Rechtszaken. (lemeitird Nieuws. wordt aangevoerd als bovenbedoeld, en deze kaas minder vetboudend is dan an dere soorten. Men schrijft uit het oostelijk deel van Gelderland Vóór 30 a 40 jaar maakten bet de boeren elkander zeer lastig door het verbazend hoog opdrijven dei pachten van boeren plaatsen. Toentertijd is men begonnen met publieke verhuringen, dat vroeger een schier ongekende zaak was. De plaats ging over van den vader op een dei- zoons en zoo vervolgens tot soms 4 of 5 geslachten, en verhooging van pacht behoorde [tot de zeldzaamheden. Bij die publieke verhuringen bleek niet zelden dat bouwplaatsen, die onheugelijke jaren 500 a 600 pacht hadden opgebracht, toen voor 1200 1400 werden ver pacht, en dan moesten Je bewoners meestal hun plaats verlaten die dan door een and6r werd ingenomen. Het was toen voor den landbouwer een zeer gunstige tijd, doch die een toestand heeft in het leven ge roepen, dat de boer mocht wenschen dat die gunstige toestand nooit bestaan had. De tijden werden langzamerhand slecnter, maar de hooge pachten bleven voorloopig nog bestaan, zoodat een kwijnende toe stand allengs de plaats innam van vroe- geren vooruitgang. Niettegenstaande den minder gunstigen toestand van het landbouwbedrijf maken de boeren het op het oogenblik elkander lastig met het opdraven der loonen van het dienstpersoneel. De een biedt al meer dan de ander, zoodat in de laatste 30 jaren de loonen meer dan verdubbeld zijn. Ook de dagloonen van boerenarbeiders zijn verdubbeld. Verdiecdbn deze vroegei in den winter 30 ct., en in den zomer 40 a 50 ct. per dag, thans is dit het dubbele, en bet is maar de vraaghoe moet de boer er aan komen Alle producten hebben een zeer lagen prgs; alleen de veefokkerij waar daarvoor gelegenheid bestaat is nogal winstgevend. Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Vergadering gehouden te Middel burg 23 April 1896. Tegenwoordig de vier leden van het Uitvoerend deel des Hoofdbestuurs en 15 afge vaardigden der afdeelingen. De Voorzitter opent de vergaderingen spreekt een woord van welkom tot den heer C. A. H. Wagtbo, de vorige ver gadering tot vice-president gekozen in plaats van den heer B. G. van der Have, die om redenen van gezondheid zijn ontslag genomen heeft en wiens vele verdiensten tegenover de Mij door den voorzitter tevens in herinnering worden gebracht. De notulen der vorige vergadering worden na lezing door den secretaris, door de vergadering zonder opmerkingen goedgekeurd. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat de ambulante cursus in hoefbeslag, dezen winter in acht afdeelingen der Mij gehouden, een volkomen succes heeft gehad. Twee honderd leerlingen hebben daaraan deelgenomende lessen zijn met trouw en ijver gevolgdde onder wijzers, zoowel in het theoretisch als in het practisch gedeelte bleken niet alleen goed op de hoogte van hun vak te zijn, maar die kennis ook aan anderen te kunnen mededeelen. Besloten werd aan Rjjk en Provincie voor den winter 1896/97 subsidiën aan te vragen, om dan met de zelfde onder wijzers den cursus to herhalen en na afloop daaivan. r,a afgelegd examen, diploma's uit te reiken als hoefsmid. Thans achtte men den tijd daartoe nog niet gekomen. Er zouden aan hen, die zich dat waardig hebben gemaakt, djploma's uitgereikt worden voor het getrouw en met vrucht bezoek van den cuisus. De voorzitter stelde 100 beschikbaar om daarvoor prijzen in geld van ƒ2,50 tot 20, toe te wijzen aan zestien leeilingen (uit iedere afdeeling dei Mij twee) van den ambulanten cursus door het lot uit de besleu aangewezen, om deel te nemen aan een wedstrijd, welke gehouden zal worden bij gelegenheid van de algemeen& vergadering te Hulst. De Voorzitter deelt mede, dat het Reglement op de keuring van paarden, op grond van art. 3 van het ministriëele Reglement 13/16 Augustus 1895, door de daarbij betrokken Ministers' van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog is goedgekeurd. De vereischten, waaraan de aangiften voor de keuring der paarden moeten voldoen, zullen voortaan op de aanplak biljetten worden meegedeeld. Door verscheidene leden wordt nog maals aangedrongen op verplichte heng- stenkeuring zonder verplicht gebruik van goedgekeurde hengsten. Dit punt zal opdealgemeenevergadering andermaal ter sprake worden gebracht. De heer L. J. Dorst neemt op zich dit onderwerp daar in te leideu. Aan de verschillende instellingen, waaraan door Je Maatschappij of door bare tusschenkomst subsidiën worden verleend, zullen deze niet meer worden uitbetaald, dan na de ontvangst van het jaarverslag, omtiont de werking dier instellingen. De Commissie van toezicht opde