Gemeenteraad van Zaamslag. veel invloed Mirza Taghi Chan, die onder den titel van Amire nizam als vizier optrad. Amire trad met groote gestrengheid tegen de gunstelingen en de slechte zeden van het hof op, wat hem vele vijanden bezorgde, Hij werd het slachtoffer der hofkabalen gevangen genomen en in 1851 vermoord. De nieuwe Shah knoopte gedurende zijn regeering vele banden met het Westen aan; onder zijn bescherming werd in 1861 de eerste telegraaflijn in zijn rijk geopend, later na zijn eerste Europeesche reis in 1873 voerde hij een Westersch muntstelsel in, sloot zich bij de Post Unie aan en liet spoorwegen aanleggen. In 1878 bezocht hij opüieuw Europa, o. a. de Parijsche tentoonstellingzijn derde en laatste reis had plaats in 1889, toen hij ook eenigen tijd in Nederland doorbracht. Van al die reizen heeft de Shah zelf verhalen te boek gesteld. Zijn rijkdom was spreekwoordelijk zijn harem bevatte twintig wettige vrouwen en hjj laat tientallen van kinderen na. Troonopvolger is Moezaffer Eddin, ge boren in 1853, dus reeds een goede veertiger. Van het begin van zijn regeering tot het eind toe heeft Nasr Eddin steeds beurtelings onder Russischen en Engelschen invloed gestaan en voerde herhaaldelijk oorlogen met oproerige stammen in zijn rijk. Zitting van 1 Mei 1896 's midd. li/2 uur Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig: alle leden en de secretaris I. Na opening van de vergadering wordeD de notulen der vorige vergadering na lezing, zonder aanmerking goedgekeurd H. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Een schrijven van dhr. P. C. de Moor te Papondrecht, dat hij zijn hartelijken dank betuigt aan den raad voor zijne benoeming tot hoofd der openbare dorps school, dat hij deze benoeming aanneemt, dat hij tegen 1 Juli eervol ontslag heeft verkregen als onderwijzer te Papendrecht, en met dien datum te Zaamslag in functie hoopt te treden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een verzoek van Jozias de Visser, om op de voorgevel van het secreet in het Achterstraatje, welke voorgevel thans een hoogte heeft van 1,80 Meter, een stuk muur te mogen metselen ter hoogte van 2 Meter. Geienvoyeerd naar B. en W. om advies. c. Een verzoek van Antheunis Dekker, Ary de Mul en Abraham Dees Jacz., om het voetpad, dat ovei hunne weiden loopt (ligger der wegen no. 22), te mogen ver leggen over een stuk bouwland van A. Dees Jaoz., grenzende aan bouwland van mej. de wed. Van Pienbroek. Adressanten gronden dit vei zoek op den overlast dien zij hebben op hunne weiden kinderen toch plagen dieren, doen schade aan boomvruchten odz. Het tegenwoordige kwam weder aan boord, en gaf dadeljjk bevel om te vertrekken. Spoedig zakte het vaartuig in alle stilte de riviei af, en met het aanbreken van den dag ontdekte Benedetto zijn schip, hetwelk benoorden Venetië, aan het begin der Laguna, voor anker lag, en binnen een paar uren waren zij hetzelve op zijdewaarop Benedetto Dianora op het schip deed overgaan, op, hetwelk een welingericht en gemakkelijk vertrek voor haar in gereedheid was ge bracht, en waar zich een jong meisje be vond om haar te dienen. Tevens verzocht Benedetto Dianora (welke hij, ingevolge mijn bevel, met alle achting behandelde), dat, zoo zij iets begeerde, zij dit maar gelietde te bevelen, wanneer men trachten zoude, dadelijk aan haar verlangen te vol doen. Intusschen was het anker reeds op gewonden, en eene frissche koelte voerde den