Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Den afscheidnemendop leeraai werd een hartelijk scheidend woord toegesproken door de predikanten Doorn van Axel en Vroolijk van Zaamslag. en werd teu slotte door de overgroote schare toehoorders den scheidenden leeraar staande toegezon gen uit Psalm 121, het 4e vers. Te Amsterdam is o. m. geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts examen de heei P. J. A. Kruysse, ge boren te Axel. Tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem, is benoemd Mr. A. Tak, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten ir. het arrondisse ment Middelburg, voor de kantons Hulst, Ter Neuzen en Oostburg, ter standplaats Middelburgen tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, voor de bovengenoemde kantons Mr. L. C. Besier, advocaat en procureur te Utrecht, tevens beeedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank aldaar. Aanstaanden Donderdag wordt te Goes eene vergadering gehouden van dp afdeelicg Zeeland der vereeniging Het Nederlandsch Rundvee Stamboek, Als punt van behandeling op die vergade ring komt o. a. voor een voorstel om aan de vergadering te Puimerend op Vrijdag 29 Mei met een aantal leden uit Zeeland deel te nemen en om gezamentlijk daarheen te reizen, teneinde de Afdeeling Zeeland aldaar waardig te vertegen woordigen. Deze reis belooft, wanneer zij doorgaat, een zeer aardig uitstapje te zullen zijn te hopen is het dus dat het plan van den heer Van den Bosch, zooals het is ontworpen, tot uitvoering moge komen. Heden werd in de vergadering van ingelanden van den Kapellepolder herbe noemd tot gezworen van voornoemden polder de heer F. Dieleman Wz. Gisteren zijn door den gemeenteraad van Terneuzen tot onderwijzers benoemd aan school B (met Fransche acte) de heer L. J. de Vries te Middelburg, er. aan school C de heer A. de Kraker te Hulst. Op de voordrachten waren geplaatst voor de benoeming aan school B de heeren L. J. de Vries bovengenoemd, A. C Bootsgezel te 's Gravenmoer en L. A. Slot te Amsterdam, en voor de benoeming aan school C de heeren A. de Kraker voornoemd, C. J. Neeteson te Houtenisse en W. D. de Vries te Zaamslag. toe, maar ik versterkte haar in deze ge voelens. Had zij het tegendeel begeerd, dan bad mg zulks vrjj wat ongelegenheid veroorzaakt, daar het natuurlijk zeer veel opzien moest baren, dat ik zoo eensklaps met eene echtgenoot voor den dag kwam terwjjl het stellig bekend was, dat ik tot hiertoe ongehuwd was geweest. Dit zou dus vele gissingen en vermoedens hebben doen ontstaan, die voor mij alles behalve aangenaam zouden geweest zijn, en mij in geenen deele tot eer konden verstrekken. Ruim drie maanden verliepen er aldus in ongestoord genot. Dianora was zeer opgeruimd en tevreden slechts nu en dan uitte zij den wenscb, eerlang naar Venetië terug te Keeren, terwijl zij mjj tevens, kort na ous gewaand huwelijk, eenen brief had ter hand gesteld, met verzoek, dezen aan hare ouders te zenden. Op beiden gaf ik haar een voldoend antwoord, hoewel ik Curzola nog in geen jaar konde verlaten, doordien de vorige Proveditor, weiken ik slechts tot eenen plaatsvervanger diende, was gestorven, en ik tot dien post was benoemd, zoodat mijn tijd nog niet om was. Tevens droeg ik natuurlijk zeer goed zorg, den mij aanvertrouwden brief niet naar de plaats /.finer bestemming te zenden maar eindelijk werd Dianora ongerust, daar zl] geen antwoord van hare oudei s ontving. Ik moest haar dus beloven, onderzoek hiernaar te doen, en zelfs aan hare ouders te schrijvenhetwelk echter achterwege bleef. Uitgenomen deze kleine wolkjes, In