winter- landbouwschool te Goes acht het wen- schelijk, teneinde de belangstelling in die inrichting te doen toenemen, dat haar ledental vermeerderd wordt met een lid uit ieder der afdeelingen in Zuid Beveland. Om de reiskosten dier leden te bestrijden, wordt aan de Mij eene subsidie gevraagd van ƒ60,— welke verleend wordt onder voorwaarde, dat hh. Gedeputeerde Stater, vergunning geven, die som te verstrekken uit de Provinciale bijdrage van 300,— voor bet doen houden van voorlezingen ec het bevorderen van andere landbouw Pogingen zullen aangewend worden om in een van de deelen vaD Zeeuwsch Vlaanderen een cursus te openen voor onderwjjzers, die akte wenschen te ver werven voor Landbouwkunde 1. o. Aan dien cursus zal onderwijs gegeven worden door de leeiaren aan de winterschool te Goes. Een adres van adhaesie zal gezonden worden aan H. M. de Koningin Regentes aan het verzoekschrift van de Hollandsche Mij van Landbouw, waarin verzocht wordt de zoogenaamde Uitzonderingswet in 't leven te roepen, die toegezegd is bij de vaststelling van art. 152 der Grondwet. De rekening der Mij over 1895 wordt voorloopig vastgesteld in ontvang op 5946,57!'2 in uitgaaf op 4783,23 gevende mitsdieD een goed slot van 1163,341/2 Tot leden van de commissie tot verifi catie der rekening op de algemeene ver gadering worden benoemd de heeien F. Hombacb te Hulst, J. A. Pateer te Honte- nisse en Cam. IJsebaert te St-Jansteen. Tot keurmeesters-veeartsen voor de af deelingstentoonstelling te Hulst worden benoemd de hoeren M. Lucieer te Oostburg voor paarden en J van der Vliet te Kruiningen voor rundvee. De algemeene secretaris belast zich met de inleiding van eene bespreking over Ons Pachtstelselwelk onderwerp op de algemeene vergadering in behandeling zal komen. De heer B G. van der Have. gedurende meer dan 30 jaren lid en voorzitter van de Afdeeling Zierikzee en eenigen tijd vice-voorzitter der Mij. welke betrekking hij om redenen van gezondheid gemeend heeft te moeten nederleggen, wordt wegens zijne vele verdiensten omtrent de Maatschappij, den Landbouw en de Vee teelt met algemeene stemmen benoemd tot Eerelid. Besproken werd het wenschelijke om door samenwerking in de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen ie komen tot levering van haver ten behoeve van het leger. Besloten werd te trachten om zich op pon -f andere wijze in verbinding te stulien met het Departement van Oorlog, teneinde bovenstaand doel te bereiken. Pogingen om te Vlissingen eene export- slachterij van varkens in 't leven te roepen zullen zooveel mogelijk door de M|j gesteund worden, tevens werd de aandacht gevestigd op de daar reeds in werking zijnde slachterij van vette kal veren. Aan de regeering zal een adres ge zonden worden, waarin in de eerste plaats gevraagd zal worden, dat door haar in 't Ontwerp—suikerwet zoodanige bepaling worde opgenomen, dat de verbouwer van suikerbieten verzekerd zij van een even redig aandeel in de premie, die den fabri kanten door de bescherming van den staat wordt toegekend. Na de bespreking van enkele punten van ondergeschikt belaug, wordt de ver gadering na omvraag gesloten. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, - Het programma is verschenen van de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland, te houden te Hulst op Dinsdag den 9 Juni 1896 en van de tentoonstelling var, paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgediertie, enz. enz. te houden op Woensdag den 10 Juni 1896 door de afdeeling Hulst van tovenge noemde maatschappij, op het Glacis buiten de Begijnenpoort te Hulst. Op de algemeene vergadering zal de heer G. A. Vorste: man van Oijen, alge meen secretaris der Maatschappij, het onderwerp inleidenDe werking van het bestaande pachtstelsel. Na afloop der vergadering zal een rijtoer gehouden worden. Op den dag der ten toonstelling zullen bijzondere treinen rijden, welke eerst na afloop van het vuurwerk en de muziek zullen vertrekken. Tijdens de tentoonstelling wordt een wedstrijd gehouden van leerlingen, die den ambulanten cursus in hoefbeslag in Zeeland hebben gevolgd, voor welken wedstrijd de algemeene voorzitter, de heer mr. P. C. J. Hennequin, 100 aan prijzen heeft uitgeloofd. De lijst der aangiften voor de tentoon stelling wordt Woensdag 27 Mei gesloten dan worden geene opgaven meer aan genomen. AXEL, den 8 Mei 1896. Zondag is de heer A. Steijling als predikant bij de Geref. Kerk B. alhier bevestigd door den heer A. Doorn, die sprak over 1 Cor. 1 vers 21. 