12' Jaarg. Bekendmaking. No. 1018. Woensdag 20 1896. e m taferee1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-V laan de ren F. DIELEMAN, Kermis te Axel, Buitenland. FEUILLETON 4XELSCIIE C01IH4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bslgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dinsdagavond wordt de Axelsclie Cou rant niet uitgegeven. aanvang nemende MAANDAG 25 MEI en eindigende DONDERDAG 28 MEI 1896, des nachts te 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Vrijdag heeft de Belgische kamer bij i eindstemming het geheele ontwerp betref fende de Congo aangenomen met 61 stemmen voor, 55 tegen, terwijl 20 leden afwezig waren. President Paure heeft, met het oog op de aanstaande hervatting der parlementaire werkzaamheden, zijn reis naar Bretagne tot het laatst van Juli uitgesteld. Ver volgens is de heer Faure van plan, naar Havre I te gaan, en vandaar naar Rambouillet, om j te jagen. Ten slotte zal hij de groote manoeuvres in Charente hijwonen. De jongste expeditie naar Madagaskar heeft, volgens officieele opgaaf, aau Frank- I rijk 5592 menschenlevens gekost. By ontwerp tot aanvulling der begrooting vraagt de Pruisische regeering bij den rijksdag 150,000 mark aan voor kosten van vertegenwoordiging door prins Hein- t rich, als representant des keizers, bij de kroningsplechtigheid in Moskou. De Duitsche Rijksdag heett Woensdag de tweede lezing der suikerbelastingwet ten einde gebracht. De resteerende para- 24 XS© EEUW Nog bleef Dianora aarzelenmaar de vrees eindelijk, dat ik dien brief zoude afzenden, waardoor ik haar van haren goeden naam beroofde, en haar tevens van de hoop verstak, hare ouders en hare vrienden immer weder te zien (want indien hare ouders deze berichten hadden ontvangen, hoe zoude zy het dan durven wagen, ooit weder onder het oog harer nauwgezette en zeer deugdzame moeder te komen, daar deze hare verontschuldigingen toch niet zoude aannemeu) terwijl zij ge makkelijk koude begrijpen, dat ik haar zonder dat zij in mijn voorstel zoude be williger,, niet zoude loslatendit alles behaalde de overhand hierbij kwam, dat hare liefde voor mij nog niet was uitge doofd, alsmede het schitterende vooruitzicht harer aanstaande grootheid en aanzien waardoor het fiere, tot hiertoe onver biddelijke meisje eindelijk bezweek. Ik ontving een klein briefje, in hetwelk zij mij haar besluit mededeelde, om zich naar grafen zijn over 't algemeen volgens de redactie der commissie aangenomen. Een der grootste aandeelhouders van de Chartered Company" heefc een proces ingesteld tegen Beit, in zijn kwaliteit als directeur dier maatschappij, om door den rechter te doen uitmaken welke schade de maatschappij geleden heeft door de bande lingen van Beit met het oog op diens medeplichtigheid aan den inval in Trans vaal, en "hem te doen veroordeelen tot vergoeding dier schade aan de Maatschappij In den Landdag van Oldenburg heeft men de regeering geïnterpelleerd over de benoeming van een jong geestelijke lot lid van de commissie van toezicht op het onderwijs. De Landdag had met nadruk den wensch uitgesproken, dat een bekwaam deskundige geroepen zou worden om deze betrekking te vervullen. De regeering gaf ontoereikende verklaringen, waarop met 22 stemmen tegen tien een motie van wantrouwen tegen den minister van onder wijs Ferr werd aangenomen. De krijgsraad, waarvoor generaal Bara- tieri zal'terechtstaan, zal worden voorge zeten door generaal Gerbaix de Sornnaz, kommandant van het vierde legerkorps. De advocaat-fiscaal concludeert in zijn rapport tot ontzetting van Baratieri uit zijn rang en stand wegens schuld aan verraad door onachtzaamheid Het debat zal voornamelijk