weldra van uit de Laguna in de Adriatische zee Na eene vaart van elf hagen, in welke zij veel met tegenwinden n zware buien hadden te worstelen, kwa men zij des avonds laat voor Curzola ten ■oker. Dadelijk kreeg ik hiervan bericht hetwelk mij niet weinig vr-rhengde, dnnr voetpad is 440 M. lang, het door hen vastgestelde 594 M., zoodat er een ver schil in lengte is van 154 M. Tevens is ingekomeneen adres van adhaesie van bewoners van den Aan- en Genderdijkepolder, die gebruik maken van dit voetpad: Adressanten hopen, dat de raad het verzoek toestaat, omdat o.a, het lastige overstappen (in het voetpad, zooals het thans ligt, zijn veiscbeidene zoogenaamde stapsels) vermeden wordt. Gerenvoyeerd naar B. en W. om advies, ter behandeling bij de aanstaande herzie ning van den ligger 'der wegen en voet paden. III. Van 5 raadsleden is ingekomen het onderstaand adres Aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Zaamslag, Edelachtbare Heeren Naar aanleiding der beslissingen, ge vallen in de raadsvergadering van 24 April j.l. in zake: lste. het verzoek van den Grooten Huissenspolder, betreffende het on derhoud van den grindweg, en 2den. Het voorstel Geelhoedt tot aanleg van een keiweg, nemen de ondergeteekenien de vrijheid, het volgende onder uwe aandacnt te brengen Het onderhoud van den grindweg van »Griete" over het >dorp" naar het „Veer" heeft volgens de opgaven van B. en WT. in het laatste jaar gekost, en zal dus na de thans genomen beslissing om trent het adres van den G. H. P. kosten aan lste. de gemeente weg door den Kleine Huissens polder 700 weg door den Groote Huissenspolder 300 weg door den Zaamslag- polder (Reuzenhoek- schenweg)160 Totaal 7 1160 2den. den G. H. P. weg door dien polder 300 3den. den Zaamslagpolder Reuzenhoekschen weg f 160 Veerweg660 Totaal 820 Zoodat het geheele onderhoud bedraagtf 2280 Wordt nu deze geheele weg van kei bestrating voorzieu, op de wijze als door B. enW. was opgegeven (vijfde sooil Lessinesche keien, wegbreedte drie Meter, lengte van den geheelen weg 7477 Meter.) dan zou dit volgens B. en W. kosten 75000. Indien nu do gemeente daarvoor kon krijgen een subsidie van de provincie, dac zou de gemeente het resteerende bedrag moeten vinden uit eene geldleening groot 25000 tegen eene rente van 3V2 pet. Wordt deze geldlee ning afgelost in 20 jaren, dan moet de ik al dien tijd in hoop en vrees verkeerd had. Ik gaf bevel, dat men Dianora, zoo spoedig mogelijk, aan land zoude voeren, en in de voor haar bestemde woning brengenzijnde eenige aangename ver trekken in het achterste gedeelte van het slot, hetwelk ik bewoonde, en waar ik haar den volgenden dag wensch te komen zien. Dianora had op deze reis zeer veel geleden door zeeziekte en andere onge makkenmaar vooral, door den schrik over hare ontvoering en den angst, waarin zij verkeerde, daar zij niet wist, wat men met haar voor had. Zij kwam dus doode- lijfe vermoeid en afgemat in dit haar nieuw verblijf, hetwelk haar noodzaakte, zich spoedig ter rust te begeven waarop zij in eenen diepen slaap viel, uit welken zij eerst laat in den morgen ontwaakte. Zij gevoeld* zich zeer verkwikt en gesterkt; het aangename uitzicht uit de vensters van bare vertrekken, bracht haren geest in eene betere stemming, en zij gevoelde zich in staat, haar lot met bedaardheid te Kun nen afwachten. (Wordt vervolgd.) gemeente jaarlijks aan aflos betalen 1250; het eerste jaar is 875 noodig tot dek king