's Middags trad de bevestigde op en preekte over Psalm 25, vers 4 en 5. In de laatst gehouden vergadering van leden dei sociëteit de T ïeetuin te Terneuzen werd de vereeniging ontbonden. Naar men verneemt, zal de inrichting nu worden een volkstuin, voor ieder toe gankelijk. M. Ct. Door oen minister van financiën zijn bevorderd de navolgende kommiezen bij 's Rijks belastingen J. A. van Hoeve te Ter Neuzen van de 3e tot de 2e klasse A. B. Damen, te Zuiddorpe, A. Lips te St. Jansteen en A. Looij Azn. te Sas van Gent van de 4e tot de 3e klasse Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Mei 1896. J. D. M., 19 joud, landbouwersknecht te Hoek thans milicien in garnizoen te Vlissingen, is wegens vernielingen huis vredebreuk veroordeeld tot'5 of 5 d. lo. M. L., 27 j. oud, bierhuishouder, 2<>. J. L., 27 j. oud, zonder beroep, 3o. A. L., 62 j., oud, koopman, 4o. J. C. d. M., 35 jaar oud, zetschipper, allen te Ter Neuzen zijn wegens lo. h9t door 4 personen met vereenigde krachten geweld plegen tegen een persoon lichamelijk letsel tengevolge hebbende 2o voor den 2en en 4en beklaagde het door twee personen mondeling in het openbaar opruien tot eenig strlifbaar feit overeenkomstig de voidering van het Openhaar Ministerie veroordeeld de le, 2e en 4e ieder tot 1 jaar, de 3e tot 6 maanden gevangenisstraf. Predikbeurten te Axel. Zondag 10 Mei lSOfi Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholti (Collecte Bijbelverspreiding.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti, - (Collecte Bijbelverspreiding.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Ds. A. DoorJj Ds. A. Doom. I Ds. Steijling. I Ds. Steijling. Voorm. 9 nre Nam. 2 ure Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag.) Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 nre Ds. J. B. T. HugenholtJ Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Doorn. I Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Steijling. De heer M. J. H.Kessels te Tilburg i heeft een nieuwen catalogus het licht doen I zien, welke in ieder opzicht een pracht stuk is te noemen. In deze keurig uit gevoerde prijscourant, versierd met tal van afbeeldingen, vindt men alles wat tot de muziek behoort; koperen en houten blaasinstrumenten, slaginstrumenten, violen, bassen, orgels, pianos, speeldoozen, uurwerken, automaten, de verschillende onderdeelen van een en ander tot het kleinste toe, alles is netjes gerangschikt en gemakkelijk te vinden. De hooge on derscheidingen welke de instrumenten van den heer Kessels reeds zijn te beurt ge vallen, getuigen van de degelijkheid van het werk dezer Nederlandsche fabriek. - Woensdagmorgen circa half elf barstte een hevige brand uit in de land- bouwschuar van de weduwe Smits, staands op den Molendijk te Stavenisse. In een oogenblik stond de schuur, die in hoofd zaak hooi en stroo bevatte, in lichte laaie. De brandklok riep de spuitgasten, die bjjna allen op het veld werkzaam waren, bijeen, doch belaas !de brandspuit weigerde te werken. Gelukkig dat het brandende perceel dicht bij de baven was gelegen en het juist hoog water was, zoodat er met emmers water kon aangebracht wor den. De schuur stortte spoedig in, waar door het gevaar voor het belendende woonhuis veel verminderde. Met ver eende krachten had men dan ook de vol doening dit te behouden. De bewoners van de nabijgelegen buizen ontruimden geluk onnoodig hun woningen. Ware er meer wind geweest, dan had de gebeeie rij buizen op genoemden dijk gevaai geloopen. Het vee, dat zich in de schuur bevend, is gered. Alles is verzekerd bij de Zeeuw&che maatschappij voor Brandverzekering gevestigd te Zierikzee. Men leest in de N. Bred. Courant Eigens in eene garnizoensplaats, waar, doet er niet toe kwam een genei aal in draf langs den singel rijden. Een korporaal, een flink jongmensch, komt vliegensvlug een landweg af, op een fiets, den generaal tegemoet. Nu moet een militair beneden den rang van officier, een generaal ontmoetende, halt en front maken, en salueeren. Dal moest dus onze fietsende korporaal óók doen maargegeven de snelheid vari het paard, gegeven de grootere snel heid van dn fiets, gegeven de hoek, dien de landweg maakte met den singel, was het begrijpelijk dat er een oogenblik aan brak voor den korporaal, waarin gevraagd werd of hij liever zijn hals brak dan te zondigen tegen een voorschrift. De korporaal reed door en salueerde eenvoudig den generaal een militaire zonde. De generaal deed zijn plicht, liet den korporaal halt houden, afstijgen, maakte hem attent op zijn verzuim en deed verder wat des generaais is. Dienstvoorschriften moeten gehandhaafd worden, en als er een zondaar is in dit geval, is het de korporaal. Fais ce que do, advienne que poun i,

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2