelfde wijze mishandeld als Feigenbaum het de laatste vrouw te New York bad gedaan. Volgens den advocaat was Feigenbauin-Jack the Hipper het slachtoffer van een schrikke lijke manie tot moorden. Te Alexandria blijft de cholera toe nemen, een telegram van 13 dezer geeft 62 nieuw9 en 22 sterfgevallen op. Dien tengevolge heeft men op de van daa: te Marseille aangekomen stoomboot Orénoque oütsmettingsmaatregelen toegepast, (Jok te Port Saïd schijnt de toestand verdacht, althans zijn gelijke maatregelen toege past op de stoomboot Saliziewelke uit die haven te Marseille aankwam. Een verslaggever van de Daily Courier heeft in Hyde Park. te Londen, een nieuw soort van bicycle gezien. Het is een gewone tvveewieler, doch aan de as van het achterwiel zijn twee kleine bij wieltjes verbonden, die de machine beletten te kantelen. Men vreest echter dat de grootere veiligheid niet opweegt tegen het verlies van sDelheid. - Een grappig proces is dezer dagen voor een der LondeDsche kantonrechiers gevoerd. Een eerzaam ambtenaar dei- City had voor 18 een papegaai gekocht van een zeeman, die den vogel uit Amerika had meegebracht. De kooper weigerde echter betaling omdat de papegaai zoo onfatsoenlijk washij werd daarom gedagvaard. Op de vraag van den rechter wat het dier dan wel voor leelijks zeide: antwoordde de gedaagde>Dat weet ik niet recht. Hij spreekt SpaaDSch, en een vriend van mij, die laDg te Madrid heeft gewoond, zegt dat het meer dan erg is." »Laat die vriend dan komen", zei de rechter. »Dat gaat niethij is gisteren weer vertrokken." De rechter baval nu dat èn de papegaai én een Spaansche tolk voor heni zouden verschijnen. Op de vraag die de tolk tot de papegaai'lifchtte, Kwam een ant woord, dat de man de handen ineen deed slaan en uitroepen »Het is walgelijk Als hier maar geen vrouw is die Spaansch verstaat Wat het dier eigenlijk gezegd had wilde de.tolk niet eens in het Engelsch vertalen. Maar de rechter was voldoende ingelicht en stelde den gedaagde in het gelijk. Paul Krüger, de in de laatste maanden zooveel genoemde president der Transvaalscbe Republiek, is ontnouder en wel Van zijn jeugd af. De smaak van geestrijke dranken, ook wijn en bier, is hem geheel onbekend. Hij driDkL alleen water en melk en wijkt van die gewoonte, ook by feestelijke gelegenheden, niet af. Toen in 1884 Krüger met twee zijner ministers, Du Toit en generaal Smit, Brussel bezocht, werd hem een schitterende ontvangst bereid en een groot banket te zijner eere aangericht. Bij deze gelegen heid sloeg hij een toast op het welzijn van het Belgische volk met een groot glas melk in de hand. Ook de familie van den president is hetzelfde beginsel toegedaan. Van 1 tot en met 15 Mei. Axel. Huwelijks aangiften. 1 Mei. Chris tiaan Hollebek, 23 j., jm. en Maria Bakker, 20j.,jd. - Jan de Feijter, 23 j., jm. enChris tiana Jacoba Jansen, 22 j, jd. Pieter Ver sprille, 25 j jm. en Elisabeth Catharina Allaart, 26 j., jd. 15 Mei Martinus Oppeneer, 20 j., jm. en Suzanna Pieternella Verberkmoes, 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Mei. Pieter Egbert Schieman, 18 j., jm. en Francina den Hamer. 16 j jd. 14 Mei. Jan de Feijter, 23 j., jm. en Christiana Jacoba Jansen, 22 j.. jd. Pieter Versprille, 25 j., jm. en Elisabeth Catharina Allaart. 26 j jd. Geboorten. 12 Mei. Johanna, d. van Cornelis Dieleman en Adriana de Feijter. 15 Mei. Cornelis Adriaan, z. van Jan van de Wege en Barbara de Pooter, 22 j., jd. Overlijden. 