der rente, derhalve moet do gemeente het eerste jaar f 2125 storten. Daar eenmaal als vast door den G. H. P. jaarlijks te betalen bedrag is aange nomen de som van ƒ300, betaalt deze polder zoolang de aflos der geldleening aangegaan voor den keiweg nog niet geheel is afgeloopen, als b(jdra_re in de kosten 300 over eene lengte weg van 1760 Meter, dat is 17 cent per Meter. Billijk zou het zijn dat hetzelfde bediag per Meter door den Zoamsiagpolder werd bijgedragen. De lengte van den weg in den Zaamslagpolder is 3500 Meter; dit geeft dus een bedrag van 3500 X 0,17 ƒ595. Wanneei de G. H. P. en de Zaamslagpolder gedurende 20 jaren aan de gemeente deze sommen restitueeren dan ontvangt de gemeente dus elk jaar 895. Het eerste jaar zou de gemeente dus 2125 895 1230 moeten storten. Zooals hierboven gezegd is, be taalt de gemeente thans jaarlijks ƒ1160, zoodat de gemeente, indien de keiweg op de boven omschreven wijze werd aangelegd, het eerste jaar 70 meer zou moeten storten dan thansm de verdere jaren wordt dat bedrag kleiner en ver andert reeds spoedig in een overschot voor de gemeente, ongerekend de dan nog noodig zijnde onderhoudskosten. Op grond van bovenstaande beschouwingen nemen ondergetekenden de vrijheid B. en W. te verzoeken aan den Raad het navolgende voorste] te doen De gemeenteraad van Zaamslag besluit tot het leggen van een keiweg van het „Veer" over het „dorp" naai de „Griete." Om in de kosten te voorzien zal hij zich wenden tot de Hooge Regeering, met het verzoek om 1/3 van het benoodjgde bedrag, tot ten hoogste ƒ25000 van het Rijk- als subsidie te mogen erlangen. Hij wendt zich met hetzelfde verzoek tot de Prov. Staten, ten opzichte der Provincie. Het resteerende 1,'3 gedeelte zal gevonden worden uit eene geldleening aan te gaan tegen 31/2 pet rente. Do gemeente zal trachten contracten te siuitbn met den Gooote Huissens- en den Zaamslagpolder dat deze polders jaarlijks gedurende 20 jaren aan de gemeente zullen uiikeeren een bedrag van 17 cent over eiken Meter die de weg in hun polder lang is. Na afloop dier 20 jaren zal elke polder de helft betalen van het ondeihoud van den keiweg, herleid tot de lengte van den weg in eiken polder. B. en W. worden verzocht zich onmid dellijk met de polderbesturen omtrent deze zaaK in contact te stellen, opdat de voorstellen nog behandeld kunnen worden in de jaarlijksche vergadering dier polders. B. on W. worden uitgenoodigd met be kwamen spoed concepten op te maken van de adressen, te richten aan de Hooge Regeering en de Prov. Staten, en deze ter goedkeuring aan den raad over te Hopende dat U aan dit verzoek zult voldoen, hebben zij de eer te zijn, Uw dw. dm., L. J. GEELHOEDT. J VAN DE REE. F. DE RUIJTER. O. VAN DIXHOORN Li K. DE KRAKER. B. en W. brengen omtrent het door de 5 raadsleden gedane voorstel het vol- gende advies uit Burgemeester en Wethouders van Zaamslag Gezien het schrijven, zonder dagteeke- n:ng van de raadsleden Geelhoedt, Van de Ree, De Ruijter, Van Dixhoorn en Kraker, omtrent aanleg van een keiweg van af het Zuamslagsche Veer over het dorp naar de Griete. Hebben naar aanleiding van dit schrijven op te merken dat het verschil met de bijdrage volgens het voorstel Geelhoedt in de vorige vergadering behandeld, bedraagt voor den Groote Huissenspolde--, gerekend naar een wegslengte van 1760 Meters ad 17 cent de Meter ƒ0,80, terwijl het groote verschil hierop neerkomt in het schrijven van de 5 