het regeeringsantwoord betrekkelijk het wetsontwerp tot goedkeuring van de met Belgie gesloten overeenkomst be treffende de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, wordt de bouw eener tweede groote zeesluis te Ter Neuzen nader verdedigd op grond dat hiervan terugkeei der groote zee- stoornbooten en toeneming van den handel te Ter Neuzen mag verwacht worden. Maatregelen tot bevcrdering van hot lossen en laden uit en in zeeschepen te Ter Neuzen maakten bij de regeering reeds een punt van voorloopig onderzoek uit. Naar aanleiding van de viaag om af schaffing of wijziging van heffing van rechten van de zeeschepen merkt de regeering nogmaals op dat gemeen over leg met Belgie alleen noodig is voor zooveel dé heffing van binnenvaartuigen aangaat. Evenwel kan de regeering thans geen termen vinden om op de afschaffing ten aanzien van bet kanaal van Ter Neuzen vooruit te loopen. Waa: borgen tegen het nadeel, dat Ter Neuzen zou ondervinden, wanneer de Belgische Staat, de spoorweglijn Mechelen Ter Neuzen m handen krijgende, voor die lijn hooge vrachttarieven mocht vast stellen, teneinde den Antwerpschen handel ten koste van dien van Ter Neuzen te bevoordeelen, konden naar de meening der regeering bezwaarlijk bij deze gelegen heid gevorderd worden, daar de onder havige overeenkomst een uitvloeisel is van die vau 31 Oct. 1-879. waarbij geen beding omtrent spoorwegtarieven werd gemaakt. Er is trouwens een waarborg krachtens de conventie van 9 Nov, 1867. Ten aanzien van de belangen van Sas van Gent constateert de regeering, dat de drie bruggen in den weg van Sas van Gent naar Westdorpe voor hef verkeer niet bezwarender zyn dan de twee thans bestaande. Het verkeer te land zal door de derde brug eer worden gebaat dan belemmerd en overwogeu zal worden of tegen de inlichting op tram verkeer geen beteekenende bezwaren be staan. M. Ct. Naar het N. v. Z. V. verneemt zal hetVlaamsch Zendingsfeest gehouden wor den nabij Ter Neuzen op Donderdag 18 Juni a.s. van 's morgens half elf tot 's namiddags 5 ure. Als sprekers zullen optreden de heeren Van BaleD, zendeling, C. Geel te Alphen a/d Rijn, ds. Oosten te Middelburg, ds. van Andel te Gorincüem, ds. Keers te Yeere, ds. Vermeer te 's Gravenhage en ds. N. de Jonge van Utrecht. Voor de bewoners van Zeeuwsch- bleef de hemel van ons zoogenaamd huwe- ljjk onafgebroken helder, wanneer er zich aan den horizon eindelijk een verschijnsel vertoonde, hetwelk ik misschien had kun nen doen verdwijnen maar op hetwelk ik te weinig acht sloeg, en dat ten laatste niet alleen dreigend werd, maar ook zeer aanmerkelijke gevolgen na zich sleepte. De monnik, welke bij mijn btdriegelijk huwelijk dè lol van priester had vervuld, was by my slechts hekend, als een ocbe duidend mensch, die zijne orde was ont- loopen, en die zich, door zijn slecht gediag elks verachting had op den hals gehaald. Ik dacht dus, dat ik door de aanzienlijke belooning, welke ik hem voor de aan mij bewezene dienst had geschonken, voor altijd van hem ontslagen zoude zjju. Dan hierin had ik my misrekend. Hfi, die zich aan eene verachtelijke levenswys overgeeft, en zijnen tyd in ontucht en brasserij door brengt, heeft licht gebrek aan geld, en hy trachtte middelen op te sporen, om dit te verkrijgen. Wat kon dus geschikter voor dezen verloopen geestelijke zijn, dan bezitter te zijn van eau geheim, hetwelk voor mij van zooveel belang was, dat ver borgen bleef, en waardoor hy kon rekenen, mij, in zeker opzicht, in zijne macht te hebben. Hy bleef dan,ook niet in gebreke mij nu en dan om eenigen ouderstand aan te spreken, en ik liet