loopen over de volgende puntenWas de vijand al dan niet verwittigd van de plannen van generaal Baratieri Is de brigade Albertone in den strijd gegaan ondanks de gegeven bevelen, of was /ij gemachtigd den strijd te beginnen Wanneer is zij den aanval begonuen Heett de opperbevelhebber haar terstond versterkingen gezonden? Generaal Joubert is tot vice president van de Zuid-Afrikaansche republiek ver kozen. De echtgenoote van president Kruger is ernstig ziek. In zijn antwoord op de jongste nota van dr. Leyds zegt Chamber lain aan het slot»Ib maak van deze gelegenheid gebruik om den president mijne oprechte sympathie te betuigen in verband met de ziekte van mevrouw Kruger, welke ik met het grootste leedwezen vernomen heb." De limes is in Turkije verboden. Vaak werden in de nommers v an dat blad exem- plaren gevouwen van het verboden urksche orgaan Huiriet. Sir Philip Currie heeft aan de Porte medegedeeld, dat de uitgevers van de irnes daarvoor niet verantwoordelijk zijn, heeft er tpvens op gewezen, dat de toon van de Times tegenover Turkije steeds kalm en gemitigd was, maar het was te vergeefs; de Times blijft in Turkije verboden Volgens telegram uit New-York is ge- echtelijke machtiging gegeven voor den rkoop in Augustus van 5000 mijl van de Northern Pacific spoorwegmaatschappij en 43,0ü0,00l> acres van haar land. De drie receivers van dien spoorweg zijn ontslagenelk hunner ontvangt een vergoeding van 81,000 dollars. mijnen wensch te voegen. Thans was mijne vreugde ten top, en ik ijlde naar haar toe, om haar voor dit bewijs van liefde te danken, en het scheen, dat deze belooning van vreugde haar zesr veel ge noegen verschafte. Iutusscben werd de tyd van ons huwelijk binnen eene week bepaald, en ik belastte mij met het maken van de noodige toebereidselen tot deszelfs voltrekking. Nochtans spreekt het van /.elf, dat dit, ingevolge Dianora's verzoek en mijn eigen voornemen, in alle stilte geschiedde, en er niets werd vereischt, dan een priester, met een paar getuigen, welke onB in de kapel van liet slot de handen i een zoude leggen, en ons, iugavolge het formulier der Kerk, zoude verbinden en inzegenen, zonder dat iemand op het gansche eiland hiervan iets konde vernemen, behalve mijne bedienden en mijn gevolg. Zoo brak dan eindelijk de dag aan, op welken ons huwelijk zou worden gevierd. De kapel van het slot, welke tot hiertos nog niet was gebruikt, was opgeruimd en iu orde gebracht. De muren waren met kostbare tapijten behangen. Moor het altaar, hetwelk ik in der haast had laten opschilderen brandde eene menigte was kaarsen, terwijl, nabij hetzelve, een ptiester en twee geestelijken, in plechtgewaad, ons opwachtten. Mijne bedienden, must allen zeer sterk aa i mij verkleefd, had ik van alles doen onderrichten, en de diepste ge heimhouding bevolen deze schaarden AXEL, den t9 Mei 1896. Zaterdagavond gaf het muziekge zelschap Concordia zijn eerste zomer concert op d6 kiosk ondanks het gure weder werden er toch flinke stukken ten uitvoer gebracht en waren heel wat langstellenden op het marktplein aan wezig. zich allen, in groot kostuum, in de kapel, als de eenige getuigen van ons huweljjk. Weldra nam de pleehtigheid eenen aan vang. De priester verrichtte de gewone ceremoniën, legde onze handen in een, zegende ons, en wij waren man en vrouw. Dianora was zeer aangedaan Nauwelijks was zij in staat de kapel te verlaten, en toen ik haar in hare vertrekken had terug geleid, en haar als haar echtgenoot om helsde, viel zij in mijne armen in eene diepe bezwijming, uit welke ik zeer veel inoei'e had, haar terug te doen komen, Gedurende bijna vier jaren, had ik alle moeite aangewend, om in het bezit