6 Mei. Cornelis Dieleman, 73 j,, wedn. van Anna Verstraten. 8 Mei. Petrus Dominicus de Jonghe, 4 w., z. van Bellarminus en Seraphina de Vliegher. IjO Mei. Jacobus Daniël Hamelink, 4 m., z. van Krijn en Susanna van Drongelen. 12 Mei. Neeltje van den Broeke, 68 j., wed. van Hermanus Sinies. 13 Mei. Johannes Schuitvlot, 80 j., echtg. van Pieternella van Doeselaar. Hoek. Huwelijks-aangiften. 7 Mei. Jan Koster, 28 j., jin. en Janna Moes, 27 j., jd. 8 Mei. Johannes Daniel Jansen, 29 j., jra. en Maria Capel, 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Mei. Thomas Meertens, 22 j., jm. en Maria Vinke, 21 j., jd. - Maarten Dieleman, 23 j., jm. en Catharina Klara de Feijter, 23 j., jd. Geboorten 4 M*i. Cbristiaan, z. van Jacobus van der Gouwe en Maatje Jansen. Maria Elizabeth, d. van Joos Robijn en Sara Gazina van Doeselaar. 8 Mei. Jacomina Catharina. d. van Daniel Cornelis Hol en van Maria Sara van Houte. Overlijden. 7 Mei. Christiaan van der Gouwe. 2 d., z. van Jacobus en Maatje Jansen. 8 Mei. Marinus de Groote, oud I m., z. van Jacobus en van Levina de Blaeij. 14 Mei. Jan Jacobus Bedet, oud 5 m., z. van Jacobus en van Adriana Buijze. Koewacht. Geboorten. 1 Mei. Anna Stephanie, d. van Dominicus Meuleman en Marie Leonie de Bock. 2 Mei. Theophile, z. van Solvie Marie Wauters. 5 Mei. Josephus Bernardus, z. van Franciscus Augustinua van Poele en van Stephanie Marie van Vooren. 13 Mei. Joseph Alphons. z. van Theodorus Raes en van Pharaïlda de Bock. Overlijden. 5 Mei. Josephus Eduardus de Beule, 45 j., echtg. van Leonie Marie Martens, Mei. Een als levenloos aan gegeven kind van het mann. geslacht van Thbophile van Poecke en Florentina Brandt II Mei. Petrus Elegeert, oud 23 j., z. van Paulas en Clementina Kombaut. Axel, 16 Mei. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe f 0. - a. 0 - nieuwe tarwe 7.25 a 7.50 rogge ƒ0.- a 0 nieuwe rogge 5.25 a ƒ5.50; jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 7. - a 7.25 jarige zomergerst a ƒ-.-; nieuwe zoraergerst 5,75 a 6,- haver ƒ5.25 a 5.50 paardenboonen 5.75 a 6.— groene erwten 5.25 a 6. - koolzaad -T a kanariezaad a .-,vlas (per - a C) -.— a Boter f 0.80. Eieren f 2.60. Hulst, 18 Mei. Ter g r a a n ra a r k t van heden was de prijs als volgtTarwe j 7,25, Rogge 5,25, Wintergerst ƒ7 Zoraergerst ƒ0,-, Haver 5,50, Erwten ƒ0.—, Paardenboonen ƒ5,80, Duiven boonen 6,40, Witteboonen Bruineboonen Boekweit f - Lijnzaad Aardappels Ol-, Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 0,70, Eieren' per' 26 stuks 0,70. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 19 stuks hoornvee 56 varkens verkocht 10 27 Gent, 15 Md. Graanmarkt. De pry- zen zijn opgegeven in franken en nei 100 kilo. P Tarwe 16,50 rogge 12,50, gerst 16.25 haver 16.- tot 17 koolzaad -.lijnzaad 21 tot 23, lynzaadkoeken 15 tot 16, kool zaadkoeken 11 tot 12. Boter per kilo 1,98 fr. tot 2,16 fr. Eieren, de 26, 1,53 fr. tot 1.71 fr. Veemakkt van heden. Goede stalbees ten 1,30 tot 1,50, varkens levend ge wogen 60 tot 65 c. PRIJZEN van f 100 en daarboven. 5de klasse. - Trekking van 15 Mei. No. 858 3377 looo. 10787 1435U 19612 400. 775 4991 5012 8911 10082 19294 200. 3539 7520 9696 18445 15675 16092 17079 100 Ondertrouwd ADRIAAN VISSER en JOZINA APOLONIA DE SMIDT. Rotterdam, Ter Neuzen, J 15 Mei 1896> A Igemeene kennisgeving.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3