hem dan ook steeds een paar goudstukken gevenmaar al spoedig begon hij dringender te worden, en hy eischte zulke aanziealijke sommen, Vlaanderen's Westelijk deel zal gelegen heid zijn des morgens met de eerste tram heen (richting Breskens) en des avonds met die van half acht uit Breskens terug te gaan tegen deu üalven prijs. Waarschijnlijk zal een extra-boot varen om de reizigers met de boot, die half negen van Breskens afvaart, en vooits de bewoners van Walcheren tjjdig te Ter Neuzen te doen zijn, terwijl deze V avonds na afloop vaD het teest zullen worden teruggebracht naar Vlissingen en Breskens, ïer welker laatste aanleg plaats zij om 7 uur zullen aankumen. Ü6 kaarten voor de tram zullen spoedig met de programma's op verschillende plaatsen worden verkrijgbaar gesteld. Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Mei 1896. A. v. B., 22 j ,oud, arbeider le Bosch- kapelle, gedetineerd te Middelburg is wegens oplichting ontslagen van rechts vervolging met bevel tot zijne onraidde lljke invrijheidstelling. le D. F. D20 j., oud 2e C. G., 20 j., oud 3e J. G. H., 21 j., oud werklieden de 2 eersten woneDde te Axel, de 3e te Zaamslag zijn wegens mishandeling de le vrijgesproken, de 2e en 3e veroord ieder tot 14 dagen g6vang. Woensdag is door den bisschop van Haarlem, mgr. Bottemanne, de eerste steen gelegd voor het nieuwe R.-K. zieken huis nan de 's Gravezandestraat, nabij het Oosterpark te Amsterdam. De plechig heiddroegeen volkomen kerkelijk karakter, die docr vele autoriteiten op kerkelijk ge bied en besturen van gestichten van lief dadigheid werd bijgewoond. De briefomslagen met zegelafdruk van 221/2 én van 5 cent, klein langwerpig model, die tegenwoordig aan de posterijen verkrijgbaar zijn, worden vervangen, ge lijk men weet, door dergelijke omslagen van vierkant model. Deze laatste zijn nu ingevoerd tegen betaling van */2 cent per stuk boven de waarde van den post zegel. Echter blijven de kleine enveloppen voorloopig nog in gebruik tegen betaling van 1/2 cent voor de twee stuks boven de waarde van het zegel. Te Amsterdam moest e9n knaapje, dat zich vermaakte met het klauteren en buitelen langs de leuningen eener trap, dat spel duur bekoopen. Bij een buiteling gleden zijn handen uit en de jongen kwam met het hoofd op de trap terecht, waar dat mij zijne onbeschaamdheid begon te verdrieten. Ik liet hem dus afwijzen, en daar zulks niet hielp, deed ik hem buiten het slot werpen. Dit maakte hem woedend en hij ging, onder hevig morren en bet doen van bedreigingen, heen. Ofschoon my zulks werd bericht, sloeg ik hierop geen acht, daar ik dien mensch veel te nietig achtte, om mij te kunnen schaden, waarvan ik echter weldra het tegendeel ondervond. Eenige dagen na dit voorval, vernam ik, dat men den monnik onophoudelijk door de bosschen van het slot zag zwerven, terwijl hij pogingen deed, oo> in de tuinen te kooien, en men uit zijne gansche hou ding kon zien, dat hij iets kwaads in zijn schildvoerde. Derhalve gaf ik bevel, dat men hem moest verwijderen, met bedreiging van zware straf, zoo hij zich weder in den omtrek van het slot waagde, en hy vei trok zonder tegenspreken. Echter liet hij het hierbij niet berusten, en ik hoorde dat hij op eene geheimzinnige wijze sprak van gebeurtenissen, welke op het slot waren voorgevallen, van welke hij alleen kennis droeg, en welker ontdekking ik om geene schatten ter werelzoudewenschen. Thans begreep ik, dat het tijd werd, mij van dezen nietswaardigen verrader te ont doen, en hem de gelegenheid te benemen, mij te schaden derhalve gaf ik eenigen mijner bedienden in last, zich van