der bekoorlijke Dianora te geraken, en steeds waren mijne pogingen vruchteloos geweest maar ik was thans eindelijk geslaagd, en ik koD haar nu volkomen de mijne noemen daar zij mij thans niets meer kon wei geren, doordien zjj mij als haren echtge noot beschouwde ik zeg, doordien zij mij als zoodanig beschouwde; want, ofschoon oDZe handen voor het altaai waren in een gelegd, wjj wareu niet gehuwd geen gewijde priester had ons, volgens de regelen onzer Heilige Kerk ingezegend. Neen de man, die ons voor het altaar verb ind, was geen dienaar van den Aller hoogde, maar slechts een verloopen monnik die zich, met zijne twee medehelpers, voor ee.ie handvol dukaten, gaarne tot die werk wilde leenen, en my in mijn misdadi óógmerk behulpzaam wezeu. Diauor was dus b9 lrogeu eu misleid. Al wat zy Zuiddorpe, 13 Mei. Op de heden ge houden jaarmarkt waren aangevoerd t 19 paarden, 98 stuks rundvee. 9 varkens, 6 geiten en 18 konijnen. Ofschoon de handel niet vlug kon genoemd werden werden toch 2 paarden en 65 stuks rundvee verkocht. Onder de vroolyke toonen der fanfaren werden de volgende premiên uitgereikt aan de heeren Ch. Martens te Wachtebeke voor het schoonste paard H. Goethals te West- dorpe voor het schoonste veulenCh. Puijlaert te Zuiddorpe voor het schoonste jaarlingsveulen; Th. Buysse te Zuiddorpe voor de schoonste koe L. de Moor te Axel voor de vetste vaars Adolf Versijp te Zuiddorpe voor de vetste os; Th. Verschelden le premie voor de schoonste geitM. Coppieters 2e premie als voren A. Claoijs le premie voor het schoonste konijnL. de Jaegber 2e premie als vorenCh. Jesoirens te Overslag voor het grootste aantal paarden L. de Moor te Axel en A. Gucntenaere te Koewacht voor het grootste aantal stuks hoornvee (ieder 7 stuks.) Dit bericht ontvingen wij t9 laat voor het nummer van Vrijdagavond. Tot pastoor te Nieuw-Namen is benoemd de Zeer Eerw. heer J. Willems, thans kapelaan te Hulst, en tot kapelaan te Hulst de WelEerw. heer Van Acker, thans kapelaan te Aardenburg. De heer L. Bouma, beroepen predi kant by de Oud Gereformeeide kerk in Pruissen, ter standplaats Emlichhein, nam Zondagnamiddag afscheid van zijne ge meente te Ter Neuzen naar aanleiding van 1 Cor. 15 58. voor wezenlijkheid aanzag, was slechts schijn en deze begoocheling moest alleen dienen, om haai gerust te stellen. Mjjne bedienden welke by deze zoogenaamde huwelijks plechtigheid elk hunne taak hadden, speel den hunne rol op eene meesterlijke wijze, terwijl ik mij, van nu at aan, in het ge not der bekoorlijkheden vaD Dianora mocht verheugen. Dianora werd allengs opge ruimder, en de rozen begonnen weder op hare verbleekte kaken te bloeien. Met welk een genoegen zag ik haar thans meermalen door de bloemryke perken van den slottuin wandelen, of op eene zoden bank gezeten, nabij een murmelend beekje, in óe schaduw van oranjeboomenO zij was thans zoo schoon, zoo bekoorlijk 1 Ik deed al, wat in mijn vermogen was, om hare wederontluikende vrolijkheid moer eu meer te doen toenemen, en wij brachten te zamen de aangenaamste dagen, in den roes der vreugde en der liefde door, ter wijl zij door mijne bedienden steeds als de echtgenoot vau hunnen gebieder werd behandeld. Dagelijks wandelde ot reed Diiinora, door de tuinen en bosschen van het slotmaar nimmer begaf zy zich buiteu dezelve. Ook wilde zij zich niet ia de stad vertoonen, en zij verzocht mij, gee ue partijen op het slot te geven, maar Lair het genot der eenzaamheid te laten gen eten. Daar deze wensch volkomen m't mijne begeerte overeenkwam, en mij voor alle opzien en achterdocht bewaarde zoo sle.ule ik dit natuurlyk niet all-seu

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1