raadsleden, dat de Zaamslag. polder eene grootere bijdrage zal moeten storten van ƒ115.37. (Reuzenhoeksche weg 1614 Meter d 19 ct274,38 Veerweg 1974 Meter a 17 ct. 330,99 Hiermede hebben ondergeteekeuden dt> eer te zijn, De Raadsleden. L. J. GEELHOEDT. J. VAN DE REE. F. DE RUIJTER. C. VAN DIXHOORN Lz. K. DE KRAKER. Dit adres is aan den Burgemeester gezonden met onderstaand schiijven Aan den Voorzitter van den Raad der gemeente Zaamslag. Edelachtbare Heerl Ondergeteekenden hebben de eer U hierbij te doen toekomen, een door hen aan B. en W gericht schrijven. Zij ver zoeken U dit adres ter behandeling bij B. en W. te willen inleiden tevens ver zoeken /.ii U eene raadsvergadering te beleggen ten einde dat adres zoo spoedig mogelijk te behandelen. Aangenaam zou het hen z(jn, indien U deze vergadeiing wilde beleggen tegen Vrijdag 1 Mei op het daarvoor U het meest geschikt voorkomende uur. dat het te ontraden is bet besluit der vorige vergadering in te trekken, op grond dat eene aanleekening op art. 50 dei- gemeentewet, zegt, dat een besluit dat naar buiten hoeft gewerkt (wat met dat der vorige vergadering bet geval is) niet kan worden ingetrokken, waarom B. en W. van oordeel zijn, dat de Raad met aanneming van het voorgestelde, waaruit eene introkking van het oude besluit zou volgen, zich op een zeer gevaarlijk pad begeeft en daarom den Raad in ernstige overweging geven, dit wel te willen bedenken. dat het bovendien, naar hun oordeel, met de waardigheid van den Raad niet overeenstemt een eenmaal met 6 stemmen tegen 1 genomen besluit, zoo direct in een volgende vergadering in te trekken. dat zij verder dit besluit moeten ont raden, op grond hunner overtuiging dat subsidieën dooi Rijk of Provincie"'niet zullen worden verleend en er daarenboven minstens een jaar zal verloopen eer daar omtrent een beMissing kan genomen zijn. dal de Groote Huissenpolder met het besluit der voorlaatste vergadering, spoe diger zal geholpen z(jn. en dat het zonder subsidie verleening ondoeniijk is vooi de gemeente om dat werk tot stand te brengen, zonder de ingezetenen buitengewoon hoog te belasten. De Voorzitter vraagt, of' een der heeren nog toelichting wenscht omtrbnthetadvies Dhr. Geelhoedt zegt, dat hij zich met het advies van B. en W. in geen enkel punt kan vereenigeu en zich aan het voorstel der 5 raadsleden houdt. Höt voorstel der 5 raadsleden wordt in omvraag gebracht en aangenomen met 6 tegen 1 stem. Voor: de 5 onderteeke naars en de wethouder Dekker. Tegen de wethouder Riemens. IV. Dhr. De Rujjter heeft nog een voor stel om den keiweg langs een anderen kant te doen loopen. De Voorzitter zegt dat volgens het reglement van orde voor stellen een dag voor de raadsvergadering schriftelijk moeten worden ingediend. Dhr De Ruijter heeft zijn voorstel op schrift bij zich, hij wenscht den weg te leggen langs »de Val". De Voorzitter antwoordt dat dit voorstel thans niet in behandeling kan komen. Hei reglement van orde ver biedt dit. Dhr. De Ruijter meent dat B. en W. bet toch ter inzage kunnen nemen. De Voorzitter zegt, dat nu pas besloten is om overeenkomstig het adres der 5 Raadsleden den keiweg te leggen dooi den K. H. P. Nu komt dhr. de Ruijter met een voorstel om den weg te leggen langs de Val. Als de Raadsleden dit willen, dan hadden zij het eerste voor stel niet moeten aannemen. Dhr. De Ruijter antwoordt dat zijn voorstel slechts

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2