hem meester te maken. Mijne bedienden, steeds aan mij getrouw, door de schedel verbrijzeld werd. De knaap was terstond een lijk. -- Een echtpaar te Zuid wolde, dat naar de kermis te Groningen ging, had - on verantwoordelijk genoeg - de kinderen alleen thuis gelaten Ongeveer een half uur na da terugkomst bemerkten de ouders dat hun 9-jarig dochtertje zoek was. Na' onderzoek vond men de kleine levec/oos in een kolk terug. Te Echten werd het paard vaneen landbouwer schichtig er. sloeg op hol, Zijne vrouw kon nog in tijde van de wagen springen, doch hjjzelf raakte in de leidsois verward en werd een eind weegs over de straatweg gesleurd. Bjj kreeg zulke ernstige verwondingen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een éénjarig kindje, dat Zondagmiddag, in een kinderwagentje gezeten, in het Levendaal te Leiden viel maar gered en weer bij gebracht werd, is Dinsdag aan de gevolgen ovorleden. Een rijksveldwachter teSpaarn dam beging de onvoorzichtigheid zijn re volver schoon te maken terwijl die ge laden was. Het wapen ging af en iet schot trof den man in beide beenen, waar door hij hevige kwetsuren bekwam. - Men schrijft aan de Asser Ct- uit Amsterdam, d.d. 15 Mei Niettegenstaande het gevoelige pak siaag dat de colporteur van Amsterdam Vooruit, Bos, Vrijdagmiddag bij het venten van genoemd blaadje, in de Jodenbreestraat opliep, verscheen hij hedenmiddagopnieuw, zich waarschijnlijk steik gevoelende door de »beleetde uitnoodigiug van Recht voor Allen aan alle partygenooten om Vrijdag middag tcsschen 3 en 6 uur, ter bescher ming van Bos, op de Breestraat te zijo, ten einde te voorkomen, dat het spelletje herhaald werd.'' Geruimen tijd ging het, een paar trappen die Bos van een Oranjeklant ontving, uit gezonderd, tamelijk welde verkoop der blaadjes had plaats onder toezicht der politie en de groote voorraad, dien Bos, Reens eu nog een derde collegasocialist- colpolteur bij zich hadden, slonk met eene snelheid, alsof de koopers bij ieder blaadje nog geld toekregen. Toen echter neigde do gelukszon der socialisten ter kimme. De Jodenbree- stralers, die door de wassende menschen- menigte en de politie werden verhinderd stil te staan en te verkoopen, ontstaken in woede en wilden de colporteurs uit hunne straat verwijderen. »Voor hun part mochten ze in de Willemstraat gaai venten, maar uit de Breestraat zouden uitblijven, dat was hun terrein" Zoo vormde zich langzamerhand rcn- dedeD hun best, den monnik in het oog i te houden, en na verloop van slechts weinige dagen, meenden zjj eene gunstige j gelegenheid te hebben gevonden, om hem te kunnen vatten, zonder dat iemand zulks konde ontdekken. De monnik zoude dien avond van een naburig dorp komen, en moest, om zijne woning te bereiken, een I donker, eenzaam bosch doortrekken. Hier wilde men hem overrompelen en naar het slot voeren, waar ik dan over hem konde rechten. Dan, toen het oogenblik daar was, dat de monnik moest verschjjnen, 1 hoorde of zag men niemand. Eerst na verloop van twee uren hoorde men eenig geruchthetzelve naderde maar het was een boer met eenig vee, hetwelk deze voor zich henen dreef. Aan dezen man durfden mijne bedienden zich niet ver- toonen, uit vrees van achterdocht te ver wekken. Zjj bleven dus in hunnen schuil hoek, en de monnik was voorbjj, daar deze, en niemand anders de geleider van dit vee was. Dit hoorden wij den vol- j genden morgen, en welke pogingen er ook werden aangewend, om hem op te sporen hjj was en bleet voor ons verborgen en niemand op het gansche eiland wist, waar hy zich bevond. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2